2009 Howland Pumpkin 5K Run

Print Logo image

2009 Howland 5k Pumpkin Run

HOWLAND STADIUM

Oct. 17, 2009

35 DEGREES, CLOUDY, DRIZZLE, COLD
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1 M30  John Erdesk, 31                            19:14    6:12
    2    2 M35  Jim Pitts, 38, Sharpsville, PA             19:23    6:15
    3    3 M50  Thomas Holloway, 51, Warreen, OH           20:03    6:28
 
Open Women
    8    1 W20  Ashley Davis, 20                           22:12    7:10
   14    2 W20  Rachel Sikoczylas, 22                      24:32    7:55
   16    3 W35  Janet Rohrer, 38, Warreen, OH              26:27    8:32
 
 
 
 
 
         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    6    1  Will Price, 12                             22:10    7:09
   28    2  Chrles Gaylog, 9                           28:41    9:15
   40    3  Matthew Owen, 10                           37:09   11:59
 
 
 
 
Men 30 - 34
   27    1  Mike Dyer, 31                              28:24    9:10
   34    2  Jason Barrish, 33                          29:41    9:35
 
Men 35 - 39
    7    1  Jim Rollison, 37, Warreen, OH              22:11    7:09
 
Men 40 - 44
    4    1  Walt Barnes, 43, Cortland, OH              20:37    6:39
    9    2  Brian Maras, 44, Cortland, OH              22:20    7:12
   15    3  Bruce McIntosh, 44                         25:30    8:14
   21    4  John Vogt, 41, Cortland, OH                27:26    8:51
   30    5  Richard Sandy, 40                          29:13    9:25
 
Men 45 - 49
   12    1  Craig Strickland, 45                       23:36    7:37
   13    2  Dale Evans, 48                             23:57    7:44
   48    3  Patrick Nelson, 47, Warren, OH             45:06   14:33
 
Men 50 - 54
    5    1  Steven Burbick, 52                         21:42    7:00
   10    2  Leonard Davis, 51                          22:36    7:17
   36    3  Fran Sherwood, 54, Sharon, PA              30:11    9:44
 
Men 55 - 59
   22    1  Rick Clark, 56                             27:42    8:56
   23    2  Don Hyde, 56                               27:43    8:56
 
Men 60 - 64
   11    1  Larry Koval, 62, Warreen, OH               23:13    7:29
   26    2  Gordon Hazeltte, 62                        27:55    9:00
   49    3  Richard Bigelow, 63, Hubbard, OH           47:08   15:12
 
Men 65 - 69
   19    1  Fred Simoni, 68                            27:20    8:49
   39    2  Jerome Bennett, 66                         34:55   11:16
 
Men 70 & Up
   25    1  Ed Bauer, 70                               27:54    9:00
   37    2  John Petersal, 71                          32:13   10:24
   41    3  Tom Hilterman, 74, Warreen, OH             38:18   12:21
 
 
         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE
 
 
 
Women 20 - 24
   38    1  Melissa Fortune, 24                        34:32   11:08
 
 
Women 30 - 34
   17    1  Jennifer Latell, 31                        26:41    8:36
   20    2  Lesley Tietz, 32, Southington, OH          27:22    8:50
   29    3  Melissa Armstrong, 34                      29:06    9:23
 
Women 35 - 39
   18    1  Holly Sandy, 37                            26:41    8:36
   35    2  Debbie Jones, 35                           30:11    9:44
   42    3  Deborah Bartlett, 39                       39:04   12:36
   46    4  Rebecca Martz, 35, Warreen, OH             45:02   14:32
 
Women 40 - 44
   44    1  Leeann Johnson, 42                         43:25   14:00
   45    2  Brenda Jackson, 40                         43:26   14:01
 
Women 45 - 49
   24    1  Janet Groner, 47                           27:44    8:57
   31    2  Bonny Gilmore, 46                          29:20    9:28
   32    3  Ann Majecic, 46                            29:33    9:32
   33    4  Diane Sanfrey, 47                          29:34    9:32
   43    5  Valerie Caven, 46                          43:12   13:56
 
Women 50 - 54
   47    1  Marie Nelson, 52, Warreen, OH              45:04   14:32
 
 
 
 
 
 
         CLASS  
 PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1      OpM  John Erdesk, 31                            19:14    6:12
    2      OpM  Jim Pitts, 38, Sharpsville, PA             19:23    6:15
    3      OpM  Thomas Holloway, 51, Warreen, OH           20:03    6:28
    4    1 M40  Walt Barnes, 43, Cortland, OH              20:37    6:39









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    5    1 M50  Steven Burbick, 52                         21:42    7:00
    6    1 JrM  Will Price, 12                             22:10    7:09
    7    1 M35  Jim Rollison, 37, Warreen, OH              22:11    7:09
    8      OpW  Ashley Davis, 20*                          22:12    7:10
    9    2 M40  Brian Maras, 44, Cortland, OH              22:20    7:12
   10    2 M50  Leonard Davis, 51                          22:36    7:17
   11    1 M60  Larry Koval, 62, Warreen, OH               23:13    7:29
   12    1 M45  Craig Strickland, 45                       23:36    7:37
   13    2 M45  Dale Evans, 48                             23:57    7:44
   14      OpW  Rachel Sikoczylas, 22*                     24:32    7:55









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   15    3 M40  Bruce McIntosh, 44                         25:30    8:14
   16      OpW  Janet Rohrer, 38*, Warreen, OH             26:27    8:32
   17    1 W30  Jennifer Latell, 31*                       26:41    8:36
   18    1 W35  Holly Sandy, 37*                           26:41    8:36
   19    1 M65  Fred Simoni, 68                            27:20    8:49
   20    2 W30  Lesley Tietz, 32*, Southington, OH         27:22    8:50
   21    4 M40  John Vogt, 41, Cortland, OH                27:26    8:51
   22    1 M55  Rick Clark, 56                             27:42    8:56
   23    2 M55  Don Hyde, 56                               27:43    8:56
   24    1 W45  Janet Groner, 47*                          27:44    8:57









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   25    1 M70  Ed Bauer, 70                               27:54    9:00
   26    2 M60  Gordon Hazeltte, 62                        27:55    9:00
   27    1 M30  Mike Dyer, 31                              28:24    9:10
   28    2 JrM  Chrles Gaylog, 9                           28:41    9:15
   29    3 W30  Melissa Armstrong, 34*                     29:06    9:23
   30    5 M40  Richard Sandy, 40                          29:13    9:25
   31    2 W45  Bonny Gilmore, 46*                         29:20    9:28
   32    3 W45  Ann Majecic, 46*                           29:33    9:32
   33    4 W45  Diane Sanfrey, 47*                         29:34    9:32
   34    2 M30  Jason Barrish, 33                          29:41    9:35
   35    2 W35  Debbie Jones, 35*                          30:11    9:44
   36    3 M50  Fran Sherwood, 54, Sharon, PA              30:11    9:44









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   37    2 M70  John Petersal, 71                          32:13   10:24









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   38    1 W20  Melissa Fortune, 24*                       34:32   11:08
   39    2 M65  Jerome Bennett, 66                         34:55   11:16
   40    3 JrM  Matthew Owen, 10                           37:09   11:59









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   41    3 M70  Tom Hilterman, 74, Warreen, OH             38:18   12:21
   42    3 W35  Deborah Bartlett, 39*                      39:04   12:36









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   43    5 W45  Valerie Caven, 46*                         43:12   13:56









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   44    1 W40  Leeann Johnson, 42*                        43:25   14:00
   45    2 W40  Brenda Jackson, 40*                        43:26   14:01
   46    4 W35  Rebecca Martz, 35*, Warreen, OH            45:02   14:32
   47    1 W50  Marie Nelson, 52*, Warreen, OH             45:04   14:32
   48    3 M45  Patrick Nelson, 47, Warren, OH             45:06   14:33









Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   49    3 M60  Richard Bigelow, 63, Hubbard, OH           47:08   15:12
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 15
2 finishers among Men 30 - 34
1 finishers among Men 35 - 39
5 finishers among Men 40 - 44
3 finishers among Men 45 - 49
3 finishers among Men 50 - 54
2 finishers among Men 55 - 59
3 finishers among Men 60 - 64
2 finishers among Men 65 - 69
3 finishers among Men 70 & Up
1 finishers among Women 20 - 24
3 finishers among Women 30 - 34
4 finishers among Women 35 - 39
2 finishers among Women 40 - 44
5 finishers among Women 45 - 49
1 finishers among Women 50 - 54
33 male finishers
16 female finishers
49 total finishers
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us