2009 Chardon Run For Education 5K

Print Logo image

2009 Chardon Schools Race For Education

CHARDON, OHIO

Sep. 26, 2009


Results by GOPHERARUN.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Jeff McManus, 26, Cleveland                15:56.0    5:08



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

    2       Todd Suszynski, 36, Thompson, Ohio         19:19.0    6:14
    3       Jen White, 28*, Concord, Ohio              19:28.0    6:17
    4       Jeff Suzinsky, 42, Chardon, Ohio           20:32.0    6:37
    5    1  Rudy Schwartz, 53, Newbury, Ohio           20:52.0    6:44
    6    1  Robert Diehl, 48                           20:58.0    6:46
    7    1  Kevin Meyer, 36, Chardon, Ohio             21:37.0    6:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

    8    1  Matthew Tirabassi, 12, ChEsterland, OH     22:01.0    7:06
    9    2  Larry Molnar, 50, Munson, Ohio             22:25.0    7:14
   10       Jeannie Strimbu, 47*, Chardon, Ohio        22:37.0    7:18
   11    2  Ray Laubenthal, 48, Chardon, Ohio          22:46.0    7:21
   12    1  Tom Diehl, 16                              22:48.0    7:21
   13    2  Max Wolf, 12, ChEsterland, OH              23:07.0    7:27
   14    3  Jim Cicero, 44                             23:14.0    7:30
   15       Emma Stocker, 12*                          23:19.0    7:31
   16    1  Cassy Cicero, 11*                          23:22.0    7:32
   17    4  Donald Porz, 45, Willoughby                23:41.0    7:38
   18    3  Gary Shine, 53, Chardon, Ohio              23:44.0    7:39
   19    1  Leigh Hornyak, 39*                         23:46.0    7:40
   20    1  Marypat Martin, 44*, Chardon, Ohio         24:04.0    7:46
   21    2  Kristina Marker, 30*, Chardon, Ohio        24:17.0    7:50
   22    2  Rachel Diehl, 48*, Chardon, Ohio           24:20.0    7:51
   23    2  Darryl Kraska, 16                          24:24.0    7:52
   24    5  Martin Budd, 44                            24:32.0    7:55
   25    3  Matt Folkman, 12, Chardon, Ohio            24:33.0    7:55
   26    6  Eric Hollinger, 48                         24:37.0    7:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   27    7  Mike Kobuszewski, 43                       25:16.0    8:09
   28    2  Eric Ash, 32, Chadon                       25:16.0    8:09
   29    8  Ed Peters, 44, Chardon, Ohio               25:22.0    8:11
   30    4  Mark Tirabassi, 11, ChEsterland, OH        25:25.0    8:12
   31    3  Jennifer Lingafelter, 39*                  25:25.0    8:12
   32    1  Marisa Neff-Prokop, 28*, Chardon, Ohio     25:33.0    8:15
   33    1  Nicholas Schragal, 10, Chardon, Ohio       25:43.0    8:18
   34    1  Lee Tackett , 72, Mentor, Ohio             26:04.0    8:25
   35    3  Kerry Banks, 40*, Chardon, Ohio            26:21.0    8:30
   36    4  Lori Weber, 41*, Chardon, Ohio             26:49.0    8:39
   37    5  Susan Sisley, 42*, Williamsfield           26:53.0    8:40
   38    1  Erin Garner, 24*                           26:54.0    8:41
   39    6  Mary Loder, 42*                            27:03.0    8:44
   40    3  Brandon Tackett , 15, Mentor, Ohio         27:22.0    8:50
   41    7  Angie Pry, 42*, Geneva                     27:32.0    8:53
   42    1  Carl Schneider, 68, Auburn, OH             27:34.0    8:54
   43    4  Karee Broome, 37*, Gates Mills             27:41.0    8:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   44    5  Danelle Ash, 31*, Chardon, Ohio            28:26.0    9:10
   45    2  Joseph Wolf, 10, ChEsterland, OH           30:24.0    9:48
   46    6  Sarah Short, 31*                           30:29.0    9:50
   47    7  Kellie Quinn, 32*                          30:30.0    9:50
   48    8  JoAnn Dunlap, 35*                          30:31.0    9:51



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   49    8  Kim Caito, 43*, Mentor, Ohio               32:09.0   10:22
   50    9  Amie Peters, 42*, Chardon, Ohio            32:24.0   10:27



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   51    2  Ralph Lindeman, 68                         34:11.0   11:02
   52   10  Elisa Budoff, 43*, Chagrin Falls           35:19.0   11:24
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 11
4 finishers among Men 11 - 13
3 finishers among Men 14 - 17
2 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
1 finishers among Women 11 - 13
1 finishers among Women 18 - 24
1 finishers among Women 25 - 29
8 finishers among Women 30 - 39
10 finishers among Women 40 - 49
31 male finishers
21 female finishers
52 total finishers
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Jeff McManus, 26, Cleveland                15:56.0    5:08
    2    2  Todd Suszynski, 36, Thompson, Ohio         19:19.0    6:14
    4    3  Jeff Suzinsky, 42, Chardon, Ohio           20:32.0    6:37
 
Open Women
    3    1  Jen White, 28, Concord, Ohio               19:28.0    6:17
   10    2  Jeannie Strimbu, 47, Chardon, Ohio         22:37.0    7:18
   15    3  Emma Stocker, 12                           23:19.0    7:31
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 11
   33    1  Nicholas Schragal, 10, Chardon, Ohio       25:43.0    8:18
   45    2  Joseph Wolf, 10, ChEsterland, OH           30:24.0    9:48
 
Men 11 - 13
    8    1  Matthew Tirabassi, 12, ChEsterland, OH     22:01.0    7:06
   13    2  Max Wolf, 12, ChEsterland, OH              23:07.0    7:27
   25    3  Matt Folkman, 12, Chardon, Ohio            24:33.0    7:55
   30    4  Mark Tirabassi, 11, ChEsterland, OH        25:25.0    8:12
 
Men 14 - 17
   12    1  Tom Diehl, 16                              22:48.0    7:21
   23    2  Darryl Kraska, 16                          24:24.0    7:52
   40    3  Brandon Tackett , 15, Mentor, Ohio         27:22.0    8:50
 
 
 
Men 30 - 39
    7    1  Kevin Meyer, 36, Chardon, Ohio             21:37.0    6:58
   28    2  Eric Ash, 32, Chadon                       25:16.0    8:09
 
Men 40 - 49
    6    1  Robert Diehl, 48                           20:58.0    6:46
   11    2  Ray Laubenthal, 48, Chardon, Ohio          22:46.0    7:21
   14    3  Jim Cicero, 44                             23:14.0    7:30
   17    4  Donald Porz, 45, Willoughby                23:41.0    7:38
   24    5  Martin Budd, 44                            24:32.0    7:55
 
Men 50 - 59
    5    1  Rudy Schwartz, 53, Newbury, Ohio           20:52.0    6:44
    9    2  Larry Molnar, 50, Munson, Ohio             22:25.0    7:14
   18    3  Gary Shine, 53, Chardon, Ohio              23:44.0    7:39
 
Men 60 - 69
   42    1  Carl Schneider, 68, Auburn, OH             27:34.0    8:54
   51    2  Ralph Lindeman, 68                         34:11.0   11:02
 
Men 70 & Up
   34    1  Lee Tackett , 72, Mentor, Ohio             26:04.0    8:25
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 11 - 13
   16    1  Cassy Cicero, 11                           23:22.0    7:32
 
 
Women 18 - 24
   38    1  Erin Garner, 24                            26:54.0    8:41
 
Women 25 - 29
   32    1  Marisa Neff-Prokop, 28, Chardon, Ohio      25:33.0    8:15
 
Women 30 - 39
   19    1  Leigh Hornyak, 39                          23:46.0    7:40
   21    2  Kristina Marker, 30, Chardon, Ohio         24:17.0    7:50
   31    3  Jennifer Lingafelter, 39                   25:25.0    8:12
   43    4  Karee Broome, 37, Gates Mills              27:41.0    8:56
   44    5  Danelle Ash, 31, Chardon, Ohio             28:26.0    9:10
 
Women 40 - 49
   20    1  Marypat Martin, 44, Chardon, Ohio          24:04.0    7:46
   22    2  Rachel Diehl, 48, Chardon, Ohio            24:20.0    7:51
   35    3  Kerry Banks, 40, Chardon, Ohio             26:21.0    8:30
   36    4  Lori Weber, 41, Chardon, Ohio              26:49.0    8:39
   37    5  Susan Sisley, 42, Williamsfield            26:53.0    8:40
 
 
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us