2012 Smoky Hollow 5K

Print Logo image

2012 Smoky Hollow 5K Results

YOUNGSTOWN STATE UNIVERSITY

July 7, 2012

78 DEGREES, HOT AND SUNNY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Open Men
    1    1  Jonathan Bolha, 32, Austintown, OH          17:49.63    17:49.8    5:45
    2    2  Todd Perren, 36, Austintown, Ohio           18:46.29    18:46.6    6:03
    4    3  Richie Mulhall, 18, Mineral Ridge, OH            .69    19:21.9    6:15
 
Open Women
    3    1  Sarah Flament, 37, Poland, OH               18:58.69    18:58.8    6:07
   14    2  Amanda McNinch, 32, Poland, OH              22:56.67    22:56.9    7:24
   15    3  Felice Reid, 29, North Lima, OH             23:04.08    23:06.0    7:27
 
Masters Men
    5    1  Dan Daum, 43, Monongahela, PA               19:33.47    19:34.0    6:19
 
Masters Women
   43    1  Renay Choma, 44, Austintown, OH             25:11.35    25:15.1    8:09
 
Grand Masters Men
    8       Gary Mink, 55, Canfield, OH                 20:46.16    20:48.0    6:43
 
Grand Masters Women
   67    1  Lisa Jensen, 51, Youngstown, OH             28:18.35    28:27.0    9:11
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Men Under 15
   11    1  Matt Rozic, 14, Austintown, Ohio            21:28.02    21:29.4    6:56
   12    2  Justin Hernan, 13, Deleware, OH             21:52.75    21:53.7    7:04
   13    3  Nathaniel Ams, 13, Boardman, OH             22:49.01    22:50.5    7:22
 
Men 15 - 19
   26    1  Cory Thomas, 18                             23:55.38    24:00.4    7:45
   61    2  Daniel Earl, 19, N. Bloomfield, Ohio        27:23.91    27:24.9    8:51
 
Men 20 - 29
    7    1  Adam Kagavise, 24, Canfield, OH                  .69    19:59.5    6:27
    9    2  Charlie Hillman, 20, Boardman, Ohio         20:55.92    20:59.5    6:46
   17    3  Mathew Tobin, 25, Niles, OH                 23:20.87    23:23.3    7:33
 
Men 30 - 39
    6    1  David Deeter, 39, Cortland, OH              19:57.30    19:58.2    6:26
   10    2  James Stanger, 38, Canfield, OH             21:08.02    21:09.2    6:49
   25    3  Matt Minchilli, 34, Poland, OH              23:55.85    23:57.5    7:44
 
Men 40 - 49
   20    1  Patrick Williams, 42, Negley, OH            23:39.43    23:40.8    7:38
   38    2  Ted Denney, 40, Youngstown, Ohio            24:45.91    24:51.6    8:01
   42    3  Ben Fielding, 43, Brookfield, OH            25:09.11    25:11.2    8:07
 
Men 50 - 59
   16    1  Roger Swank, 51, Hubbard, OH                23:08.59    23:10.1    7:28
   21    2  Bob George, 55, Leavittisburg, OH           23:40.82    23:43.0    7:39
   22    3  Gary Smesko, 55, Youngstown, OH             23:46.55    23:48.4    7:41
 
Men 60 - 69
   18    1  Glenn Gailey, 65, East Canton, OH           23:27.83    23:28.4    7:34
   47    2  John Antinossi, 68, Ellwood City, PA        25:34.72    25:35.8    8:15
   51    3  Dennis Herron, 60, Rockford, MI             26:00.19    26:02.8    8:24
 
Men 70 & Up
   33    1  Lou Alasksin, 71, New Galilee, PA           24:30.34    24:31.6    7:55
   48    2  Pete Gligor, 71, Alliance, OH               25:41.78    25:44.2    8:18
  102    3  Tom Frederick, 78, Austintown, OH           33:39.39    33:43.5   10:53
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Women Under 15
   77    1  Emily Evans, 13, Boardman, OH               29:40.89    29:41.4    9:35
   84    2  Abbey Evans, 13, Boardman, OH               30:19.31    30:19.5    9:47
   96    3  McKinley Fielding, 9, Fort Benning, GA      32:58.30    33:01.0   10:39
 
Women 15 - 19
   28    1  Taylor Smith, 15, Canfield, Ohio            24:05.82    24:07.7    7:47
   34    2  Amanda Choma, 17, Austintown, OH            24:31.40    24:34.7    7:56
   39    3  Jaclynn Choma, 17, Austintown, OH           24:53.49    24:56.5    8:03
 
Women 20 - 29
   19    1  Jennifer Kopanic, 21, Boardman, OH          23:34.67    23:39.0    7:38
   46    2  Harmony Ramunno, 27, Stow, OH               25:32.26    25:33.4    8:15
   68    3  Lauren Gallo, 28, Canfield, Ohio            28:20.43    28:27.9    9:11
 
Women 30 - 39
   30    1  Jen Latell, 34, Boardman, OH                24:14.40    24:16.0    7:50
   44    2  Terri Liller, 32, Boardman, OH              25:26.73    25:27.8    8:13
   55    3  Lisa Neeld, 35, Cortland, OH                26:22.19    26:24.1    8:31
 
Women 40 - 49
   49    1  Jennifer Raller, 44, Youngstown, Ohio       25:39.89    25:45.2    8:18
   75    2  Maria Hoffmaster, 44, Poland, OH            29:10.48    29:13.6    9:26
   83    3  Kristen Sailor, 42, Boardman, OH            30:11.99    30:17.1    9:46
 
Women 50 - 59
   76    1  Jeri Hessman, 50, Arlington, Virginia       29:11.76    29:17.4    9:27
   95    2  Kathy Deskin, 56, Youngstown, OH            32:32.15    32:39.8   10:32
   98    3  Susan Ridge, 52, Boardman, OH               33:04.77    33:11.3   10:42
 
Women 60 - 69
   86    1  Ellen Satre, 67, Youngstown, Ohio           30:34.06    30:40.5    9:54
  124    2  Patricia Lydic, 63, Youngstown, OH          41:19.10    41:23.3   13:21
 
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
 
Individuals
    1       Jonathan Bolha, 32, Austintown, OH          17:49.63    17:49.8    5:45



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    2       Todd Perren, 36, Austintown, Ohio           18:46.29    18:46.6    6:03
    3       Sarah Flament, 37*, Poland, OH              18:58.69    18:58.8    6:07
    4       Richie Mulhall, 18, Mineral Ridge, OH            .69    19:21.9    6:15
    5       Dan Daum, 43, Monongahela, PA               19:33.47    19:34.0    6:19
    6    1  David Deeter, 39, Cortland, OH              19:57.30    19:58.2    6:26
    7    1  Adam Kagavise, 24, Canfield, OH                  .69    19:59.5    6:27
    8       Gary Mink, 55, Canfield, OH                 20:46.16    20:48.0    6:43
    9    2  Charlie Hillman, 20, Boardman, Ohio         20:55.92    20:59.5    6:46
   10    2  James Stanger, 38, Canfield, OH             21:08.02    21:09.2    6:49
   11    1  Matt Rozic, 14, Austintown, Ohio            21:28.02    21:29.4    6:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   12    2  Justin Hernan, 13, Deleware, OH             21:52.75    21:53.7    7:04
   13    3  Nathaniel Ams, 13, Boardman, OH             22:49.01    22:50.5    7:22
   14       Amanda McNinch, 32*, Poland, OH             22:56.67    22:56.9    7:24
   15       Felice Reid, 29*, North Lima, OH            23:04.08    23:06.0    7:27
   16    1  Roger Swank, 51, Hubbard, OH                23:08.59    23:10.1    7:28
   17    3  Mathew Tobin, 25, Niles, OH                 23:20.87    23:23.3    7:33
   18    1  Glenn Gailey, 65, East Canton, OH           23:27.83    23:28.4    7:34
   19    1  Jennifer Kopanic, 21*, Boardman, OH         23:34.67    23:39.0    7:38
   20    1  Patrick Williams, 42, Negley, OH            23:39.43    23:40.8    7:38
   21    2  Bob George, 55, Leavittisburg, OH           23:40.82    23:43.0    7:39
   22    3  Gary Smesko, 55, Youngstown, OH             23:46.55    23:48.4    7:41
   23    4  Jeremy Savaet, 23, New Middletown, OH       23:46.08    23:48.8    7:41
   24    4  Colten McFadden, 13, Poland, OH             23:47.49    23:52.7    7:42
   25    3  Matt Minchilli, 34, Poland, OH              23:55.85    23:57.5    7:44
   26    1  Cory Thomas, 18                             23:55.38    24:00.4    7:45
   27    4  Joe Molnar, 55, Warren, OH                  24:03.55    24:05.7    7:46
   28    1  Taylor Smith, 15*, Canfield, Ohio           24:05.82    24:07.7    7:47
   29    5  William Sturns, 51, Canfield, OH            24:06.20    24:07.9    7:47
   30    1  Jen Latell, 34*, Boardman, OH               24:14.40    24:16.0    7:50
   31    4  Mike Hackstedde, 38, North Lima, OH         24:24.19    24:26.6    7:53
   32    6  Jeff Baco, 50, Youngstown, OH               24:26.09    24:28.1    7:54
   33    1  Lou Alasksin, 71, New Galilee, PA           24:30.34    24:31.6    7:55
   34    2  Amanda Choma, 17*, Austintown, OH           24:31.40    24:34.7    7:56
   35    5  Marc Rostan, 21, Youngstown, OH             24:31.59    24:35.2    7:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   36    6  Robert McGovern, 28, Youngstown, OH         24:41.68    24:46.7    8:00
   37    7  Ryan Dunn, 21, Boardman, Ohio               24:44.93    24:48.0    8:00
   38    2  Ted Denney, 40, Youngstown, Ohio            24:45.91    24:51.6    8:01
   39    3  Jaclynn Choma, 17*, Austintown, OH          24:53.49    24:56.5    8:03
   40    7  Maurice LaFond, 59, Eastlake, Ohio          24:55.83    24:57.2    8:03
   41    8  James Lessick, 56, Poland, OH               25:05.22    25:08.9    8:07
   42    3  Ben Fielding, 43, Brookfield, OH            25:09.11    25:11.2    8:07
   43       Renay Choma, 44*, Austintown, OH            25:11.35    25:15.1    8:09
   44    2  Terri Liller, 32*, Boardman, OH             25:26.73    25:27.8    8:13
   45    8  William Bowes, 27, Struthers, OH            25:23.00    25:28.8    8:13
   46    2  Harmony Ramunno, 27*, Stow, OH              25:32.26    25:33.4    8:15
   47    2  John Antinossi, 68, Ellwood City, PA        25:34.72    25:35.8    8:15
   48    2  Pete Gligor, 71, Alliance, OH               25:41.78    25:44.2    8:18
   49    1  Jennifer Raller, 44*, Youngstown, Ohio      25:39.89    25:45.2    8:18
   50    9  Romain Garitie, 29, Boardman, OH            25:47.87    25:49.3    8:20
   51    3  Dennis Herron, 60, Rockford, MI             26:00.19    26:02.8    8:24
   52    5  David Gaffney, 37, Canfield, OH             26:01.33    26:06.0    8:25
   53    4  charlie mcquillan, 42, Youngstown, Ohio     26:16.61    26:22.4    8:30
   54    6  Albert Sumell, 34, Poland, OH               26:19.59    26:23.7    8:31
   55    3  Lisa Neeld, 35*, Cortland, OH               26:22.19    26:24.1    8:31
   56   10  Clyde Beaver, 24, New Middletown, OH        26:32.18    26:34.4    8:34
   57    4  Kayleigh Choma, 18*, Austintown, OH         26:41.84    26:45.7    8:38
   58    5  Shane Learman, 13, Boardman, OH             26:56.41    26:57.2    8:42
   59    5  Albert Protopapa, 40, Youngstown, OH        27:07.50    27:11.3    8:46
   60    4  Natalie Lariccia, 34*, Canfield, OH         31:28.12    27:18.8    8:49
   61    2  Daniel Earl, 19, N. Bloomfield, Ohio        27:23.91    27:24.9    8:51
   62    9  Jim Kopanic, 55, Youngstown, OH             27:24.95    27:29.2    8:52
   63    6  Patrick Pivarnik, 44, Youngstown, OH        27:42.75    27:46.2    8:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   64   11  Guillanne Ostyn, 29, Poland, OH             27:53.14    27:56.0    9:01
   65   12  Chris Hartman, 26, Youngstown, Ohio         28:06.96    28:11.1    9:06
   66   13  Denny Hawkins Jr., 27, Youngstown, Ohio     28:11.56    28:19.5    9:08
   67       Lisa Jensen, 51*, Youngstown, OH            28:18.35    28:27.0    9:11
   68    3  Lauren Gallo, 28*, Canfield, Ohio           28:20.43    28:27.9    9:11
   69   10  Paul McFadden, 50, Poland, OH               28:22.41    28:28.0    9:11
   70   11  Michael Gallo, 50, Boardman, Ohio           28:21.44    28:28.6    9:11
   71    7  Bill Sarisky, 34, Girard, OH                28:35.61    28:38.5    9:14
   72    5  Maria Lopuchovsky, 39*, Poland, OH          28:43.54    28:46.0    9:17
   73   12  Ed Kandray, 50, Boardman, Ohio              28:54.76    29:00.5    9:21
   74    6  Diane Marshall, 38*, Struthers, OH               .69    29:11.1    9:25
   75    2  Maria Hoffmaster, 44*, Poland, OH           29:10.48    29:13.6    9:26
   76    1  Jeri Hessman, 50*, Arlington, Virginia      29:11.76    29:17.4    9:27
   77    1  Emily Evans, 13*, Boardman, OH              29:40.89    29:41.4    9:35
   78    7  Natalie Lariccia, 34*, Canfield, OH         31:28.12    29:47.6    9:37
   79    8  Teddy Zmuda, 32, Austintown, OH             29:46.94    29:49.9    9:37
   80    9  Michael Roberts, 38, Youngstown, OH         29:48.40    29:51.7    9:38
   81   13  Dan Deskin, 55, Youngstown, OH              30:02.54    30:09.9    9:44
   82    7  Andrew Sujka, 49, Poland, Ohio              30:09.10    30:15.6    9:46
   83    3  Kristen Sailor, 42*, Boardman, OH           30:11.99    30:17.1    9:46
   84    2  Abbey Evans, 13*, Boardman, OH              30:19.31    30:19.5    9:47
   85    4  Francine Packard, 41*, Warren, OH                .69    30:24.7    9:49
   86    1  Ellen Satre, 67*, Youngstown, Ohio          30:34.06    30:40.5    9:54
   87    6  Ethan Thomas, 14, Boardnab, OH              30:41.02    30:45.8    9:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   88   10  Patrick Gainard, 32, Youngstown, OH         31:28.11    31:31.0   10:10
   89    8  Kata Gainard, 33*, Youngstown, OH           31:28.10    31:31.1   10:10
   90    9  Natalie Lariccia, 34*, Canfield, OH         31:28.12    31:33.0   10:11
   91    8  John Dalbec, 44, Boardman, OH               31:33.22    31:37.7   10:12
   92   11  John Aquisto, 35, Youngstown, OH            31:45.86    31:52.3   10:17
   93    5  Jennifer Leugers, 40*, Canfield, Ohio       32:25.93    32:29.6   10:29
   94   10  Eva Mastromatteo, 34*, Erie, PA             32:34.97    32:38.1   10:32
   95    2  Kathy Deskin, 56*, Youngstown, OH           32:32.15    32:39.8   10:32
   96    3  McKinley Fielding, 9*, Fort Benning, GA     32:58.30    33:01.0   10:39
   97   11  Jolene Fielding, 37*, Fort Benning, GA      32:58.55    33:01.2   10:39
   98    3  Susan Ridge, 52*, Boardman, OH              33:04.77    33:11.3   10:42
   99    4  Debbie LaFond, 55*, Eastlake, Ohio          33:15.38    33:19.9   10:45
  100    4  Samantha Jaques, 20*, Niles, OH             33:14.01    33:21.0   10:45
  101    5  Debbie Liptak, 54*, Boardman, OH            33:32.21    33:36.4   10:50
  102    3  Tom Frederick, 78, Austintown, OH           33:39.39    33:43.5   10:53
  103   12  Amanda Currington, 38*, Warren, OH          33:43.49    33:48.0   10:54
  104   14  Michael Sabelli, 59, Poland, Ohio           33:49.30    33:56.0   10:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  105   13  Amy May, 31*, Boardman, Ohio                34:31.92    34:37.5   11:10
  106    7  Andrew Thomas, 11, Boardman, Ohio           34:32.68    34:38.1   11:10
  107    4  Natalie Winkle, 14*, Austintown, Ohio       34:38.08    34:43.7   11:12
  108    5  Bridget Bowes, 26*, Struthers, OH           34:50.39    34:57.1   11:16
  109    6  Allison Gineti, 26*, Struthers, OH          35:21.68    35:28.2   11:26
  110    8  Sam Vanhorn, 13, Cortland, OH               35:34.39    35:40.8   11:31
  111   12  Brandt Payne, 33, New Middletown, OH        35:47.73    35:57.1   11:36
  112   14  Kelly Ghizzoni, 30*, Hubbard, Ohio          36:17.46    36:21.5   11:44
  113    6  Rebecca Musch, 40*, Struthers, OH           36:16.25    36:23.3   11:44
  114    7  Samantha Mirto, 20*, Warren, OH             36:32.30    36:36.6   11:49
  115   14  Kevin D'Rummo, 22, Girard, OH               36:32.91    36:37.1   11:49
  116   15  Athena Tausch, 37*, Salem, Ohio             37:04.12    37:09.2   11:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  117   15  David Shepherd, 57, Poland, OH              38:11.93    38:20.0   12:22
  118    9  Anthony Protopapa, 10, Youngstown, OH       38:35.53    38:39.4   12:28
  119    4  Jerry McNally, 67, Youngstown, OH           38:36.32    38:41.5   12:29
  120    7  Mary Huffman, 48*, Youngstown, OH           38:36.58    38:41.9   12:29
  121    6  Brenda Herman, 53*, Canfield, OH            39:02.10    39:09.8   12:38
  122   15  Justin Hite, 27, Kinsman, Ohio              39:29.30    39:35.5   12:46
  123    8  Cindy Hritz, 45*, Boardman, OH              39:50.81    39:58.1   12:54



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  124    2  Patricia Lydic, 63*, Youngstown, OH         41:19.10    41:23.3   13:21
  125    4  Warren Young, 74, Farmdale, OH              41:24.04    41:33.0   13:24
  126    8  Lisa Bowman, 21*, Leetonia, OH              42:26.53    42:30.1   13:43



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  127    9  Anna Pascarella, 48*, New Castle, PA        43:27.30    43:34.2   14:03
  128   16  Hillary Madeline, 32*, Warren, Ohio         45:30.37    45:39.1   14:44



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  129   10  Yulanda McCarthy-Harris, 45*, Boardman, OH  46:51.53    46:58.4   15:09
* indicates females
10 finishers among Males (no age given)
9 finishers among Men Under 15
2 finishers among Men 15 - 19
15 finishers among Men 20 - 29
12 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
15 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 - 69
4 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women Under 15
4 finishers among Women 15 - 19
8 finishers among Women 20 - 29
16 finishers among Women 30 - 39
10 finishers among Women 40 - 49
6 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 - 69
79 male finishers
50 female finishers
129 total finishers
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Men Under 15
   11    1  Matt Rozic, 14, Austintown, Ohio            21:28.02    21:29.4    6:56
   12    2  Justin Hernan, 13, Deleware, OH             21:52.75    21:53.7    7:04
   13    3  Nathaniel Ams, 13, Boardman, OH             22:49.01    22:50.5    7:22
   24    4  Colten McFadden, 13, Poland, OH             23:47.49    23:52.7    7:42
   58    5  Shane Learman, 13, Boardman, OH             26:56.41    26:57.2    8:42
   87    6  Ethan Thomas, 14, Boardnab, OH              30:41.02    30:45.8    9:55
  106    7  Andrew Thomas, 11, Boardman, Ohio           34:32.68    34:38.1   11:10
  110    8  Sam Vanhorn, 13, Cortland, OH               35:34.39    35:40.8   11:31
  118    9  Anthony Protopapa, 10, Youngstown, OH       38:35.53    38:39.4   12:28
 
Men 15 - 19
    4    1  Richie Mulhall, 18, Mineral Ridge, OH            .69    19:21.9    6:15
   26    2  Cory Thomas, 18                             23:55.38    24:00.4    7:45
   61    3  Daniel Earl, 19, N. Bloomfield, Ohio        27:23.91    27:24.9    8:51
 
Men 20 - 29
    7    1  Adam Kagavise, 24, Canfield, OH                  .69    19:59.5    6:27
    9    2  Charlie Hillman, 20, Boardman, Ohio         20:55.92    20:59.5    6:46
   17    3  Mathew Tobin, 25, Niles, OH                 23:20.87    23:23.3    7:33
   23    4  Jeremy Savaet, 23, New Middletown, OH       23:46.08    23:48.8    7:41
   35    5  Marc Rostan, 21, Youngstown, OH             24:31.59    24:35.2    7:56
   36    6  Robert McGovern, 28, Youngstown, OH         24:41.68    24:46.7    8:00
   37    7  Ryan Dunn, 21, Boardman, Ohio               24:44.93    24:48.0    8:00
   45    8  William Bowes, 27, Struthers, OH            25:23.00    25:28.8    8:13
   50    9  Romain Garitie, 29, Boardman, OH            25:47.87    25:49.3    8:20
   56   10  Clyde Beaver, 24, New Middletown, OH        26:32.18    26:34.4    8:34
   64   11  Guillanne Ostyn, 29, Poland, OH             27:53.14    27:56.0    9:01
   65   12  Chris Hartman, 26, Youngstown, Ohio         28:06.96    28:11.1    9:06
   66   13  Denny Hawkins Jr., 27, Youngstown, Ohio     28:11.56    28:19.5    9:08
  115   14  Kevin D'Rummo, 22, Girard, OH               36:32.91    36:37.1   11:49
  122   15  Justin Hite, 27, Kinsman, Ohio              39:29.30    39:35.5   12:46
 
Men 30 - 39
    1    1  Jonathan Bolha, 32, Austintown, OH          17:49.63    17:49.8    5:45
    2    2  Todd Perren, 36, Austintown, Ohio           18:46.29    18:46.6    6:03
    6    3  David Deeter, 39, Cortland, OH              19:57.30    19:58.2    6:26
   10    4  James Stanger, 38, Canfield, OH             21:08.02    21:09.2    6:49
   25    5  Matt Minchilli, 34, Poland, OH              23:55.85    23:57.5    7:44
   31    6  Mike Hackstedde, 38, North Lima, OH         24:24.19    24:26.6    7:53
   52    7  David Gaffney, 37, Canfield, OH             26:01.33    26:06.0    8:25
   54    8  Albert Sumell, 34, Poland, OH               26:19.59    26:23.7    8:31
   71    9  Bill Sarisky, 34, Girard, OH                28:35.61    28:38.5    9:14
   79   10  Teddy Zmuda, 32, Austintown, OH             29:46.94    29:49.9    9:37
   80   11  Michael Roberts, 38, Youngstown, OH         29:48.40    29:51.7    9:38
   88   12  Patrick Gainard, 32, Youngstown, OH         31:28.11    31:31.0   10:10
   92   13  John Aquisto, 35, Youngstown, OH            31:45.86    31:52.3   10:17
  111   14  Brandt Payne, 33, New Middletown, OH        35:47.73    35:57.1   11:36
 
Men 40 - 49
    5    1  Dan Daum, 43, Monongahela, PA               19:33.47    19:34.0    6:19
   20    2  Patrick Williams, 42, Negley, OH            23:39.43    23:40.8    7:38
   38    3  Ted Denney, 40, Youngstown, Ohio            24:45.91    24:51.6    8:01
   42    4  Ben Fielding, 43, Brookfield, OH            25:09.11    25:11.2    8:07
   53    5  charlie mcquillan, 42, Youngstown, Ohio     26:16.61    26:22.4    8:30
   59    6  Albert Protopapa, 40, Youngstown, OH        27:07.50    27:11.3    8:46
   63    7  Patrick Pivarnik, 44, Youngstown, OH        27:42.75    27:46.2    8:57
   82    8  Andrew Sujka, 49, Poland, Ohio              30:09.10    30:15.6    9:46
   91    9  John Dalbec, 44, Boardman, OH               31:33.22    31:37.7   10:12
 
Men 50 - 59
    8    1  Gary Mink, 55, Boardman, OH                 20:46.16    20:48.0    6:43
   16    2  Roger Swank, 51, Hubbard, OH                23:08.59    23:10.1    7:28
   21    3  Bob George, 55, Leavittisburg, OH           23:40.82    23:43.0    7:39
   22    4  Gary Smesko, 55, Youngstown, OH             23:46.55    23:48.4    7:41
   27    5  Joe Molnar, 55, Warren, OH                  24:03.55    24:05.7    7:46
   29    6  William Sturns, 51, Canfield, OH            24:06.20    24:07.9    7:47
   32    7  Jeff Baco, 50, Youngstown, OH               24:26.09    24:28.1    7:54
   40    8  Maurice LaFond, 59, Eastlake, Ohio          24:55.83    24:57.2    8:03
   41    9  James Lessick, 56, Poland, OH               25:05.22    25:08.9    8:07
   62   10  Jim Kopanic, 55, Youngstown, OH             27:24.95    27:29.2    8:52
   69   11  Paul McFadden, 50, Poland, OH               28:22.41    28:28.0    9:11
   70   12  Michael Gallo, 50, Boardman, Ohio           28:21.44    28:28.6    9:11
   73   13  Ed Kandray, 50, Boardman, Ohio              28:54.76    29:00.5    9:21
   81   14  Dan Deskin, 55, Youngstown, OH              30:02.54    30:09.9    9:44
  104   15  Michael Sabelli, 59, Poland, Ohio           33:49.30    33:56.0   10:57
  117   16  David Shepherd, 57, Poland, OH              38:11.93    38:20.0   12:22
 
Men 60 - 69
   18    1  Glenn Gailey, 65, East Canton, OH           23:27.83    23:28.4    7:34
   47    2  John Antinossi, 68, Ellwood City, PA        25:34.72    25:35.8    8:15
   51    3  Dennis Herron, 60, Rockford, MI             26:00.19    26:02.8    8:24
  119    4  Jerry McNally, 67, Youngstown, OH           38:36.32    38:41.5   12:29
 
Men 70 & Up
   33    1  Lou Alasksin, 71, New Galilee, PA           24:30.34    24:31.6    7:55
   48    2  Pete Gligor, 71, Alliance, OH               25:41.78    25:44.2    8:18
  102    3  Tom Frederick, 78, Austintown, OH           33:39.39    33:43.5   10:53
  125    4  Warren Young, 74, Farmdale, OH              41:24.04    41:33.0   13:24
 
 
       CLASS                                             CHIP         GUN
 PLACE PLACE           FINISHER                         TIME      TIME      PACE
 
Women Under 15
   77    1  Emily Evans, 13, Boardman, OH               29:40.89    29:41.4    9:35
   84    2  Abbey Evans, 13, Boardman, OH               30:19.31    30:19.5    9:47
   96    3  McKinley Fielding, 9, Fort Benning, GA      32:58.30    33:01.0   10:39
  107    4  Natalie Winkle, 14, Austintown, Ohio        34:38.08    34:43.7   11:12
 
Women 15 - 19
   28    1  Taylor Smith, 15, Canfield, Ohio            24:05.82    24:07.7    7:47
   34    2  Amanda Choma, 17, Austintown, OH            24:31.40    24:34.7    7:56
   39    3  Jaclynn Choma, 17, Austintown, OH           24:53.49    24:56.5    8:03
   57    4  Kayleigh Choma, 18, Austintown, OH          26:41.84    26:45.7    8:38
 
Women 20 - 29
   15    1  Felice Reid, 29, North Lima, OH             23:04.08    23:06.0    7:27
   19    2  Jennifer Kopanic, 21, Boardman, OH          23:34.67    23:39.0    7:38
   46    3  Harmony Ramunno, 27, Stow, OH               25:32.26    25:33.4    8:15
   68    4  Lauren Gallo, 28, Canfield, Ohio            28:20.43    28:27.9    9:11
  100    5  Samantha Jaques, 20, Niles, OH              33:14.01    33:21.0   10:45
  108    6  Bridget Bowes, 26, Struthers, OH            34:50.39    34:57.1   11:16
  109    7  Allison Gineti, 26, Struthers, OH           35:21.68    35:28.2   11:26
  114    8  Samantha Mirto, 20, Warren, OH              36:32.30    36:36.6   11:49
  126    9  Lisa Bowman, 21, Leetonia, OH               42:26.53    42:30.1   13:43
 
Women 30 - 39
    3    1  Sarah Flament, 37, Poland, OH               18:58.69    18:58.8    6:07
   14    2  Amanda McNinch, 32, Poland, OH              22:56.67    22:56.9    7:24
   30    3  Jen Latell, 34, Boardman, OH                24:14.40    24:16.0    7:50
   44    4  Terri Liller, 32, Boardman, OH              25:26.73    25:27.8    8:13
   55    5  Lisa Neeld, 35, Cortland, OH                26:22.19    26:24.1    8:31
   60    6  Natalie Lariccia, 34, Canfield, OH          31:28.12    27:18.8    8:49
   72    7  Maria Lopuchovsky, 39, Poland, OH           28:43.54    28:46.0    9:17
   74    8  Diane Marshall, 38, Struthers, OH                .69    29:11.1    9:25
   78    9  Natalie Lariccia, 34, Canfield, OH          31:28.12    29:47.6    9:37
   89   10  Kata Gainard, 33, Youngstown, OH            31:28.10    31:31.1   10:10
   90   11  Natalie Lariccia, 34, Canfield, OH          31:28.12    31:33.0   10:11
   94   12  Eva Mastromatteo, 34, Erie, PA              32:34.97    32:38.1   10:32
   97   13  Jolene Fielding, 37, Fort Benning, GA       32:58.55    33:01.2   10:39
  103   14  Amanda Currington, 38, Warren, OH           33:43.49    33:48.0   10:54
  105   15  Amy May, 31, Boardman, Ohio                 34:31.92    34:37.5   11:10
  112   16  Kelly Ghizzoni, 30, Hubbard, Ohio           36:17.46    36:21.5   11:44
  116   17  Athena Tausch, 37, Salem, Ohio              37:04.12    37:09.2   11:59
  128   18  Hillary Madeline, 32, Warren, Ohio          45:30.37    45:39.1   14:44
 
Women 40 - 49
   43    1  Renay Choma, 44, Austintown, OH             25:11.35    25:15.1    8:09
   49    2  Jennifer Raller, 44, Youngstown, Ohio       25:39.89    25:45.2    8:18
   75    3  Maria Hoffmaster, 44, Poland, OH            29:10.48    29:13.6    9:26
   83    4  Kristen Sailor, 42, Boardman, OH            30:11.99    30:17.1    9:46
   85    5  Francine Packard, 41, Warren, OH                 .69    30:24.7    9:49
   93    6  Jennifer Leugers, 40, Canfield, Ohio        32:25.93    32:29.6   10:29
  113    7  Rebecca Musch, 40, Struthers, OH            36:16.25    36:23.3   11:44
  120    8  Mary Huffman, 48, Youngstown, OH            38:36.58    38:41.9   12:29
  123    9  Cindy Hritz, 45, Boardman, OH               39:50.81    39:58.1   12:54
  127   10  Anna Pascarella, 48, New Castle, PA         43:27.30    43:34.2   14:03
  129   11  Yulanda McCarthy-Harris, 45, Boardman, OH   46:51.53    46:58.4   15:09
 
Women 50 - 59
   67    1  Lisa Jensen, 51, Youngstown, OH             28:18.35    28:27.0    9:11
   76    2  Jeri Hessman, 50, Arlington, Virginia       29:11.76    29:17.4    9:27
   95    3  Kathy Deskin, 56, Youngstown, OH            32:32.15    32:39.8   10:32
   98    4  Susan Ridge, 52, Boardman, OH               33:04.77    33:11.3   10:42
   99    5  Debbie LaFond, 55, Eastlake, Ohio           33:15.38    33:19.9   10:45
  101    6  Debbie Liptak, 54, Boardman, OH             33:32.21    33:36.4   10:50
  121    7  Brenda Herman, 53, Canfield, OH             39:02.10    39:09.8   12:38
 
Women 60 - 69
   86    1  Ellen Satre, 67, Youngstown, Ohio           30:34.06    30:40.5    9:54
  124    2  Patricia Lydic, 63, Youngstown, OH          41:19.10    41:23.3   13:21
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us