2011 QUINLAN'S ST. PATRICK'S DAY 5K

Print Logo image

2011 Quinlan's St. Pattys 5K

NILES, OH

March 12, 2011

SUNNY, BREEZE AND 44 DEGREES
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Fred Kieser, 39, Cleveland, OH             15:34.3    5:01
    2    2  Craig Rupe, 25                             15:57.0    5:09
    3    3  David  Mealy , 27, Medina, O               16:07.4    5:12
 
Open Women
   12    1  Rochelle Rupe, 22, Cortland, Ohio          21:48.3    7:02
   18    2  Jane Timmins, 32, Niles, OH                22:39.7    7:19
   19    3  Amber Hawkins, 29, Warren, Ohio            22:42.8    7:20
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   47    1  Noah Shreves, 13, Cortland, Ohio           29:34.0    9:32
 
Men 15 - 19
    4    1  Eric Rupe, 19, Cortland, Ohio              16:18.5    5:16
   11    2  Cody Elza, 18, W Farmington, OH            21:46.9    7:02
   15    3  Bryan Walker, 16, Bristolville, O          22:06.3    7:08
   20    4  Jarrod Davis, 18, Garrettsville, Ohio      23:08.5    7:28
   29    5  Cullen Davis, 16, Garrettsville, Ohio      24:31.5    7:55
 
Men 20 - 29
    5    1  Taylor Millich, 26, Youngstown, OH         18:51.1    6:05
    9    2  Max Pearce, 24, Poland, OH                 21:00.9    6:47
   21    3  Matthew Gustovich, 28, McDonald, Ohio      23:12.2    7:29
   35    4  Shaun Douglass, 29, Warren, Ohio           26:38.1    8:36
 
Men 30 - 39
   10    1  Scott Omerzo, 38, Cortland, Ohio           21:03.0    6:47
   16    2  Jc Siembida, 33, Salem, OH                 22:12.0    7:10
   23    3  Josh Whitmore, 33, Cortland, Ohio          23:58.8    7:44
   24    4  Edmundo Orlego, 34, Cortland, Ohio         24:12.2    7:48
   28    5  David Massary, 37, Fairlawn, OH            24:28.8    7:54
 
Men 40 - 49
    7    1  Robert Younger, 46, Warren, Ohio           20:25.7    6:35
    8    2  Frank Kovpiaris, 41, Warren, Ohio          20:58.0    6:46
   17    3  Brian Abramovich, 47, Southington, Ohio    22:13.3    7:10
   25    4  Emiliano Deleon, 42, Cortland, Ohio        24:26.6    7:53
   33    5  Dan Richards, 48, Girard, OH               26:26.6    8:32
 
Men 50 & Up
    6    1  Mark Osborne, 53, Hermitage, PA            20:01.4    6:28
   13    2  Steve Burbick, 53, CoLumbiana, OH          21:50.4    7:03
   14    3  Bob Hardman, 57, East Liverpool, OH        21:58.1    7:05
   22    4  Larry Koval, 63, Warren, Ohio              23:51.6    7:42
   26    5  Robert Clark, 51, Boardman, OH             24:27.3    7:53
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
   46    1  Samantha Jaques, 19, Niles, OH             29:27.0    9:30
   55    2  Katie Larose, 18, Warren, Ohio             31:34.0   10:11
 
Women 20 - 29
   48    1  Sunny Osborne, 27, Warren, Ohio            30:14.0    9:45
   49    2  Kristi Davisson, 27, Southington, Ohio     30:15.0    9:45
   52    3  Kali Candella, 28, Warren, Ohio            30:42.0    9:54
   61    4  Katie Maloney, 24, Berlin Center, OH       35:21.0   11:24
   62    5  Stacey Harmon, 26, Youngstown, OH          35:38.0   11:30
 
Women 30 - 39
   31    1  Shannin Molody, 36, Mineral Ridge, OH      24:49.2    8:00
   32    2  Brenda Omerzo, 36, Cortland, Ohio          25:06.3    8:06
   34    3  Emily Green, 35, Cuyahoga Falls, Ohio      26:35.9    8:35
   41    4  Melissa Armstrong, 36, Warren, Ohio        28:13.0    9:06
   44    5  Andrea Gumont, 33, Warren, Ohio            28:53.0    9:19
 
Women 40 - 49
   27    1  Pamela Byers, 43, Warren, Ohio             24:28.2    7:54
   57    2  Rachael Zigarovich, 41, Warren, Ohio       32:32.0   10:30
   63    3  Lorie States, 41, Newton Falls, OH         35:38.0   11:30
   66    4  Renee Deleon, 41, Cortland, Ohio           41:07.0   13:16
   68    5  Valerie Caven, 48, Warren, Ohio            50:01.0   16:08
 
Women 50 & Up
   39    1  Jodi Banas, 51, Hermitage, PA              27:12.5    8:47
   50    2  Mary Wargo, 57, Austintown, OH             30:36.0    9:52
   58    3  Kathleen Griffith, 56, Cortland, Ohio      33:22.0   10:46
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Fred Kieser, 39, Cleveland, OH             15:34.3    5:01
    2       Craig Rupe, 25                             15:57.0    5:09
    3       David  Mealy , 27, Medina, O               16:07.4    5:12
    4    1  Eric Rupe, 19, Cortland, Ohio              16:18.5    5:16



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    5    1  Taylor Millich, 26, Youngstown, OH         18:51.1    6:05
    6    1  Mark Osborne, 53, Hermitage, PA            20:01.4    6:28
    7    1  Robert Younger, 46, Warren, Ohio           20:25.7    6:35
    8    2  Frank Kovpiaris, 41, Warren, Ohio          20:58.0    6:46
    9    2  Max Pearce, 24, Poland, OH                 21:00.9    6:47
   10    1  Scott Omerzo, 38, Cortland, Ohio           21:03.0    6:47



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   11    2  Cody Elza, 18, W Farmington, OH            21:46.9    7:02
   12       Rochelle Rupe, 22*, Cortland, Ohio         21:48.3    7:02
   13    2  Steve Burbick, 53, CoLumbiana, OH          21:50.4    7:03
   14    3  Bob Hardman, 57, East Liverpool, OH        21:58.1    7:05
   15    3  Bryan Walker, 16, Bristolville, O          22:06.3    7:08
   16    2  Jc Siembida, 33, Salem, OH                 22:12.0    7:10
   17    3  Brian Abramovich, 47, Southington, Ohio    22:13.3    7:10
   18       Jane Timmins, 32*, Niles, OH               22:39.7    7:19
   19       Amber Hawkins, 29*, Warren, Ohio           22:42.8    7:20
   20    4  Jarrod Davis, 18, Garrettsville, Ohio      23:08.5    7:28
   21    3  Matthew Gustovich, 28, McDonald, Ohio      23:12.2    7:29
   22    4  Larry Koval, 63, Warren, Ohio              23:51.6    7:42
   23    3  Josh Whitmore, 33, Cortland, Ohio          23:58.8    7:44
   24    4  Edmundo Orlego, 34, Cortland, Ohio         24:12.2    7:48
   25    4  Emiliano Deleon, 42, Cortland, Ohio        24:26.6    7:53
   26    5  Robert Clark, 51, Boardman, OH             24:27.3    7:53
   27    1  Pamela Byers, 43*, Warren, Ohio            24:28.2    7:54
   28    5  David Massary, 37, Fairlawn, OH            24:28.8    7:54
   29    5  Cullen Davis, 16, Garrettsville, Ohio      24:31.5    7:55
   30    6  Paul Bolino, 37, Warren, Ohio              24:36.9    7:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   31    1  Shannin Molody, 36*, Mineral Ridge, OH     24:49.2    8:00
   32    2  Brenda Omerzo, 36*, Cortland, Ohio         25:06.3    8:06
   33    5  Dan Richards, 48, Girard, OH               26:26.6    8:32
   34    3  Emily Green, 35*, Cuyahoga Falls, Ohio     26:35.9    8:35
   35    4  Shaun Douglass, 29, Warren, Ohio           26:38.1    8:36
   36    7  Justin Davis, 31, Newton Falls, OH         26:40.3    8:36
   37    8  James Hagerty, 30, McDonald, Ohio          27:08.1    8:45
   38    9  Jason Hagerty, 32, Boardman, OH            27:08.5    8:45
   39    1  Jodi Banas, 51*, Hermitage, PA             27:12.5    8:47
   40   10  Brian Davisson, 30, Southington, Ohio      27:50.0    8:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   41    4  Melissa Armstrong, 36*, Warren, Ohio       28:13.0    9:06
   42    6  John Kester, 66, Warren, Ohio              28:18.0    9:08
   43    7  Don Hyde, 57, Warren, Ohio                 28:31.0    9:12
   44    5  Andrea Gumont, 33*, Warren, Ohio           28:53.0    9:19
   45   11  Frank Durkos, 38, Hubbard, Ohio            29:25.0    9:29
   46    1  Samantha Jaques, 19*, Niles, OH            29:27.0    9:30
   47    1  Noah Shreves, 13, Cortland, Ohio           29:34.0    9:32
   48    1  Sunny Osborne, 27*, Warren, Ohio           30:14.0    9:45
   49    2  Kristi Davisson, 27*, Southington, Ohio    30:15.0    9:45
   50    2  Mary Wargo, 57*, Austintown, OH            30:36.0    9:52
   51    6  Kimberley Durkos, 34*, Hubbard, Ohio       30:39.0    9:53
   52    3  Kali Candella, 28*, Warren, Ohio           30:42.0    9:54
   53    8  George Garrett , 52, Girard, OH            30:46.0    9:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   54   12  Tim Morris, 30, Mineral Ridge, OH          31:16.0   10:05
   55    2  Katie Larose, 18*, Warren, Ohio            31:34.0   10:11
   56    9  John Carrier, 54, Warren, Ohio             31:49.0   10:16
   57    2  Rachael Zigarovich, 41*, Warren, Ohio      32:32.0   10:30
   58    3  Kathleen Griffith, 56*, Cortland, Ohio     33:22.0   10:46



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   59   10  Jay Wonders, 60, Warren, Ohio              34:11.0   11:02
   60   13  Jesse Wonders, 35, Warren, Ohio            34:12.0   11:02
   61    4  Katie Maloney, 24*, Berlin Center, OH      35:21.0   11:24
   62    5  Stacey Harmon, 26*, Youngstown, OH         35:38.0   11:30
   63    3  Lorie States, 41*, Newton Falls, OH        35:38.0   11:30



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   64    6  Nichole Hufford, 27*, Cortland, Ohio       40:05.0   12:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   65    7  Tracy Ward, 38*, Girard, OH                40:41.0   13:07
   66    4  Renee Deleon, 41*, Cortland, Ohio          41:07.0   13:16



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   67   11  Ne Nilsson, 62, CoLumbiana, OH             47:33.0   15:20



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   68    5  Valerie Caven, 48*, Warren, Ohio           50:01.0   16:08
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men Under 15
5 finishers among Men 15 - 19
4 finishers among Men 20 - 29
13 finishers among Men 30 - 39
5 finishers among Men 40 - 49
11 finishers among Men 50 & Up
2 finishers among Women 15 - 19
6 finishers among Women 20 - 29
7 finishers among Women 30 - 39
5 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 & Up
45 male finishers
23 female finishers
68 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   47    1  Noah Shreves, 13, Cortland, Ohio           29:34.0    9:32
 
Men 15 - 19
    4    1  Eric Rupe, 19, Cortland, Ohio              16:18.5    5:16
   11    2  Cody Elza, 18, W Farmington, OH            21:46.9    7:02
   15    3  Bryan Walker, 16, Bristolville, O          22:06.3    7:08
   20    4  Jarrod Davis, 18, Garrettsville, Ohio      23:08.5    7:28
   29    5  Cullen Davis, 16, Garrettsville, Ohio      24:31.5    7:55
 
Men 20 - 29
    2    1  Craig Rupe, 25                             15:57.0    5:09
    3    2  David  Mealy , 27, Medina, O               16:07.4    5:12
    5    3  Taylor Millich, 26, Youngstown, OH         18:51.1    6:05
    9    4  Max Pearce, 24, Poland, OH                 21:00.9    6:47
   21    5  Matthew Gustovich, 28, McDonald, Ohio      23:12.2    7:29
   35    6  Shaun Douglass, 29, Warren, Ohio           26:38.1    8:36
 
Men 30 - 39
    1    1  Fred Kieser, 39, Cleveland, OH             15:34.3    5:01
   10    2  Scott Omerzo, 38, Cortland, Ohio           21:03.0    6:47
   16    3  Jc Siembida, 33, Salem, OH                 22:12.0    7:10
   23    4  Josh Whitmore, 33, Cortland, Ohio          23:58.8    7:44
   24    5  Edmundo Orlego, 34, Cortland, Ohio         24:12.2    7:48
   28    6  David Massary, 37, Fairlawn, OH            24:28.8    7:54
   30    7  Paul Bolino, 37, Warren, Ohio              24:36.9    7:56
   36    8  Justin Davis, 31, Newton Falls, OH         26:40.3    8:36
   37    9  James Hagerty, 30, McDonald, Ohio          27:08.1    8:45
   38   10  Jason Hagerty, 32, Boardman, OH            27:08.5    8:45
   40   11  Brian Davisson, 30, Southington, Ohio      27:50.0    8:59
   45   12  Frank Durkos, 38, Hubbard, Ohio            29:25.0    9:29
   54   13  Tim Morris, 30, Mineral Ridge, OH          31:16.0   10:05
   60   14  Jesse Wonders, 35, Warren, Ohio            34:12.0   11:02
 
Men 40 - 49
    7    1  Robert Younger, 46, Warren, Ohio           20:25.7    6:35
    8    2  Frank Kovpiaris, 41, Warren, Ohio          20:58.0    6:46
   17    3  Brian Abramovich, 47, Southington, Ohio    22:13.3    7:10
   25    4  Emiliano Deleon, 42, Cortland, Ohio        24:26.6    7:53
   33    5  Dan Richards, 48, Girard, OH               26:26.6    8:32
 
Men 50 & Up
    6    1  Mark Osborne, 53, Hermitage, PA            20:01.4    6:28
   13    2  Steve Burbick, 53, CoLumbiana, OH          21:50.4    7:03
   14    3  Bob Hardman, 57, East Liverpool, OH        21:58.1    7:05
   22    4  Larry Koval, 63, Warren, Ohio              23:51.6    7:42
   26    5  Robert Clark, 51, Boardman, OH             24:27.3    7:53
   42    6  John Kester, 66, Warren, Ohio              28:18.0    9:08
   43    7  Don Hyde, 57, Warren, Ohio                 28:31.0    9:12
   53    8  George Garrett , 52, Girard, OH            30:46.0    9:55
   56    9  John Carrier, 54, Warren, Ohio             31:49.0   10:16
   59   10  Jay Wonders, 60, Warren, Ohio              34:11.0   11:02
   67   11  Ne Nilsson, 62, CoLumbiana, OH             47:33.0   15:20
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
   46    1  Samantha Jaques, 19, Niles, OH             29:27.0    9:30
   55    2  Katie Larose, 18, Warren, Ohio             31:34.0   10:11
 
Women 20 - 29
   12    1  Rochelle Rupe, 22, Cortland, Ohio          21:48.3    7:02
   19    2  Amber Hawkins, 29, Warren, Ohio            22:42.8    7:20
   48    3  Sunny Osborne, 27, Warren, Ohio            30:14.0    9:45
   49    4  Kristi Davisson, 27, Southington, Ohio     30:15.0    9:45
   52    5  Kali Candella, 28, Warren, Ohio            30:42.0    9:54
   61    6  Katie Maloney, 24, Berlin Center, OH       35:21.0   11:24
   62    7  Stacey Harmon, 26, Youngstown, OH          35:38.0   11:30
   64    8  Nichole Hufford, 27, Cortland, Ohio        40:05.0   12:56
 
Women 30 - 39
   18    1  Jane Timmins, 32, Niles, OH                22:39.7    7:19
   31    2  Shannin Molody, 36, Mineral Ridge, OH      24:49.2    8:00
   32    3  Brenda Omerzo, 36, Cortland, Ohio          25:06.3    8:06
   34    4  Emily Green, 35, Cuyahoga Falls, Ohio      26:35.9    8:35
   41    5  Melissa Armstrong, 36, Warren, Ohio        28:13.0    9:06
   44    6  Andrea Gumont, 33, Warren, Ohio            28:53.0    9:19
   51    7  Kimberley Durkos, 34, Hubbard, Ohio        30:39.0    9:53
   65    8  Tracy Ward, 38, Girard, OH                 40:41.0   13:07
 
Women 40 - 49
   27    1  Pamela Byers, 43, Warren, Ohio             24:28.2    7:54
   57    2  Rachael Zigarovich, 41, Warren, Ohio       32:32.0   10:30
   63    3  Lorie States, 41, Newton Falls, OH         35:38.0   11:30
   66    4  Renee Deleon, 41, Cortland, Ohio           41:07.0   13:16
   68    5  Valerie Caven, 48, Warren, Ohio            50:01.0   16:08
 
Women 50 & Up
   39    1  Jodi Banas, 51, Hermitage, PA              27:12.5    8:47
   50    2  Mary Wargo, 57, Austintown, OH             30:36.0    9:52
   58    3  Kathleen Griffith, 56, Cortland, Ohio      33:22.0   10:46
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us