2010 Quinlan's St. Patty's 5K

Print Logo image

2010 Quinlan's St. Patrick's Day 5K

NILES, OH

March 13, 2010

48 degrees, rainy
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  David Mealy, 26, Medina, Ohio              16:12.0    5:14
    2    2  Craig Rupe, 24, Cortland, OH               16:23.0    5:17
    3    3  Kurt Ward, 29, Burghill, O                 17:09.0    5:32
 
Open Women
   14    1  Michelle Rupe, 50, Cortland, Ohio          21:31.0    6:56
   15    2  Hayley Buzulencia, 17, Warren, Ohio        21:43.0    7:00
   25    3  Sarah Baker, 28, Austintown, Ohio          23:49.0    7:41
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    6    1  Alan Burns, 14                             19:35.0    6:19
    7    2  Justin Maroni, 14, Boardman                19:56.0    6:26
   20    3  Nick Mancini, 14, Boardman, OH             22:34.0    7:17
 
Men 15 - 19
    4    1  Eric Rupe, 18, Cortland, Ohio              17:40.0    5:42
   10    2  Nico Martin, 17, Niles, OH                 20:19.0    6:33
   12    3  Phillip Siimone, 16, Niles, OH             20:40.0    6:40
 
Men 20 - 29
   11    1  Jeff Hoover, 28, Niles, OH                 20:37.0    6:39
   18    2  Max Pearce, 23                             22:18.0    7:12
   36    3  Jeff Hyde, 24, Warren, Ohio                28:21.0    9:09
 
Men 30 - 39
    5    1  Marlon Howard, 39, Hermitage, PA           19:20.0    6:14
   19    2  Will Sanay, 33, Mineral Ridge, OH          22:24.0    7:14
   28    3  J C. Siembida, 33, Salem, Ohio             24:53.0    8:02
 
Men 40 - 49
    8    1  Robert Younger, 45, Warren, Ohio           20:02.0    6:28
    9    2  John Kennedy, 43, Columbiana, Ohio         20:04.0    6:28
   13    3  Bruce Burns, 48                            21:07.0    6:49
 
Men 50 & Up
   16    1  Bob Hardman, 56, East Liverpool, OH        21:52.0    7:03
   17    2  Steve Burbick, 52, Columbiana, Ohio        22:07.0    7:08
   24    3  Larry Koval, 62, Warren, Ohio              23:49.0    7:41
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
   40    1  Katie LaRose, 17, Warren, Ohio             28:30.0    9:12
 
Women 20 - 29
   39    1  Lindsey Foster, 20, Newton Falls, OH       28:29.0    9:11
   57    2  Jess Canavan, 29, Cortland, Ohio           33:47.0   10:54
   58    3  Molly Colian, 24, Brewster, OH             33:50.0   10:55
 
Women 30 - 39
   27    1  Shannin Molody, 35, Mineral Ridge, OH      24:39.0    7:57
   30    2  Holly Sandy , 37, Mineral Ridge, OH        26:48.0    8:39
   49    3  Kelly Hamilton, 33, Cortland, Ohio         29:25.0    9:29
 
Women 40 - 49
   29    1  Pamela Byers, 42, Warren, Ohio             25:27.0    8:13
   42    2  Julie Double, 42                           28:42.0    9:15
   48    3  Janet Breyman, 47                          29:17.0    9:27
 
Women 50 & Up
   43    1  Karen Vandyke, 60, Campbell, OH            29:05.0    9:23
   44    2  Mary Wargo, 56, Austintown, Ohio           29:13.0    9:25
   56    3  Kathleen Griffith, 55, Cortland, OH        33:33.0   10:49
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       David Mealy, 26, Medina, Ohio              16:12.0    5:14
    2       Craig Rupe, 24, Cortland, OH               16:23.0    5:17
    3       Kurt Ward, 29, Burghill, O                 17:09.0    5:32
    4    1  Eric Rupe, 18, Cortland, Ohio              17:40.0    5:42





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

    5    1  Marlon Howard, 39, Hermitage, PA           19:20.0    6:14
    6    1  Alan Burns, 14                             19:35.0    6:19
    7    2  Justin Maroni, 14, Boardman                19:56.0    6:26
    8    1  Robert Younger, 45, Warren, Ohio           20:02.0    6:28
    9    2  John Kennedy, 43, Columbiana, Ohio         20:04.0    6:28
   10    2  Nico Martin, 17, Niles, OH                 20:19.0    6:33
   11    1  Jeff Hoover, 28, Niles, OH                 20:37.0    6:39
   12    3  Phillip Siimone, 16, Niles, OH             20:40.0    6:40
   13    3  Bruce Burns, 48                            21:07.0    6:49
   14       Michelle Rupe, 50*, Cortland, Ohio         21:31.0    6:56





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   15       Hayley Buzulencia, 17*, Warren, Ohio       21:43.0    7:00
   16    1  Bob Hardman, 56, East Liverpool, OH        21:52.0    7:03
   17    2  Steve Burbick, 52, Columbiana, Ohio        22:07.0    7:08
   18    2  Max Pearce, 23                             22:18.0    7:12
   19    2  Will Sanay, 33, Mineral Ridge, OH          22:24.0    7:14
   20    3  Nick Mancini, 14, Boardman, OH             22:34.0    7:17
   21    4  Pete Ryan, 15, Boardman                    22:58.0    7:25
   22    4  Tim Higgins, 45, Brookfield, OH            23:22.0    7:32
   23    5  Joe Gillespie, 47                          23:24.0    7:33
   24    3  Larry Koval, 62, Warren, Ohio              23:49.0    7:41
   25       Sarah Baker, 28*, Austintown, Ohio         23:49.0    7:41
   26    6  Jeff Baco, 47, Youngstown, OH              24:20.0    7:51
   27    1  Shannin Molody, 35*, Mineral Ridge, OH     24:39.0    7:57





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   28    3  J C. Siembida, 33, Salem, Ohio             24:53.0    8:02
   29    1  Pamela Byers, 42*, Warren, Ohio            25:27.0    8:13
   30    2  Holly Sandy , 37*, Mineral Ridge, OH       26:48.0    8:39
   31    5  Kevin Quinlan, 18, Warren, Ohio            26:48.0    8:39
   32    4  Allen Martinko, 13, Warren, Ohio           27:25.0    8:51
   33    7  Don Barzak, 43, Kinsman, OH                27:52.0    8:59





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   34    4  Tom Wareham, 62, Warren, Ohio              28:10.0    9:05
   35    5  Trent Addicott, 13, Warren, Ohio           28:14.0    9:06
   36    3  Jeff Hyde, 24, Warren, Ohio                28:21.0    9:09
   37    5  Don Hyde, 56, Warren, Ohio                 28:28.5    9:11
   38    6  Craig Wargo, 63, Austintown, Ohio          28:28.0    9:11
   39    1  Lindsey Fsoter, 20*, Newton Falls, OH      28:29.0    9:11
   40    1  Katie LaRose, 17*, Warren, Ohio            28:30.0    9:12
   41    6  Mike Caraballo, 14, Youngstown, OH         28:31.0    9:12
   42    2  Julie Double, 42*                          28:42.0    9:15
   43    1  Karen Vandyke, 60*, Campbell, OH           29:05.0    9:23
   44    2  Mary Wargo, 56*, Austintown, Ohio          29:13.0    9:25
   45    4  Steve McCale, 35, Girard, Ohio             29:15.0    9:26
   46    8  Dan Richards, 47, Girard, Ohio             29:16.0    9:26
   47    7  George Garrett, 51, Girard, Ohio           29:16.0    9:26
   48    3  Janet Breyman, 47*                         29:17.0    9:27
   49    3  Kelly Hamilton, 33*, Cortland, Ohio        29:25.0    9:29
   50    4  Christopher Fitzwater, 25, Warren, Ohio    29:28.0    9:30
   51    9  Nick DePizzo, 41, Girard, Ohio             30:38.0    9:53





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   52    4  Lisa McCale, 39*, Girard, Ohio             31:52.0   10:17
   53   10  William Flevares, 43                       31:54.0   10:17
   54   11  Ken Martinnko, 43, Warren, Ohio            32:34.0   10:30
   55    5  Michelle Hirschl, 38*, Cortland, Ohio      32:47.0   10:35
   56    3  Kathleen Griffith, 55*, Cortland, OH       33:33.0   10:49
   57    2  Jess Canavan, 29*, Cortland, Ohio          33:47.0   10:54
   58    3  Molly Colian, 24*, Brewster, OH            33:50.0   10:55





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   59    6  Alisa McRoberts, 39*, Cortland, Ohio       35:08.0   11:20





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   60    4  Natalie Howard, 29*, Girard, Ohio          44:07.0   14:14
   61    4  Darla Banks, 54*                           44:16.0   14:17
   62    8  Ne Nilsson, 61                             45:04.0   14:32
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
6 finishers among Men Under 15
5 finishers among Men 15 - 19
4 finishers among Men 20 - 29
4 finishers among Men 30 - 39
11 finishers among Men 40 - 49
8 finishers among Men 50 & Up
1 finishers among Women 15 - 19
4 finishers among Women 20 - 29
6 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 & Up
44 male finishers
18 female finishers
62 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    6    1  Alan Burns, 14                             19:35.0    6:19
    7    2  Justin Maroni, 14, Boardman                19:56.0    6:26
   20    3  Nick Mancini, 14, Boardman, OH             22:34.0    7:17
   32    4  Allen Martinko, 13, Warren, Ohio           27:25.0    8:51
   35    5  Trent Addicott, 13, Warren, Ohio           28:14.0    9:06
   41    6  Mike Caraballo, 14, Youngstown, OH         28:31.0    9:12
 
Men 15 - 19
    4    1  Eric Rupe, 18, Cortland, Ohio              17:40.0    5:42
   10    2  Nico Martin, 17, Niles, OH                 20:19.0    6:33
   12    3  Phillip Siimone, 16, Niles, OH             20:40.0    6:40
   21    4  Pete Ryan, 15, Boardman                    22:58.0    7:25
   31    5  Kevin Quinlan, 18, Warren, Ohio            26:48.0    8:39
 
Men 20 - 29
    1    1  David Mealy, 26, Medina, Ohio              16:12.0    5:14
    2    2  Craig Rupe, 24, Cortland, OH               16:23.0    5:17
    3    3  Kurt Ward, 29, Burghill, O                 17:09.0    5:32
   11    4  Jeff Hoover, 28, Niles, OH                 20:37.0    6:39
   18    5  Max Pearce, 23                             22:18.0    7:12
   36    6  Jeff Hyde, 24, Warren, Ohio                28:21.0    9:09
   50    7  Christopher Fitzwater, 25, Warren, Ohio    29:28.0    9:30
 
Men 30 - 39
    5    1  Marlon Howard, 39, Hermitage, PA           19:20.0    6:14
   19    2  Will Sanay, 33, Mineral Ridge, OH          22:24.0    7:14
   28    3  J C. Siembida, 33, Salem, Ohio             24:53.0    8:02
   45    4  Steve McCale, 35, Girard, Ohio             29:15.0    9:26
 
Men 40 - 49
    8    1  Robert Younger, 45, Warren, Ohio           20:02.0    6:28
    9    2  John Kennedy, 43, Columbiana, Ohio         20:04.0    6:28
   13    3  Bruce Burns, 48                            21:07.0    6:49
   22    4  Tim Higgins, 45, Brookfield, OH            23:22.0    7:32
   23    5  Joe Gillespie, 47                          23:24.0    7:33
   26    6  Jeff Baco, 47, Youngstown, OH              24:20.0    7:51
   33    7  Don Barzak, 43, Kinsman, OH                27:52.0    8:59
   46    8  Dan Richards, 47, Girard, Ohio             29:16.0    9:26
   51    9  Nick DePizzo, 41, Girard, Ohio             30:38.0    9:53
   53   10  William Flevares, 43                       31:54.0   10:17
   54   11  Ken Martinnko, 43, Warren, Ohio            32:34.0   10:30
 
Men 50 & Up
   16    1  Bob Hardman, 56, East Liverpool, OH        21:52.0    7:03
   17    2  Steve Burbick, 52, Columbiana, Ohio        22:07.0    7:08
   24    3  Larry Koval, 62, Warren, Ohio              23:49.0    7:41
   34    4  Tom Wareham, 62, Warren, Ohio              28:10.0    9:05
   37    5  Don Hyde, 56, Warren, Ohio                 28:28.5    9:11
   38    6  Craig Wargo, 63, Austintown, Ohio          28:28.0    9:11
   47    7  George Garrett, 51, Girard, Ohio           29:16.0    9:26
   62    8  Ne Nilsson, 61                             45:04.0   14:32
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
   15    1  Hayley Buzulencia, 17, Warren, Ohio        21:43.0    7:00
   40    2  Katie LaRose, 17, Warren, Ohio             28:30.0    9:12
 
Women 20 - 29
   25    1  Sarah Baker, 28, Austintown, Ohio          23:49.0    7:41
   39    2  Lindsey Fsoter, 20, Newton Falls, OH       28:29.0    9:11
   57    3  Jess Canavan, 29, Cortland, Ohio           33:47.0   10:54
   58    4  Molly Colian, 24, Brewster, OH             33:50.0   10:55
   60    5  Natalie Howard, 29, Girard, Ohio           44:07.0   14:14
 
Women 30 - 39
   27    1  Shannin Molody, 35, Mineral Ridge, OH      24:39.0    7:57
   30    2  Holly Sandy , 37, Mineral Ridge, OH        26:48.0    8:39
   49    3  Kelly Hamilton, 33, Cortland, Ohio         29:25.0    9:29
   52    4  Lisa McCale, 39, Girard, Ohio              31:52.0   10:17
   55    5  Michelle Hirschl, 38, Cortland, Ohio       32:47.0   10:35
   59    6  Alisa McRoberts, 39, Cortland, Ohio        35:08.0   11:20
 
Women 40 - 49
   29    1  Pamela Byers, 42, Warren, Ohio             25:27.0    8:13
   42    2  Julie Double, 42                           28:42.0    9:15
   48    3  Janet Breyman, 47                          29:17.0    9:27
 
Women 50 & Up
   14    1  Michelle Rupe, 50, Cortland, Ohio          21:31.0    6:56
   43    2  Karen Vandyke, 60, Campbell, OH            29:05.0    9:23
   44    3  Mary Wargo, 56, Austintown, Ohio           29:13.0    9:25
   56    4  Kathleen Griffith, 55, Cortland, OH        33:33.0   10:49
   61    5  Darla Banks, 54                            44:16.0   14:17
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us