2009 Smoky Hollow 5K

Print Logo image

2009 SMOKY HOLLOW 5K

Youngstown, OH

July 11, 2009

82 DEGREES, OVERCAST AND HUMID
Results by GOPHERARUN.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Scott Fabry, 29, Lowellville, OH           18:08.0    5:51
    2       John Zajac, 17, Poland, OH                 18:16.3    5:54





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    3       Trevor Popielec, 23, Warren, OH            18:36.7    6:00
    4       Lynam Patrick, 55, Arnold, PA              19:02.0    6:08
    5    1  Richie Mulhall, 15, Mineral Ridge, OH      19:20.1    6:14
    6    1  Osborne Mark, 51, Hermitage, PA            19:23.8    6:15
    7    1  Chris Snyder, 25, Canfield, OH             20:04.4    6:29
    8    1  Robert Younger, 44, Warren, OH             20:07.6    6:30
    9       Monica Ciarnello, 17*, Lowellville, OH     20:15.3    6:32
   10    2  Lewis Chris, 16, Youngstown, OH            20:16.5    6:32
   11    1  Glenn Gailey, 62, East Canton, OH          20:41.3    6:40
   12    3  Nathan Johnson, 15, Leavittsburg, OH       20:58.4    6:46
   13       Courtney Kunkel, 29*, McDonald, OH         20:59.3    6:46
   14    4  Jared Kitt, 16, NoRth Lima, OH             21:03.6    6:48
   15    2  Joe Simeonssow, 45, Poland, OH             21:17.7    6:52
   16    5  Alex Cook, 16, Youngstown, OH              21:28.3    6:56
   17    6  Rydarowicz Jerry, 17, Hubbard, OH          21:34.5    6:58
   18    1  Stanger James, 35, Canfield, OH            21:36.0    6:58
   19       Jaclyn Disibio, 26*, Poland, OH            21:38.4    6:59





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   20    2  Dan Hromyak , 50, Pismo Beach, CA          21:42.2    7:00
   21    7  Rostan Marc, 18, Boardman, OH              21:46.6    7:01
   22    1  Brandt Dougie, 14, Boardman, OH            21:50.8    7:03
   23    2  Ryan Kadel, 39, Liberty, OH                21:55.8    7:04
   24    2  Baker Nome, 22, Leetonia, OH               21:57.4    7:05
   25    8  Corey Conway, 16, NeW Castle, PA           21:58.7    7:05
   26    1  Jones Melissa, 28*, Poland, OH             22:04.4    7:07
   27    9  Jacob Ringer, 16, NeW Castle, PA           22:10.7    7:09
   28   10  Scott Kohl, 15, Struthers, OH              22:20.9    7:13
   29   11  Patrick Kiraly, 17                         22:21.2    7:13
   30    3  Orlando Phil, 40, Girard, OH               22:21.2    7:13
   31       Sandy Will, Mineral Ridge, OH              22:40.9    7:19
   32   12  Patrick McBarry, 18, Hubbard, OH           22:42.8    7:20
   33    3  Shebat Guy, 53, Canfield, OH               22:45.1    7:20
   34    3  Fawcett Rick, 33, Hubbard, OH              22:45.6    7:21
   35    3  Micahel Provenzola, 24, Canfield, OH       22:49.5    7:22
   36   13  Sujka Paul, 19, Poland, OH                 22:51.4    7:22
   37   14  Micahel Vostatek, 15, Boardman, OH         22:52.3    7:23
   38    1  Alexandra Murphy, 16*, NeW Castle, PA      22:52.8    7:23
   39    2  McFadden Connor, 14, Poland, OH            22:53.6    7:23
   40   15  Nathaniel Choma, 17, Austintown, OH        22:58.7    7:25
   41    2  Alaksin Lou, 68, New Galilee, PA           23:01.1    7:26
   42    3  Antinossi John, 65, Ellwood City, PA       23:08.5    7:28
   43    4  Joe Molnar, 52, Warren, OH                 23:12.4    7:29
   44   16  Beil Evan, 17, Boardman, OH                23:18.9    7:31
   45    2  Breanna Romeo, 20*, Boardman, OH           23:33.2    7:36
   46   17  Beil Ryan, 17, Boardman, OH                23:33.8    7:36
   47    3  Gretchen Whitlow, 28*, Hubbard, OH         23:38.7    7:38
   48   18  Danny Bailey, 15, Slippery Rock, PA        23:43.9    7:39
   49    4  Mamounis, Jr. James, 31, Poland, OH        23:50.0    7:41
   50    5  Zack John, 51, Boardman, OH                23:53.2    7:42
   51    4  James Kopanic Jr, 22, Boardman, OH         23:53.7    7:42
   52       Pamela Byers, 42*, Warren, OH              23:53.8    7:43
   53    2  Ashley Lydic, 16*, CoLumbiana, OH          23:58.9    7:44
   54    4  Larry Koval , 61, Warren, OH               23:59.0    7:44
   55    4  Chuck Miller, 42, Boardman, OH             24:00.9    7:45
   56    5  Sujka Tim, 33, Jacksonville, FL            24:17.8    7:50
   57    5  Roger Swank, 48, Hubbard, OH               24:18.1    7:50
   58    6  McBane Patrick, 47, Youngstown, OH         24:23.6    7:52
   59   19  Ludington Joe, 16, McDonald, OH            24:28.2    7:54
   60    6  Willner Bruce, 50, Youngstown, OH          24:30.1    7:54
   61    6  David Gaffney, 34, Boardman, OH            24:33.4    7:55
   62    1  Kumler Lori, 40*, Youngstown, OH           24:33.9    7:55
   63    4  Ramunno Harmony, 24*, Mayfield Hts , OH    24:39.0    7:57
   64    5  Davis John, 63, Kinsman, OH                24:41.1    7:58
   65    7  Lu Todd, 38, Lowellville, OH               24:42.1    7:58
   66    7  Robert Tripi, 46, Cortland, OH             24:43.5    7:59





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   67    5  Walsh Sarah, 24*, Hubbard, OH              24:48.6    8:00
   68    8  Rob Zabel, 30, Canfield, OH                25:25.4    8:12
   69    1  Linda Rein, 38*, Youngstown, OH            25:36.1    8:16
   70    9  Frank Bigowsky, 32, Youngstown, OH         26:03.9    8:24
   71   10  Patrick Van Vranken, 39, NoRth Lima, OH    26:06.0    8:25
   72    7  Olesh Anthony, 59, Warren, OH              26:07.8    8:26
   73    3  Lisko Katie, 19*, Poland, OH               26:16.0    8:28
   74    3  Zirkle Tyler, 14, Warren, OH               26:31.5    8:33
   75    6  Colella Francesca, 20*, Canfield, OH       26:33.5    8:34
   76    5  Guy Dan, 22, Washington, PA                26:34.1    8:34
   77    7  Heather Skufca, 29*, Canfield, OH          26:44.8    8:38
   78    6  Tim Holt, 29, Warren, OH                   26:45.2    8:38
   79   11  Albert Sumell, 31, Poland, OH              26:46.2    8:38
   80    2  Maureen Shonn, 43*, Canfield, OH           26:54.8    8:41
   81   12  Bill Hartman, 39, Austintown, OH           26:56.8    8:42
   82    7  Joey Mamounis, 23, Canfield, OH            27:00.7    8:43
   83    6  Paul Bostinn, 63, Rogers, OH               27:06.3    8:45
   84   13  Ryan Frederick, 31, Youngstown, OH         27:07.4    8:45
   85    8  Sujka Andrew, 46, Poland, OH               27:11.3    8:46
   86    9  McFadden Paul, 47, Poland, OH              27:14.3    8:47
   87    8  Dale Stambaugh, 59, Girard, OH             27:17.2    8:48
   88   10  Fortunato Figliano, 45, Poland, OH         27:17.9    8:48
   89    2  Melissa Masternik, 39*, Poland, OH         27:20.5    8:49
   90       Diamond Suzanne, 51*, Canfield, OH         27:29.2    8:52
   91    8  Kimes Krystle, 20*, Warren, OH             27:35.0    8:54
   92    8  Stinson Keith, 21, Warren, OH              27:35.1    8:54
   93    9  James Kopanic Sr, 52, Youngstown, OH       27:38.6    8:55
   94    3  Natalie Lariccia, 31*, Canfield, OH        27:49.6    8:59





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   95    1  Amanda Choma, 14*, Austintown, OH          28:20.9    9:09
   96    4  Sandy Holly, 37*, Mineral Ridge, OH        28:23.3    9:09
   97    1  Jim McKenna, 71, Austintown, OH            28:27.1    9:11
   98    3  McBane Leslie, 49*, Youngstown, OH         28:32.3    9:12
   99   11  Dickey Mark, 47, Boardman, OH              28:32.6    9:12
  100    9  Frank Cassese, 23                          28:33.0    9:13
  101    5  Cline Jen, 31*, Boardman, OH               28:37.3    9:14
  102   12  Donley Terry, 42, Warren, OH               28:42.0    9:15
  103    4  Maria Kiraly, 19*, Boardman, OH            28:46.7    9:17
  104   14  James Jeff, 36, Stow, OH                   28:49.0    9:18
  105    2  Julie James, 12*, Stow, OH                 28:49.3    9:18
  106   15  Pappas George, 33, Boardman, OH            28:49.5    9:18
  107   10  Ralph Pesek , 57, Lake Milton, OH          28:52.8    9:19
  108    9  Sujka Brittany, 21*, Poland, OH            28:58.0    9:21
  109   10  Mauter Alison, 27*, Austintown, OH         29:00.3    9:21
  110    2  Bauer Ed, 70, Warren, OH                   29:09.1    9:24
  111    3  Lodovico Lou, 85, Ellwood City, PA         29:28.4    9:30
  112   11  Linderud Krista, 25*, Youngstown, OH       29:31.1    9:31
  113   12  Grilli Amanda, 25*, Washington, PA         29:39.9    9:34
  114   11  Ron Anderson, 56, Poland, OH               29:45.1    9:36
  115    6  Smolka Cathy, 32*, Poland, OH              29:46.1    9:36
  116    7  Robert Mastriana, 60, Poland, OH           29:47.8    9:37
  117    8  Hazlette Sr. Gordon, 62, Warren, OH        30:25.8    9:49
  118   10  Dane Davis, 20, NewTon Falls, OH           30:34.8    9:52
  119   16  Patrick Guerrirri, 37, Canfield, OH        30:38.7    9:53
  120    1  Liptak Deborah, 51*, Boardman, OH          30:53.1    9:58





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  121   13  Nicole Zabel, 28*, Canfield, OH            31:15.5   10:05
  122   20  Austin Trgoveich, 16                       31:20.7   10:07
  123    3  Brandt Bailey, 11*, Boardman, OH           31:22.6   10:07
  124   17  Koranchie Peter, 30, Monroeville, PA       31:28.8   10:09
  125    7  Quarcoo Leonora, 30*, Monroeville, PA      31:36.1   10:12
  126    4  Schor Meryl, 12*, Hubbard, OH              32:03.5   10:20
  127   13  Schor Neil, 45, Hubbard, OH                32:03.8   10:21
  128   11  David Drummond, 21, Youngstown, OH         32:14.7   10:24
  129    4  Jeanette Giarney, 47*, Canfield, OH        32:24.5   10:27
  130   18  Ronald Barber, 35, Youngstown, OH          33:05.9   10:41
  131   14  Mary Duffy, 22*, Youngstown, OH            33:21.1   10:46
  132    9  Rob Pasha, 62, Kinsman, OH                 33:23.8   10:46
  133   15  Day Stephanie, 23*, Youngstown, OH         33:28.0   10:48
  134    5  Gina Kiraly, 47*                           33:32.5   10:49
  135    6  Pat Kiraly, 48*                            33:32.8   10:49





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  136   12  McKenna Patrick, 57, Youngstown, OH        34:18.1   11:04
  137   16  Natalie Damiano, 24*, Youngstown, OH       34:31.2   11:08
  138    2  Debbie Damiano, 56*, Youngstown, OH        34:34.9   11:09
  139    1  Patricia Lydic, 60*, Youngstown, OH        34:45.6   11:13
  140   13  Shepherd David, 54, Poland, OH             35:03.6   11:19
  141    8  Drennen Beth, 34*, Youngstown, OH          35:06.1   11:19
  142    7  Gayle Bolash, 42*                          35:26.5   11:26
  143    5  Angela Stana, 17*, Boardman, OH            36:04.0   11:38
  144    6  Jackie Didomenico, 17*, Canfield, OH       36:05.1   11:38
  145   14  Bill Stana, 46, Youngstown, OH             36:21.7   11:44
  146    9  Jackson Dawn, 34*, Youngstown, OH          36:42.3   11:50
  147   19  Drennen Paul, 36, Youngstown, OH           36:43.4   11:51
  148    8  Schor Harriet, 44*, Hubbard, OH            36:57.6   11:55
  149    4  Warren Young, 71, Farmdale, OH             37:05.4   11:58





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  150    3  Griffith Kathleen, 54*, Cortland, OH       37:16.1   12:01
  151    2  Fleming Suzanne, 61*, Youngstown, OH       37:31.5   12:06
  152   17  Michelle Jones, 21*, Boardman, OH          37:36.7   12:08
  153    3  Boutwell Jane, 65*, Cortland, OH           37:54.8   12:14
  154   10  Marcy Melanson, 37*, CoLumbiana, OH        38:47.9   12:31
  155   11  Mandy Ulicney, 30*, Youngstown, OH         40:02.5   12:55
  156   20  Widener Jay, 36, New Middletown, OH        40:02.9   12:55
  157   12  Melanie Matsouris, 32*, North Jackson, OH  40:03.3   12:55





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  158   13  Stephanie Dewberry, 30*, Youngstown, OH    41:27.1   13:22
  159    5  Pebworth Thomas, 73, Canfield, OH          42:18.2   13:39
  160    4  Pearl Gailey, 62*, East Canton, OH         42:52.7   13:50





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  161   14  William Zippay, 58, Fowler, OH             43:40.6   14:05
  162    5  Carol Zipay, 63*, Fowler, OH               43:40.7   14:05
  163    4  Hazlette Janet, 54*, Warren, OH            43:51.7   14:09
  164    6  Shepherd Jackie, 66*, Warren, OH           43:51.9   14:09
  165    7  Escalona Joyce, 19*, Boardman, OH          45:30.9   14:41
  166   12  Escalona Sears Josephel, 27, Boardman, OH  45:31.2   14:41





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  167    8  Anne Duffy, 17*, Youngstown, OH            50:52.3   16:25
  168    5  Barbara Duffy, 53*, Youngstown, OH         50:57.4   16:26
  169    6  Joachim Arthur, 83, Canfield, OH           50:59.6   16:27
* indicates females
10 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 15
20 finishers among Men 15 - 19
12 finishers among Men 20 - 29
20 finishers among Men 30 - 39
14 finishers among Men 40 - 49
14 finishers among Men 50 - 59
9 finishers among Men 60 - 69
6 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women Under 15
8 finishers among Women 15 - 19
17 finishers among Women 20 - 29
13 finishers among Women 30 - 39
8 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
6 finishers among Women 60 - 69
108 male finishers
61 female finishers
169 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Scott Fabry, 29, Lowellville, OH           18:08.0    5:51
    2    2  John Zajac, 17, Poland, OH                 18:16.3    5:54
    3    3  Trevor Popielec, 23, Warren, OH            18:36.7    6:00
 
Open Women
    1    1  Monica Ciarnello, 17, Lowellville, OH      20:15.3    6:32
    2    2  Courtney Kunkel, 29, McDonald, OH          20:59.3    6:46
    3    3  Jaclyn Disibio, 26, Poland, OH             21:38.4    6:59
 
Masters Men
    4    1  Lynam Patrick, 55, Arnold, PA              19:02.0    6:08
 
Masters Women
    8    1  Pamela Byers, 42, Warren, OH               23:53.8    7:43
 
Grand Masters Men
    6    1  Osborne Mark, 51, Hermitage, PA            19:23.8    6:15
 
Grand Masters Women
   19    1  Diamond Suzanne, 51, Canfield, OH          27:29.2    8:52
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   19    1  Brandt Dougie, 14, Boardman, OH            21:50.8    7:03
   34    2  McFadden Connor, 14, Poland, OH            22:53.6    7:23
   60    3  Zirkle Tyler, 14, Warren, OH               26:31.5    8:33
 
Men 15 - 19
    5    1  Richie Mulhall, 15, Mineral Ridge, OH      19:20.1    6:14
    9    2  Lewis Chris, 16, Youngstown, OH            20:16.5    6:32
   11    3  Nathan Johnson, 15, Leavittsburg, OH       20:58.4    6:46
   12    4  Jared Kitt, 16, NoRth Lima, OH             21:03.6    6:48
   14    5  Alex Cook, 16, Youngstown, OH              21:28.3    6:56
 
Men 20 - 29
    7    1  Chris Snyder, 25, Canfield, OH             20:04.4    6:29
   21    2  Baker Nome, 22, Leetonia, OH               21:57.4    7:05
   31    3  Micahel Provenzola, 24, Canfield, OH       22:49.5    7:22
   44    4  James Kopanic Jr, 22, Boardman, OH         23:53.7    7:42
   61    5  Guy Dan, 22, Washington, PA                26:34.1    8:34
 
Men 30 - 39
   16    1  Stanger James, 35, Canfield, OH            21:36.0    6:58
   20    2  Ryan Kadel, 39, Liberty, OH                21:55.8    7:04
   30    3  Fawcett Rick, 33, Hubbard, OH              22:45.6    7:21
   42    4  Mamounis, Jr. James, 31, Poland, OH        23:50.0    7:41
   47    5  Sujka Tim, 33, Jacksonville, FL            24:17.8    7:50
 
Men 40 - 49
    8    1  Robert Younger, 44, Warren, OH             20:07.6    6:30
   13    2  Joe Simeonssow, 45, Poland, OH             21:17.7    6:52
   26    3  Orlando Phil, 40, Girard, OH               22:21.2    7:13
   46    4  Chuck Miller, 42, Boardman, OH             24:00.9    7:45
   48    5  Roger Swank, 48, Hubbard, OH               24:18.1    7:50
 
Men 50 - 59
 
   17    1  Dan Hromyak , 50, Pismo Beach, CA          21:42.2    7:00
   29    2  Shebat Guy, 53, Canfield, OH               22:45.1    7:20
   38    3  Joe Molnar, 52, Warren, OH                 23:12.4    7:29
   43    4  Zack John, 51, Boardman, OH                23:53.2    7:42
 
Men 60 - 69
   10    1  Glenn Gailey, 62, East Canton, OH          20:41.3    6:40
   36    2  Alaksin Lou, 68, New Galilee, PA           23:01.1    7:26
   37    3  Antinossi John, 65, Ellwood City, PA       23:08.5    7:28
   45    4  Larry Koval , 61, Warren, OH               23:59.0    7:44
   53    5  Davis John, 63, Kinsman, OH                24:41.1    7:58
 
Men 70 & Up
   74    1  Jim McKenna, 71, Austintown, OH            28:27.1    9:11
   81    2  Bauer Ed, 70, Warren, OH                   29:09.1    9:24
   82    3  Lodovico Lou, 85, Ellwood City, PA         29:28.4    9:30
   98    4  Warren Young, 71, Farmdale, OH             37:05.4   11:58
  100    5  Pebworth Thomas, 73, Canfield, OH          42:18.2   13:39
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   22    1  Amanda Choma, 14, Austintown, OH           28:20.9    9:09
   27    2  Julie James, 12, Stow, OH                  28:49.3    9:18
   35    3  Brandt Bailey, 11, Boardman, OH            31:22.6   10:07
   37    4  Schor Meryl, 12, Hubbard, OH               32:03.5   10:20
 
Women 15 - 19
    5    1  Alexandra Murphy, 16, NeW Castle, PA       22:52.8    7:23
    9    2  Ashley Lydic, 16, CoLumbiana, OH           23:58.9    7:44
   14    3  Lisko Katie, 19, Poland, OH                26:16.0    8:28
   26    4  Maria Kiraly, 19, Boardman, OH             28:46.7    9:17
   48    5  Angela Stana, 17, Boardman, OH             36:04.0   11:38
 
Women 20 - 29
    4    1  Jones Melissa, 28, Poland, OH              22:04.4    7:07
    6    2  Breanna Romeo, 20, Boardman, OH            23:33.2    7:36
    7    3  Gretchen Whitlow, 28, Hubbard, OH          23:38.7    7:38
   11    4  Ramunno Harmony, 24, Mayfield Hts , OH     24:39.0    7:57
   12    5  Walsh Sarah, 24, Hubbard, OH               24:48.6    8:00
 
Women 30 - 39
   13    1  Linda Rein, 38, Youngstown, OH             25:36.1    8:16
   18    2  Melissa Masternik, 39, Poland, OH          27:20.5    8:49
   21    3  Natalie Lariccia, 31, Canfield, OH         27:49.6    8:59
   23    4  Sandy Holly, 37, Mineral Ridge, OH         28:23.3    9:09
   25    5  Cline Jen, 31, Boardman, OH                28:37.3    9:14
 
Women 40 - 49
   10    1  Kumler Lori, 40, Youngstown, OH            24:33.9    7:55
   17    2  Maureen Shonn, 43, Canfield, OH            26:54.8    8:41
   24    3  McBane Leslie, 49, Youngstown, OH          28:32.3    9:12
   38    4  Jeanette Giarney, 47, Canfield, OH         32:24.5   10:27
   41    5  Gina Kiraly, 47                            33:32.5   10:49
 
Women 50 - 59
   33    1  Liptak Deborah, 51, Boardman, OH           30:53.1    9:58
   44    2  Debbie Damiano, 56, Youngstown, OH         34:34.9   11:09
   52    3  Griffith Kathleen, 54, Cortland, OH        37:16.1   12:01
   62    4  Hazlette Janet, 54, Warren, OH             43:51.7   14:09
 
Women 60 - 69
   45    1  Patricia Lydic, 60, Youngstown, OH         34:45.6   11:13
   53    2  Fleming Suzanne, 61, Youngstown, OH        37:31.5   12:06
   55    3  Boutwell Jane, 65, Cortland, OH            37:54.8   12:14
   60    4  Pearl Gailey, 62, East Canton, OH          42:52.7   13:50
   61    5  Carol Zipay, 63, Fowler, OH                43:40.7   14:05
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   19    1  Brandt Dougie, 14, Boardman, OH            21:50.8    7:03
   34    2  McFadden Connor, 14, Poland, OH            22:53.6    7:23
   60    3  Zirkle Tyler, 14, Warren, OH               26:31.5    8:33
 
Men 15 - 19
    5    1  Richie Mulhall, 15, Mineral Ridge, OH      19:20.1    6:14
    9    2  Lewis Chris, 16, Youngstown, OH            20:16.5    6:32
   11    3  Nathan Johnson, 15, Leavittsburg, OH       20:58.4    6:46
   12    4  Jared Kitt, 16, NoRth Lima, OH             21:03.6    6:48
   14    5  Alex Cook, 16, Youngstown, OH              21:28.3    6:56
   15    6  Rydarowicz Jerry, 17, Hubbard, OH          21:34.5    6:58
   18    7  Rostan Marc, 18, Boardman, OH              21:46.6    7:01
   22    8  Corey Conway, 16, NeW Castle, PA           21:58.7    7:05
   23    9  Jacob Ringer, 16, NeW Castle, PA           22:10.7    7:09
   24   10  Scott Kohl, 15, Struthers, OH              22:20.9    7:13
   25   11  Patrick Kiraly, 17                         22:21.2    7:13
   28   12  Patrick McBarry, 18, Hubbard, OH           22:42.8    7:20
   32   13  Sujka Paul, 19, Poland, OH                 22:51.4    7:22
   33   14  Micahel Vostatek, 15, Boardman, OH         22:52.3    7:23
   35   15  Nathaniel Choma, 17, Austintown, OH        22:58.7    7:25
   39   16  Beil Evan, 17, Boardman, OH                23:18.9    7:31
   40   17  Beil Ryan, 17, Boardman, OH                23:33.8    7:36
   41   18  Danny Bailey, 15, Slippery Rock, PA        23:43.9    7:39
   50   19  Ludington Joe, 16, McDonald, OH            24:28.2    7:54
   88   20  Austin Trgoveich, 16                       31:20.7   10:07
 
Men 20 - 29
    7    1  Chris Snyder, 25, Canfield, OH             20:04.4    6:29
   21    2  Baker Nome, 22, Leetonia, OH               21:57.4    7:05
   31    3  Micahel Provenzola, 24, Canfield, OH       22:49.5    7:22
   44    4  James Kopanic Jr, 22, Boardman, OH         23:53.7    7:42
   61    5  Guy Dan, 22, Washington, PA                26:34.1    8:34
   62    6  Tim Holt, 29, Warren, OH                   26:45.2    8:38
   65    7  Joey Mamounis, 23, Canfield, OH            27:00.7    8:43
   72    8  Stinson Keith, 21, Warren, OH              27:35.1    8:54
   76    9  Frank Cassese, 23                          28:33.0    9:13
   86   10  Dane Davis, 20, NewTon Falls, OH           30:34.8    9:52
   91   11  David Drummond, 21, Youngstown, OH         32:14.7   10:24
  102   12  Escalona Sears Josephel, 27, Boardman, OH  45:31.2   14:41
 
Men 30 - 39
   16    1  Stanger James, 35, Canfield, OH            21:36.0    6:58
   20    2  Ryan Kadel, 39, Liberty, OH                21:55.8    7:04
   30    3  Fawcett Rick, 33, Hubbard, OH              22:45.6    7:21
   42    4  Mamounis, Jr. James, 31, Poland, OH        23:50.0    7:41
   47    5  Sujka Tim, 33, Jacksonville, FL            24:17.8    7:50
   52    6  David Gaffney, 34, Boardman, OH            24:33.4    7:55
   54    7  Lu Todd, 38, Lowellville, OH               24:42.1    7:58
   56    8  Rob Zabel, 30, Canfield, OH                25:25.4    8:12
   57    9  Frank Bigowsky, 32, Youngstown, OH         26:03.9    8:24
   58   10  Patrick Van Vranken, 39, NoRth Lima, OH    26:06.0    8:25
   63   11  Albert Sumell, 31, Poland, OH              26:46.2    8:38
   64   12  Bill Hartman, 39, Austintown, OH           26:56.8    8:42
   67   13  Ryan Frederick, 31, Youngstown, OH         27:07.4    8:45
   78   14  James Jeff, 36, Stow, OH                   28:49.0    9:18
   79   15  Pappas George, 33, Boardman, OH            28:49.5    9:18
   87   16  Patrick Guerrirri, 37, Canfield, OH        30:38.7    9:53
   89   17  Koranchie Peter, 30, Monroeville, PA       31:28.8   10:09
   92   18  Ronald Barber, 35, Youngstown, OH          33:05.9   10:41
   97   19  Drennen Paul, 36, Youngstown, OH           36:43.4   11:51
   99   20  Widener Jay, 36, New Middletown, OH        40:02.9   12:55
 
Men 40 - 49
    8    1  Robert Younger, 44, Warren, OH             20:07.6    6:30
   13    2  Joe Simeonssow, 45, Poland, OH             21:17.7    6:52
   26    3  Orlando Phil, 40, Girard, OH               22:21.2    7:13
   46    4  Chuck Miller, 42, Boardman, OH             24:00.9    7:45
   48    5  Roger Swank, 48, Hubbard, OH               24:18.1    7:50
   49    6  McBane Patrick, 47, Youngstown, OH         24:23.6    7:52
   55    7  Robert Tripi, 46, Cortland, OH             24:43.5    7:59
   68    8  Sujka Andrew, 46, Poland, OH               27:11.3    8:46
   69    9  McFadden Paul, 47, Poland, OH              27:14.3    8:47
   71   10  Fortunato Figliano, 45, Poland, OH         27:17.9    8:48
   75   11  Dickey Mark, 47, Boardman, OH              28:32.6    9:12
   77   12  Donley Terry, 42, Warren, OH               28:42.0    9:15
   90   13  Schor Neil, 45, Hubbard, OH                32:03.8   10:21
   96   14  Bill Stana, 46, Youngstown, OH             36:21.7   11:44
 
Men 50 - 59
    6    1  Osborne Mark, 51, Hermitage, PA            19:23.8    6:15
   17    2  Dan Hromyak , 50, Pismo Beach, CA          21:42.2    7:00
   29    3  Shebat Guy, 53, Canfield, OH               22:45.1    7:20
   38    4  Joe Molnar, 52, Warren, OH                 23:12.4    7:29
   43    5  Zack John, 51, Boardman, OH                23:53.2    7:42
   51    6  Willner Bruce, 50, Youngstown, OH          24:30.1    7:54
   59    7  Olesh Anthony, 59, Warren, OH              26:07.8    8:26
   70    8  Dale Stambaugh, 59, Girard, OH             27:17.2    8:48
   73    9  James Kopanic Sr, 52, Youngstown, OH       27:38.6    8:55
   80   10  Ralph Pesek , 57, Lake Milton, OH          28:52.8    9:19
   83   11  Ron Anderson, 56, Poland, OH               29:45.1    9:36
   94   12  McKenna Patrick, 57, Youngstown, OH        34:18.1   11:04
   95   13  Shepherd David, 54, Poland, OH             35:03.6   11:19
  101   14  William Zippay, 58, Fowler, OH             43:40.6   14:05
 
Men 60 - 69
   10    1  Glenn Gailey, 62, East Canton, OH          20:41.3    6:40
   36    2  Alaksin Lou, 68, New Galilee, PA           23:01.1    7:26
   37    3  Antinossi John, 65, Ellwood City, PA       23:08.5    7:28
   45    4  Larry Koval , 61, Warren, OH               23:59.0    7:44
   53    5  Davis John, 63, Kinsman, OH                24:41.1    7:58
   66    6  Paul Bostinn, 63, Rogers, OH               27:06.3    8:45
   84    7  Robert Mastriana, 60, Poland, OH           29:47.8    9:37
   85    8  Hazlette Sr. Gordon, 62, Warren, OH        30:25.8    9:49
   93    9  Rob Pasha, 62, Kinsman, OH                 33:23.8   10:46
 
Men 70 & Up
   74    1  Jim McKenna, 71, Austintown, OH            28:27.1    9:11
   81    2  Bauer Ed, 70, Warren, OH                   29:09.1    9:24
   82    3  Lodovico Lou, 85, Ellwood City, PA         29:28.4    9:30
   98    4  Warren Young, 71, Farmdale, OH             37:05.4   11:58
  100    5  Pebworth Thomas, 73, Canfield, OH          42:18.2   13:39
  103    6  Joachim Arthur, 83, Canfield, OH           50:59.6   16:27
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   22    1  Amanda Choma, 14, Austintown, OH           28:20.9    9:09
   27    2  Julie James, 12, Stow, OH                  28:49.3    9:18
   35    3  Brandt Bailey, 11, Boardman, OH            31:22.6   10:07
   37    4  Schor Meryl, 12, Hubbard, OH               32:03.5   10:20
 
Women 15 - 19
    5    1  Alexandra Murphy, 16, NeW Castle, PA       22:52.8    7:23
    9    2  Ashley Lydic, 16, CoLumbiana, OH           23:58.9    7:44
   14    3  Lisko Katie, 19, Poland, OH                26:16.0    8:28
   26    4  Maria Kiraly, 19, Boardman, OH             28:46.7    9:17
   48    5  Angela Stana, 17, Boardman, OH             36:04.0   11:38
   49    6  Jackie Didomenico, 17, Canfield, OH        36:05.1   11:38
   64    7  Escalona Joyce, 19, Boardman, OH           45:30.9   14:41
   65    8  Anne Duffy, 17, Youngstown, OH             50:52.3   16:25
 
Women 20 - 29
    4    1  Jones Melissa, 28, Poland, OH              22:04.4    7:07
    6    2  Breanna Romeo, 20, Boardman, OH            23:33.2    7:36
    7    3  Gretchen Whitlow, 28, Hubbard, OH          23:38.7    7:38
   11    4  Ramunno Harmony, 24, Mayfield Hts , OH     24:39.0    7:57
   12    5  Walsh Sarah, 24, Hubbard, OH               24:48.6    8:00
   15    6  Colella Francesca, 20, Canfield, OH        26:33.5    8:34
   16    7  Heather Skufca, 29, Canfield, OH           26:44.8    8:38
   20    8  Kimes Krystle, 20, Warren, OH              27:35.0    8:54
   28    9  Sujka Brittany, 21, Poland, OH             28:58.0    9:21
   29   10  Mauter Alison, 27, Austintown, OH          29:00.3    9:21
   30   11  Linderud Krista, 25, Youngstown, OH        29:31.1    9:31
   31   12  Grilli Amanda, 25, Washington, PA          29:39.9    9:34
   34   13  Nicole Zabel, 28, Canfield, OH             31:15.5   10:05
   39   14  Mary Duffy, 22, Youngstown, OH             33:21.1   10:46
   40   15  Day Stephanie, 23, Youngstown, OH          33:28.0   10:48
   43   16  Natalie Damiano, 24, Youngstown, OH        34:31.2   11:08
   54   17  Michelle Jones, 21, Boardman, OH           37:36.7   12:08
 
Women 30 - 39
   13    1  Linda Rein, 38, Youngstown, OH             25:36.1    8:16
   18    2  Melissa Masternik, 39, Poland, OH          27:20.5    8:49
   21    3  Natalie Lariccia, 31, Canfield, OH         27:49.6    8:59
   23    4  Sandy Holly, 37, Mineral Ridge, OH         28:23.3    9:09
   25    5  Cline Jen, 31, Boardman, OH                28:37.3    9:14
   32    6  Smolka Cathy, 32, Poland, OH               29:46.1    9:36
   36    7  Quarcoo Leonora, 30, Monroeville, PA       31:36.1   10:12
   46    8  Drennen Beth, 34, Youngstown, OH           35:06.1   11:19
   50    9  Jackson Dawn, 34, Youngstown, OH           36:42.3   11:50
   56   10  Marcy Melanson, 37, CoLumbiana, OH         38:47.9   12:31
   57   11  Mandy Ulicney, 30, Youngstown, OH          40:02.5   12:55
   58   12  Melanie Matsouris, 32, North Jackson, OH   40:03.3   12:55
   59   13  Stephanie Dewberry, 30, Youngstown, OH     41:27.1   13:22
 
Women 40 - 49
   10    1  Kumler Lori, 40, Youngstown, OH            24:33.9    7:55
   17    2  Maureen Shonn, 43, Canfield, OH            26:54.8    8:41
   24    3  McBane Leslie, 49, Youngstown, OH          28:32.3    9:12
   38    4  Jeanette Giarney, 47, Canfield, OH         32:24.5   10:27
   41    5  Gina Kiraly, 47                            33:32.5   10:49
   42    6  Pat Kiraly, 48                             33:32.8   10:49
   47    7  Gayle Bolash, 42                           35:26.5   11:26
   51    8  Schor Harriet, 44, Hubbard, OH             36:57.6   11:55
 
Women 50 - 59
   19    1  Diamond Suzanne, 51, Canfield, OH          27:29.2    8:52
   33    2  Liptak Deborah, 51, Boardman, OH           30:53.1    9:58
   44    3  Debbie Damiano, 56, Youngstown, OH         34:34.9   11:09
   52    4  Griffith Kathleen, 54, Cortland, OH        37:16.1   12:01
   62    5  Hazlette Janet, 54, Warren, OH             43:51.7   14:09
   66    6  Barbara Duffy, 53, Youngstown, OH          50:57.4   16:26
 
Women 60 - 69
   45    1  Patricia Lydic, 60, Youngstown, OH         34:45.6   11:13
   53    2  Fleming Suzanne, 61, Youngstown, OH        37:31.5   12:06
   55    3  Boutwell Jane, 65, Cortland, OH            37:54.8   12:14
   60    4  Pearl Gailey, 62, East Canton, OH          42:52.7   13:50
   61    5  Carol Zipay, 63, Fowler, OH                43:40.7   14:05
   63    6  Shepherd Jackie, 66, Warren, OH            43:51.9   14:09
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us