2010 T-Conti 5K

Print Logo image

2010 T-Con 5K

AKRON, OH

July 17, 2010

SUNNY AND HOT - 78 DEGREES
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
  234     1    1  Jeremy Huth, 31, Kent, OH                  18:07.0    5:51
 
Open Women
  240    16    1  Ro Rupe, 22, Akron, OH                     21:43.9    7:01
 
Masters Men
  257     8    1  Joe Hoffman, 44, North Royalton, OH        19:52.2    6:25
 
Masters Women
  101    25    1  Carolyn Moffitt, 42                        23:08.2    7:28
 
 
 
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   77     6    1  William Morgan, 14, Rootstown, OH          19:25.7    6:16
  225    13    2  Chris Koza, 14, Tallmadge, oH              21:10.7    6:50
   20    29    3  Hunter Gawne, 11, Hudson, OH               23:23.6    7:33
 
Men 15 - 19
   72     2    1  Isaac Beal, 16, Akron, OH                  18:23.5    5:56
   81     4    2  ben hall, 18, Tallmadge, oH                18:54.3    6:06
   83     5    3  Brian Phillips, 19                         18:57.8    6:07
 
Men 20 - 24
  245    71    1  David Dymek, 23, CoPley, OH                27:03.7    8:44
  229    86    2  Carl Conti, 20                             28:15.9    9:07
  262    91    3  Matt Bauch, 20, Tallmadge, oH              28:37.9    9:14
 
Men 25 - 29
    3     3    1  Matthew Prochnow, 26, Philadelphia, PA     18:52.4    6:05
   35    27    2  neil broderick, 25, Tallmadge, oH          23:20.9    7:32
   56    31    3  Shaun McClarnon, 28, Munroe Falls, OH      23:27.4    7:34
 
Men 30 - 34
  243    10    1  Aaron Bartley, 31, Ravenna, OH             20:59.3    6:46
  265    44    2  Michael Dowdell, 34, Akron, OH             24:24.2    7:52
   14    54    3  Todd McCutcheon, 30, Cuyahoga Falls, OH    25:10.9    8:07
 
Men 35 - 39
  248    22    1  Tim Hertel, 39, Akron, OH                  22:42.0    7:19
   45    62    2  Russ DuPlain, 36, Stow, OH                 25:56.6    8:22
  204    75    3  Kris Michalak, 37, Tallmadge, oH           27:22.1    8:50
 
Men 40 - 44
  228    30    1  Robert Sufak, 40, New Middletown, OH       23:25.3    7:33
   28    56    2  Tim Elicker, 40, Mayfield Heights, OH      25:12.1    8:08
  209    64    3  Greg Harrell, 43, Tallmadge, oH            26:16.9    8:29
 
Men 45 - 49
  246    11    1  Joe Deangelis, 48, Norton, OH              21:04.4    6:48
  231    26    2  Dale Liff, 46, Kent, OH                    23:10.1    7:28
  230    43    3  Rick Morris, 49, Akron, OH                 24:19.4    7:51
 
Men 50 - 54
  218    19    1  John Hurley, 54, Berea, OH                 22:09.7    7:09
   25    23    2  david cooper, 51, wadsworth, oH            22:43.5    7:20
   92    46    3  Mike Cordi, 50                             24:28.1    7:54
 
Men 55 - 59
  237    38    1  Ralph Palumbo, 57, Hartville, OH           24:01.9    7:45
  106    60    2  Tom Kot, 57                                25:45.2    8:18
  242    66    3  Robert Bartley, 58, Ravenna, OH            26:24.6    8:31
 
Men 60 & Up
  105    28    1  Clark Schreiber, 60                        23:21.9    7:32
  235    79    2  Clive Randweich, 67, Toronto, Ont          27:36.1    8:54
  220   154    3  Charles Young, 70                          40:11.3   12:58
 
 
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
  211    74    1  Brittany Difiore, 14, Tallmadge, oH        27:21.0    8:49
 
Women 15 - 19
  247    21    1  cara Deangelis, 18, Norton, OH             22:19.4    7:12
  224    24    2  Jaclyn Koza, 17, Tallmadge, oH             22:56.5    7:24
   69    35    3  Molly Priest, 16, wadsworth, oH            23:38.7    7:38
 
Women 20 - 24
   10    42    1  Krista Reich, 24, Tallmadge, oH            24:12.7    7:49
   17    49    2  Laura McElrath, 24, Tallmadge, oH          24:41.8    7:58
  258    96    3  Rose Conti, 24                             28:49.7    9:18
 
Women 25 - 29
  221    17    1  Adrienne Dinapoli, 29, Kent, OH            21:58.0    7:05
   58    58    2  Kara Struski, 25, Akron, OH                25:21.6    8:11
   11    67    3  Niki Ford, 26, Akron, OH                   26:28.8    8:33
 
Women 30 - 34
   51    78    1  Brooke Curry, 30, Tallmadge, oH            27:35.3    8:54
   43    87    2  Melanie May, 30, Akron, OH                 28:19.3    9:08
   26   108    3  Jeni Kostko, 32, Tallmadge, oH             30:16.0    9:46
 
Women 35 - 39
   55    88    1  Randi Baum, 38, Mogadore, oH               28:27.1    9:11
   47    89    2  Kimberly Abdallah, 37, Tallmadge, oH       28:29.2    9:11
   22   141    3  Jennifer Samardak, 35, Cuyahoga Falls, OH  35:27.4   11:26
 
Women 40 - 44
   95   126    1  Patti Musci, 43                            33:06.4   10:41
   86   138    2  Angela Watkins, 43                         35:07.3   11:20
  249   144    3  Tracie Hertel, 41, Akron, OH               36:54.2   11:54
 
Women 45 - 49
  238    81    1  Karen Combs, 47, Stow, OH                  27:47.7    8:58
  267    98    2  Jill Fiser, 47                             29:08.9    9:24
   63   147    3  Gloria Leff, 46, Cortland, oH              37:26.4   12:05
 
Women 50 - 54
   46    34    1  Margaret Morgan, 53, Rootstown, OH         23:31.2    7:35
  241   133    2  June Getzinger, 51, Silver Lake, OH        34:03.4   10:59
   30   146    3  Anna Marie Panning, 50, Akron, OH          37:07.0   11:58
 
Women 55 - 59
   15   122    1  Linda McElrath, 57, Tallmadge, oH          32:33.2   10:30
 
 
 
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
  234     1       Jeremy Huth, 31, Kent, OH                  18:07.0    5:51
   72     2    1  Isaac Beal, 16, Akron, OH                  18:23.5    5:56









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    3     3    1  Matthew Prochnow, 26, Philadelphia, PA     18:52.4    6:05
   81     4    2  ben hall, 18, Tallmadge, oH                18:54.3    6:06
   83     5    3  Brian Phillips, 19                         18:57.8    6:07
   77     6    1  William Morgan, 14, Rootstown, OH          19:25.7    6:16
  254     7    4  Pj Dymell, 16, Parma, OH                   19:48.4    6:23
  257     8       Joe Hoffman, 44, North Royalton, OH        19:52.2    6:25
   74     9    5  Bob Flecksteiner, 16, Rootstown, OH        20:20.9    6:34
  243    10    1  Aaron Bartley, 31, Ravenna, OH             20:59.3    6:46
  246    11    1  Joe Deangelis, 48, Norton, OH              21:04.4    6:48
  233    12    6  David McHenry, 15, Suffield, OH            21:05.6    6:48
  225    13    2  Chris Koza, 14, Tallmadge, oH              21:10.7    6:50
  268    14    7  Justin Fiser, 18                           21:14.3    6:51









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  223    15    8  Noah Winters, 17, Tallmadge, oH            21:41.3    7:00
  240    16       Ro Rupe, 22*, Akron, OH                    21:43.9    7:01
  221    17    1  Adrienne Dinapoli, 29*, Kent, OH           21:58.0    7:05
   76    18    9  Ben Hussing, 15, Tallmadge, oH             22:05.0    7:07
  218    19    1  John Hurley, 54, Berea, OH                 22:09.7    7:09
  214    20   10  Josiah Myatt, 18, Tallmadge, oH            22:12.1    7:10
  247    21    1  cara Deangelis, 18*, Norton, OH            22:19.4    7:12
  248    22    1  Tim Hertel, 39, Akron, OH                  22:42.0    7:19
   25    23    2  david cooper, 51, wadsworth, oH            22:43.5    7:20
  224    24    2  Jaclyn Koza, 17*, Tallmadge, oH            22:56.5    7:24
  101    25       Carolyn Moffitt, 42*                       23:08.2    7:28
  231    26    2  Dale Liff, 46, Kent, OH                    23:10.1    7:28
   35    27    2  neil broderick, 25, Tallmadge, oH          23:20.9    7:32
  105    28    1  Clark Schreiber, 60                        23:21.9    7:32
   20    29    3  Hunter Gawne, 11, Hudson, OH               23:23.6    7:33
  228    30    1  Robert Sufak, 40, New Middletown, OH       23:25.3    7:33
   56    31    3  Shaun McClarnon, 28, Munroe Falls, OH      23:27.4    7:34
  260    32   11  Michael Reich, 17, Tallmadge, oH           23:27.5    7:34
    8    33   12  Rick Zakowski, 18, Parma, OH               23:28.1    7:34
   46    34    1  Margaret Morgan, 53*, Rootstown, OH        23:31.2    7:35
   69    35    3  Molly Priest, 16*, wadsworth, oH           23:38.7    7:38
   29    36   13  Jason Elicker, 16, Stow, OH                23:39.9    7:38
  203    37    4  Keith Welch, 29, Barberton, OH             23:46.3    7:40
  237    38    1  Ralph Palumbo, 57, Hartville, OH           24:01.9    7:45
  213    39   14  Jesse Batko, 19, Tallmadge, oH             24:08.0    7:47
  208    40    4  Andre Gilleg, 14, Tallmadge, oH            24:09.3    7:48
   65    41    5  Brian only one McGovern, 14, Tallmadge, oH 24:11.4    7:48
   10    42    1  Krista Reich, 24*, Tallmadge, oH           24:12.7    7:49
  230    43    3  Rick Morris, 49, Akron, OH                 24:19.4    7:51
  265    44    2  Michael Dowdell, 34, Akron, OH             24:24.2    7:52
  269    45    4  Jerold Vansickle, 45                       24:27.6    7:53
   92    46    3  Mike Cordi, 50                             24:28.1    7:54
   96    47    4  Hannah Wenck, 16*                          24:28.9    7:54
   73    48   15  Ryan Gonzales, 16, Tallmadge, oH           24:32.1    7:55
   17    49    2  Laura McElrath, 24*, Tallmadge, oH         24:41.8    7:58
   37    50    5  Haley Hawthorne, 19*, Akron, OH            24:44.9    7:59









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   57    51    5  glenn watts, 28, Akron, OH                 24:58.2    8:03
   68    52    6  Tristan Cotherman, 14, Mogadore, oH        25:02.4    8:05
  102    53    6  Maureen Moffitt, 15*                       25:09.5    8:07
   14    54    3  Todd McCutcheon, 30, Cuyahoga Falls, OH    25:10.9    8:07
  227    55    4  Ben Davis, 33, Tallmadge, oH               25:12.0    8:08
   28    56    2  Tim Elicker, 40, Mayfield Heights, OH      25:12.1    8:08
   82    57    5  Javan Bylaw, 34                            25:17.9    8:10
   58    58    2  Kara Struski, 25*, Akron, OH               25:21.6    8:11
  100    59    7  Nicholas Moffitt, 13                       25:42.6    8:18
  106    60    2  Tom Kot, 57                                25:45.2    8:18
    9    61    6  Andrew Evans, 28, Cuyahoga Falls, OH       25:47.6    8:19
   45    62    2  Russ DuPlain, 36, Stow, OH                 25:56.6    8:22
   50    63    7  Maggie Connell, 16*, Tallmadge, oH         26:14.9    8:28
  209    64    3  Greg Harrell, 43, Tallmadge, oH            26:16.9    8:29
  216    65    7  Troy Damicone, 27, Cuyahoga Falls, OH      26:22.5    8:30
  242    66    3  Robert Bartley, 58, Ravenna, OH            26:24.6    8:31
   11    67    3  Niki Ford, 26*, Akron, OH                  26:28.8    8:33
   75    68    8  Evelyn Troutman, 15*, Richfield, oH        26:32.4    8:34
  261    69    9  Jamie Neal, 17*, Cuyahoga Falls, OH        26:58.3    8:42
  259    70   16  Alex Greenlief, 16, Ravenna, OH            27:01.6    8:43
  245    71    1  David Dymek, 23, CoPley, OH                27:03.7    8:44
  263    72    4  Jim Detweiler, 57, Tallmadge, oH           27:06.3    8:45
  256    73   10  Kristi Kester, 15*, Akron, OH              27:07.0    8:45
  211    74    1  Brittany Difiore, 14*, Tallmadge, oH       27:21.0    8:49
  204    75    3  Kris Michalak, 37, Tallmadge, oH           27:22.1    8:50
  252    76    6  Matthew Thomas, 31, wArren, OH             27:27.2    8:51
   99    77    7  Dan Starcher, 32                           27:32.9    8:53
   51    78    1  Brooke Curry, 30*, Tallmadge, oH           27:35.3    8:54
  235    79    2  Clive Randweich, 67, Toronto, Ont          27:36.1    8:54
   70    80   17  Dylan Knoble, 15, Akron, OH                27:38.8    8:55
  238    81    1  Karen Combs, 47*, Stow, OH                 27:47.7    8:58









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  266    82    5  Al Ciraldo, 55                             28:02.3    9:03
  222    83    5  Tab Demita, 49, Silver Lake, OH            28:11.1    9:06
   79    84   11  Josie Baum, 16*, Garrettsville, OH         28:12.2    9:06
  244    85   18  John Karvounides, 19, Tallmadge, oH        28:15.1    9:07
  229    86    2  Carl Conti, 20                             28:15.9    9:07
   43    87    2  Melanie May, 30*, Akron, OH                28:19.3    9:08
   55    88    1  Randi Baum, 38*, Mogadore, oH              28:27.1    9:11
   47    89    2  Kimberly Abdallah, 37*, Tallmadge, oH      28:29.2    9:11
  201    90   19  Mitchell Tyreese, 16, Akron, OH            28:35.3    9:13
  262    91    3  Matt Bauch, 20, Tallmadge, oH              28:37.9    9:14
   60    92    4  Michael Bitecofer, 54, Akron, OH           28:40.9    9:15
   80    93   12  anna hall, 15*, Tallmadge, oH              28:41.9    9:15
   40    94   20  Kurt Fire, 17, Tallmadge, oH               28:44.4    9:16
  251    95    4  Mark Kucko Jr, 24, Uniontown, OH           28:44.7    9:16
  258    96    3  Rose Conti, 24*                            28:49.7    9:18
   38    97    5  James Bane, 54, Hudson, OH                 29:04.4    9:23
  267    98    2  Jill Fiser, 47*                            29:08.9    9:24
  217    99    8  Jason Bartley, 33, Norton, OH              29:17.5    9:27
   16   100    4  Tyler Adams, 37, Stow, OH                  29:22.5    9:29
  239   101    6  Guy Klapp, 48, Cuyahoga Falls, OH          29:28.7    9:31
  232   102   13  Abbi Liff, 16*, Kent, OH                   29:41.8    9:35
  264   103   14  Gillian Broman, 17*, Akron, OH             29:52.8    9:38
  226   104    4  Jo Bauswein, 23*, Chagrin Falls, OH        29:54.9    9:39
  236   105    6  Rick Nicodemus, 57, Stow, OH               29:57.4    9:40
    4   106    4  Claire Morton, 26*, Philadelphia, PA       29:58.6    9:40
   39   107    5  stephanie leonardi, 27*, Akron, OH         30:06.5    9:43
   26   108    3  Jeni Kostko, 32*, Tallmadge, oH            30:16.0    9:46
  255   109   15  Alexis Bonner, 15*, Akron, OH              30:18.0    9:46
  253   110    6  Steve Burgess, 52, Kent, OH                30:34.8    9:52
  250   111    6  Lindsay Cammel, 25*, Tallmadge, oH         30:46.4    9:56
   23   112   21  Milan Pribanick, 19, Akron, OH             30:52.0    9:57
   24   113   16  Mackenzie Fisher, 19*, Tallmadge, oH       30:52.1    9:57
   97   114    7  Keith Kinzel, 56                           30:56.9    9:59









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

  207   115    7  Paul Quinn, 52, Akron, OH                  31:27.7   10:09
   36   116    7  Paul Trettel, 45, Tallmadge, oH            31:29.4   10:09
    6   117    8  Jonathan Yee, 26, Dublin, OH               31:40.5   10:13
  219   118    9  David Martin, 26, Akron, OH                31:48.0   10:15
   91   119    8  Jim Puster, 47                             31:52.0   10:17
   33   120   22  Adam Steurer, 17, Tallmadge, oH            32:01.1   10:20
   78   121   17  JoAnne Baum, 17*, Garrettsville, OH        32:17.0   10:25
   15   122    1  Linda McElrath, 57*, Tallmadge, oH         32:33.2   10:30
   66   123   18  Raylene Briggs, 16*, Akron, OH             32:36.0   10:31
   94   124   19  Angelina Siesel, 16*                       32:36.8   10:31
   41   125   10  William Getzinger, 27, Columbus, OH        32:53.9   10:37
   95   126    1  Patti Musci, 43*                           33:06.4   10:41
   67   127   20  Emily Millar, 17*, Tallmadge, oH           33:10.0   10:42
   84   128    8  Austin Phillips, 14                        33:10.8   10:42
   12   129    4  Christopher Church, 41, Akron, OH          33:11.8   10:42
   61   130    4  Michelle Murphy, 30*, Akron, OH            33:25.9   10:47
   32   131    8  Kevin Steurer, 50, Tallmadge, oH           33:44.9   10:53
  107   132   21  Natalie Freeman-Clark, 15*                 33:57.2   10:57
  241   133    2  June Getzinger, 51*, Silver Lake, OH       34:03.4   10:59









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   64   134    5  Oren Leff, 38, Cortland, oH                34:04.6   11:00
   53   135    5  Eddie Rain, 43, Medina, OH                 34:12.6   11:02
  202   136    7  Maria Furno, 27*, Erie, PA                 34:49.7   11:14
   44   137    8  Stephanie Braman, 29*, Fairview Park, oH   34:59.0   11:17
   86   138    2  Angela Watkins, 43*                        35:07.3   11:20
   34   139    8  mark kobelt, 57, Canton, OH                35:22.1   11:25
  104   140    9  Tom McLean, 48                             35:24.6   11:25
   22   141    3  Jennifer Samardak, 35*, Cuyahoga Falls, OH 35:27.4   11:26
   52   142    5  Christine Shepard, 30*, Cuyahoga Falls, OH 36:05.1   11:38
   19   143    4  Lora Weithman, 39*, Bucyrus, OH            36:12.0   11:41
  249   144    3  Tracie Hertel, 41*, Akron, OH              36:54.2   11:54
   31   145    5  Tricia Cochran, 35*, Tallmadge, oH         37:03.9   11:57
   30   146    3  Anna Marie Panning, 50*, Akron, OH         37:07.0   11:58









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   63   147    3  Gloria Leff, 46*, Cortland, oH             37:26.4   12:05
   59   148    4  barbara dempsey, 42*, Akron, OH            37:28.7   12:05
  215   149    6  Nicole Hefflefingere, 30*, Stow, OH        38:53.5   12:33
  212   150    9  Ashley McGee, 26*, Tallmadge, oH           38:53.5   12:33
  210   151    6  Raymond Pointer Jr, 39, MaLvern, OH        39:32.4   12:45
    2   152   10  Chris Dario, 48, Atwater, oH               39:55.7   12:53
   49   153    7  Julie Headrick, 33*, Tallmadge, oH         40:09.9   12:57
  220   154    3  Charles Young, 70                          40:11.3   12:58
    1   155    4  Angela Claypool, 45*, Atwater, oH          40:11.5   12:58









Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   18   156    5  Amy Van Voorhis, 43*, Bucyrus, OH          41:01.3   13:14
   42   157   10  Abi Getzinger, 28*, Columbus, OH           41:09.3   13:17
   13   158    6  Janelle Church, 37*, Akron, OH             41:41.3   13:27
   85   159    4  Mary Phillips, 51*                         42:19.0   13:39
   89   160    9  Todd Brohler, 57                           42:23.4   13:40
* indicates females
4 finishers among Males (no age given)
8 finishers among Men Under 15
22 finishers among Men 15 - 19
4 finishers among Men 20 - 24
10 finishers among Men 25 - 29
8 finishers among Men 30 - 34
6 finishers among Men 35 - 39
5 finishers among Men 40 - 44
10 finishers among Men 45 - 49
8 finishers among Men 50 - 54
9 finishers among Men 55 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women Under 15
21 finishers among Women 15 - 19
4 finishers among Women 20 - 24
10 finishers among Women 25 - 29
7 finishers among Women 30 - 34
6 finishers among Women 35 - 39
5 finishers among Women 40 - 44
4 finishers among Women 45 - 49
4 finishers among Women 50 - 54
1 finishers among Women 55 - 59
97 male finishers
63 female finishers
160 total finishers
 
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   77     6    1  William Morgan, 14, Rootstown, OH          19:25.7    6:16
  225    13    2  Chris Koza, 14, Tallmadge, oH              21:10.7    6:50
   20    29    3  Hunter Gawne, 11, Hudson, OH               23:23.6    7:33
  208    40    4  Andre Gilleg, 14, Tallmadge, oH            24:09.3    7:48
   65    41    5  Brian only one McGovern, 14, Tallmadge, oH 24:11.4    7:48
   68    52    6  Tristan Cotherman, 14, Mogadore, oH        25:02.4    8:05
  100    59    7  Nicholas Moffitt, 13                       25:42.6    8:18
   84   128    8  Austin Phillips, 14                        33:10.8   10:42
 
Men 15 - 19
   72     2    1  Isaac Beal, 16, Akron, OH                  18:23.5    5:56
   81     4    2  ben hall, 18, Tallmadge, oH                18:54.3    6:06
   83     5    3  Brian Phillips, 19                         18:57.8    6:07
  254     7    4  Pj Dymell, 16, Parma, OH                   19:48.4    6:23
   74     9    5  Bob Flecksteiner, 16, Rootstown, OH        20:20.9    6:34
  233    12    6  David McHenry, 15, Suffield, OH            21:05.6    6:48
  268    14    7  Justin Fiser, 18                           21:14.3    6:51
  223    15    8  Noah Winters, 17, Tallmadge, oH            21:41.3    7:00
   76    18    9  Ben Hussing, 15, Tallmadge, oH             22:05.0    7:07
  214    20   10  Josiah Myatt, 18, Tallmadge, oH            22:12.1    7:10
  260    32   11  Michael Reich, 17, Tallmadge, oH           23:27.5    7:34
    8    33   12  Rick Zakowski, 18, Parma, OH               23:28.1    7:34
   29    36   13  Jason Elicker, 16, Stow, OH                23:39.9    7:38
  213    39   14  Jesse Batko, 19, Tallmadge, oH             24:08.0    7:47
   73    48   15  Ryan Gonzales, 16, Tallmadge, oH           24:32.1    7:55
  259    70   16  Alex Greenlief, 16, Ravenna, OH            27:01.6    8:43
   70    80   17  Dylan Knoble, 15, Akron, OH                27:38.8    8:55
  244    85   18  John Karvounides, 19, Tallmadge, oH        28:15.1    9:07
  201    90   19  Mitchell Tyreese, 16, Akron, OH            28:35.3    9:13
   40    94   20  Kurt Fire, 17, Tallmadge, oH               28:44.4    9:16
   23   112   21  Milan Pribanick, 19, Akron, OH             30:52.0    9:57
   33   120   22  Adam Steurer, 17, Tallmadge, oH            32:01.1   10:20
 
Men 20 - 24
  245    71    1  David Dymek, 23, CoPley, OH                27:03.7    8:44
  229    86    2  Carl Conti, 20                             28:15.9    9:07
  262    91    3  Matt Bauch, 20, Tallmadge, oH              28:37.9    9:14
  251    95    4  Mark Kucko Jr, 24, Uniontown, OH           28:44.7    9:16
 
Men 25 - 29
    3     3    1  Matthew Prochnow, 26, Philadelphia, PA     18:52.4    6:05
   35    27    2  neil broderick, 25, Tallmadge, oH          23:20.9    7:32
   56    31    3  Shaun McClarnon, 28, Munroe Falls, OH      23:27.4    7:34
  203    37    4  Keith Welch, 29, Barberton, OH             23:46.3    7:40
   57    51    5  glenn watts, 28, Akron, OH                 24:58.2    8:03
    9    61    6  Andrew Evans, 28, Cuyahoga Falls, OH       25:47.6    8:19
  216    65    7  Troy Damicone, 27, Cuyahoga Falls, OH      26:22.5    8:30
    6   117    8  Jonathan Yee, 26, Dublin, OH               31:40.5   10:13
  219   118    9  David Martin, 26, Akron, OH                31:48.0   10:15
   41   125   10  William Getzinger, 27, Columbus, OH        32:53.9   10:37
 
Men 30 - 34
  234     1    1  Jeremy Huth, 31, Kent, OH                  18:07.0    5:51
  243    10    2  Aaron Bartley, 31, Ravenna, OH             20:59.3    6:46
  265    44    3  Michael Dowdell, 34, Akron, OH             24:24.2    7:52
   14    54    4  Todd McCutcheon, 30, Cuyahoga Falls, OH    25:10.9    8:07
  227    55    5  Ben Davis, 33, Tallmadge, oH               25:12.0    8:08
   82    57    6  Javan Bylaw, 34                            25:17.9    8:10
  252    76    7  Matthew Thomas, 31, wArren, OH             27:27.2    8:51
   99    77    8  Dan Starcher, 32                           27:32.9    8:53
  217    99    9  Jason Bartley, 33, Norton, OH              29:17.5    9:27
 
Men 35 - 39
  248    22    1  Tim Hertel, 39, Akron, OH                  22:42.0    7:19
   45    62    2  Russ DuPlain, 36, Stow, OH                 25:56.6    8:22
  204    75    3  Kris Michalak, 37, Tallmadge, oH           27:22.1    8:50
   16   100    4  Tyler Adams, 37, Stow, OH                  29:22.5    9:29
   64   134    5  Oren Leff, 38, Cortland, oH                34:04.6   11:00
  210   151    6  Raymond Pointer Jr, 39, MaLvern, OH        39:32.4   12:45
 
Men 40 - 44
  257     8    1  Joe Hoffman, 44, North Royalton, OH        19:52.2    6:25
  228    30    2  Robert Sufak, 40, New Middletown, OH       23:25.3    7:33
   28    56    3  Tim Elicker, 40, Mayfield Heights, OH      25:12.1    8:08
  209    64    4  Greg Harrell, 43, Tallmadge, oH            26:16.9    8:29
   12   129    5  Christopher Church, 41, Akron, OH          33:11.8   10:42
   53   135    6  Eddie Rain, 43, Medina, OH                 34:12.6   11:02
 
Men 45 - 49
  246    11    1  Joe Deangelis, 48, Norton, OH              21:04.4    6:48
  231    26    2  Dale Liff, 46, Kent, OH                    23:10.1    7:28
  230    43    3  Rick Morris, 49, Akron, OH                 24:19.4    7:51
  269    45    4  Jerold Vansickle, 45                       24:27.6    7:53
  222    83    5  Tab Demita, 49, Silver Lake, OH            28:11.1    9:06
  239   101    6  Guy Klapp, 48, Cuyahoga Falls, OH          29:28.7    9:31
   36   116    7  Paul Trettel, 45, Tallmadge, oH            31:29.4   10:09
   91   119    8  Jim Puster, 47                             31:52.0   10:17
  104   140    9  Tom McLean, 48                             35:24.6   11:25
    2   152   10  Chris Dario, 48, Atwater, oH               39:55.7   12:53
 
Men 50 - 54
  218    19    1  John Hurley, 54, Berea, OH                 22:09.7    7:09
   25    23    2  david cooper, 51, wadsworth, oH            22:43.5    7:20
   92    46    3  Mike Cordi, 50                             24:28.1    7:54
   60    92    4  Michael Bitecofer, 54, Akron, OH           28:40.9    9:15
   38    97    5  James Bane, 54, Hudson, OH                 29:04.4    9:23
  253   110    6  Steve Burgess, 52, Kent, OH                30:34.8    9:52
  207   115    7  Paul Quinn, 52, Akron, OH                  31:27.7   10:09
   32   131    8  Kevin Steurer, 50, Tallmadge, oH           33:44.9   10:53
 
Men 55 - 59
  237    38    1  Ralph Palumbo, 57, Hartville, OH           24:01.9    7:45
  106    60    2  Tom Kot, 57                                25:45.2    8:18
  242    66    3  Robert Bartley, 58, Ravenna, OH            26:24.6    8:31
  263    72    4  Jim Detweiler, 57, Tallmadge, oH           27:06.3    8:45
  266    82    5  Al Ciraldo, 55                             28:02.3    9:03
  236   105    6  Rick Nicodemus, 57, Stow, OH               29:57.4    9:40
   97   114    7  Keith Kinzel, 56                           30:56.9    9:59
   34   139    8  mark kobelt, 57, Canton, OH                35:22.1   11:25
   89   160    9  Todd Brohler, 57                           42:23.4   13:40
 
Men 60 & Up
  105    28    1  Clark Schreiber, 60                        23:21.9    7:32
  235    79    2  Clive Randweich, 67, Toronto, Ont          27:36.1    8:54
  220   154    3  Charles Young, 70                          40:11.3   12:58
 
 
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
  211    74    1  Brittany Difiore, 14, Tallmadge, oH        27:21.0    8:49
 
Women 15 - 19
  247    21    1  cara Deangelis, 18, Norton, OH             22:19.4    7:12
  224    24    2  Jaclyn Koza, 17, Tallmadge, oH             22:56.5    7:24
   69    35    3  Molly Priest, 16, wadsworth, oH            23:38.7    7:38
   96    47    4  Hannah Wenck, 16                           24:28.9    7:54
   37    50    5  Haley Hawthorne, 19, Akron, OH             24:44.9    7:59
  102    53    6  Maureen Moffitt, 15                        25:09.5    8:07
   50    63    7  Maggie Connell, 16, Tallmadge, oH          26:14.9    8:28
   75    68    8  Evelyn Troutman, 15, Richfield, oH         26:32.4    8:34
  261    69    9  Jamie Neal, 17, Cuyahoga Falls, OH         26:58.3    8:42
  256    73   10  Kristi Kester, 15, Akron, OH               27:07.0    8:45
   79    84   11  Josie Baum, 16, Garrettsville, OH          28:12.2    9:06
   80    93   12  anna hall, 15, Tallmadge, oH               28:41.9    9:15
  232   102   13  Abbi Liff, 16, Kent, OH                    29:41.8    9:35
  264   103   14  Gillian Broman, 17, Akron, OH              29:52.8    9:38
  255   109   15  Alexis Bonner, 15, Akron, OH               30:18.0    9:46
   24   113   16  Mackenzie Fisher, 19, Tallmadge, oH        30:52.1    9:57
   78   121   17  JoAnne Baum, 17, Garrettsville, OH         32:17.0   10:25
   66   123   18  Raylene Briggs, 16, Akron, OH              32:36.0   10:31
   94   124   19  Angelina Siesel, 16                        32:36.8   10:31
   67   127   20  Emily Millar, 17, Tallmadge, oH            33:10.0   10:42
  107   132   21  Natalie Freeman-Clark, 15                  33:57.2   10:57
 
Women 20 - 24
  240    16    1  Ro Rupe, 22, Akron, OH                     21:43.9    7:01
   10    42    2  Krista Reich, 24, Tallmadge, oH            24:12.7    7:49
   17    49    3  Laura McElrath, 24, Tallmadge, oH          24:41.8    7:58
  258    96    4  Rose Conti, 24                             28:49.7    9:18
  226   104    5  Jo Bauswein, 23, Chagrin Falls, OH         29:54.9    9:39
 
Women 25 - 29
  221    17    1  Adrienne Dinapoli, 29, Kent, OH            21:58.0    7:05
   58    58    2  Kara Struski, 25, Akron, OH                25:21.6    8:11
   11    67    3  Niki Ford, 26, Akron, OH                   26:28.8    8:33
    4   106    4  Claire Morton, 26, Philadelphia, PA        29:58.6    9:40
   39   107    5  stephanie leonardi, 27, Akron, OH          30:06.5    9:43
  250   111    6  Lindsay Cammel, 25, Tallmadge, oH          30:46.4    9:56
  202   136    7  Maria Furno, 27, Erie, PA                  34:49.7   11:14
   44   137    8  Stephanie Braman, 29, Fairview Park, oH    34:59.0   11:17
  212   150    9  Ashley McGee, 26, Tallmadge, oH            38:53.5   12:33
   42   157   10  Abi Getzinger, 28, Columbus, OH            41:09.3   13:17
 
Women 30 - 34
   51    78    1  Brooke Curry, 30, Tallmadge, oH            27:35.3    8:54
   43    87    2  Melanie May, 30, Akron, OH                 28:19.3    9:08
   26   108    3  Jeni Kostko, 32, Tallmadge, oH             30:16.0    9:46
   61   130    4  Michelle Murphy, 30, Akron, OH             33:25.9   10:47
   52   142    5  Christine Shepard, 30, Cuyahoga Falls, OH  36:05.1   11:38
  215   149    6  Nicole Hefflefingere, 30, Stow, OH         38:53.5   12:33
   49   153    7  Julie Headrick, 33, Tallmadge, oH          40:09.9   12:57
 
Women 35 - 39
   55    88    1  Randi Baum, 38, Mogadore, oH               28:27.1    9:11
   47    89    2  Kimberly Abdallah, 37, Tallmadge, oH       28:29.2    9:11
   22   141    3  Jennifer Samardak, 35, Cuyahoga Falls, OH  35:27.4   11:26
   19   143    4  Lora Weithman, 39, Bucyrus, OH             36:12.0   11:41
   31   145    5  Tricia Cochran, 35, Tallmadge, oH          37:03.9   11:57
   13   158    6  Janelle Church, 37, Akron, OH              41:41.3   13:27
 
Women 40 - 44
  101    25    1  Carolyn Moffitt, 42                        23:08.2    7:28
   95   126    2  Patti Musci, 43                            33:06.4   10:41
   86   138    3  Angela Watkins, 43                         35:07.3   11:20
  249   144    4  Tracie Hertel, 41, Akron, OH               36:54.2   11:54
   59   148    5  barbara dempsey, 42, Akron, OH             37:28.7   12:05
   18   156    6  Amy Van Voorhis, 43, Bucyrus, OH           41:01.3   13:14
 
Women 45 - 49
  238    81    1  Karen Combs, 47, Stow, OH                  27:47.7    8:58
  267    98    2  Jill Fiser, 47                             29:08.9    9:24
   63   147    3  Gloria Leff, 46, Cortland, oH              37:26.4   12:05
    1   155    4  Angela Claypool, 45, Atwater, oH           40:11.5   12:58
 
Women 50 - 54
   46    34    1  Margaret Morgan, 53, Rootstown, OH         23:31.2    7:35
  241   133    2  June Getzinger, 51, Silver Lake, OH        34:03.4   10:59
   30   146    3  Anna Marie Panning, 50, Akron, OH          37:07.0   11:58
   85   159    4  Mary Phillips, 51                          42:19.0   13:39
 
Women 55 - 59
   15   122    1  Linda McElrath, 57, Tallmadge, oH          32:33.2   10:30
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us