2010 Smoky Hollow 5K

Print Logo image

2010 Smoky Hollow 5K

Youngstown, OH

July 10, 2010

SUNNY, 74 DEGREES
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Tim McNeil, 36, Niles, OH                  17:04.0    5:30
    2    2  Mitchell Thornton, 19, McDonald, OH        17:45.1    5:44
    3    3  Andrew Fontanarosa, 23, Youngstown, OH     18:24.9    5:56
 
Open Women
   13    1  Ashley Rulison, 9, Burton, OH              21:16.5    6:52
   16    2  Amanda McNinch, 30, Poland, OH             21:46.0    7:01
   18    3  Jaclyn Disibio, 27, Poland, OH             21:54.8    7:04
 
Masters Men
    7    1  Michael Sr. Kifer, 51, Sharon, PA          20:05.8    6:29
 
Masters Women
   70    1  Patty Derbeck, 52, Austintown, OH          25:30.7    8:14
 
Grand Masters Men
    9    1  Glenn Gailey, 63, East Canton, OH          20:12.7    6:31
 
Grand Masters Women
  134    1  Karen VanDyke, 61, Campbell, OH            30:50.5    9:57
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   44    1  Zach Stamp, 13, Boardman, OH               23:32.8    7:36
  101    2  Levi Streeval, 6, Canfield, OH             28:22.4    9:09
  156    3  Michael Jr. Kifer, 13, Sharon, PA          33:11.4   10:42
 
Men 15 - 19
    4    1  Ryan Dunn, 19, Boardman, OH                18:57.6    6:07
    5    2  Scott Kohl, 16, Struthers, OH              19:23.3    6:15
    6    3  Chris Lewis, 17, Youngstown, OH            19:47.0    6:23
 
Men 20 - 29
    8    1  Michael Pappas, 21, Boardman, OH           20:09.2    6:30
   12    2  John Cerni, 21, Youngstown, OH             21:11.4    6:50
   15    3  Jesse Plaskett, 28, Youngstown, OH         21:23.6    6:54
 
Men 30 - 39
   10    1  Greg Hudak, 33, New Middletown, OH         20:39.5    6:40
   17    2  Will Sandy, 33, Mineral Ridge, OH          21:51.9    7:03
   19    3  James Stanger, 36, Canfield, OH            21:56.4    7:05
 
Men 40 - 49
   14    1  Chris Rulison, 42, Burton, OH              21:17.3    6:52
   32    2  Phil Orlando, 41, Girard, OH               22:40.5    7:19
   34    3  Jeff Baco, 48, Youngstown, OH              22:49.5    7:22
 
Men 50 - 59
   11    1  Brynn Walden, 51, New Richmond, OH         21:07.4    6:49
   25    2  Jim Reynolds, 52, Enon, OH                 22:22.6    7:13
   33    3  David Riley, 52, Sptringfield, OH          22:46.2    7:21
 
Men 60 - 69
   20    1  Dennis Parks, 61, Girard, OH               22:03.3    7:07
   28    2  Larry Simonetti, 61, Akron, OH             22:30.0    7:15
   29    3  Richard Hyde, 65, Newbury, OH              22:33.2    7:17
 
Men 70 & Up
   35    1  Peter Gilgor, 70, Alliance, OH             23:11.5    7:29
   45    2  Jon Bixler, 72, Painesville, OH            23:34.7    7:36
   78    3  Clayton Davis, 71, Shelby, OH              26:25.0    8:31
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   21    1  Carli Sebest, 13, Poland, OH               22:04.8    7:07
   31    2  Courtney Rulison, 13, Burton, OH           22:39.4    7:18
   55    3  Gracie Streeval, 9, Canfield, OH           24:04.1    7:46
 
Women 15 - 19
   49    1  Sarah Hamilton, 16, Canfield, OH           23:48.1    7:41
   72    2  Amanda Choma, 15, Austintown, OH           25:56.1    8:22
  140    3  Larissa Bender, 15, Salem, OH              31:13.7   10:04
 
Women 20 - 29
   40    1  Kelli Phillips, 20, Austintown, OH         23:27.9    7:34
   50    2  Harmony Ramunno, 25, Cleveland, OH         23:50.6    7:41
   85    3  Carmela Kiraly, 22, Youngstown, OH         27:11.3    8:46
 
Women 30 - 39
   37    1  Margarey Hudak, 31, New Middletown, OH     23:20.0    7:32
   46    2  Michele Schmidt, 33, Pittsburgh, PA        23:35.7    7:37
   61    3  Jen Cline-Latell, 32, Boardman, OH         24:39.1    7:57
 
Women 40 - 49
   74    1  Renay Choma, 42, Austintown, OH            26:06.8    8:25
   93    2  Diane Drawl, 48, Cortland, OH              27:42.1    8:56
   94    3  Christine Kutinsky, 47, Kent, OH           27:42.8    8:56
 
Women 50 - 59
  139    1  Deborah Liptak, 52, Boardman, OH           31:10.6   10:03
  148    2  Pam Harris, 52, Austintown, OH             32:11.0   10:23
  151    3  Diana Ready, 59, Mount Vernon, OH          32:46.7   10:34
 
Women 60 - 69
  166    1  Patty Lydia, 61, Youngstown, OH            36:29.9   11:46
  170    2  Dee Banks, 62, Youngstown, OH              36:48.5   11:52
  183    3  Carol Zipay, 64, Fowler, OH                39:16.1   12:40
 
Women 70 & Up
  196    1  Patricia Cutter, 70, Lebanon, OH           48:03.1   15:30
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Tim McNeil, 36, Niles, OH                  17:04.0    5:30
    2       Mitchell Thornton, 19, McDonald, OH        17:45.1    5:44
    3       Andrew Fontanarosa, 23, Youngstown, OH     18:24.9    5:56









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    4    1  Ryan Dunn, 19, Boardman, OH                18:57.6    6:07
    5    2  Scott Kohl, 16, Struthers, OH              19:23.3    6:15
    6    3  Chris Lewis, 17, Youngstown, OH            19:47.0    6:23
    7       Michael Sr. Kifer, 51, Sharon, PA          20:05.8    6:29
    8    1  Michael Pappas, 21, Boardman, OH           20:09.2    6:30
    9       Glenn Gailey, 63, East Canton, OH          20:12.7    6:31
   10    1  Greg Hudak, 33, New Middletown, OH         20:39.5    6:40
   11    1  Brynn Walden, 51, New Richmond, OH         21:07.4    6:49
   12    2  John Cerni, 21, Youngstown, OH             21:11.4    6:50
   13       Ashley Rulison, 9*, Burton, OH             21:16.5    6:52
   14    1  Chris Rulison, 42, Burton, OH              21:17.3    6:52
   15    3  Jesse Plaskett, 28, Youngstown, OH         21:23.6    6:54









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   16       Amanda McNinch, 30*, Poland, OH            21:46.0    7:01
   17    2  Will Sandy, 33, Mineral Ridge, OH          21:51.9    7:03
   18       Jaclyn Disibio, 27*, Poland, OH            21:54.8    7:04
   19    3  James Stanger, 36, Canfield, OH            21:56.4    7:05
   20    1  Dennis Parks, 61, Girard, OH               22:03.3    7:07
   21    1  Carli Sebest, 13*, Poland, OH              22:04.8    7:07
   22    4  Gerry Tresler, 33, Cuyahoga Falls, OH      22:07.6    7:08
   23    5  Steve Schumacher, 32, Akron, NY            22:08.9    7:09
   24    4  Matt Romeo, 19, Boardman, OH               22:14.4    7:10
   25    2  Jim Reynolds, 52, Enon, OH                 22:22.6    7:13
   26    6  Michael Provenzale, 35, Canfield, OH       22:25.5    7:14
   27    7  Rick Fawcett, 34, McDonald, OH             22:26.5    7:14
   28    2  Larry Simonetti, 61, Akron, OH             22:30.0    7:15
   29    3  Richard Hyde, 65, Newbury, OH              22:33.2    7:17
   30    8  Christopher Orlando, 39, Poland, OH        22:37.7    7:18
   31    2  Courtney Rulison, 13*, Burton, OH          22:39.4    7:18
   32    2  Phil Orlando, 41, Girard, OH               22:40.5    7:19
   33    3  David Riley, 52, Sptringfield, OH          22:46.2    7:21
   34    3  Jeff Baco, 48, Youngstown, OH              22:49.5    7:22
   35    1  Peter Gilgor, 70, Alliance, OH             23:11.5    7:29
   36    9  James Mamounis, 32, Poland, OH             23:13.6    7:30
   37    1  Margarey Hudak, 31*, New Middletown, OH    23:20.0    7:32
   38    5  Tyler Zirkle, 15, Sarasota, FL             23:20.6    7:32
   39    4  Lou Alaksin, 69, New Galilee, PA           23:25.8    7:33
   40    1  Kelli Phillips, 20*, Austintown, OH        23:27.9    7:34
   41    4  Joe Molnar, 53, Warren, OH                 23:29.3    7:35
   42   10  Dante Castronova, 35, Canfield, OH         23:30.3    7:35
   43    4  Frank Cassese, 24, Youngstown, OH          23:32.7    7:36
   44    1  Zach Stamp, 13, Boardman, OH               23:32.8    7:36
   45    2  Jon Bixler, 72, Painesville, OH            23:34.7    7:36
   46    2  Michele Schmidt, 33*, Pittsburgh, PA       23:35.7    7:37
   47    5  Scott Agnew, 53, Boardman, OH              23:41.8    7:39
   48    4  Roger Swank, 49, Hubbard, OH               23:46.4    7:40
   49    1  Sarah Hamilton, 16*, Canfield, OH          23:48.1    7:41
   50    2  Harmony Ramunno, 25*, Cleveland, OH        23:50.6    7:41
   51    5  John Antinossi, 66, Ellwood City, PA       23:53.2    7:42
   52    5  Neil Schor, 46, Hubbard, OH                23:53.4    7:42
   53    6  Marc Rostan, 19, Boardman, OH              23:58.4    7:44
   54    7  Steve Kandray, 19, Boardman, OH            23:59.0    7:44
   55    3  Gracie Streeval, 9*, Canfield, OH          24:04.1    7:46
   56    5  Bruce Flyak, 28, Poland, OH                24:04.7    7:46
   57   11  Jamie Sanor, 34, Beloit, OH                24:11.6    7:48
   58    6  Kenneth Valentine, 65, Warren, OH          24:16.3    7:50
   59    7  John McCarroll, 66, Medina, OH             24:17.3    7:50
   60    6  Greg Gamble, 51, Girard, OH                24:32.3    7:55
   61    3  Jen Cline-Latell, 32*, Boardman, OH        24:39.1    7:57









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   62    7  Jim Ress, 51, Boardman, OH                 24:49.9    8:01
   63    6  Frank Giordano, 28, Youngstown, OH         25:02.6    8:05
   64   12  Matthew Guarnieri, 32, Youngstown, OH      25:11.2    8:07
   65    8  Frank Lombardo, 66, Middlefield, OH        25:20.0    8:10
   66    7  Nome Baker, 23, LeEtonia, OH               25:22.2    8:11
   67    4  Holly Sandy, 38*, Mineral Ridge, OH        25:24.4    8:12
   68    9  Nicholas Hostetler, 60, West Liberty       25:28.2    8:13
   69    4  Regan Ohara, 13*, Boardman, OH             25:29.4    8:13
   70       Patty Derbeck, 52*, Austintown, OH         25:30.7    8:14
   71   13  Matthew Thomas, 31, Warren, OH             25:41.9    8:17
   72    2  Amanda Choma, 15*, Austintown, OH          25:56.1    8:22
   73    5  Karen Stangl, 32*, Chaffee, NY             26:02.0    8:24
   74    1  Renay Choma, 42*, Austintown, OH           26:06.8    8:25
   75   14  Mark Kujala, 39, Hubbard, OH               26:07.4    8:26
   76   15  Joe Schiavoni, 30, Austintown, OH          26:14.4    8:28
   77    6  Pamela Achladis, 31*, Mineral Ridge, OH    26:21.4    8:30
   78    3  Clayton Davis, 71, Shelby, OH              26:25.0    8:31
   79   16  Brian Himes, 34, Boardman, OH              26:31.4    8:33
   80    8  Keith Stinson, 22, Warren, OH              26:38.9    8:36
   81   17  David Gaffney, 35, Boardman, OH            26:57.4    8:42
   82   18  Aj Sumell, 32, Poland, OH                  26:59.2    8:42
   83    6  Brian Tareshawty, 46, Boardman, OH         27:01.0    8:43
   84   19  George Pappas, 34, Boardman, OH            27:10.7    8:46
   85    3  Carmela Kiraly, 22*, Youngstown, OH        27:11.3    8:46
   86   10  Dale Stambaugh, 60, Girard, OH             27:13.6    8:47
   87    9  James Kopanic Jr, 23, Boardman, OH         27:13.8    8:47
   88    8  David Standley, 55, Farmdale, OH           27:18.3    8:48
   89   20  Scott Ackerman, 33, Salem, OH              27:32.8    8:53
   90    7  Ed Kandray, 48, Boardman, OH               27:36.5    8:54
   91    4  John Corbet, 77, Miamisburg, OH            27:37.1    8:55
   92    5  John Corbet, 77, Miamisburg, OH            27:37.3    8:55
   93    2  Diane Drawl, 48*, Cortland, OH             27:42.1    8:56
   94    3  Christine Kutinsky, 47*, Kent, OH          27:42.8    8:56
   95    9  Brian Kollat, 54, North Jackson, OH        27:45.9    8:57









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   96   10  Andrew Bender, 25, Salem, OH               27:53.3    9:00
   97   10  James Kopanic Sr, 53, Youngstown, OH       27:53.9    9:00
   98    8  Bruce McIntosh , 44, Girard, OH            28:14.8    9:07
   99    9  Terry Donley, 43, Sarasota, FL             28:15.4    9:07
  100   21  David Politzer, 34, Youngstown, OH         28:19.7    9:08
  101    2  Levi Streeval, 6, Canfield, OH             28:22.4    9:09
  102   22  Jason Streeval, 36, Canfield, OH           28:22.9    9:09
  103    4  Christine Snipes, 46*, Mineral Ridge, OH   28:29.8    9:12
  104   11  Michael Padovano, 22, New Castle, PA       28:31.0    9:12
  105    7  Natalie Lariccia, 32*, Canfield, OH        28:37.0    9:14
  106    5  Sande Miller, 47*, Austintown, OH          28:42.1    9:15
  107   11  Ron Anderson, 57, Poland, OH               28:46.6    9:17
  108   11  William Bohle, 66, Carlisle, OH            28:47.0    9:17
  109   23  Rob Tieche, 34, Canfield, OH               28:59.2    9:21
  110   24  Wes Adkins, 35, Boardman, OH               29:12.2    9:25
  111   12  Phillip Haskell, 64, Perry, OH             29:12.2    9:25
  112    4  Alissa Dreier, 20*, Poland, OH             29:22.6    9:29
  113    8  Heather Skufca, 30*, Boardman, OH          29:23.4    9:29
  114    5  Jennifer Vladic, 25*, Mayfield Heights, OH 29:28.5    9:30
  115    5  Annabelle Adkins, 9*, Boardman, OH         29:32.7    9:32
  116    6  Krystle Kimes, 21*, Warren, OH             29:40.5    9:34
  117   10  Chris Urig, 44, Canfield, OH               29:47.5    9:37
  118    9  Cathy Smolka, 33*, Youngstown, OH          29:53.7    9:39
  119    6  Tom Frederick, 76, Austintown, OH          30:02.3    9:41
  120   13  Anthony Guarnieri, 60, Youngstown, OH      30:04.8    9:42
  121    7  Erin Kelly, 25*, Niles, OH                 30:07.0    9:43
  122    7  Robert Godwin, 71, West Liberty, OH        30:14.1    9:45
  123   12  Michael Lowry, 51, Youngstown, OH          30:15.9    9:46
  124   13  Mark Kobelt, 57, Canton, OH                30:17.7    9:46
  125   14  Gordon Hazlette, Sr., 63, Warren, OH       30:20.8    9:47
  126   15  Lawrence Lunder, 60, Cortland, OH          30:29.2    9:50
  127   16  Robert Mastriana, 61, Poland, OH           30:30.3    9:50
  128   17  Jack Hall, 62, Greenville, OH              30:31.7    9:51
  129   10  Francine Packard, 39*, Youngstown, OH      30:43.8    9:55
  130    6  Jeanette Garvey, 48*, Canfield, OH         30:45.9    9:55
  131   11  Kata Gainard, 31*, Youngstown, OH          30:48.5    9:56
  132   25  Patrick Gainard, 30, Youngstown, OH        30:48.5    9:56
  133   26  Robert Liptak, 30, Campbell, OH            30:50.3    9:57
  134       Karen VanDyke, 61*, Campbell, OH           30:50.5    9:57
  135    8  Ed Bauer, 71, Warren, OH                   30:56.6    9:59









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  136   14  Don Hyde, 57, Warren, OH                   31:02.4   10:01
  137   12  Eva Mastromatteo, 32*, Austintown, OH      31:03.4   10:01
  138   13  Dini Ricchiuti, 39*, Poland, OH            31:09.6   10:03
  139    1  Deborah Liptak, 52*, Boardman, OH          31:10.6   10:03
  140    3  Larissa Bender, 15*, Salem, OH             31:13.7   10:04
  141   12  Bob McGovern, 26, Akron, OH                31:19.3   10:06
  142   15  Thomas Jones, 55, Boardman, OH             31:21.1   10:07
  143   27  Matt Reesh, 32, Poland, OH                 31:27.5   10:09
  144   18  Dan Shields, 66, Canfield, OH              31:34.7   10:11
  145   28  Michael Cox, 35, Struthers, OH             31:35.8   10:12
  146    8  Alyssa Conner, 21*, Boardman, OH           31:37.3   10:12
  147   16  Nick Cassudakis, 53, Canfield, OH          31:56.8   10:18
  148    2  Pam Harris, 52*, Austintown, OH            32:11.0   10:23
  149    6  Emily Larrier, 12*, Boardman, OH           32:12.6   10:23
  150    9  Laura Kraft, 25*, Niles, OH                32:22.4   10:27
  151    3  Diana Ready, 59*, Mount Vernon, OH         32:46.7   10:34
  152    7  Libby Urig, 14*, Canfield, OH              32:59.8   10:39
  153    4  Mary Ann Zahler, 50*, North Canton, OH     33:05.6   10:40
  154    8  Meryl Schor, 13*, Hubbard, OH              33:08.8   10:42
  155    4  Bethany Kifer, 18*, Sharon, PA             33:10.3   10:42
  156    3  Michael Jr. Kifer, 13, Sharon, PA          33:11.4   10:42
  157    5  Christina Lunder, 55*, Cortland, OH        33:15.7   10:44
  158    6  Kathleen Griffith, 55*, Cortland, OH       33:32.5   10:49
  159   29  Denis Crawford, 39, Boardman, OH           33:38.3   10:51









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  160   10  Stephanie Bonilla, 26*, Youngstown, OH     34:29.5   11:08
  161   14  Valerie Dunch, 37*, Sharon, PA             34:43.8   11:12
  162   13  Alyson Cadman, 21, Lowellville, OH         34:47.5   11:13
  163   19  Walter Bielski Jr., 62, Youngstown, OH     35:16.3   11:23
  164    7  Trish Trill, 48*, Warren, OH               35:43.5   11:31
  165    8  Kim Ruble, 47*, Farmdale, OH               35:50.5   11:34
  166    1  Patty Lydia, 61*, Youngstown, OH           36:29.9   11:46
  167    4  Christopher Masternick, 10, Poland, OH     36:39.3   11:49
  168    9  Bailey Brandt, 12*, Boardman, OH           36:40.9   11:50
  169   10  Maddy Urig, 12*, Canfield, OH              36:47.2   11:52
  170    2  Dee Banks, 62*, Youngstown, OH             36:48.5   11:52
  171    9  Lissa Mastornick, 40*, Poland, OH          36:51.8   11:53









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  172    5  Susie Nunzir, 16*, Salem, OH               37:20.0   12:03
  173    7  Nancy Irwin, 53*, Canfield, OH             37:33.5   12:07
  174    8  Janet Hazlette, 55*, Warren, OH            37:45.2   12:11
  175    9  John Tasseff, 75, Navarre, OH              37:59.4   12:15
  176   15  Shannon Reesh, 36*, Poland, OH             38:42.9   12:29
  177   10  Warren Young, 72, Farmdale, OH             38:53.3   12:33
  178    9  Carol Wallace, 54*, Canfield, OH           38:54.4   12:33
  179   11  Gina Bilyk, 23*, Niles, OH                 39:05.6   12:37
  180   14  Mitch Warmington, 24, MaDison, OH          39:06.1   12:37
  181   10  Kim Urig, 43*, Canfield, OH                39:06.9   12:37
  182   17  Bill Zipay, 59, Fowler, OH                 39:15.9   12:40
  183    3  Carol Zipay, 64*, Fowler, OH               39:16.1   12:40
  184   11  Christine Schialdone, 48*, Lowellville, OH 39:53.7   12:52
  185   11  Steve Hamilton, 74, Lyndhurst, OH          40:06.8   12:56









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  186   12  Angela Morales, 24*, Newton Falls, OH      40:22.1   13:01
  187    4  Jane Boutwell, 66*, Cortland, OH           40:37.3   13:06
  188    6  Jill Leininger, 18*, Salem, OH             41:22.0   13:21
  189   13  Jenn Leininger, 20*, Salem, OH             41:29.8   13:23
  190   14  Amara Salero, 27*, Warren, OH              41:40.1   13:26
  191   20  George Guins, 67, Galion, OH               42:08.0   13:35









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  192    5  Pearl Gailey, 63*, East Canton, OH         43:40.4   14:05
  193   21  Ne Nilson, 63, CoLumbiana, OH              44:23.6   14:19
  194    5  Dylan Ward, 8, Girard, OH                  45:24.0   14:39
  195   16  Tracy Ward, 38*, Girard, OH                45:33.9   14:42









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  196    1  Patricia Cutter, 70*, Lebanon, OH          48:03.1   15:30
  197   10  Melinda Einzig, 56*, Youngstown, OH        48:07.1   15:31
  198    6  Carol McBride, 60*, Youngstown, OH         48:07.2   15:31
  199   12  Tom Pebworth, 74, Canfield, OH             48:58.5   15:48
  200   12  Buffy Leininger, 42*, Salem, OH            49:33.9   15:59









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  201   13  Rev  Arthur Joachim, 84, Canfield, OH      56:40.8   18:17
* indicates females
10 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men Under 15
7 finishers among Men 15 - 19
14 finishers among Men 20 - 29
29 finishers among Men 30 - 39
10 finishers among Men 40 - 49
17 finishers among Men 50 - 59
21 finishers among Men 60 - 69
13 finishers among Men 70 & Up
10 finishers among Women Under 15
6 finishers among Women 15 - 19
14 finishers among Women 20 - 29
16 finishers among Women 30 - 39
12 finishers among Women 40 - 49
10 finishers among Women 50 - 59
6 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
126 male finishers
75 female finishers
201 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   44    1  Zach Stamp, 13, Boardman, OH               23:32.8    7:36
  101    2  Levi Streeval, 6, Canfield, OH             28:22.4    9:09
  156    3  Michael Jr. Kifer, 13, Sharon, PA          33:11.4   10:42
  167    4  Christopher Masternick, 10, Poland, OH     36:39.3   11:49
  194    5  Dylan Ward, 8, Girard, OH                  45:24.0   14:39
 
Men 15 - 19
    2    1  Mitchell Thornton, 19, McDonald, OH        17:45.1    5:44
    4    2  Ryan Dunn, 19, Boardman, OH                18:57.6    6:07
    5    3  Scott Kohl, 16, Struthers, OH              19:23.3    6:15
    6    4  Chris Lewis, 17, Youngstown, OH            19:47.0    6:23
   24    5  Matt Romeo, 19, Boardman, OH               22:14.4    7:10
   38    6  Tyler Zirkle, 15, Sarasota, FL             23:20.6    7:32
   53    7  Marc Rostan, 19, Boardman, OH              23:58.4    7:44
   54    8  Steve Kandray, 19, Boardman, OH            23:59.0    7:44
 
Men 20 - 29
    3    1  Andrew Fontanarosa, 23, Youngstown, OH     18:24.9    5:56
    8    2  Michael Pappas, 21, Boardman, OH           20:09.2    6:30
   12    3  John Cerni, 21, Youngstown, OH             21:11.4    6:50
   15    4  Jesse Plaskett, 28, Youngstown, OH         21:23.6    6:54
   43    5  Frank Cassese, 24, Youngstown, OH          23:32.7    7:36
   56    6  Bruce Flyak, 28, Poland, OH                24:04.7    7:46
   63    7  Frank Giordano, 28, Youngstown, OH         25:02.6    8:05
   66    8  Nome Baker, 23, LeEtonia, OH               25:22.2    8:11
   80    9  Keith Stinson, 22, Warren, OH              26:38.9    8:36
   87   10  James Kopanic Jr, 23, Boardman, OH         27:13.8    8:47
   96   11  Andrew Bender, 25, Salem, OH               27:53.3    9:00
  104   12  Michael Padovano, 22, New Castle, PA       28:31.0    9:12
  141   13  Bob McGovern, 26, Akron, OH                31:19.3   10:06
  162   14  Alyson Cadman, 21, Lowellville, OH         34:47.5   11:13
  180   15  Mitch Warmington, 24, MaDison, OH          39:06.1   12:37
 
Men 30 - 39
    1    1  Tim McNeil, 36, Niles, OH                  17:04.0    5:30
   10    2  Greg Hudak, 33, New Middletown, OH         20:39.5    6:40
   17    3  Will Sandy, 33, Mineral Ridge, OH          21:51.9    7:03
   19    4  James Stanger, 36, Canfield, OH            21:56.4    7:05
   22    5  Gerry Tresler, 33, Cuyahoga Falls, OH      22:07.6    7:08
   23    6  Steve Schumacher, 32, Akron, NY            22:08.9    7:09
   26    7  Michael Provenzale, 35, Canfield, OH       22:25.5    7:14
   27    8  Rick Fawcett, 34, McDonald, OH             22:26.5    7:14
   30    9  Christopher Orlando, 39, Poland, OH        22:37.7    7:18
   36   10  James Mamounis, 32, Poland, OH             23:13.6    7:30
   42   11  Dante Castronova, 35, Canfield, OH         23:30.3    7:35
   57   12  Jamie Sanor, 34, Beloit, OH                24:11.6    7:48
   64   13  Matthew Guarnieri, 32, Youngstown, OH      25:11.2    8:07
   71   14  Matthew Thomas, 31, Warren, OH             25:41.9    8:17
   75   15  Mark Kujala, 39, Hubbard, OH               26:07.4    8:26
   76   16  Joe Schiavoni, 30, Austintown, OH          26:14.4    8:28
   79   17  Brian Himes, 34, Boardman, OH              26:31.4    8:33
   81   18  David Gaffney, 35, Boardman, OH            26:57.4    8:42
   82   19  Aj Sumell, 32, Poland, OH                  26:59.2    8:42
   84   20  George Pappas, 34, Boardman, OH            27:10.7    8:46
   89   21  Scott Ackerman, 33, Salem, OH              27:32.8    8:53
  100   22  David Politzer, 34, Youngstown, OH         28:19.7    9:08
  102   23  Jason Streeval, 36, Canfield, OH           28:22.9    9:09
  109   24  Rob Tieche, 34, Canfield, OH               28:59.2    9:21
  110   25  Wes Adkins, 35, Boardman, OH               29:12.2    9:25
  132   26  Patrick Gainard, 30, Youngstown, OH        30:48.5    9:56
  133   27  Robert Liptak, 30, Campbell, OH            30:50.3    9:57
  143   28  Matt Reesh, 32, Poland, OH                 31:27.5   10:09
  145   29  Michael Cox, 35, Struthers, OH             31:35.8   10:12
  159   30  Denis Crawford, 39, Boardman, OH           33:38.3   10:51
 
Men 40 - 49
   14    1  Chris Rulison, 42, Burton, OH              21:17.3    6:52
   32    2  Phil Orlando, 41, Girard, OH               22:40.5    7:19
   34    3  Jeff Baco, 48, Youngstown, OH              22:49.5    7:22
   48    4  Roger Swank, 49, Hubbard, OH               23:46.4    7:40
   52    5  Neil Schor, 46, Hubbard, OH                23:53.4    7:42
   83    6  Brian Tareshawty, 46, Boardman, OH         27:01.0    8:43
   90    7  Ed Kandray, 48, Boardman, OH               27:36.5    8:54
   98    8  Bruce McIntosh , 44, Girard, OH            28:14.8    9:07
   99    9  Terry Donley, 43, Sarasota, FL             28:15.4    9:07
  117   10  Chris Urig, 44, Canfield, OH               29:47.5    9:37
 
Men 50 - 59
    7    1  Michael Sr. Kifer, 51, Sharon, PA          20:05.8    6:29
   11    2  Brynn Walden, 51, New Richmond, OH         21:07.4    6:49
   25    3  Jim Reynolds, 52, Enon, OH                 22:22.6    7:13
   33    4  David Riley, 52, Sptringfield, OH          22:46.2    7:21
   41    5  Joe Molnar, 53, Warren, OH                 23:29.3    7:35
   47    6  Scott Agnew, 53, Boardman, OH              23:41.8    7:39
   60    7  Greg Gamble, 51, Girard, OH                24:32.3    7:55
   62    8  Jim Ress, 51, Boardman, OH                 24:49.9    8:01
   88    9  David Standley, 55, Farmdale, OH           27:18.3    8:48
   95   10  Brian Kollat, 54, North Jackson, OH        27:45.9    8:57
   97   11  James Kopanic Sr, 53, Youngstown, OH       27:53.9    9:00
  107   12  Ron Anderson, 57, Poland, OH               28:46.6    9:17
  123   13  Michael Lowry, 51, Youngstown, OH          30:15.9    9:46
  124   14  Mark Kobelt, 57, Canton, OH                30:17.7    9:46
  136   15  Don Hyde, 57, Warren, OH                   31:02.4   10:01
  142   16  Thomas Jones, 55, Boardman, OH             31:21.1   10:07
  147   17  Nick Cassudakis, 53, Canfield, OH          31:56.8   10:18
  182   18  Bill Zipay, 59, Fowler, OH                 39:15.9   12:40
 
Men 60 - 69
    9    1  Glenn Gailey, 63, East Canton, OH          20:12.7    6:31
   20    2  Dennis Parks, 61, Girard, OH               22:03.3    7:07
   28    3  Larry Simonetti, 61, Akron, OH             22:30.0    7:15
   29    4  Richard Hyde, 65, Newbury, OH              22:33.2    7:17
   39    5  Lou Alaksin, 69, New Galilee, PA           23:25.8    7:33
   51    6  John Antinossi, 66, Ellwood City, PA       23:53.2    7:42
   58    7  Kenneth Valentine, 65, Warren, OH          24:16.3    7:50
   59    8  John McCarroll, 66, Medina, OH             24:17.3    7:50
   65    9  Frank Lombardo, 66, Middlefield, OH        25:20.0    8:10
   68   10  Nicholas Hostetler, 60, West Liberty       25:28.2    8:13
   86   11  Dale Stambaugh, 60, Girard, OH             27:13.6    8:47
  108   12  William Bohle, 66, Carlisle, OH            28:47.0    9:17
  111   13  Phillip Haskell, 64, Perry, OH             29:12.2    9:25
  120   14  Anthony Guarnieri, 60, Youngstown, OH      30:04.8    9:42
  125   15  Gordon Hazlette, Sr., 63, Warren, OH       30:20.8    9:47
  126   16  Lawrence Lunder, 60, Cortland, OH          30:29.2    9:50
  127   17  Robert Mastriana, 61, Poland, OH           30:30.3    9:50
  128   18  Jack Hall, 62, Greenville, OH              30:31.7    9:51
  144   19  Dan Shields, 66, Canfield, OH              31:34.7   10:11
  163   20  Walter Bielski Jr., 62, Youngstown, OH     35:16.3   11:23
  191   21  George Guins, 67, Galion, OH               42:08.0   13:35
  193   22  Ne Nilson, 63, CoLumbiana, OH              44:23.6   14:19
 
Men 70 & Up
   35    1  Peter Gilgor, 70, Alliance, OH             23:11.5    7:29
   45    2  Jon Bixler, 72, Painesville, OH            23:34.7    7:36
   78    3  Clayton Davis, 71, Shelby, OH              26:25.0    8:31
   91    4  John Corbet, 77, Miamisburg, OH            27:37.1    8:55
   92    5  John Corbet, 77, Miamisburg, OH            27:37.3    8:55
  119    6  Tom Frederick, 76, Austintown, OH          30:02.3    9:41
  122    7  Robert Godwin, 71, West Liberty, OH        30:14.1    9:45
  135    8  Ed Bauer, 71, Warren, OH                   30:56.6    9:59
  175    9  John Tasseff, 75, Navarre, OH              37:59.4   12:15
  177   10  Warren Young, 72, Farmdale, OH             38:53.3   12:33
  185   11  Steve Hamilton, 74, Lyndhurst, OH          40:06.8   12:56
  199   12  Tom Pebworth, 74, Canfield, OH             48:58.5   15:48
  201   13  Rev  Arthur Joachim, 84, Canfield, OH      56:40.8   18:17
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   13    1  Ashley Rulison, 9, Burton, OH              21:16.5    6:52
   21    2  Carli Sebest, 13, Poland, OH               22:04.8    7:07
   31    3  Courtney Rulison, 13, Burton, OH           22:39.4    7:18
   55    4  Gracie Streeval, 9, Canfield, OH           24:04.1    7:46
   69    5  Regan Ohara, 13, Boardman, OH              25:29.4    8:13
  115    6  Annabelle Adkins, 9, Boardman, OH          29:32.7    9:32
  149    7  Emily Larrier, 12, Boardman, OH            32:12.6   10:23
  152    8  Libby Urig, 14, Canfield, OH               32:59.8   10:39
  154    9  Meryl Schor, 13, Hubbard, OH               33:08.8   10:42
  168   10  Bailey Brandt, 12, Boardman, OH            36:40.9   11:50
  169   11  Maddy Urig, 12, Canfield, OH               36:47.2   11:52
 
Women 15 - 19
   49    1  Sarah Hamilton, 16, Canfield, OH           23:48.1    7:41
   72    2  Amanda Choma, 15, Austintown, OH           25:56.1    8:22
  140    3  Larissa Bender, 15, Salem, OH              31:13.7   10:04
  155    4  Bethany Kifer, 18, Sharon, PA              33:10.3   10:42
  172    5  Susie Nunzir, 16, Salem, OH                37:20.0   12:03
  188    6  Jill Leininger, 18, Salem, OH              41:22.0   13:21
 
Women 20 - 29
   18    1  Jaclyn Disibio, 27, Poland, OH             21:54.8    7:04
   40    2  Kelli Phillips, 20, Austintown, OH         23:27.9    7:34
   50    3  Harmony Ramunno, 25, Cleveland, OH         23:50.6    7:41
   85    4  Carmela Kiraly, 22, Youngstown, OH         27:11.3    8:46
  112    5  Alissa Dreier, 20, Poland, OH              29:22.6    9:29
  114    6  Jennifer Vladic, 25, Mayfield Heights, OH  29:28.5    9:30
  116    7  Krystle Kimes, 21, Warren, OH              29:40.5    9:34
  121    8  Erin Kelly, 25, Niles, OH                  30:07.0    9:43
  146    9  Alyssa Conner, 21, Boardman, OH            31:37.3   10:12
  150   10  Laura Kraft, 25, Niles, OH                 32:22.4   10:27
  160   11  Stephanie Bonilla, 26, Youngstown, OH      34:29.5   11:08
  179   12  Gina Bilyk, 23, Niles, OH                  39:05.6   12:37
  186   13  Angela Morales, 24, Newton Falls, OH       40:22.1   13:01
  189   14  Jenn Leininger, 20, Salem, OH              41:29.8   13:23
  190   15  Amara Salero, 27, Warren, OH               41:40.1   13:26
 
Women 30 - 39
   16    1  Amanda McNinch, 30, Poland, OH             21:46.0    7:01
   37    2  Margarey Hudak, 31, New Middletown, OH     23:20.0    7:32
   46    3  Michele Schmidt, 33, Pittsburgh, PA        23:35.7    7:37
   61    4  Jen Cline-Latell, 32, Boardman, OH         24:39.1    7:57
   67    5  Holly Sandy, 38, Mineral Ridge, OH         25:24.4    8:12
   73    6  Karen Stangl, 32, Chaffee, NY              26:02.0    8:24
   77    7  Pamela Achladis, 31, Mineral Ridge, OH     26:21.4    8:30
  105    8  Natalie Lariccia, 32, Canfield, OH         28:37.0    9:14
  113    9  Heather Skufca, 30, Boardman, OH           29:23.4    9:29
  118   10  Cathy Smolka, 33, Youngstown, OH           29:53.7    9:39
  129   11  Francine Packard, 39, Youngstown, OH       30:43.8    9:55
  131   12  Kata Gainard, 31, Youngstown, OH           30:48.5    9:56
  137   13  Eva Mastromatteo, 32, Austintown, OH       31:03.4   10:01
  138   14  Dini Ricchiuti, 39, Poland, OH             31:09.6   10:03
  161   15  Valerie Dunch, 37, Sharon, PA              34:43.8   11:12
  176   16  Shannon Reesh, 36, Poland, OH              38:42.9   12:29
  195   17  Tracy Ward, 38, Girard, OH                 45:33.9   14:42
 
Women 40 - 49
   74    1  Renay Choma, 42, Austintown, OH            26:06.8    8:25
   93    2  Diane Drawl, 48, Cortland, OH              27:42.1    8:56
   94    3  Christine Kutinsky, 47, Kent, OH           27:42.8    8:56
  103    4  Christine Snipes, 46, Mineral Ridge, OH    28:29.8    9:12
  106    5  Sande Miller, 47, Austintown, OH           28:42.1    9:15
  130    6  Jeanette Garvey, 48, Canfield, OH          30:45.9    9:55
  164    7  Trish Trill, 48, Warren, OH                35:43.5   11:31
  165    8  Kim Ruble, 47, Farmdale, OH                35:50.5   11:34
  171    9  Lissa Mastornick, 40, Poland, OH           36:51.8   11:53
  181   10  Kim Urig, 43, Canfield, OH                 39:06.9   12:37
  184   11  Christine Schialdone, 48, Lowellville, OH  39:53.7   12:52
  200   12  Buffy Leininger, 42, Salem, OH             49:33.9   15:59
 
Women 50 - 59
   70    1  Patty Derbeck, 52, Austintown, OH          25:30.7    8:14
  139    2  Deborah Liptak, 52, Boardman, OH           31:10.6   10:03
  148    3  Pam Harris, 52, Austintown, OH             32:11.0   10:23
  151    4  Diana Ready, 59, Mount Vernon, OH          32:46.7   10:34
  153    5  Mary Ann Zahler, 50, North Canton, OH      33:05.6   10:40
  157    6  Christina Lunder, 55, Cortland, OH         33:15.7   10:44
  158    7  Kathleen Griffith, 55, Cortland, OH        33:32.5   10:49
  173    8  Nancy Irwin, 53, Canfield, OH              37:33.5   12:07
  174    9  Janet Hazlette, 55, Warren, OH             37:45.2   12:11
  178   10  Carol Wallace, 54, Canfield, OH            38:54.4   12:33
  197   11  Melinda Einzig, 56, Youngstown, OH         48:07.1   15:31
 
Women 60 - 69
  134    1  Karen VanDyke, 61, Campbell, OH            30:50.5    9:57
  166    2  Patty Lydia, 61, Youngstown, OH            36:29.9   11:46
  170    3  Dee Banks, 62, Youngstown, OH              36:48.5   11:52
  183    4  Carol Zipay, 64, Fowler, OH                39:16.1   12:40
  187    5  Jane Boutwell, 66, Cortland, OH            40:37.3   13:06
  192    6  Pearl Gailey, 63, East Canton, OH          43:40.4   14:05
  198    7  Carol McBride, 60, Youngstown, OH          48:07.2   15:31
 
Women 70 & Up
  196    1  Patricia Cutter, 70, Lebanon, OH           48:03.1   15:30

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us