2009 Jack Hazen 5K Run

Print Logo image

2009 JACK HAZEN 5K RUN

MALONE UNIVERSITY

April 4, 2009

45 DEGREES, WINDY
Results by GOPHERARUN.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Gaynor Evan, 20, Canton, OH                16:25.1    5:18
    2       Gantz Jeff, 49, North Canton, Ohi          17:28.4    5:38
    3       McCracken Dan, 21, Canton, OH              17:36.1    5:41



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    4    1  Roman Kyle, 22, Penn Yan, NY               18:56.4    6:07
    5       Kayatin Mike, 42, North Canton, Ohi        18:59.7    6:08



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    6    1  Thorn Russ, 52, East Canton, OH            22:10.4    7:09
    7    1  Woods Matt, 29, Dover, Ohio                22:15.2    7:11
    8       May Michelle, 27*, Canton, Ohio            22:23.1    7:13
    9    1  Vohs Jeff, 42, North Canton, Ohi           22:42.5    7:19
   10    2  Massie Matt, 21, Mansfield, OH             22:48.0    7:21
   11    1  Powell Matt, 19, Uniontown, Ohio           22:57.2    7:24
   12       McConnell Briana, 20*, Applecreek, OH      23:26.8    7:34
   13       Dennerlein Ashley, 22*, Baden, PA          23:27.1    7:34
   14    1  Heckman Katie, 20*, Mars, PA               23:28.5    7:34
   15    2  Schmidt Vanessa, 20*, Hartville, OH        23:52.8    7:42
   16    2  Rennels Spencer, 19, North Granby, CT      23:56.3    7:43
   17    2  Sinick Glenn, 52, brimfield, Ohio          23:57.2    7:44
   18    3  Pearch Lauren, 24*, Uniontown, Ohio        24:01.9    7:45
   19    3  Gianni Tony, 24, Dover, Ohio               24:03.9    7:46
   20    3  Berkey Zach, 19, Sarasota, FL              24:04.3    7:46
   21    4  Rodden Jessica, 20*, Springdale, PA        24:13.3    7:49
   22    1  Jonkka Susanna, 19*, Helsinki              24:20.5    7:51
   23    4  Ball Brock, 22, Canton, OH                 24:22.1    7:52
   24    1  King Dan, 58, Louisville, Ohio             24:22.9    7:52
   25    2  Miller Sean, 40, Wooster, Ohio             24:42.4    7:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   26    3  Anderson Richard, 53, Massillon, Ohio      25:03.7    8:05
   27    1  Byers Buck, 31, Copley, Ohio               25:09.5    8:07
   28    1  Vargo Marcie, 38*, Uniontown, Ohio         25:29.3    8:13
   29       Vanauken Kristie, 40*, Uniontown, Ohio     25:38.9    8:16
   30    5  Sawers Rebecca, 20*, Canton, OH            25:46.1    8:19
   31    1  Gramlich Leta, 26*, North Canton, OH       25:55.5    8:22
   32    2  Lint Tiffany, 25*, akron, Ohio             26:23.1    8:31
   33    1  Marmon Lori, 34*, Canton, Ohio             26:52.8    8:40
   34    2  Evans Jenny, 16*, North Canton, Ohi        26:58.2    8:42
   35    2  Lewis Michael, 56, Copley, Ohio            27:23.7    8:50



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   36    6  Wollf Tessa, 20*, Millersburg, OH          27:55.9    9:01
   37    5  Anderson Jonathan, 23, Canton, Ohio        27:58.0    9:01
   38    1  Held Sharon, 47*, North Canton, Ohi        28:08.5    9:05
   39    2  Torres Melanie, 33*, akron, Ohio           28:20.3    9:08
   40    7  Negi Asha, 20*, Akron, OH                  28:23.8    9:10
   41    3  Frank Jessica, 19*, Weftlake, OH           28:53.9    9:19
   42    4  Mobilian Samantha, 19*, Canton, OH         29:16.0    9:26
   43    8  Nesser Anne, 20*, Gahanna, OH              29:16.3    9:27
   44    5  Miller Brittany, 19*, Westerville, OH      29:24.8    9:29
   45    3  Lewis Jack, 56, North Canton, OH           29:30.0    9:31
   46    3  Joseph Courtney, 33*, Canton, Ohio         29:31.1    9:31
   47    4  Moore Katherine, 30*, North Canton, Ohi    29:34.3    9:32
   48    4  Doloresco Keith, 54, Atwater, OH           29:36.6    9:33
   49    9  Doloresco Ashley, 20*, Atwater, OH         29:39.0    9:34
   50    3  Anistrom Kimberly, 26*, Uniontown, Ohio    29:42.2    9:35
   51    2  Davis Tara, 35*, Akron, OH                 29:42.4    9:35
   52    4  Byers Alissa, 28*, Copley, Ohio            29:50.4    9:38
   53    5  Sakowicz Michelle, 34*, Uniontown, Ohio    29:55.5    9:39
   54    6  Miller Michelle, 33*, Wooster, Ohio        30:16.4    9:46
   55    3  Koehl Martha, 38*, Hartville, Ohio         30:44.1    9:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   56    1  Clark Kelly, 40*, Massillon, OH            31:01.3   10:00
   57    5  Oneill Kara, 27*, akron, Ohio              31:13.3   10:04
   58   10  Perry Stacey, 21*, Canton, OH              31:25.0   10:08
   59    6  Bridenstine Deanne, 29*, Massillon, OH     31:38.4   10:12
   60    2  Patterson Selma, 46*, Canton, OH           31:43.9   10:14
   61    7  Phares Kelly, 29*, Canton, Ohio            31:58.0   10:19
   62    7  Coy Melissa, 30*, Uniontown, Ohio          32:12.8   10:23
   63    6  Markel Sammy, 19*, Mayfield Heights,       32:18.2   10:25
   64    8  Frederick Megan, 29*, Minerva, Ohio        32:35.7   10:31
   65    9  Nehrenz Janelle, 29*, Uniontown, Ohio      32:48.4   10:35
   66   10  Sloan Melissa, 28*, Akron, OH              33:38.6   10:51



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   67    4  Schlue Kimberly, 38*, Uniontown, Ohio      34:36.9   11:10
   68   11  Kintz Lisa, 27*, Canton, Ohio              35:29.8   11:27
   69   12  Anderson Jessica, 26*, Canton, Ohio        35:55.5   11:35
   70    1  Kintz Kathy, 54*, Canton, OH               36:24.7   11:45
* indicates females
8 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men 15 - 19
5 finishers among Men 20 - 24
1 finishers among Men 25 - 29
1 finishers among Men 30 - 34
2 finishers among Men 40 - 44
4 finishers among Men 50 - 54
3 finishers among Men 55 - 59
6 finishers among Women 15 - 19
10 finishers among Women 20 - 24
12 finishers among Women 25 - 29
7 finishers among Women 30 - 34
4 finishers among Women 35 - 39
1 finishers among Women 40 - 44
2 finishers among Women 45 - 49
1 finishers among Women 50 - 54
27 male finishers
43 female finishers
70 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Gaynor Evan, 20, Canton, OH                16:25.1    5:18
    2    2  Gantz Jeff, 49, North Canton, Ohi          17:28.4    5:38
    3    3  McCracken Dan, 21, Canton, OH              17:36.1    5:41
 
Open Women
    8    1  May Michelle, 27, Canton, Ohio             22:23.1    7:13
   12    2  McConnell Briana, 20, Applecreek, OH       23:26.8    7:34
   13    3  Dennerlein Ashley, 22, Baden, PA           23:27.1    7:34
 
Masters Men
    5    1  Kayatin Mike, 42, North Canton, Ohi        18:59.7    6:08
 
 
Masters Women
   29    1  Vanauken Kristie, 40, Uniontown, Ohio      25:38.9    8:16
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Men 15 - 19
   11    1  Powell Matt, 19, Uniontown, Ohio           22:57.2    7:24
   16    2  Rennels Spencer, 19, North Granby, CT      23:56.3    7:43
   20    3  Berkey Zach, 19, Sarasota, FL              24:04.3    7:46
 
Men 20 - 24
    4    1  Roman Kyle, 22, Penn Yan, NY               18:56.4    6:07
   10    2  Massie Matt, 21, Mansfield, OH             22:48.0    7:21
   19    3  Gianni Tony, 24, Dover, Ohio               24:03.9    7:46
 
Men 25 - 29
    7    1  Woods Matt, 29, Dover, Ohio                22:15.2    7:11
 
Men 30 - 34
   27    1  Byers Buck, 31, Copley, Ohio               25:09.5    8:07
 
 
Men 40 - 44
    9    1  Vohs Jeff, 42, North Canton, Ohi           22:42.5    7:19
   25    2  Miller Sean, 40, Wooster, Ohio             24:42.4    7:58
 
 
Men 50 - 54
    6    1  Thorn Russ, 52, East Canton, OH            22:10.4    7:09
   17    2  Sinick Glenn, 52, brimfield, Ohio          23:57.2    7:44
   26    3  Anderson Richard, 53, Massillon, Ohio      25:03.7    8:05
 
Men 55 - 59
   24    1  King Dan, 58, Louisville, Ohio             24:22.9    7:52
   35    2  Lewis Michael, 56, Copley, Ohio            27:23.7    8:50
   45    3  Lewis Jack, 56, North Canton, OH           29:30.0    9:31
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
   22    1  Jonkka Susanna, 19, Helsinki               24:20.5    7:51
   34    2  Evans Jenny, 16, North Canton, Ohi         26:58.2    8:42
   41    3  Frank Jessica, 19, Weftlake, OH            28:53.9    9:19
 
Women 20 - 24
   14    1  Heckman Katie, 20, Mars, PA                23:28.5    7:34
   15    2  Schmidt Vanessa, 20, Hartville, OH         23:52.8    7:42
   18    3  Pearch Lauren, 24, Uniontown, Ohio         24:01.9    7:45
 
Women 25 - 29
   31    1  Gramlich Leta, 26, North Canton, OH        25:55.5    8:22
   32    2  Lint Tiffany, 25, akron, Ohio              26:23.1    8:31
   50    3  Anistrom Kimberly, 26, Uniontown, Ohio     29:42.2    9:35
 
Women 30 - 34
   33    1  Marmon Lori, 34, Canton, Ohio              26:52.8    8:40
   39    2  Torres Melanie, 33, akron, Ohio            28:20.3    9:08
   46    3  Joseph Courtney, 33, Canton, Ohio          29:31.1    9:31
 
Women 35 - 39
   28    1  Vargo Marcie, 38, Uniontown, Ohio          25:29.3    8:13
   51    2  Davis Tara, 35, Akron, OH                  29:42.4    9:35
   55    3  Koehl Martha, 38, Hartville, Ohio          30:44.1    9:55
 
Women 40 - 44
   56    1  Clark Kelly, 40, Massillon, OH             31:01.3   10:00
 
Women 45 - 49
   38    1  Held Sharon, 47, North Canton, Ohi         28:08.5    9:05
   60    2  Patterson Selma, 46, Canton, OH            31:43.9   10:14
 
Women 50 - 54
   70    1  Kintz Kathy, 54, Canton, OH                36:24.7   11:45
 
 
 
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us