2008 Gilmour Invitational - Open Division Girls

Print Logo image

2008 Gilmour Invitational Open Girls

Gilmour Academy

Sep. 26, 2008

65 DEG, OVERCAST
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

 
PLACE TEAM              POINTS  PLACES OF FINISHERS        AVG. TIME SPREAD
 
  1 St. Joseph Academy      42   1   3   9  14  15  16  20  21:37.0  1:10.0
  2 Mentor                  50   2   6   8  12  22  24  25  21:44.4  1:19.0
  3 Solon                   66   4   7  11  21  23  27  31  21:57.4  1:07.0
  4 Rocky River            111   5  18  19  33  36          22:46.0  2:38.0
  5 Gilmour Academy        117  10  17  28  30  32  35  41  22:36.6  1:16.0
  6 Kenston                151  13  26  29  40  43  47  52  23:12.0  2:33.0
  7 Walsh Jesuit           217  37  38  45  48  49  54  55  24:47.8  1:34.0
  8 West Geauga            230  34  42  50  51  53  56      25:11.6  2:11.0
  9 Bay                    244  39  44  46  57  58          27:09.8  7:17.0
 
Incomplete Teams: Lincoln West, N D -Cath. Latin, Ontario, Orange, Trinity, Laurel
Western Res. Academy, Padua
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE
 
 
1. St. Joseph Academy
    1  Celine Mangan, 9           20:54.0    6:45
    3  Hannah Gaffney, 12         21:16.0    6:52
    9  Maggie Boyer, 9            21:51.0    7:03
   14  Marie McNamara, 11         22:00.0    7:06
   15  Brooke Danforth, 12        22:04.0    7:07
   16  Maddy Lanning, 9           22:12.0    7:10
   20  Bride Sweeney, 11          22:20.0    7:12
Total Time = 1:48:05.0     Total Places = 42
 
2. Mentor
    2  Jenny Pensky, 10           21:04.0    6:48
    6  Carley Berman, 10          21:32.0    6:57
    8  Taylor Major, 12           21:45.0    7:01
   12  Carly Vinborg, 12          21:58.0    7:05
   22  Kristine Wagner, 9         22:23.0    7:13
   24  Megan Trimble, 11          22:25.0    7:14
   25  Nicole Rizzo, 9            22:27.0    7:15
Total Time = 1:48:42.0     Total Places = 50
 
3. Solon
    4  Mariel Behnke, 12          21:18.0    6:52
    7  Alyssa Hatteberg, 9        21:43.0    7:00
   11  Cathy Huang, 11            21:58.0    7:05
   21  Abby Butts, 10             22:23.0    7:13
   23  Kelsey Harris, 10          22:25.0    7:14
   27  Alyssa Janezic, 12         22:38.0    7:18
   31  Nora Victoroff, 10         23:09.0    7:28
Total Time = 1:49:47.0     Total Places = 66
 
4. Rocky River
    5  Jacqui Sparks, 10          21:24.0    6:54
   18  Jessica McGannon, 10       22:18.0    7:12
   19  Emily Porter, 10           22:18.0    7:12
   33  Ashley Pantona-Price, 11   23:48.0    7:41
   36  Katie DeVito, 10           24:02.0    7:45
Total Time = 1:53:50.0     Total Places = 111
 
5. Gilmour Academy
   10  Caitlin Brett, 10          21:57.0    7:05
   17  Grace Brennan, 11          22:17.0    7:11
   28  Molly Weisman, 12          22:40.0    7:19
   30  Michelle Blair, 11         22:56.0    7:24
   32  Holly Rapp, 9              23:13.0    7:29
   35  Victori Lopez-Aldazabel, 12
                                 23:56.0    7:43
   41  Shelby Gerl, 11            24:13.0    7:49
Total Time = 1:53:03.0     Total Places = 117
 
6. Kenston
   13  Kelsey Genovese, 12        21:59.0    7:05
   26  Katie Robinson, 9          22:29.0    7:15
   29  Betsey Clark, 9            22:48.0    7:21
   40  Hannah Sellers, 9          24:12.0    7:48
   43  Lauren Pinkerton, 11       24:32.0    7:55
   47  Katie McLean, 12           25:09.0    8:07
   52  Morgan Phillips, 10        25:57.0    8:22
Total Time = 1:56:00.0     Total Places = 151
 
7. Walsh Jesuit
   37  Natalie Laszcz, 9          24:06.0    7:46
   38  Abby Diamond, 10           24:11.0    7:48
   45  Elizabeth Johns, 10        24:39.0    7:57
   48  Vanessa Petrasko, 10       25:23.0    8:11
   49  Cara Lauria, 10            25:40.0    8:17
   54  Abby Walters, 11           26:20.0    8:30
   55  Maggie Joyce, 10           27:14.0    8:47
Total Time = 2:03:59.0     Total Places = 217
 
8. West Geauga
   34  Dana Anger, 9              23:52.0    7:42
   42  Olivia Robertson, 11       24:27.0    7:53
   50  Allison Ecker, 11          25:48.0    8:19
   51  Tracey Sbrocca, 11         25:48.0    8:19
   53  Brooke Crowl, 10           26:03.0    8:24
   56  Rachel Saiger, 12          27:37.0    8:55
Total Time = 2:05:58.0     Total Places = 230
 
9. Bay
   39  Emma Tomczak, 10           24:11.0    7:48
   44  Peggy Olson, 12            24:37.0    7:56
   46  Lauren Ritzenthaler, 11    24:42.0    7:58
   57  Camille Eckel, 10          30:51.0    9:57
   58  Dana Matthews, 10          31:28.0   10:09
Total Time = 2:15:49.0     Total Places = 244
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME     PACE        TEAM         
 
Top

 

    1     1  Celine Mangan, 9           20:54.0    6:45  St. Joseph Academy  

    2     2  Jenny Pensky, 10           21:04.0    6:48  Mentor              

    3     3  Hannah Gaffney, 12         21:16.0    6:52  St. Joseph Academy  

    4     4  Mariel Behnke, 12          21:18.0    6:52  Solon               

    5     5  Jacqui Sparks, 10          21:24.0    6:54  Rocky River         

    6     6  Carley Berman, 10          21:32.0    6:57  Mentor              




Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

    7     7  Alyssa Hatteberg, 9        21:43.0    7:00  Solon                
    8     8  Taylor Major, 12           21:45.0    7:01  Mentor               
    9     9  Maggie Boyer, 9            21:51.0    7:03  St. Joseph Academy   
   10    10  Caitlin Brett, 10          21:57.0    7:05  Gilmour Academy      
   11    11  Cathy Huang, 11            21:58.0    7:05  Solon                
   12    12  Carly Vinborg, 12          21:58.0    7:05  Mentor               
   13    13  Kelsey Genovese, 12        21:59.0    7:05  Kenston              
   14    14  Marie McNamara, 11         22:00.0    7:06  St. Joseph Academy   
   15    15  Brooke Danforth, 12        22:04.0    7:07  St. Joseph Academy   
   16    16  Maddy Lanning, 9           22:12.0    7:10  St. Joseph Academy   
   17    17  Grace Brennan, 11          22:17.0    7:11  Gilmour Academy      
   18    18  Jessica McGannon, 10       22:18.0    7:12  Rocky River          
   19    19  Emily Porter, 10           22:18.0    7:12  Rocky River          
   20    20  Bride Sweeney, 11          22:20.0    7:12  St. Joseph Academy   
   21    21  Abby Butts, 10             22:23.0    7:13  Solon                
   22    22  Kristine Wagner, 9         22:23.0    7:13  Mentor               
   23        Sondra Palivoda, 9         22:24.0    7:14  Padua                
   24    23  Kelsey Harris, 10          22:25.0    7:14  Solon                
   25    24  Megan Trimble, 11          22:25.0    7:14  Mentor               
   26    25  Nicole Rizzo, 9            22:27.0    7:15  Mentor               
   27    26  Katie Robinson, 9          22:29.0    7:15  Kenston              
   28        May Kate Chambers, 9       22:36.0    7:17  St. Joseph Academy   
   29    27  Alyssa Janezic, 12         22:38.0    7:18  Solon                
   30    28  Molly Weisman, 12          22:40.0    7:19  Gilmour Academy      
   31        Candice Blevins, 11        22:44.0    7:20  Mentor               
   32        Colleen Gallagher, 12      22:45.0    7:20  St. Joseph Academy   
   33    29  Betsey Clark, 9            22:48.0    7:21  Kenston              
   34        Amber Doty, 12             22:52.0    7:23  Mentor               
   35    30  Michelle Blair, 11         22:56.0    7:24  Gilmour Academy      
   36        Amania Degirolamo, 11      23:00.0    7:25  Padua                
   37        Ida Baez, 12               23:01.0    7:25  St. Joseph Academy   
   38        Colleen Meder, 11          23:01.0    7:25  St. Joseph Academy   
   39        Julia Lowe, 9              23:07.0    7:27  Mentor               
   40    31  Nora Victoroff, 10         23:09.0    7:28  Solon                
   41        Ali Rose, 9                23:12.0    7:29  Trinity              
   42        Sarah Auxter, 10           23:12.0    7:29  Solon                
   43    32  Holly Rapp, 9              23:13.0    7:29  Gilmour Academy      
   44        Taylor Valco, 11           23:16.0    7:30  Padua                
   45        Allison McKenrick, 10      23:18.0    7:31  Mentor               
   46        Mary Kate Stanton, 10      23:22.0    7:32  Solon                
   47        Sara Scinto, 9             23:30.0    7:35  Mentor               
   48        Ilene Fine, 11             23:33.0    7:36  Lincoln West         
   49        Alexis Mayer, 10           23:42.0    7:39  St. Joseph Academy   
   50    33  Ashley Pantona-Price, 11   23:48.0    7:41  Rocky River          
   51        Katie Misencik, 10         23:51.0    7:42  Mentor               
   52    34  Dana Anger, 9              23:52.0    7:42  West Geauga          
   53        Abby Williams, 10          23:55.0    7:43  St. Joseph Academy   
   54    35  Victori Lopez-Aldazabel, 12
                                       23:56.0    7:43  Gilmour Academy      
   55    36  Katie DeVito, 10           24:02.0    7:45  Rocky River          
   56        Emma Mann, 10              24:04.0    7:46  Laurel               
   57        Michelle LaVan, 9          24:05.0    7:46  N D -Cath. Latin     
   58    37  Natalie Laszcz, 9          24:06.0    7:46  Walsh Jesuit         
   59    38  Abby Diamond, 10           24:11.0    7:48  Walsh Jesuit         
   60    39  Emma Tomczak, 10           24:11.0    7:48  Bay                  
   61    40  Hannah Sellers, 9          24:12.0    7:48  Kenston              
   62    41  Shelby Gerl, 11            24:13.0    7:49  Gilmour Academy      
   63        Annie Sung, 9              24:17.0    7:50  Solon                
   64        Rachel Welch, 11           24:17.0    7:50  Mentor               
   65        Emily Longo, 11            24:18.0    7:50  Mentor               
   66        Marisa Celeste, 10         24:21.0    7:51  Gilmour Academy      
   67        Ali Glick, 10              24:21.0    7:51  Solon                
   68    42  Olivia Robertson, 11       24:27.0    7:53  West Geauga          
   69        Kyra Douglas, 9            24:32.0    7:55  Solon                
   70    43  Lauren Pinkerton, 11       24:32.0    7:55  Kenston              
   71    44  Peggy Olson, 12            24:37.0    7:56  Bay                  
   72        Hannah Johnson, 9          24:39.0    7:57  Solon                
   73        Leah Stern, 10             24:39.0    7:57  Laurel               
   74    45  Elizabeth Johns, 10        24:39.0    7:57  Walsh Jesuit         
   75    46  Lauren Ritzenthaler, 11    24:42.0    7:58  Bay                  
   76        Kristen Elia, 10           24:44.0    7:59  Gilmour Academy      



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

   77        Anne Marie O'Toole, 12     24:54.0    8:02  St. Joseph Academy   
   78        Julia Swit, 9              24:59.0    8:04  St. Joseph Academy   
   79        Rose Miller, 11            25:00.0    8:04  Orange               
   80        Madeleine Gulas, 12        25:02.0    8:05  Laurel               
   81        Kelsey Batey, 12           25:03.0    8:05  Mentor               
   82        Hannah Watson, 9           25:06.0    8:06  Mentor               
   83        Renata Gomez, 9            25:07.0    8:06  Solon                
   84    47  Katie McLean, 12           25:09.0    8:07  Kenston              
   85        Sam Simone, 10             25:14.0    8:08  St. Joseph Academy   
   86        Carrie Frankhauser, 11     25:14.0    8:08  N D -Cath. Latin     
   87        Samantha Riley, 9          25:15.0    8:09  St. Joseph Academy   
   88        Bridget Fibbi, 9           25:15.0    8:09  St. Joseph Academy   
   89        Grace Juster, 9            25:18.0    8:10  Laurel               
   90    48  Vanessa Petrasko, 10       25:23.0    8:11  Walsh Jesuit         
   91        Becca Lamp, 10             25:26.0    8:12  Ontario              
   92        Gloria Suma, 12            25:26.0    8:12  Trinity              
   93    49  Cara Lauria, 10            25:40.0    8:17  Walsh Jesuit         
   94    50  Allison Ecker, 11          25:48.0    8:19  West Geauga          
   95    51  Tracey Sbrocca, 11         25:48.0    8:19  West Geauga          
   96        Rebecca Bloom, 12          25:53.0    8:21  Gilmour Academy      
   97        Abby Erinc, 12             25:54.0    8:21  Mentor               
   98    52  Morgan Phillips, 10        25:57.0    8:22  Kenston              
   99        Kara Moore, 12             25:58.0    8:23  Mentor               
  100    53  Brooke Crowl, 10           26:03.0    8:24  West Geauga          
  101        Stacie Sullivan, 12        26:06.0    8:25  Kenston              
  102    54  Abby Walters, 11           26:20.0    8:30  Walsh Jesuit         
  103        Caitlin Halperin, 9        26:27.0    8:32  Solon                
  104        Shelby Stanovsek, 12       26:35.0    8:35  N D -Cath. Latin     
  105        Rachel Sebian, 12          26:41.0    8:36  Gilmour Academy      
  106        Ariane Adamic, 11          26:51.0    8:40  N D -Cath. Latin     
  107        Jamie Bergsman, 12         26:59.0    8:42  Gilmour Academy      
  108        Emily Janosko, 9           27:03.0    8:44  Mentor               
  109        Colleen Kelly, 10          27:04.0    8:44  Gilmour Academy      
  110        Maggie Grant, 12           27:06.0    8:45  Gilmour Academy      
  111        Jenna Radcliffe, 10        27:14.0    8:47  Gilmour Academy      
  112    55  Maggie Joyce, 10           27:14.0    8:47  Walsh Jesuit         
  113        Allie Beckman, 11          27:18.0    8:48  Walsh Jesuit         
  114        Katie Coyne, 11            27:27.0    8:51  Walsh Jesuit         
  115        Emily Huang, 11            27:30.0    8:52  Western Res. Academy 
  116        Katherine Winford, 9       27:31.0    8:53  Western Res. Academy 
  117    56  Rachel Saiger, 12          27:37.0    8:55  West Geauga          
  118        Ying Lin, 10               27:46.0    8:57  Ontario              



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

  119        Bethie Stein, 9            28:06.0    9:04  Walsh Jesuit         
  120        Yuliya Vanchosovych, 9     28:20.0    9:08  Padua                
  121        India Munday, 10           28:47.0    9:17  St. Joseph Academy   
  122        Maddy Paulett, 11          28:47.0    9:17  St. Joseph Academy   
  123        Victoria Hahn, 12          29:03.0    9:22  St. Joseph Academy   
  124        Sun Lee, 10                29:15.0    9:26  Western Res. Academy 
  125        Grace Voges, 12            29:16.0    9:26  Western Res. Academy 
  126        Elijah Simpkins, 11        29:20.0    9:28  Orange               
  127        Kara Hurley, 9             29:35.0    9:33  St. Joseph Academy   
  128        Nicki Gatian, 10           30:04.0    9:42  St. Joseph Academy   
  129        Kathleen Shea, 10          30:11.0    9:44  St. Joseph Academy   
  130    57  Camille Eckel, 10          30:51.0    9:57  Bay                  



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

  131    58  Dana Matthews, 10          31:28.0   10:09  Bay                  
  132        Summer Roberts, 9          33:15.0   10:44  St. Joseph Academy   
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us