2009 Pyma Laker Half Mile

Print Logo image

2009 PYMA-LAKER HALF MILE KIDS RUN

Andover, OH

July 11, 2009

82 degrees, hot, humid
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Scott Hogan, 10, Williamsfield, OH         3:16.0    6:32
    2    1  John Bates, 10, Andonver, OH               3:19.0    6:38
    3       Rebecca Dillon, 12*, Williamsfield, OH     3:21.0    6:42
    4    2  Mark Peterman, 10                          3:27.0    6:54
    5    1  Alexis Benedict, 11*, Ashtabula, OH        3:28.0    6:56
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
    6    3  Ryder Simmons, 9, Ashtabula, OH            3:31.0    7:02
    7    4  Ian Kreider, 11, Kingsville, OH            3:32.0    7:04
    8    5  Sean Nelson, 8, Chardon, OH                3:36.0    7:12
    9    6  Jj Henson, 9, Jefferson, OH                3:40.0    7:20
   10    2  Katelyn DeArment, 10*, Meadville, PA       3:41.0    7:22
   11    3  Haley Holt, 9*                             3:42.0    7:24
   12    7  Tristen Rose, 6                            3:56.0    7:52
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   13    8  Jacob Steiger, 9                           4:02.0    8:04
   14    4  Lauren Bals, 9*, Andonver, OH              4:05.0    8:10
   15    5  Rebekah Simmons, 11*, Ashtabula, OH        4:10.0    8:20
   16    6  Asha Hamilton, 6*, Andover, OH             4:22.0    8:44
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   17    9  Nate Henson, 6, Jefferson, OH              4:33.0    9:06
   18    7  Hannah Root, 7*                            4:33.0    9:06
   19   10  Gordon Hitchcock, 6                        4:38.0    9:16
   20    8  Lauren DeArment, 7*, Meadville, PA         4:42.0    9:24
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   21   11  Aiden Swezey, 4, Andover, OH               5:01.0   10:02
   22    9  Kailey Minch, 4*, Willioughby, OH          5:03.0   10:06
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   23   12  Jake Lockwood, 10                          5:37.0   11:14
   24   13  Andrew Root, 5                             5:38.0   11:16
   25   10  Cassie Brimm, 4*                           5:45.0   11:30
   26   11  Amelia Bartholew, 6*                       5:51.0   11:42
   27   12  Maggie Stasiak, 5*                         5:52.0   11:44
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   28   14  Remington Hart, 5                          6:06.0   12:12
   29   15  Nicholas Hitchcock, 4                      6:13.0   12:26
   30    1  Lillian Hild, 35*                          6:14.0   12:28
   31   13  Avon Burtholew, 5*                         6:22.0   12:44
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   32   16  Thurston Hart, 4                           6:35.0   13:10
   33   17  Victor Verba, 6                            6:49.0   13:38
   34   14  Claie Lockwood, 6*                         6:50.0   13:40
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   35   18  Robert Verba, 5                            7:36.0   15:12
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   36   15  Tiffany Brimm, 2*                          8:08.0   16:16
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top
 
 

 
 
   37   19  Granison Hill, 4, Ashtabula, OH            8:45.0   17:30
   38   20  Seth Bryan, 3, Andover, OH                        0
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
20 finishers among Men Under 15
15 finishers among Women Under 15
1 finishers among Women 35 - 39
22 male finishers
16 female finishers
38 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Scott Hogan, 10, Williamsfield, OH         3:16.0    6:32
 
Open Women
    1    1  Rebecca Dillon, 12, Williamsfield, OH      3:21.0    6:42
 
 
 

Place

Name

Age

Class Place

Age Group

City

State

Time

12

7Tristen Rose

6

1

Boy 0-6

 

 

03:56.0

17

9Nate Henson

6

2

Boy 0-6

 Jefferson

 OH

04:33.0

19

10Gordon Hitchcock

6

3

Boy 0-6

 

 

04:38.0

21

11Aiden Swezey

4

4

Boy 0-6

 Andover

 OH

05:01.0

24

13Andrew Root

5

5

Boy 0-6

 

 

05:38.0

28

14Remington Hart

5

6

Boy 0-6

 

 

06:06.0

29

15Nicholas Hitchcock

4

7

Boy 0-6

 

 

06:13.0

32

16Thurston Hart

4

8

Boy 0-6

 

 

06:35.0

33

17Victor Verba

6

9

Boy 0-6

 

 

06:49.0

35

18Robert Verba

5

10

Boy 0-6

 

 

07:36.0

37

19Granison Hill

4

11

Boy 0-6

 Ashtabula

 OH

08:45.0

38

20Seth Bryan

3

12

Boy 0-6

 Andover

 OH

 

1

Scott Hogan

10

1

Boy 7-12

 Williamsfield

 OH

03:16.0

2

1John Bates

10

1

Boy 7-12

 Andonver

 OH

03:19.0

4

2Mark Peterman

10

2

Boy 7-12

 

 

03:27.0

6

3Ryder Simmons

9

3

Boy 7-12

 Ashtabula

 OH

03:31.0

7

4Ian Kreider

11

4

Boy 7-12

 Kingsville

 OH

03:32.0

8

5Sean Nelson

8

5

Boy 7-12

 Chardon

 OH

03:36.0

9

6Jj Henson

9

6

Boy 7-12

 Jefferson

 OH

03:40.0

13

8Jacob Steiger

9

7

Boy 7-12

 

 

04:02.0

23

12Jake Lockwood

10

8

Boy 7-12

 

 

05:37.0

16

6Asha Hamilton

 6*

1

Girl 0-6

 Andover

 OH

04:22.0

22

9Kailey Minch

 4*

2

Girl 0-6

 Willioughby

 OH

05:03.0

25

10Cassie Brimm

 4*

3

Girl 0-6

 

 

05:45.0

26

11Amelia Bartholew

 6*

4

Girl 0-6

 

 

05:51.0

27

12Maggie Stasiak

 5*

5

Girl 0-6

 

 

05:52.0

31

13Avon Burtholew

 5*

6

Girl 0-6

 

 

06:22.0

34

14Claie Lockwood

 6*

7

Girl 0-6

 

 

06:50.0

36

15Tiffany Brimm

 2*

8

Girl 0-6

 

 

08:08.0

3

Rebecca Dillon

 12*

1

Girl 7-12

 Williamsfield

 OH

03:21.0

5

1Alexis Benedict

 11*

2

Girl 7-12

 Ashtabula

 OH

03:28.0

10

2Katelyn DeArment

 10*

3

Girl 7-12

 Meadville

 PA

03:41.0

11

3Haley Holt

 9*

4

Girl 7-12

 

 

03:42.0

14

4Lauren Bals

 9*

5

Girl 7-12

 Andonver

 OH

04:05.0

15

5Rebekah Simmons

 11*

6

Girl 7-12

 Ashtabula

 OH

04:10.0

18

7Hannah Root

 7*

7

Girl 7-12

 

 

04:33.0

20

8Lauren DeArment

 7*

8

Girl 7-12

 Meadville

 PA

04:42.0

30

1Lillian Hild

 35*

 

 

 

 

06:14.0

 
 
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us