2012 Mahoning Valley Scrappers 5K

Print Logo image

2012 SCRAPPERS 5K RESULTS

EASTWOOD FIELD

July 28, 2012

72 DEGREES, OVERCAST
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Open Men
    1    1  Jon Richmond, 17, Girard, OH                16:48.79    16:49.0    5:25
    2    2  Bryce Baker, 15, Austintown, OH             16:56.32    16:57.2    5:28
    3    3  Garen Gibson, 15, Austintown, OH            17:35.60    17:35.8    5:41
 
Open Women
   14    1  Kelsey Dickey, 19, Cortland, Ohio           19:45.34    19:47.0    6:22
   16    2  Tina Seech, 49, Upper St. Clair, PA         19:49.34    19:50.8    6:24
   19    3  Amanda McNinch, 32, Poland, Ohio            20:30.20    20:31.8    6:37
 
 
 
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
 
Men 13 - 19
    4    1  Alexander White, 18, Austintown, OH         17:40.56    17:41.3    5:42
 
Men 20 - 29
   10    1  Andrew Schuler, 24, Canfiedl, Ohio          19:16.80    19:17.8    6:13
 
Men 30 - 39
    5    1  Ronnie Malmfeldt, 32, Youngstown, OH        17:46.02    17:46.7    5:44
 
Men 40 - 49
   15    1  Frank Koupiaris, 42, Warren, Ohio           19:47.01    19:49.0    6:23
 
Men 50 - 59
   27    1  Roger Swank, 52, Hubbard, OH                21:39.06    21:41.9    6:59
 
Men 60 & Up
   65    1  Donald Cummings, 61, Newton Falls, OH       26:22.16    26:33.2    8:30
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Women Under 13
   66    1  Jordan Evans, 12, Austintown, OH            26:34.56    26:37.1    8:34
 
Women 13 - 19
   28    1  Malina Mitchell, 13, Mc Donald, Ohio        21:40.10    21:42.7    6:59
 
Women 20 - 29
   68    1  Stephanie Wisnewski, 21, Warren, OH         26:40.14    26:43.7    8:36
 
Women 30 - 39
   21    1  Jen Latell, 34, Boardman, OH                20:44.38    20:46.0    6:41
 
Women 40 - 49
   49    1  Donna Danko, 45, Austintown, OH             24:44.51    24:51.4    7:59
 
Women 50 - 59
   26    1  Cindy Dickey, 55, Cortland, Ohio            21:36.94    21:39.3    6:58
 
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
 
Individuals
    1       Jon Richmond, 17, Girard, OH                16:48.79    16:49.0    5:25
    2       Bryce Baker, 15, Austintown, OH             16:56.32    16:57.2    5:28
    3       Garen Gibson, 15, Austintown, OH            17:35.60    17:35.8    5:41
    4    1  Alexander White, 18, Austintown, OH         17:40.56    17:41.3    5:42
    5    1  Ronnie Malmfeldt, 32, Youngstown, OH        17:46.02    17:46.7    5:44
    6    2  Nathan Shively, 16, Canton, OH              18:24.44    18:24.9    5:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

    7    2  Ed Brainard, 36, Campbell, OH               18:49.67    18:50.3    6:04
    8    3  David Deeter, 39, Cortland, Ohio            19:11.86    19:12.8    6:12
    9    3  Dan Rein, 19, Youngstown, OH                19:14.35    19:15.0    6:12
   10    1  Andrew Schuler, 24, Canfiedl, Ohio          19:16.80    19:17.8    6:13
   11    4  Jeff Eakins, 35, ClEveland, OH              19:16.22    19:17.8    6:13
   12    4  Anthony Casta, 17, Girard, OH               19:28.11    19:28.6    6:17
   13    5  Jim White, 32, Virginia Beach, Virgi        19:38.65    19:40.4    6:20
   14       Kelsey Dickey, 19*, Cortland, Ohio          19:45.34    19:47.0    6:22
   15    1  Frank Koupiaris, 42, Warren, Ohio           19:47.01    19:49.0    6:23
   16       Tina Seech, 49*, Upper St. Clair, PA        19:49.34    19:50.8    6:24
   17    5  Phillip Simone, 19, Niles, OH               19:54.21    19:55.4    6:25
   18    6  Greg Hudak, 35, New Middletown, OH          20:19.53    20:21.6    6:33
   19       Amanda McNinch, 32*, Poland, Ohio           20:30.20    20:31.8    6:37
   20    6  Cole Bury, 18, Youngstown, OH               20:37.02    20:45.2    6:39
   21    1  Jen Latell, 34*, Boardman, OH               20:44.38    20:46.0    6:41
   22    7  Kevin Oconnell, 37, Girard, OH              20:50.64    20:55.1    6:43
   23    2  Andrew Gardner, 21, Warren, OH              20:56.91    20:58.3    6:45
   24    3  Matthew Tobin, 25, Niles, OH                21:14.92    21:17.9    6:51
   25    7  Jantz Clinkscale, 18, Niles, OH             21:26.09    21:26.3    6:55
   26    1  Cindy Dickey, 55*, Cortland, Ohio           21:36.94    21:39.3    6:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   27    1  Roger Swank, 52, Hubbard, OH                21:39.06    21:41.9    6:59
   28    1  Malina Mitchell, 13*, Mc Donald, Ohio       21:40.10    21:42.7    6:59
   29    2  Bob George, 55, Leavittsburg, OH            21:58.97    22:01.4    7:05
   30    8  Thomas Houser, 33, Poland, OH               22:04.89    22:09.6    7:07
   31    3  Gary Smesko, 55, Youngstown, OH             22:20.93    22:23.6    7:13
   32    8  Rocco Core, 15, Mineral Ridge, Ohio         22:32.17    22:43.8    7:16
   33    9  Jake Hall, 13, N Bloomfield, O              22:45.34    22:48.9    7:20
   34   10  Michael Shipman, 13, Cortland, Ohio         22:45.70    22:49.2    7:21
   35    4  James Schuler, 29, New Middletown, Ohio     22:54.49    22:55.7    7:23
   36    2  Christina Toth, 33*, Austintown, OH         23:05.67    23:09.7    7:27
   37    3  Marissa Kalantzis, 30*, Canton, OH          23:22.49    23:25.2    7:32
   38    2  John Black, 42, Sharon, PA                  23:19.94    23:27.8    7:32
   39    4  Margaret Hudak, 33*, New Middletown, OH     23:32.05    23:32.1    7:36
   40    4  John Zajac, 55, Youngstown, Ohio            23:33.16    23:36.5    7:36
   41    5  Elizabeth Coburn, 34*, Westerville, Ohio    23:37.31    23:40.2    7:37
   42    5  Nathan Schuler, 22, Virginia Beach, Virgi   23:48.60    23:49.8    7:41
   43   11  Avery Mauger, 16, Cortland, OH              23:41.70    23:53.3    7:39
   44    2  Hannah Frederick, 15*, Niles, OH            23:53.48    23:55.6    7:42
   45    9  Mike Cupp, 35, Austintown, OH               23:53.57    24:06.1    7:42
   46    3  Catena Core, 17*, Mineral Ridge, Ohio       23:58.61    24:09.4    7:44
   47    5  Tim Kubli, 59, Canton, OH                   24:16.56    24:22.4    7:50
   48    3  John Gantz, 48, Niles, OH                   24:22.79    24:32.2    7:52



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   49    1  Donna Danko, 45*, Austintown, OH            24:44.51    24:51.4    7:59
   50   10  Rusty Thornhill, 33, Austintown, OH         24:47.59    25:00.7    8:00
   51    6  Connie Sulc, 38*, Cortland, Ohio            24:59.16    25:02.9    8:04
   52    7  Tara Evans, 35*, Austintown, Ohio           25:11.55    25:13.6    8:08
   53    8  Regina Evans, 32*, Hubbard, Ohio            25:31.24    25:36.8    8:14
   54    6  Denny Hawkins, Jr., 27, Youngstown, Ohio    25:28.54    25:38.5    8:13
   55    9  Jessica Krumpak, 31*, Mc Donald, Ohio       25:33.53    25:39.3    8:15
   56    2  Jodi Banas, 53*, Hermitage, PA              25:42.88    25:47.8    8:18
   57    4  Helen Frederick, 15*, Niles, OH             25:45.73    25:47.8    8:19
   58   12  Ian Hames, 15, Ellsworth, OH                25:37.01    25:48.5    8:16
   59    4  Tom Bury, 49, Youngstown, OH                25:23.28    25:49.3    8:11
   60   11  Jeremy Bryner, 37, Newton Falls, OH         25:46.20    25:55.0    8:19
   61    2  Shannon Drrnnen, 42*, Warren, OH            25:46.80    26:04.5    8:19
   62   10  Kristie Ruble, 32*, Struthers, OH           26:00.23    26:05.0    8:23
   63   12  Teddy Zmuda, 32, Austintown, Ohio           26:06.34    26:10.6    8:25
   64    5  Becca Jamison, 16*, Berlin Center, OH       26:04.85    26:15.7    8:25
   65    1  Donald Cummings, 61, Newton Falls, OH       26:22.16    26:33.2    8:30
   66    1  Jordan Evans, 12*, Austintown, OH           26:34.56    26:37.1    8:34
   67    7  Aaron Hochmann, 24, New Middletown, Ohio    26:37.31    26:38.6    8:35
   68    1  Stephanie Wisnewski, 21*, Warren, OH        26:40.14    26:43.7    8:36
   69    2  Lauren Dolak, 12*, Austintown, OH           26:42.30    26:44.5    8:37
   70    3  Alysia Shamrock, 46*, Cortland, Ohio        26:45.91    26:54.4    8:38
   71    6  Tom Kawecki, 58, Niles, OH                  26:55.42    27:00.2    8:41
   72   11  Jenn Venrose, 30*, Canfiedl, Ohio           26:47.86    27:00.5    8:39
   73       Alex Delaven, StErling Hts, OH              26:48.57    27:02.1    8:39
   74    2  Lauren Zajac, 26*, Poland, Ohio             26:59.16    27:03.2    8:42
   75    3  Abby Biddlestone, 21*, Niles, OH            27:15.60    27:19.1    8:48
   76       Ashley Foyda*, Boardman, OH                 27:14.17    27:26.2    8:47
   77   12  Nikki Byers, 34*, Hubbard, Ohio             27:32.41    27:37.9    8:53
   78    3  Charolette Serjak, 52*, New Castle, PA      27:41.88    27:51.1    8:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   79    7  David Negro, 51, Newton Falls, OH           27:45.59    27:57.6    8:57
   80    4  Rachael Madden, 29*, Poland, Ohio           27:50.29    28:04.6    8:59
   81    3  Courtney Rappach, 11*, Warren, Ohio         28:07.21    28:15.2    9:04
   82    4  Kendyl Buckley, 12*, Warren, Ohio           28:22.23    28:27.4    9:09
   83    5  Gabrielle Hertzell, 12*, Warren, OH         28:24.93    28:30.2    9:10
   84    6  Jordyn Cline, 13*, Newton Falls, OH         28:25.89    28:34.1    9:10
   85    7  Hallie Stamm, 13*, Newton Falls, OH         28:26.46    28:34.7    9:10
   86    4  Heather Ohara, 43*, Hubbard, Ohio           28:22.00    28:35.2    9:09
   87    8  Hannah Harnichar, 13*, Warren, OH           28:28.46    28:36.9    9:11
   88    9  Gabrielle DeLeon, 17*, Cortland, Ohio       29:09.90    29:18.9    9:24
   89    4  Sharon L. Gmutza, 49*, Warren, OH           29:18.58    29:24.7    9:27
   90   13  Falisha Phillips, 37*, Hubbard, Ohio        29:19.67    29:30.4    9:28
   91    5  Renee DeLeon, 43*, Cortland, Ohio           29:23.23    29:31.7    9:29
   92    8  Dane Stilgenbauge, 54, Youngstown, OH       29:33.17    29:40.6    9:32
   93    5  Amanda Needler, 25*, New Castle, Pennsylva  29:44.81    29:53.9    9:36
   94    8  Alex Stemple, 23, Cortland, OH              29:49.26    29:56.8    9:37
   95    6  Leslie Core, 42*, Mineral Ridge, Ohio       29:55.45    30:06.6    9:39
   96    9  Gregry Zmuda, 25, Leavittsburg, Ohio        30:09.75    30:14.3    9:44
   97    7  Nicole Blumel, 40*, Poland, Ohio            30:12.81    30:17.8    9:45
   98   10  Derek Landries, 25, Cleveland Hts , OH      30:01.62    30:19.1    9:41
   99    5  Barbara Ford, 53*, Libsonia, PA             30:28.79    30:35.8    9:50
  100    9  Jim Constas, 55, Canfiedl, Ohio             30:29.17    30:35.9    9:50
  101    5  Fred Raines, 46, Warren, OH                 30:37.61    30:37.7    9:53



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  102   13  Robert J  Jr. Newton, 30, Austintown, OH    30:49.35    30:59.3    9:57
  103   14  Jodi Newton, 33*, Boardman, OH              30:51.11    31:01.0    9:57
  104   15  Melissa Armstrong, 38*, Warren, OH          30:51.46    31:08.7    9:57
  105    6  Todd M. Tuttle, 42, Girard, OH              31:21.33    31:36.7   10:07
  106    6  Mimi Kimvass, 27*, Youngstown, OH           31:45.97    31:53.3   10:15
  107   16  Mary Thornhill, 35*, Austintown, OH         31:52.58    32:08.4   10:17
  108   10  Giovanna Taylor, 18*, Niles, Ohio           32:09.77    32:15.0   10:23
  109       David Serotko, Cortland, OH                 32:02.45    32:19.0   10:20
  110    2  Jeff Spencer, 60, Cortland, OH              32:29.32    32:39.7   10:29
  111    7  Samantha Jaques, 20*, Niles, Ohio           32:34.63    32:44.1   10:31
  112   11  Trent Bury, 23, Youngstown, OH              32:22.04    32:46.1   10:26
  113    8  Natalie Zajac, 25*, Poland, Ohio            32:50.46    32:53.7   10:36
  114    9  Krista Embury, 25*, Virginia Beach, Virgi   32:49.78    32:53.9   10:35
  115   10  Amy Smith, 29*                              33:30.68    33:39.3   10:49
  116   17  Julie Shaw, 30*, Edinburg, Pennsylvani      33:42.01    33:48.6   10:52
  117    6  Catherine Costello, 58*, Sharpsville, Pennsylv
                                         33:45.52    33:49.6   10:53



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  118   12  Andrew Gemmell, 22, Niles, OH               34:40.21    34:56.5   11:11
  119   11  Hannah Dengler, 27*, Cleveland Hts , OH     34:46.66    35:03.5   11:13
  120    3  Jerry McNally, 67, Youngstown, OH           35:42.77    36:00.6   11:31



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  121   18  Melanie Gemmell, 31*, Youngstown, Ohio      38:52.67    39:08.7   12:32
  122    7  mimi kim, 56*, boardman, Ohio               39:08.37    39:15.7   12:38



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  123    6  Samantha Santone, 11*, Leavittsburg, OH     40:30.06    40:55.0   13:04
  124   19  Jennifer Santone, 31*, Leavittsburg, OH     40:31.38    40:55.8   13:04
  125    8  Kathi Lucas, 55*, Warren, OH                40:57.13    41:10.0   13:13



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  126   20  Erica Speer, 38*, Youngstown, OH            45:47.54    45:58.9   14:46
  127       Angela Toro*                                46:03.81    46:19.3   14:52
  128       Natalie Toro*                               46:04.20    46:19.4   14:52
* indicates females
8 finishers among Males (no age given)
12 finishers among Men 13 - 19
12 finishers among Men 20 - 29
13 finishers among Men 30 - 39
6 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
6 finishers among Women Under 13
10 finishers among Women 13 - 19
11 finishers among Women 20 - 29
20 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
8 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Females (no age given)
63 male finishers
65 female finishers
128 total finishers
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
 
Men 13 - 19
    1    1  Jon Richmond, 17, Girard, OH                16:48.79    16:49.0    5:25
    2    2  Bryce Baker, 15, Austintown, OH             16:56.32    16:57.2    5:28
    3    3  Garen Gibson, 15, Austintown, OH            17:35.60    17:35.8    5:41
    4    4  Alexander White, 18, Austintown, OH         17:40.56    17:41.3    5:42
    6    5  Nathan Shively, 16, Canton, OH              18:24.44    18:24.9    5:56
    9    6  Dan Rein, 19, Youngstown, OH                19:14.35    19:15.0    6:12
   12    7  Anthony Casta, 17, Girard, OH               19:28.11    19:28.6    6:17
   17    8  Phillip Simone, 19, Niles, OH               19:54.21    19:55.4    6:25
   20    9  Cole Bury, 18, Youngstown, OH               20:37.02    20:45.2    6:39
   25   10  Jantz Clinkscale, 18, Niles, OH             21:26.09    21:26.3    6:55
   32   11  Rocco Core, 15, Mineral Ridge, Ohio         22:32.17    22:43.8    7:16
   33   12  Jake Hall, 13, N Bloomfield, O              22:45.34    22:48.9    7:20
   34   13  Michael Shipman, 13, Cortland, Ohio         22:45.70    22:49.2    7:21
   43   14  Avery Mauger, 16, Cortland, OH              23:41.70    23:53.3    7:39
   58   15  Ian Hames, 15, Ellsworth, OH                25:37.01    25:48.5    8:16
 
Men 20 - 29
   10    1  Andrew Schuler, 24, Canfiedl, Ohio          19:16.80    19:17.8    6:13
   23    2  Andrew Gardner, 21, Warren, OH              20:56.91    20:58.3    6:45
   24    3  Matthew Tobin, 25, Niles, OH                21:14.92    21:17.9    6:51
   35    4  James Schuler, 29, New Middletown, Ohio     22:54.49    22:55.7    7:23
   42    5  Nathan Schuler, 22, Virginia Beach, Virgi   23:48.60    23:49.8    7:41
   54    6  Denny Hawkins, Jr., 27, Youngstown, Ohio    25:28.54    25:38.5    8:13
   67    7  Aaron Hochmann, 24, New Middletown, Ohio    26:37.31    26:38.6    8:35
   94    8  Alex Stemple, 23, Cortland, OH              29:49.26    29:56.8    9:37
   96    9  Gregry Zmuda, 25, Leavittsburg, Ohio        30:09.75    30:14.3    9:44
   98   10  Derek Landries, 25, Cleveland Hts , OH      30:01.62    30:19.1    9:41
  112   11  Trent Bury, 23, Youngstown, OH              32:22.04    32:46.1   10:26
  118   12  Andrew Gemmell, 22, Niles, OH               34:40.21    34:56.5   11:11
 
Men 30 - 39
    5    1  Ronnie Malmfeldt, 32, Youngstown, OH        17:46.02    17:46.7    5:44
    7    2  Ed Brainard, 36, Campbell, OH               18:49.67    18:50.3    6:04
    8    3  David Deeter, 39, Cortland, Ohio            19:11.86    19:12.8    6:12
   11    4  Jeff Eakins, 35, ClEveland, OH              19:16.22    19:17.8    6:13
   13    5  Jim White, 32, Virginia Beach, Virgi        19:38.65    19:40.4    6:20
   18    6  Greg Hudak, 35, New Middletown, OH          20:19.53    20:21.6    6:33
   22    7  Kevin Oconnell, 37, Girard, OH              20:50.64    20:55.1    6:43
   30    8  Thomas Houser, 33, Poland, OH               22:04.89    22:09.6    7:07
   45    9  Mike Cupp, 35, Austintown, OH               23:53.57    24:06.1    7:42
   50   10  Rusty Thornhill, 33, Austintown, OH         24:47.59    25:00.7    8:00
   60   11  Jeremy Bryner, 37, Newton Falls, OH         25:46.20    25:55.0    8:19
   63   12  Teddy Zmuda, 32, Austintown, Ohio           26:06.34    26:10.6    8:25
  102   13  Robert J  Jr. Newton, 30, Austintown, OH    30:49.35    30:59.3    9:57
 
Men 40 - 49
   15    1  Frank Koupiaris, 42, Warren, Ohio           19:47.01    19:49.0    6:23
   38    2  John Black, 42, Sharon, PA                  23:19.94    23:27.8    7:32
   48    3  John Gantz, 48, Niles, OH                   24:22.79    24:32.2    7:52
   59    4  Tom Bury, 49, Youngstown, OH                25:23.28    25:49.3    8:11
  101    5  Fred Raines, 46, Warren, OH                 30:37.61    30:37.7    9:53
  105    6  Todd M. Tuttle, 42, Girard, OH              31:21.33    31:36.7   10:07
 
Men 50 - 59
   27    1  Roger Swank, 52, Hubbard, OH                21:39.06    21:41.9    6:59
   29    2  Bob George, 55, Leavittsburg, OH            21:58.97    22:01.4    7:05
   31    3  Gary Smesko, 55, Youngstown, OH             22:20.93    22:23.6    7:13
   40    4  John Zajac, 55, Youngstown, Ohio            23:33.16    23:36.5    7:36
   47    5  Tim Kubli, 59, Canton, OH                   24:16.56    24:22.4    7:50
   71    6  Tom Kawecki, 58, Niles, OH                  26:55.42    27:00.2    8:41
   79    7  David Negro, 51, Newton Falls, OH           27:45.59    27:57.6    8:57
   92    8  Dane Stilgenbauge, 54, Youngstown, OH       29:33.17    29:40.6    9:32
  100    9  Jim Constas, 55, Canfiedl, Ohio             30:29.17    30:35.9    9:50
 
Men 60 & Up
   65    1  Donald Cummings, 61, Newton Falls, OH       26:22.16    26:33.2    8:30
  110    2  Jeff Spencer, 60, Cortland, OH              32:29.32    32:39.7   10:29
  120    3  Jerry McNally, 67, Youngstown, OH           35:42.77    36:00.6   11:31
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Women Under 13
   66    1  Jordan Evans, 12, Austintown, OH            26:34.56    26:37.1    8:34
   69    2  Lauren Dolak, 12, Austintown, OH            26:42.30    26:44.5    8:37
   81    3  Courtney Rappach, 11, Warren, Ohio          28:07.21    28:15.2    9:04
   82    4  Kendyl Buckley, 12, Warren, Ohio            28:22.23    28:27.4    9:09
   83    5  Gabrielle Hertzell, 12, Warren, OH          28:24.93    28:30.2    9:10
  123    6  Samantha Santone, 11, Leavittsburg, OH      40:30.06    40:55.0   13:04
 
Women 13 - 19
   14    1  Kelsey Dickey, 19, Cortland, Ohio           19:45.34    19:47.0    6:22
   28    2  Malina Mitchell, 13, Mc Donald, Ohio        21:40.10    21:42.7    6:59
   44    3  Hannah Frederick, 15, Niles, OH             23:53.48    23:55.6    7:42
   46    4  Catena Core, 17, Mineral Ridge, Ohio        23:58.61    24:09.4    7:44
   57    5  Helen Frederick, 15, Niles, OH              25:45.73    25:47.8    8:19
   64    6  Becca Jamison, 16, Berlin Center, OH        26:04.85    26:15.7    8:25
   84    7  Jordyn Cline, 13, Newton Falls, OH          28:25.89    28:34.1    9:10
   85    8  Hallie Stamm, 13, Newton Falls, OH          28:26.46    28:34.7    9:10
   87    9  Hannah Harnichar, 13, Warren, OH            28:28.46    28:36.9    9:11
   88   10  Gabrielle DeLeon, 17, Cortland, Ohio        29:09.90    29:18.9    9:24
  108   11  Giovanna Taylor, 18, Niles, Ohio            32:09.77    32:15.0   10:23
 
Women 20 - 29
   68    1  Stephanie Wisnewski, 21, Warren, OH         26:40.14    26:43.7    8:36
   74    2  Lauren Zajac, 26, Poland, Ohio              26:59.16    27:03.2    8:42
   75    3  Abby Biddlestone, 21, Niles, OH             27:15.60    27:19.1    8:48
   80    4  Rachael Madden, 29, Poland, Ohio            27:50.29    28:04.6    8:59
   93    5  Amanda Needler, 25, New Castle, Pennsylva   29:44.81    29:53.9    9:36
  106    6  Mimi Kimvass, 27, Youngstown, OH            31:45.97    31:53.3   10:15
  111    7  Samantha Jaques, 20, Niles, Ohio            32:34.63    32:44.1   10:31
  113    8  Natalie Zajac, 25, Poland, Ohio             32:50.46    32:53.7   10:36
  114    9  Krista Embury, 25, Virginia Beach, Virgi    32:49.78    32:53.9   10:35
  115   10  Amy Smith, 29                               33:30.68    33:39.3   10:49
  119   11  Hannah Dengler, 27, Cleveland Hts , OH      34:46.66    35:03.5   11:13
 
Women 30 - 39
   19    1  Amanda McNinch, 32, Poland, Ohio            20:30.20    20:31.8    6:37
   21    2  Jen Latell, 34, Boardman, OH                20:44.38    20:46.0    6:41
   36    3  Christina Toth, 33, Austintown, OH          23:05.67    23:09.7    7:27
   37    4  Marissa Kalantzis, 30, Canton, OH           23:22.49    23:25.2    7:32
   39    5  Margaret Hudak, 33, New Middletown, OH      23:32.05    23:32.1    7:36
   41    6  Elizabeth Coburn, 34, Westerville, Ohio     23:37.31    23:40.2    7:37
   51    7  Connie Sulc, 38, Cortland, Ohio             24:59.16    25:02.9    8:04
   52    8  Tara Evans, 35, Austintown, Ohio            25:11.55    25:13.6    8:08
   53    9  Regina Evans, 32, Hubbard, Ohio             25:31.24    25:36.8    8:14
   55   10  Jessica Krumpak, 31, Mc Donald, Ohio        25:33.53    25:39.3    8:15
   62   11  Kristie Ruble, 32, Struthers, OH            26:00.23    26:05.0    8:23
   72   12  Jenn Venrose, 30, Canfiedl, Ohio            26:47.86    27:00.5    8:39
   77   13  Nikki Byers, 34, Hubbard, Ohio              27:32.41    27:37.9    8:53
   90   14  Falisha Phillips, 37, Hubbard, Ohio         29:19.67    29:30.4    9:28
  103   15  Jodi Newton, 33, Boardman, OH               30:51.11    31:01.0    9:57
  104   16  Melissa Armstrong, 38, Warren, OH           30:51.46    31:08.7    9:57
  107   17  Mary Thornhill, 35, Austintown, OH          31:52.58    32:08.4   10:17
  116   18  Julie Shaw, 30, Edinburg, Pennsylvani       33:42.01    33:48.6   10:52
  121   19  Melanie Gemmell, 31, Youngstown, Ohio       38:52.67    39:08.7   12:32
  124   20  Jennifer Santone, 31, Leavittsburg, OH      40:31.38    40:55.8   13:04
  126   21  Erica Speer, 38, Youngstown, OH             45:47.54    45:58.9   14:46
 
Women 40 - 49
   16    1  Tina Seech, 49, Upper St. Clair, PA         19:49.34    19:50.8    6:24
   49    2  Donna Danko, 45, Austintown, OH             24:44.51    24:51.4    7:59
   61    3  Shannon Drrnnen, 42, Warren, OH             25:46.80    26:04.5    8:19
   70    4  Alysia Shamrock, 46, Cortland, Ohio         26:45.91    26:54.4    8:38
   86    5  Heather Ohara, 43, Hubbard, Ohio            28:22.00    28:35.2    9:09
   89    4  Sharon L. Gmutza, 49, Warren, OH            29:18.58    29:24.7    9:27
   91    6  Renee DeLeon, 43, Cortland, Ohio            29:23.23    29:31.7    9:29
   95    7  Leslie Core, 42, Mineral Ridge, Ohio        29:55.45    30:06.6    9:39
   97    8  Nicole Blumel, 40, Poland, Ohio             30:12.81    30:17.8    9:45
 
 
Women 50 - 59
   26    1  Cindy Dickey, 55, Cortland, Ohio            21:36.94    21:39.3    6:58
   56    2  Jodi Banas, 53, Hermitage, PA               25:42.88    25:47.8    8:18
   78    3  Charolette Serjak, 52, New Castle, PA       27:41.88    27:51.1    8:56
      99    5  Barbara Ford, 53, Libsonia, PA              30:28.79    30:35.8    9:50
  117    6  Catherine Costello, 58, Sharpsville, Pennsylv
                                         33:45.52    33:49.6   10:53
  122    7  mimi kim, 56, boardman, Ohio                39:08.37    39:15.7   12:38
  125    8  Kathi Lucas, 55, Warren, OH                 40:57.13    41:10.0   13:13
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us