2011 Smoky Hollow 5K

Print Logo image

2011 Smoky Hollow 5K

Youngstown, Ohio

July 9, 2011

85 DEGREES, SUNNY AND HOT!
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Taylor Millich, 26, Youngstown, OH         18:31.0    5:58
    2    2  Richard Mulhall, 17, Mineral Ridge, OH     18:43.7    6:02
    3    3  Ed Brainard, 35, CaMpbell, OH              19:22.0    6:15
 
Open Women
    8    1  Suzanne Andrews, 27, Poland, OH            20:40.2    6:40
   12    2  Amanda McNinch, 31, Poland, OH             21:33.4    6:57
   20    3  Jaclyn Disibio, 28, Poland, OH             22:15.6    7:11
 
Masters Men
    6    1  Erin Schumacker, 47, Mineral Ridge, OH     20:26.9    6:36
 
Masters Women
   52    1  Renay Choma, 43, Austintown, OH            26:16.6    8:29
 
Grand Masters Men
   19    1  Dennis Parks, 61, Girard, Ohio             22:13.2    7:10
 
Grand Masters Women
  102    1  Debbie Liptak, 53, Boardman, OH            31:56.8   10:18
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   40    1  Shane Learman, 12, Boardman, OH            25:00.8    8:04
   69    2  Colten McFadden, 12, Poland, OH            28:06.3    9:04
 
Men 15 - 19
    4    1  Mitch Morse, 19, Girard, OH                20:22.4    6:34
    5    2  Eddie Brooks, 19, Austintown, OH           20:24.6    6:35
    7    3  Charlie Hillman, 19, Boardman, OH          20:37.7    6:39
 
Men 20 - 29
   14    1  Rick Chambers, 26, Fowler, OH              21:46.1    7:01
   22    2  Steve Kandray, 20, Boardman, OH            22:28.5    7:15
   24    3  matthew Tobin, 24, Niles, Ohio             22:56.7    7:24
 
Men 30 - 39
   10    1  Greg Hudak, 34, NeW Middletown, OH         21:07.8    6:49
   16    2  James Stanger, 37, Canfield, OH            21:57.8    7:05
   17    3  Will Sandy, 34, Mineral Ridge, OH          21:59.3    7:06
 
Men 40 - 49
    9    1  Donald Peace, 40, Struthers, OH            20:54.5    6:45
   11    2  Phillip Pillin, 49, Poland, OH             21:09.0    6:49
   27    3  Jeff Baco, 49, Youngstown, Ohio            23:42.8    7:39
 
Men 50 - 59
   21    1  Roger Swank, 50, Hubbard, OH               22:20.5    7:12
   29    2  Joe Molnar, 54, Warren, OH                 23:52.8    7:42
   31    3  Jim Andrews, 54, Poland, OH                24:01.8    7:45
 
Men 60 - 69
   45    1  Larry Koval, 63, Warren, OH                25:25.9    8:12
   86    2  Gordon Hazlette, Sr., 64, Warren, OH       30:00.0    9:41
   91    3  Robert Mastriana, 62, Poland, OH           30:38.0    9:53
 
Men 70 & Up
  110    1  Phil Davis, 71, Boardman, OH               32:51.5   10:36
  112    2  Tom Frederick, 77, Youngstown, OH          33:12.2   10:43
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   67    1  Stephanie Demain, 13, Youngstown, OH       28:01.1    9:02
   68    2  Hannah Frederick, 14, Niles, OH            28:05.2    9:04
  129    3  Bailey Brandt, 13, Boardman, OH            38:04.2   12:17
 
Women 15 - 19
   32    1  Amanda Choma, 16, Austintown, OH           24:17.5    7:50
   36    2  Sarah Hamilton, 17, West Grove, PA         24:32.7    7:55
   41    3  Courtney Dockry, 15, Austintown, OH        25:01.4    8:04
 
Women 20 - 29
   25    1  Monica Scarsella, 20, Boardman, OH         22:57.5    7:24
   43    2  Harmony Ramunno, 26, Lakewood, OH          25:23.0    8:11
   53    3  Lisa Calli, 29, Industry, PA               26:26.9    8:32
 
Women 30 - 39
   42    1  Mandy Tucker, 30, Youngstown, OH           25:09.6    8:07
   57    2  Jen Latell, 33, Boardman, OH               26:46.5    8:38
   64    3  Jamie Daggett, 34, Austintown, OH          27:32.6    8:53
 
Women 40 - 49
   79    1  Sande Miller, 48, Youngstown, OH           29:16.3    9:27
   94    2  Christine Snipes, 47, Mineral Ridge, OH    30:50.2    9:57
   97    3  Francine Packard, 40, Youngstown, OH       31:10.6   10:03
 
Women 50 - 59
  105    1  Debbie LaFond, 54, Eastlake, OH            32:12.5   10:23
  107    2  Laurie Brown Croyts, 50, Warren, OH        32:33.2   10:30
  115    3  Kathleen Griffith, 56, Cortland, OH        35:12.2   11:21
 
Women 60 - 69
  122    1  Patricia Lydic, 62, Youngstown, OH         36:43.9   11:51
  130    2  Dee Banks, 63, Youngstown, OH              38:11.6   12:19
  131    3  Carol Zippay, 65, Fowler, OH               38:35.8   12:27
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Taylor Millich, 26, Youngstown, OH         18:31.0    5:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    2       Richard Mulhall, 17, Mineral Ridge, OH     18:43.7    6:02
    3       Ed Brainard, 35, CaMpbell, OH              19:22.0    6:15
    4    1  Mitch Morse, 19, Girard, OH                20:22.4    6:34
    5    2  Eddie Brooks, 19, Austintown, OH           20:24.6    6:35
    6       Erin Schumacker, 47, Mineral Ridge, OH     20:26.9    6:36
    7    3  Charlie Hillman, 19, Boardman, OH          20:37.7    6:39
    8       Suzanne Andrews, 27*, Poland, OH           20:40.2    6:40
    9    1  Donald Peace, 40, Struthers, OH            20:54.5    6:45
   10    1  Greg Hudak, 34, NeW Middletown, OH         21:07.8    6:49
   11    2  Phillip Pillin, 49, Poland, OH             21:09.0    6:49
   12       Amanda McNinch, 31*, Poland, OH            21:33.4    6:57
   13    4  Zachary Peaslee, 15, Youngstown, Ohio      21:36.1    6:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   14    1  Rick Chambers, 26, Fowler, OH              21:46.1    7:01
   15    5  Matt Marlowe, Jr., 19, Youngstown, OH      21:53.9    7:04
   16    2  James Stanger, 37, Canfield, OH            21:57.8    7:05
   17    3  Will Sandy, 34, Mineral Ridge, OH          21:59.3    7:06
   18    6  Evan Beil, 19, Boardman, OH                22:04.8    7:07
   19       Dennis Parks, 61, Girard, Ohio             22:13.2    7:10
   20       Jaclyn Disibio, 28*, Poland, OH            22:15.6    7:11
   21    1  Roger Swank, 50, Hubbard, OH               22:20.5    7:12
   22    2  Steve Kandray, 20, Boardman, OH            22:28.5    7:15
   23    4  Rick Fawcett, 35, McDonald, OH             22:33.7    7:17
   24    3  matthew Tobin, 24, Niles, Ohio             22:56.7    7:24
   25    1  Monica Scarsella, 20*, Boardman, OH        22:57.5    7:24
   26    7  Scott Kohl, 17, Struthers, OH              23:32.6    7:36
   27    3  Jeff Baco, 49, Youngstown, Ohio            23:42.8    7:39
   28    4  Ben Fielding, 42, Fort Benning, GA         23:44.6    7:40
   29    2  Joe Molnar, 54, Warren, OH                 23:52.8    7:42
   30    5  James Mamounis, Jr., 33, Poland, OH        24:01.0    7:45
   31    3  Jim Andrews, 54, Poland, OH                24:01.8    7:45
   32    1  Amanda Choma, 16*, Austintown, OH          24:17.5    7:50
   33    4  Greg Gamble, 52, Girard, OH                24:22.0    7:52
   34    6  Mike Hackstedde, 37, North Lima, OH        24:23.7    7:52
   35    5  Charlie McQuillan, 41, Youngstown, OH      24:25.9    7:53
   36    2  Sarah Hamilton, 17*, West Grove, PA        24:32.7    7:55
   37    8  Connor McFadden, 16, Poland, OH            24:34.2    7:56
   38    4  Bob McGovern, 27, Akron, OH                24:41.2    7:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   39    9  Ryan Beil, 19, Boardman, OH                24:59.2    8:04
   40    1  Shane Learman, 12, Boardman, OH            25:00.8    8:04
   41    3  Courtney Dockry, 15*, Austintown, OH       25:01.4    8:04
   42    1  Mandy Tucker, 30*, Youngstown, OH          25:09.6    8:07
   43    2  Harmony Ramunno, 26*, Lakewood, OH         25:23.0    8:11
   44    7  Joe Schiavoni, 31, Canfield, OH            25:24.7    8:12
   45    1  Larry Koval, 63, Warren, OH                25:25.9    8:12
   46    8  David Gaffney, 36, Boardman, OH            25:32.6    8:14
   47    9  Albert Sumell, 33, Youngstown, OH          25:42.8    8:18
   48   10  Mark Digiacomo, 39, Poland, OH             25:50.9    8:20
   49    6  Phil Orlando, 42, Girard, OH               25:58.4    8:23
   50    5  James Kopanic, 54, Youngstown, OH          26:09.3    8:26
   51   11  Brian Himes, 35, Boardman, OH              26:16.1    8:28
   52       Renay Choma, 43*, Austintown, OH           26:16.6    8:29
   53    3  Lisa Calli, 29*, Industry, PA              26:26.9    8:32
   54    6  Bruce Willner, 52, Youngstown, OH          26:27.4    8:32
   55   12  Matthew Thomas, 32, Warren, OH             26:32.4    8:34
   56    5  Marshall Beckett, 21, Austintown, OH       26:38.3    8:36
   57    2  Jen Latell, 33*, Boardman, OH              26:46.5    8:38
   58    4  Krystle Kimes, 22*, Warren, OH             26:50.9    8:40
   59    6  Jesse Plaskett, 29, Youngstown, OH         26:51.1    8:40
   60    7  Maurice LaFond, 58, Eastlake, OH           26:57.6    8:42
   61    7  Patrick Pivarnik, 43, Struthers, OH        26:59.3    8:42
   62    8  Paul McFadden, 49, Poland, OH              27:07.0    8:45
   63    9  Ed Kandray, 49, Boardman, OH               27:15.2    8:47
   64    3  Jamie Daggett, 34*, Austintown, OH         27:32.6    8:53
   65    4  Terri Liller, 31*, Boardman, OH            27:51.4    8:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   66    7  Clyde Beaver, 23, NeW Middletown, OH       27:52.7    9:00
   67    1  Stephanie Demain, 13*, Youngstown, OH      28:01.1    9:02
   68    2  Hannah Frederick, 14*, Niles, OH           28:05.2    9:04
   69    2  Colten McFadden, 12, Poland, OH            28:06.3    9:04
   70   13  Hans Behnke, 36, Boardman, OH              28:08.7    9:05
   71   14  Mike Cupp, 34, Austintown, OH              28:08.9    9:05
   72    5  Holly Sandy, 39*, Mineral Ridge, OH        28:47.5    9:17
   73   10  Jacob McIntyre, 19, Mineral Ridge, OH      28:59.0    9:21
   74    4  Kat Russell, 19*, Youngstown, OH           28:59.1    9:21
   75    5  Melinda Bolton, 21*, Lowellville, OH       29:03.7    9:22
   76    6  Kelly Davies, 25*, Brookfield, OH          29:11.1    9:25
   77    6  Leonora Quarcoo, 35*, Monroeville, Pennsylv
                                                        29:14.4    9:26
   78    7  Natalie Lariccia, 33*, Canfield, OH        29:16.2    9:27
   79    1  Sande Miller, 48*, Youngstown, OH          29:16.3    9:27
   80    8  Nicole Carrabbia, 30*, Austintown, OH      29:26.5    9:30
   81    9  Diane Marshall, 37*, Struthers, OH         29:29.2    9:31
   82   15  Matthew Ross, 35, Canfield, OH             29:36.2    9:33
   83    5  Emily Young, 16*, Boardman, OH             29:39.2    9:34
   84    8  Michael Padovano, 23, New Castle, PA       29:58.6    9:40
   85    7  Alissa Dreier, 21*, Poland, OH             29:59.0    9:40
   86    2  Gordon Hazlette, Sr., 64, Warren, OH       30:00.0    9:41
   87    9  Daniel Guy, 23, Slippery Rock, PA          30:14.8    9:45
   88    6  Samantha Jaques, 19*, Niles, OH            30:15.2    9:46
   89    8  Amanda Grilli, 27*, waShington, PA         30:17.8    9:46
   90   16  Jack Clegg, 30, Youngstown, OH             30:34.5    9:52
   91    3  Robert Mastriana, 62, Poland, OH           30:38.0    9:53
   92   10  Tara Cioffi, 35*, Youngstown, OH           30:45.0    9:55
   93   11  Gia Clinkscale, 36*, Youngstown, OH        30:45.3    9:55
   94    2  Christine Snipes, 47*, Mineral Ridge, OH   30:50.2    9:57
   95   12  Cathy Smolka, 34*, Youngstown, OH          30:50.7    9:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   96    9  Rebecca Nash, 26*, Girard, Ohio            31:07.0   10:02
   97    3  Francine Packard, 40*, Youngstown, OH      31:10.6   10:03
   98    8  Rob Chance, 50, Poland, OH                 31:33.1   10:11
   99   13  Alicia Jones, 35*, warren, Ohio            31:33.8   10:11
  100   14  Eva Mastromatteo, 33*, Erie, PA            31:42.2   10:14
  101   15  Melissa Macejko, 39*, Youngstown, OH       31:53.5   10:17
  102       Debbie Liptak, 53*, Boardman, OH           31:56.8   10:18
  103   10  jennifer berry, 29*, warren, Ohio          31:57.5   10:19
  104    9  Michael Buzuccena, 53, Warren, OH          32:01.3   10:20
  105    1  Debbie LaFond, 54*, Eastlake, OH           32:12.5   10:23
  106   16  Stacey Durkin, 36*, Youngstown, OH         32:12.6   10:23
  107    2  Laurie Brown Croyts, 50*, Warren, OH       32:33.2   10:30
  108   17  Jennifer Leugers, 39*, Canfield, OH        32:48.3   10:35
  109   17  Barry Daggett, 35, Austintown, OH          32:48.8   10:35
  110    1  Phil Davis, 71, Boardman, OH               32:51.5   10:36
  111   18  Catherine Bolan, 38*, Youngstown, OH       33:08.2   10:41
  112    2  Tom Frederick, 77, Youngstown, OH          33:12.2   10:43



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  113   10  David Shepherd, 56, Youngstown, OH         34:10.8   11:02
  114   10  Denis Crawford, 40, Boardman, OH           34:45.8   11:13
  115    3  Kathleen Griffith, 56*, Cortland, OH       35:12.2   11:21
  116   11  Scott Batson, 42, Girard, OH               35:42.0   11:31
  117   10  Jim Anderson, 25, Canfield, OH             36:11.5   11:40
  118   11  Melissa Chance, 25*, Poland, OH            36:11.5   11:40
  119       Margie Elsie*, Boardman, OH                36:11.7   11:41
  120    4  ?? Bench?, 61                              36:17.5   11:42
  121    4  Janet Hazlette, 56*, Warren, OH            36:35.0   11:48
  122    1  Patricia Lydic, 62*, Youngstown, OH        36:43.9   11:51
  123   12  Lauren Johnson, 26*, Boardman, Ohio        36:48.1   11:52
  124   11  Patrick McKenna, 59, Youngstown, OH        37:02.7   11:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  125    5  Betty Swank, 52*, Hubbard, OH              37:19.4   12:02
  126   13  Jessica Giancola, 25*, Hubbard, OH         37:29.7   12:06
  127    5  Walter Bielski Jr., 63, Youngstown, OH     37:39.6   12:09
  128    7  Courtney Powell, 16*, Smoky Hollow         37:52.8   12:13
  129    3  Bailey Brandt, 13*, Boardman, OH           38:04.2   12:17
  130    2  Dee Banks, 63*, Youngstown, OH             38:11.6   12:19
  131    3  Carol Zippay, 65*, Fowler, OH              38:35.8   12:27
  132   14  Katy Young, 23*, Athens, OH                38:44.8   12:30
  133   15  Erica Clegg, 26*, Youngstown, OH           38:46.7   12:31
  134   19  thresa frasco, 32*, Hubbard, Ohio          38:55.7   12:33
  135    6  William Zippay, 60, Fowler, OH             39:08.6   12:38



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  136    6  Mindi Einzig, 57*, Youngstown, OH          46:32.7   15:01
  137    7  Nils Nilsson, 63, Columbiana, OH           48:51.5   15:46
  138    4  Suzanne Fleming, 63*, Youngstown, OH       49:11.4   15:52
  139    4  Suzanne Chuparkoff, 9*, Youngstown, OH     49:12.4   15:52
* indicates females
10 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 15
10 finishers among Men 15 - 19
10 finishers among Men 20 - 29
17 finishers among Men 30 - 39
11 finishers among Men 40 - 49
11 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women Under 15
7 finishers among Women 15 - 19
15 finishers among Women 20 - 29
19 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
6 finishers among Women 50 - 59
4 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Females (no age given)
80 male finishers
59 female finishers
139 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   40    1  Shane Learman, 12, Boardman, OH            25:00.8    8:04
   69    2  Colten McFadden, 12, Poland, OH            28:06.3    9:04
 
Men 15 - 19
    2    1  Richard Mulhall, 17, Mineral Ridge, OH     18:43.7    6:02
    4    2  Mitch Morse, 19, Girard, OH                20:22.4    6:34
    5    3  Eddie Brooks, 19, Austintown, OH           20:24.6    6:35
    7    4  Charlie Hillman, 19, Boardman, OH          20:37.7    6:39
   13    5  Zachary Peaslee, 15, Youngstown, Ohio      21:36.1    6:58
   15    6  Matt Marlowe, Jr., 19, Youngstown, OH      21:53.9    7:04
   18    7  Evan Beil, 19, Boardman, OH                22:04.8    7:07
   26    8  Scott Kohl, 17, Struthers, OH              23:32.6    7:36
   37    9  Connor McFadden, 16, Poland, OH            24:34.2    7:56
   39   10  Ryan Beil, 19, Boardman, OH                24:59.2    8:04
   73   11  Jacob McIntyre, 19, Mineral Ridge, OH      28:59.0    9:21
 
Men 20 - 29
    1    1  Taylor Millich, 26, Youngstown, OH         18:31.0    5:58
   14    2  Rick Chambers, 26, Fowler, OH              21:46.1    7:01
   22    3  Steve Kandray, 20, Boardman, OH            22:28.5    7:15
   24    4  matthew Tobin, 24, Niles, Ohio             22:56.7    7:24
   38    5  Bob McGovern, 27, Akron, OH                24:41.2    7:58
   56    6  Marshall Beckett, 21, Austintown, OH       26:38.3    8:36
   59    7  Jesse Plaskett, 29, Youngstown, OH         26:51.1    8:40
   66    8  Clyde Beaver, 23, NeW Middletown, OH       27:52.7    9:00
   84    9  Michael Padovano, 23, New Castle, PA       29:58.6    9:40
   87   10  Daniel Guy, 23, Slippery Rock, PA          30:14.8    9:45
  117   11  Jim Anderson, 25, Canfield, OH             36:11.5   11:40
 
Men 30 - 39
    3    1  Ed Brainard, 35, CaMpbell, OH              19:22.0    6:15
   10    2  Greg Hudak, 34, NeW Middletown, OH         21:07.8    6:49
   16    3  James Stanger, 37, Canfield, OH            21:57.8    7:05
   17    4  Will Sandy, 34, Mineral Ridge, OH          21:59.3    7:06
   23    5  Rick Fawcett, 35, McDonald, OH             22:33.7    7:17
   30    6  James Mamounis, Jr., 33, Poland, OH        24:01.0    7:45
   34    7  Mike Hackstedde, 37, North Lima, OH        24:23.7    7:52
   44    8  Joe Schiavoni, 31, Canfield, OH            25:24.7    8:12
   46    9  David Gaffney, 36, Boardman, OH            25:32.6    8:14
   47   10  Albert Sumell, 33, Youngstown, OH          25:42.8    8:18
   48   11  Mark Digiacomo, 39, Poland, OH             25:50.9    8:20
   51   12  Brian Himes, 35, Boardman, OH              26:16.1    8:28
   55   13  Matthew Thomas, 32, Warren, OH             26:32.4    8:34
   70   14  Hans Behnke, 36, Boardman, OH              28:08.7    9:05
   71   15  Mike Cupp, 34, Austintown, OH              28:08.9    9:05
   82   16  Matthew Ross, 35, Canfield, OH             29:36.2    9:33
   90   17  Jack Clegg, 30, Youngstown, OH             30:34.5    9:52
  109   18  Barry Daggett, 35, Austintown, OH          32:48.8   10:35
 
Men 40 - 49
    6    1  Erin Schumacker, 47, Mineral Ridge, OH     20:26.9    6:36
    9    2  Donald Peace, 40, Struthers, OH            20:54.5    6:45
   11    3  Phillip Pillin, 49, Poland, OH             21:09.0    6:49
   27    4  Jeff Baco, 49, Youngstown, Ohio            23:42.8    7:39
   28    5  Ben Fielding, 42, Fort Benning, GA         23:44.6    7:40
   35    6  Charlie McQuillan, 41, Youngstown, OH      24:25.9    7:53
   49    7  Phil Orlando, 42, Girard, OH               25:58.4    8:23
   61    8  Patrick Pivarnik, 43, Struthers, OH        26:59.3    8:42
   62    9  Paul McFadden, 49, Poland, OH              27:07.0    8:45
   63   10  Ed Kandray, 49, Boardman, OH               27:15.2    8:47
  114   11  Denis Crawford, 40, Boardman, OH           34:45.8   11:13
  116   12  Scott Batson, 42, Girard, OH               35:42.0   11:31
 
Men 50 - 59
   21    1  Roger Swank, 50, Hubbard, OH               22:20.5    7:12
   29    2  Joe Molnar, 54, Warren, OH                 23:52.8    7:42
   31    3  Jim Andrews, 54, Poland, OH                24:01.8    7:45
   33    4  Greg Gamble, 52, Girard, OH                24:22.0    7:52
   50    5  James Kopanic, 54, Youngstown, OH          26:09.3    8:26
   54    6  Bruce Willner, 52, Youngstown, OH          26:27.4    8:32
   60    7  Maurice LaFond, 58, Eastlake, OH           26:57.6    8:42
   98    8  Rob Chance, 50, Poland, OH                 31:33.1   10:11
  104    9  Michael Buzuccena, 53, Warren, OH          32:01.3   10:20
  113   10  David Shepherd, 56, Youngstown, OH         34:10.8   11:02
  124   11  Patrick McKenna, 59, Youngstown, OH        37:02.7   11:57
 
Men 60 - 69
   19    1  Dennis Parks, 61, Girard, Ohio             22:13.2    7:10
   45    2  Larry Koval, 63, Warren, OH                25:25.9    8:12
   86    3  Gordon Hazlette, Sr., 64, Warren, OH       30:00.0    9:41
   91    4  Robert Mastriana, 62, Poland, OH           30:38.0    9:53
  120    5  ?? Bench?, 61                              36:17.5   11:42
  127    6  Walter Bielski Jr., 63, Youngstown, OH     37:39.6   12:09
  135    7  William Zippay, 60, Fowler, OH             39:08.6   12:38
  137    8  Nils Nilsson, 63, Columbiana, OH           48:51.5   15:46
 
Men 70 & Up
  110    1  Phil Davis, 71, Boardman, OH               32:51.5   10:36
  112    2  Tom Frederick, 77, Youngstown, OH          33:12.2   10:43
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   67    1  Stephanie Demain, 13, Youngstown, OH       28:01.1    9:02
   68    2  Hannah Frederick, 14, Niles, OH            28:05.2    9:04
  129    3  Bailey Brandt, 13, Boardman, OH            38:04.2   12:17
  139    4  Suzanne Chuparkoff, 9, Youngstown, OH      49:12.4   15:52
 
Women 15 - 19
   32    1  Amanda Choma, 16, Austintown, OH           24:17.5    7:50
   36    2  Sarah Hamilton, 17, West Grove, PA         24:32.7    7:55
   41    3  Courtney Dockry, 15, Austintown, OH        25:01.4    8:04
   74    4  Kat Russell, 19, Youngstown, OH            28:59.1    9:21
   83    5  Emily Young, 16, Boardman, OH              29:39.2    9:34
   88    6  Samantha Jaques, 19, Niles, OH             30:15.2    9:46
  128    7  Courtney Powell, 16, Smoky Hollow          37:52.8   12:13
 
Women 20 - 29
    8    1  Suzanne Andrews, 27, Poland, OH            20:40.2    6:40
   20    2  Jaclyn Disibio, 28, Poland, OH             22:15.6    7:11
   25    3  Monica Scarsella, 20, Boardman, OH         22:57.5    7:24
   43    4  Harmony Ramunno, 26, Lakewood, OH          25:23.0    8:11
   53    5  Lisa Calli, 29, Industry, PA               26:26.9    8:32
   58    6  Krystle Kimes, 22, Warren, OH              26:50.9    8:40
   75    7  Melinda Bolton, 21, Lowellville, OH        29:03.7    9:22
   76    8  Kelly Davies, 25, Brookfield, OH           29:11.1    9:25
   85    9  Alissa Dreier, 21, Poland, OH              29:59.0    9:40
   89   10  Amanda Grilli, 27, waShington, PA          30:17.8    9:46
   96   11  Rebecca Nash, 26, Girard, Ohio             31:07.0   10:02
  103   12  jennifer berry, 29, warren, Ohio           31:57.5   10:19
  118   13  Melissa Chance, 25, Poland, OH             36:11.5   11:40
  123   14  Lauren Johnson, 26, Boardman, Ohio         36:48.1   11:52
  126   15  Jessica Giancola, 25, Hubbard, OH          37:29.7   12:06
  132   16  Katy Young, 23, Athens, OH                 38:44.8   12:30
  133   17  Erica Clegg, 26, Youngstown, OH            38:46.7   12:31
 
Women 30 - 39
   12    1  Amanda McNinch, 31, Poland, OH             21:33.4    6:57
   42    2  Mandy Tucker, 30, Youngstown, OH           25:09.6    8:07
   57    3  Jen Latell, 33, Boardman, OH               26:46.5    8:38
   64    4  Jamie Daggett, 34, Austintown, OH          27:32.6    8:53
   65    5  Terri Liller, 31, Boardman, OH             27:51.4    8:59
   72    6  Holly Sandy, 39, Mineral Ridge, OH         28:47.5    9:17
   77    7  Leonora Quarcoo, 35, Monroeville, Pennsylv 29:14.4    9:26
   78    8  Natalie Lariccia, 33, Canfield, OH         29:16.2    9:27
   80    9  Nicole Carrabbia, 30, Austintown, OH       29:26.5    9:30
   81   10  Diane Marshall, 37, Struthers, OH          29:29.2    9:31
   92   11  Tara Cioffi, 35, Youngstown, OH            30:45.0    9:55
   93   12  Gia Clinkscale, 36, Youngstown, OH         30:45.3    9:55
   95   13  Cathy Smolka, 34, Youngstown, OH           30:50.7    9:57
   99   14  Alicia Jones, 35, warren, Ohio             31:33.8   10:11
  100   15  Eva Mastromatteo, 33, Erie, PA             31:42.2   10:14
  101   16  Melissa Macejko, 39, Youngstown, OH        31:53.5   10:17
  106   17  Stacey Durkin, 36, Youngstown, OH          32:12.6   10:23
  108   18  Jennifer Leugers, 39, Canfield, OH         32:48.3   10:35
  111   19  Catherine Bolan, 38, Youngstown, OH        33:08.2   10:41
  134   20  thresa frasco, 32, Hubbard, Ohio           38:55.7   12:33
 
Women 40 - 49
   52    1  Renay Choma, 43, Austintown, OH            26:16.6    8:29
   79    2  Sande Miller, 48, Youngstown, OH           29:16.3    9:27
   94    3  Christine Snipes, 47, Mineral Ridge, OH    30:50.2    9:57
   97    4  Francine Packard, 40, Youngstown, OH       31:10.6   10:03
 
Women 50 - 59
  102    1  Debbie Liptak, 53, Boardman, OH            31:56.8   10:18
  105    2  Debbie LaFond, 54, Eastlake, OH            32:12.5   10:23
  107    3  Laurie Brown Croyts, 50, Warren, OH        32:33.2   10:30
  115    4  Kathleen Griffith, 56, Cortland, OH        35:12.2   11:21
  121    5  Janet Hazlette, 56, Warren, OH             36:35.0   11:48
  125    6  Betty Swank, 52, Hubbard, OH               37:19.4   12:02
  136    7  Mindi Einzig, 57, Youngstown, OH           46:32.7   15:01
 
Women 60 - 69
  122    1  Patricia Lydic, 62, Youngstown, OH         36:43.9   11:51
  130    2  Dee Banks, 63, Youngstown, OH              38:11.6   12:19
  131    3  Carol Zippay, 65, Fowler, OH               38:35.8   12:27
  138    4  Suzanne Fleming, 63, Youngstown, OH        49:11.4   15:52
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us