2012 Takeoff Memorial Race - Trooper Iwaniec

Print Logo image

5K Results follwed by 10K Results

2012 TAKEOFF MEMORIAL RACE 5K RESULTS

Latrobe, PA

April 21, 2012

54 DEG, AND OVERCAST
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
5K
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Jeff Vitek, 35, Carlisle, PA               18:43.3    6:02
    2    2  Jon Mains, 32, Latrobe, PA                 18:54.4    6:06
    3    3  Jeffrey Ashcraft, 21, Latrobe, PA          19:07.7    6:10
 
Open Women
    9    1  Dana Newlin, 33, Mt. Pleasant, PA          20:44.8    6:42
   19    2  Amy Minogue, 26, XX                        21:51.8    7:03
   22    3  Julie Bromyard, 16, XX                     22:00.0    7:06
 
5K LAW
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Jeff Vitek, 35, Carlisle, PA               18:43.3    6:02
    2    2  Rc Means, 36, Brookville, PA               21:12.4    6:50
    3    3  Jonathan Kinsey, 45, Harrisburg, PA        22:30.5    7:16
 
Open Women
   11    1  Noelle Daniels, 26, Warren, PA             26:40.9    8:36
   13    2  Rachel E. Graham, 37, Valencia, PA         27:56.2    9:01
   15    3  Amanda Cagno, 31, Cranberry Twp , PA       28:56.5    9:20
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   36    1  Cameron Binda, 11, Greensburg, PA          23:00.6    7:25
   53    2  Aidan Gillespie, 10, Ligonier, PA          23:42.6    7:39
   87    3  Colvin Stallings, 11, Latrobe, PA          25:56.3    8:22
 
Men 15 - 19
    5    1  Travis Conway, 15, West Newton, PA         19:23.7    6:15
    6    2  Dylan Jackman, 17, Ligonier, PA            19:41.1    6:21
   12    3  Daniel Turnsek, 16, West Newton, PA        21:16.6    6:52
 
Men 20 - 29
    4    1  Br  Paul Sheller, 29, Latrobe, PA          19:12.8    6:12
    7    2  nicholas ciambro, 27, Pittsburgh, PA       19:54.6    6:25
   11    3  Jacob Miller, 27, Uniontown, PA            21:13.6    6:51
 
Men 30 - 39
    8    1  Jim Silvis, 36, Latrobe, PA                20:37.0    6:39
   10    2  Rc Means, 36, Brookville, PA               21:12.4    6:50
   20    3  Chuck Burd, 37, Mt. Pleasant, PA           21:53.3    7:04
 
Men 40 - 49
   18    1  Jeff Irons, 41, Greensburg, PA             21:46.8    7:02
   28    2  Jonathan Kinsey, 45, Harrisburg, PA        22:30.5    7:16
   40    3  John Goldsworthy, 43, Champion, PA         23:24.3    7:33
 
Men 50 - 59
   46    1  Jim Korona, 56, Latrobe, PA                23:28.3    7:34
   54    2  Ron Wagner, 59, Ligonier, PA               23:47.2    7:40
   55    3  William Bromyard, 54, XX                   23:58.3    7:44
 
Men 60 & Up
   65    1  Rich Null, 60, Latrobe, PA                 24:43.1    7:58
  117    2  Paul Roble, 66, Latrobe, PA                26:56.0    8:41
  165    3  Bob Krempasky, 67, Latrobe, PA             29:06.1    9:23
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   81    1  Meghan Zalich, 13, Latrobe, PA             25:37.4    8:16
   82    2  Megan Sensue, 13, Latrobe, PA              25:37.4    8:16
   84    3  Malia Anderson, 11, Greensburg, PA         25:38.1    8:16
 
Women 15 - 19
   25    1  Tessa Conville, 18, Hutchinson, PA         22:18.8    7:12
   27    2  Jacquelyn Hauser, 18, Greensburg, PA       22:29.0    7:15
   48    3  Carly Meholic, 19, Latrobe, PA             23:29.7    7:35
 
Women 20 - 29
   29    1  Carrie Burst, 20, Latrobe, PA              22:31.7    7:16
   61    2  Gloria Bullock, 21, Latrobe, PA            24:36.3    7:56
   64    3  Carin Benz, 29, North Huntingdon, PA       24:39.1    7:57
 
Women 30 - 39
   23    1  Rachel Faust, 35, North Huntingdon, PA     22:04.2    7:07
   34    2  Karen Wydareny, 39, Latrobe, PA            22:49.7    7:22
   37    3  Ana McGaun, 35, XX                         23:08.6    7:28
 
Women 40 - 49
   70    1  Claudia Gironda, 42, XX                    24:58.4    8:03
   86    2  Cindy Palmer, 48, New Florence, PA         25:51.4    8:20
  106    3  Wendy Hager, 45, Ligonier, PA              26:40.3    8:36
 
Women 50 - 59
   62    1  Lisa Gjebre, 53, Greensburg, PA            24:37.4    7:57
  127    2  Cindy Hildenbrand, 51, Ruffs Dale, PA      27:27.8    8:52
  207    3  Melissa Boerio, 55, Latrobe, PA            31:23.8   10:08
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
1. Yough Cross Country
    2    1  Travis Conway, 15, West Newton, PA         19:23.7    6:15
    4    1  Dana Newlin, 33*, Mt. Pleasant, PA         20:44.8    6:42
    6    3  Daniel Turnsek, 16, West Newton, PA        21:16.6    6:52
    8    4  Codie Buglar, 16, North Newton, PA         21:18.1    6:52
   11    7  Aaron Morgan, 17, Herminie, PA             21:55.6    7:04
Total Time = 1:44:38.6     Total Places = 31
 
2. Wildcat Runners
    1    2  Jon Mains, 32, Latrobe, PA                 18:54.4    6:06
   12    2  Rachel Faust, 35*, North Huntingdon, PA    22:04.2    7:07
   16    3  Karen Wydareny, 39*, Latrobe, PA           22:49.7    7:22
   22    4  Mark Schrecengost, 50, Avonmore, PA        24:32.9    7:55
   25   15  Tim evans, 34, new stanton, PA             24:38.4    7:57
Total Time = 1:52:59.4     Total Places = 76
 
3. Become Epic
    3    3  nicholas ciambro, 27, Pittsburgh, PA       19:54.6    6:25
   17    9  Josh Knick, 27, Pittsburgh, PA             23:26.0    7:34
   19   12  Jared Gullbergh, 31, Avalon, PA            23:30.5    7:35
   20   14  Robert Stinogle, 27, Pittsburgh, PA        23:34.0    7:36
   21   13  Bryan Vogelsang, 31, Rector, PA            23:38.1    7:37
Total Time = 1:54:03.1     Total Places = 80
 
4. Running Rams
    7    5  Neal Nanassy, 21, New Florence, PA         21:17.2    6:52
   10    5  Chuck Burd, 37, Mt. Pleasant, PA           21:53.3    7:04
   23    5  Liane Uliano-Smith, 35*, Ligonier, PA      24:34.8    7:56
   33   10  Ben Meade, 16, Ligonier, PA                25:36.4    8:16
   50    5  Kathryn Sclesky, 40*, Greensburg, PA       27:05.3    8:44
Total Time = 2:00:26.7     Total Places = 123
 
5. Svc Ladies
   18    4  Carly Meholic, 19*, Latrobe, PA            23:29.7    7:35
   24    3  Gloria Bullock, 21*, Latrobe, PA           24:36.3    7:56
   26    6  Natalie Baker, 21*, Latrobe, PA            24:56.7    8:03
   29    9  Claire Badman, 21*, Latrobe, PA            25:21.1    8:11
   32   11  Allyson Lambert, 21*, Latrobe, PA          25:32.9    8:14
Total Time = 2:03:56.4     Total Places = 129
 
6. Team Windswept
    9    6  Adam Ghrist, 28, Latrobe, PA               21:43.8    7:01
   15    8  David Cenkner, 18, Acme, PA                22:37.0    7:18
   34   18  Andrew Cenkner, 23, Acme, PA               25:37.7    8:16
   52   20  Robert Foster, 26, Mount Pleasant, PA      27:25.2    8:51
   53    8  Paula Frescura, 33*, Acme, PA              27:37.6    8:55
Total Time = 2:05:01.2     Total Places = 163
 
7. Svc Laxer
   14    2  Carrie Burst, 20*, Latrobe, PA             22:31.7    7:16
   30   10  Bridget Harner, 20*, Latrobe, PA           25:28.4    8:13
   37   12  Jenn Forsyth, 21*, Latrobe, PA             26:02.5    8:24
   39    9  Jess Welch, 19*, Latrobe, PA               26:05.7    8:25
   40   13  Maggie Garvey, 20*, Latrobe, PA            26:06.6    8:25
Total Time = 2:06:14.9     Total Places = 160
 
8. Yough Teachers
   43   19  Spencer Madigan, 28, Latrobe, PA           26:13.1    8:27
   60   24  John Morosky, 21, Coal Center, PA          28:15.6    9:07
   91   31  Talia Callahan, 33*, Aleron, OH            34:58.0   11:17
   93    7  Debbie Toffolo, 55*, Greensburg, PA        35:00.9   11:18
  101   25  Alexis Morosky, 16*, Coal Center, PA       36:17.8   11:43
Total Time = 2:40:45.2     Total Places = 388
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
5K
    1       Jeff Vitek, 35, Carlisle, PA               18:43.3    6:02
    2       Jon Mains, 32, Latrobe, PA                 18:54.4    6:06
    3       Jeffrey Ashcraft, 21, Latrobe, PA          19:07.7    6:10
    4    1  Br  Paul Sheller, 29, Latrobe, PA          19:12.8    6:12
    5    1  Travis Conway, 15, West Newton, PA         19:23.7    6:15
    6    2  Dylan Jackman, 17, Ligonier, PA            19:41.1    6:21
    7    2  nicholas ciambro, 27, Pittsburgh, PA       19:54.6    6:25
    8    1  Jim Silvis, 36, Latrobe, PA                20:37.0    6:39
    9       Dana Newlin, 33*, Mt. Pleasant, PA         20:44.8    6:42
   10    2  Rc Means, 36, Brookville, PA               21:12.4    6:50
   11    3  Jacob Miller, 27, Uniontown, PA            21:13.6    6:51
   12    3  Daniel Turnsek, 16, West Newton, PA        21:16.6    6:52
   13    4  Neal Nanassy, 21, New Florence, PA         21:17.2    6:52
   14    4  Codie Buglar, 16, North Newton, PA         21:18.1    6:52
   15    5  Vincent Mirigliano, 15, Greensburg, PA     21:19.3    6:53
   16    6  Grant Folgate, 15, North Huntingdon, PA    21:38.6    6:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


   17    5  Adam Ghrist, 28, Latrobe, PA               21:43.8    7:01
   18    1  Jeff Irons, 41, Greensburg, PA             21:46.8    7:02
   19       Amy Minogue, 26*, XX                       21:51.8    7:03
   20    3  Chuck Burd, 37, Mt. Pleasant, PA           21:53.3    7:04
   21    7  Aaron Morgan, 17, Herminie, PA             21:55.6    7:04
   22       Julie Bromyard, 16*, XX                    22:00.0    7:06
   23    1  Rachel Faust, 35*, North Huntingdon, PA    22:04.2    7:07
   24    4  Josh McElhaney, 30, Cranberry Twp , PA     22:14.1    7:10
   25    1  Tessa Conville, 18*, Hutchinson, PA        22:18.8    7:12
   26    5  Christian Simmons, 30, XX                  22:19.2    7:12
   27    2  Jacquelyn Hauser, 18*, Greensburg, PA      22:29.0    7:15
   28    2  Jonathan Kinsey, 45, Harrisburg, PA        22:30.5    7:16
   29    1  Carrie Burst, 20*, Latrobe, PA             22:31.7    7:16
   30    8  David Cenkner, 18, Acme, PA                22:37.0    7:18
   31    6  Mark Cornelius, 30, Youngstown, PA         22:42.5    7:19
   32    6  Reginald Harbarger, 22, Greensburg, PA     22:48.0    7:21
   33    9  Dominic Schrecengost, 16, Avonmore, PA     22:49.2    7:22
   34    2  Karen Wydareny, 39*, Latrobe, PA           22:49.7    7:22
   35    7  Jake Stein, 32, Fairfax, VA                22:59.3    7:25
   36    1  Cameron Binda, 11, Greensburg, PA          23:00.6    7:25
   37    3  Ana McGaun, 35*, XX                        23:08.6    7:28
   38    8  Jeffrey Boyle, 33, Elizabethtown, PA       23:09.5    7:28
   39    9  Jason Faust, 37, North Huntingdon, PA      23:15.8    7:30
   40    3  John Goldsworthy, 43, Champion, PA         23:24.3    7:33
   41    7  Eric McElhone, 28, Belle Vernon, PA        23:25.5    7:33
   42    8  Josh Knick, 27, Pittsburgh, PA             23:26.0    7:34
   43    9  Kurt Washnock, 22, Whitney, PA             23:26.6    7:34
   44   10  Jake Riffle, 28, Connellsville, PA         23:27.1    7:34
   45   11  Zac Keslar, 27, Murrysville, PA            23:27.3    7:34
   46    1  Jim Korona, 56, Latrobe, PA                23:28.3    7:34
   47   12  Joseph Barna, 26, Blairsville, PA          23:29.3    7:35
   48    3  Carly Meholic, 19*, Latrobe, PA            23:29.7    7:35
   49   10  Jared Gullbergh, 31, Avalon, PA            23:30.5    7:35
   50   13  Robert Stinogle, 27, Pittsburgh, PA        23:34.0    7:36
   51    4  Tori Vallana, 19*, Latrobe, PA             23:37.7    7:37
   52   11  Bryan Vogelsang, 31, Rector, PA            23:38.1    7:37
   53    2  Aidan Gillespie, 10, Ligonier, PA          23:42.6    7:39
   54    2  Ron Wagner, 59, Ligonier, PA               23:47.2    7:40
   55    3  William Bromyard, 54, XX                   23:58.3    7:44
   56    5  Casey Columbus, 17*, Stahlstown, PA        24:21.5    7:51
   57    4  Dave Cox, 41, Yukon, PA                    24:25.7    7:53
   58   12  Caleb Semsel, 38, Shillington, PA          24:32.3    7:55
   59    4  Mark Schrecengost, 50, Avonmore, PA        24:32.9    7:55
   60    4  Liane Uliano-Smith, 35*, Ligonier, PA      24:34.8    7:56
   61    2  Gloria Bullock, 21*, Latrobe, PA           24:36.3    7:56
   62    1  Lisa Gjebre, 53*, Greensburg, PA           24:37.4    7:57
   63   13  Tim evans, 34, new stanton, PA             24:38.4    7:57
   64    3  Carin Benz, 29*, North Huntingdon, PA      24:39.1    7:57
   65    1  Rich Null, 60, Latrobe, PA                 24:43.1    7:58



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


   66    4  Catherine Czapski, 20*, Cumberland, MD     24:52.4    8:01
   67    5  Kerri Humes, 31*, new stanton, PA          24:54.0    8:02
   68    5  Stephen Jodis, 50, Latrobe, PA             24:55.4    8:02
   69    5  Natalie Baker, 21*, Latrobe, PA            24:56.7    8:03
   70    1  Claudia Gironda, 42*, XX                   24:58.4    8:03
   71    6  Stevie Huston, 18*, Greensburg, PA         24:58.9    8:03
   72    6  Ashley Heckel, 28*, Derry, PA              25:00.8    8:04
   73    7  Alicia Heckel, 28*, Latrobe, PA            25:00.9    8:04
   74   14  Nathan Susko, 24, Mount Pleasant, PA       25:13.4    8:08
   75    8  Claire Badman, 21*, Latrobe, PA            25:21.1    8:11
   76    9  Bridget Harner, 20*, Latrobe, PA           25:28.4    8:13
   77   15  Anne Carroll, 29, Latrobe, PA              25:30.2    8:14
   78   10  Allyson Lambert, 21*, Latrobe, PA          25:32.9    8:14
   79   10  Ben Meade, 16, Ligonier, PA                25:36.4    8:16
   80   16  Joseph Wagner, 24, Pittsburgh, PA          25:36.9    8:16
   81    1  Meghan Zalich, 13*, Latrobe, PA            25:37.4    8:16
   82    2  Megan Sensue, 13*, Latrobe, PA             25:37.4    8:16
   83   17  Andrew Cenkner, 23, Acme, PA               25:37.7    8:16
   84    3  Malia Anderson, 11*, Greensburg, PA        25:38.1    8:16
   85    7  Beth Ann Wieber, 19*, Latrobe, PA          25:38.8    8:16
   86    2  Cindy Palmer, 48*, New Florence, PA        25:51.4    8:20
   87    3  Colvin Stallings, 11, Latrobe, PA          25:56.3    8:22
   88   14  Jason Wagner, 39, Pleasantville, PA        26:01.6    8:24
   89   11  Jenn Forsyth, 21*, Latrobe, PA             26:02.5    8:24
   90   11  Alex Manns, 16, XX                         26:05.0    8:25
   91    8  Jess Welch, 19*, Latrobe, PA               26:05.7    8:25
   92   12  Maggie Garvey, 20*, Latrobe, PA            26:06.6    8:25
   93    4  Olivia Morgan, 12*, Ligonier, PA           26:09.9    8:26
   94    5  Vincent White, 48, Tionesta, PA            26:10.4    8:27
   95   12  Jon Albert, 16, West Newton, PA            26:11.1    8:27
   96   18  Spencer Madigan, 28, Latrobe, PA           26:13.1    8:27
   97    6  Mike Wrobleski, 54, Monroeville, PA        26:14.6    8:28
   98    4  Teddy Race, 10, Kane, PA                   26:21.9    8:30
   99   15  Ed Mazur, 37, Greensburg, PA               26:28.1    8:32
  100    9  Megan Blake, 18*, Latrobe, PA              26:31.0    8:33
  101   13  Joshua Belko, 16, Ruffsdale, PA            26:38.7    8:36
  102   10  Tammy Neyman, 15*, Yukon, PA               26:39.0    8:36
  103    7  Tom Gillespie, 51, Latrobe, PA             26:39.8    8:36
  104    6  Todd Koebley, 41, Warren, PA               26:39.8    8:36
  105    7  Don Constantine, 49, Greensburg, PA        26:40.0    8:36
  106    3  Wendy Hager, 45*, Ligonier, PA             26:40.3    8:36
  107   13  Emma Leonard, 21*, Latrobe, PA             26:40.5    8:36
  108    4  Alana Fusco, 45*, Ligonier, PA             26:40.6    8:36
  109   14  Noelle Daniels, 26*, Warren, PA            26:40.9    8:36
  110   16  jon graham, 38, Greensburg, PA             26:41.6    8:37
  111    8  John Mylant, 49, Greensburg, PA            26:42.2    8:37
  112    5  Hannah Smith, 13*, Pittsburgh, PA          26:42.3    8:37
  113   17  Edward Morgan, 39, Ligonier, PA            26:49.1    8:39
  114    9  Jeff Danner, 42, Connellsville, PA         26:54.3    8:41
  115   18  Matt Smith, 35, Greensburg, PA             26:54.4    8:41
  116   11  Heidi Smith, 18*, Ligonier, PA             26:55.0    8:41
  117    2  Paul Roble, 66, Latrobe, PA                26:56.0    8:41
  118   15  Deborah Bobich, 26*, West Newton, PA       26:57.4    8:42
  119    5  Kathryn Sclesky, 40*, Greensburg, PA       27:05.3    8:44
  120    6  Ashlee Boyle, 37*, McKeesport, PA          27:05.4    8:44
  121   19  Thomas Mikan, 30, Jeannette, PA            27:09.5    8:46
  122   14  chuck sever, 18, new stanton, PA           27:09.8    8:46
  123   16  Daici Fulcomer, 27*, Bolivar, PA           27:16.3    8:48
  124   19  Robert Foster, 26, Mount Pleasant, PA      27:25.2    8:51
  125   17  Lindsey Rushnock, 26*, Greensburg, PA      27:25.6    8:51
  126   20  Chad Krehlik, 39, Latrobe, PA              27:27.5    8:51
  127    2  Cindy Hildenbrand, 51*, Ruffs Dale, PA     27:27.8    8:52
  128   12  Natalie Kohuth, 15*, Wyano, PA             27:28.6    8:52
  129    7  Paula Frescura, 33*, Acme, PA              27:37.6    8:55
  130   20  John Giesey, 27, Ligonier, PA              27:38.8    8:55
  131   21  Chase Kuhns, 27, New Kensington, PA        27:40.5    8:56
  132   21  Nick Dreistadt, 32, Penn, PA               27:44.1    8:57
  133   22  Jeffrey Philburn, 32, Dawson, PA           27:51.6    8:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  134   18  Ashley Crossland, 29*, Scottdale, PA       27:53.3    9:00
  135   19  Katherine Czekanski, 29*, Irwin, PA        27:55.4    9:00
  136    8  Rachel E. Graham, 37*, Valencia, PA        27:56.2    9:01
  137    9  Jacqulyn Obara, 33*, Elizazbeth, PA        27:56.6    9:01
  138   10  Jessica Binda, 30*, Philadelphia, PA       27:57.0    9:01
  139   22  Neil Kazilla, 22, XX                       27:57.3    9:01
  140    6  Megan Baker, 8*, Derry, PA                 28:00.6    9:02
  141   13  Lizz Ritenour, 17*, Youngstown, PA         28:01.1    9:02
  142   23  David Trout, 30, Latrobe, PA               28:09.1    9:05
  143    8  Paul Blazevich, 51, North Huntingdon, PA   28:09.7    9:05
  144   14  Liz Sever, 17*, Hermine, PA                28:12.5    9:06
  145   23  John Morosky, 21, Coal Center, PA          28:15.6    9:07
  146   20  Nicole Bell, 29*, Greensburg, PA           28:22.3    9:09
  147   10  Stephen Burlas, 46, Jeannette, PA          28:22.7    9:09
  148    9  Jim Caputo, 51, North Huntingdon, PA       28:25.0    9:10
  149   21  Rebecca Leonard, 20*, Latrobe, PA          28:25.3    9:10
  150   11  Peg McCaffrey, 35*, Latrobe, PA            28:32.2    9:12
  151   15  Megan Cox, 16*, Yukon, PA                  28:37.0    9:14
  152   15  Clayton Nanassy, 19, Latrobe, PA           28:37.8    9:14
  153   16  Hannah Gabriel, 18*, Slickville, PA        28:39.1    9:15
  154   24  Christopher Dellangelo, 26, XX             28:40.5    9:15
  155   22  Marcy Pol, 27*, Canonsburg, PA             28:43.9    9:16
  156   12  Christina Andrae, 34*, Latrobe, PA         28:45.6    9:17
  157   17  Molly Snyder, 19*, Latrobe, PA             28:49.6    9:18
  158   18  Michelle Mitchell, 19*, Latrobe, PA        28:52.7    9:19
  159   25  William Tjan, 29, XX                       28:54.2    9:19
  160   19  Natalie Ambrozie, 19*, Latrobe, PA         28:54.6    9:20
  161   13  Amanda Cagno, 31*, Cranberry Twp , PA      28:56.5    9:20
  162   26  Eric W. Stuby, 27, Fairfield, PA           29:04.3    9:23
  163   27  Jarrod Stephenson, 25, Derry, PA           29:05.0    9:23
  164   10  Randy Stephenson, 54, Derry, PA            29:05.4    9:23
  165    3  Bob Krempasky, 67, Latrobe, PA             29:06.1    9:23
  166    5  Bryce Willian, 13, Mt. Pleasant, PA        29:11.6    9:25
  167   14  Jennifer Constantine, 31*, Jeannette, PA   29:14.0    9:26
  168   23  Lisa Zosky, 26*, XX                        29:20.3    9:28
  169   15  Aimee Zosky, 33*, Blairsville, PA          29:21.0    9:28
  170   11  Albert Ghrist, 57, Ligonier, PA            29:23.6    9:29
  171   24  Jeffery Benson, 39, XX                     29:26.5    9:30
  172    6  Dylan Grindle, 13, Mt Pleasant, PA         29:28.5    9:30
  173   16  Michelle Barras, 37*, Jeannette, PA        29:29.7    9:31
  174   28  Graham Harbison, 28, Greensburg, PA        29:30.0    9:31
  175   24  Lydia Heatwole, 26*, Harrisonburg, VA      29:33.9    9:32
  176   29  Matthew Baughman, 24, Greensburg, PA       29:39.1    9:34
  177   25  Kaley Burkardt, 20*, Latrobe, PA           29:42.4    9:35
  178   11  Joe DeSalvo, 40, West Brownsville, PA      29:58.1    9:40
  179   17  Marsha Ward, 37*, Greensburg, PA           29:58.2    9:40
  180   12  Scott McCloskey, 42, Hunker, PA            29:59.0    9:40
  181   25  Johnathan Weiland, 31, Meadville, PA       29:59.1    9:40
  182   30  Cody Houser, 27, Pittsburgh, PA            29:59.3    9:40
  183   18  Kim Thorsen, 33*, North Huntingdon, PA     30:06.0    9:43
  184   19  Angela Mohring, 36*, Latrobe, PA           30:15.8    9:46
  185   26  Ashley Heining, 23*, Latrobe, PA           30:15.8    9:46
  186    6  Peggy Shaw, 42*, Greensburg, PA            30:17.5    9:46
  187   20  Mollie Yandrick, 19*, Latrobe, PA          30:17.9    9:46
  188   27  Lesley Manns, 21*, Irwin, PA               30:19.7    9:47
  189    7  Kathleen Watters, 45*, West Hickory, PA    30:24.3    9:48
  190   12  George Kuzilla, 52, Home, PA               30:26.2    9:49
  191   26  Robert Shaw, 31, Blairsville, PA           30:36.2    9:52
  192    7  Sophia Czhinecki, 14*, Greensburg, PA      30:37.2    9:53
  193   27  wayne Kline, 38, Marienville, PA           30:44.5    9:55
  194   20  Andrea Cuda, 39*, Latrobe, PA              30:50.1    9:57
  195       Lee Markosky, Derry, PA                    30:55.7    9:59
  196   21  Alicia Bell, 32*, Greensburg, PA           30:56.0    9:59
  197   28  Kevin Laskey, 32, Greensburg, PA           30:57.1    9:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  198   16  James Sokol, 15, Sutersville, PA           30:59.0   10:00
  199   31  Steve Ghrist, 29, Latrobe, PA              30:59.4   10:00
  200   29  Adam Storey, 33, Ligonier, PA              31:02.7   10:01
  201   28  Aubrey Saccol, 24*, Johnstown, PA          31:03.6   10:01
  202   29  Jesse Lanais, 29*, FaRhope, PA             31:06.0   10:02
  203   17  Max Zahrobsky, 17, Delmont, PA             31:08.9   10:03
  204   32  Joe Kozuch, 27, Somerset, PA               31:12.4   10:04
  205   33  Christopher Cole, 28, Pittsburgh, PA       31:14.9   10:05
  206   34  Patrick Bouch, 26, Lower Burrell, PA       31:15.3   10:05
  207    3  Melissa Boerio, 55*, Latrobe, PA           31:23.8   10:08
  208   30  Allison Colbert, 27*, Greensburg, PA       31:26.5   10:09
  209   13  Albert J. Riverardo III, 46, Jeannette, PA 31:28.1   10:09
  210   22  Jamie Eckenrod, 32*, Johnstown, PA         31:28.6   10:09
  211   35  Stephen Bridge, 26, Ligonier, PA           31:29.2   10:09
  212   30  Jonathan Confer, 30, York, PA              31:32.0   10:10
  213   36  Mickey Stormer, 29, Corsica, PA            31:34.0   10:11
  214   31  Shawnna Edwards, 20*, Latrobe, PA          31:34.4   10:11
  215   32  Megan Fisher, 20*, Latrobe, PA             31:35.0   10:11
  216   23  Sonya Yunetz, 39*, Greensburg, PA          31:35.7   10:12
  217   13  James Meade, 52, Ligonier, PA              31:39.8   10:13
  218    8  Madison Safron, 10*, XX                    31:45.6   10:15
  219   14  Lou Flores, 52, Greensburg, PA             31:55.3   10:18
  220    8  Sheila Drexler, 45*, Greensburg, PA        31:55.5   10:18
  221   33  Robin Guter, 25*, XX                       32:01.6   10:20
  222   31  Jared Demi, 31, Greensburg, PA             32:02.0   10:20
  223   24  Brooke Baker, 31*, Cranberry Townshi, PA   32:02.5   10:20
  224   34  Karissa Kilgore, 26*, Export, PA           32:04.2   10:21
  225   35  Jennifer Smith, 28*, Pittsburgh, PA        32:05.4   10:21
  226    9  Patricia Soforic, 45*, Mount Pleasant, PA  32:16.9   10:25
  227   14  Pete Cuda, 40, Latrobe, PA                 32:21.3   10:26
  228    9  Juliana Margaret Mills, 12*, Latrobe, PA   32:23.5   10:27
  229   36  Julie Kromer, 26*, XX                      32:28.2   10:28
  230   10  Amy Wiegand, 43*, Johnstown, PA            32:40.0   10:32
  231   11  julie urbanic, 45*, Jeannette, PA          32:56.0   10:37
  232   15  James Magee, 47, Jeannette, PA             32:59.8   10:39
  233   10  Lydia Herrholtz, 11*, Ligonier, PA         33:02.4   10:39
  234   12  Connie Shafran, 46*, Latrobe, PA           33:03.4   10:40
  235   21  Alayna Cagno, 17*, Gibsonia, PA            33:04.9   10:40
  236   13  Shari Herrholtz, 43*, Laughlintown, PA     33:05.4   10:40
  237   11  Abby Shaffer, 10*, XX                      33:05.8   10:41
  238    4  Darlene Upson, 56*, Latrobe, PA            33:17.5   10:44
  239   37  Mary O'Hara, 20*, Bradenville, PA          33:28.9   10:48
  240   37  Richard Diantoniis, 20, Altoona, PA        33:29.0   10:48
  241   38  Lauren Jones, 26*, Murrysville, PA         33:36.3   10:50
  242   25  Sue Dettling, 33*, Derry, PA               33:36.6   10:51
  243   26  kari matlock, 31*, Latrobe, PA             33:39.0   10:51
  244   32  Kris Baker, 37, Derry, PA                  33:43.5   10:53
  245   12  Ashley Baker, 6*, Derry, PA                33:43.6   10:53
  246   38  Marcus Springer, 26, Pittsburgh, PA        33:45.7   10:53
  247   39  Benjamin West, 28, Silver Spring           33:49.1   10:55
  248    5  Cindy Mirigliano, 52*, Greensburg, PA      33:53.7   10:56
  249   27  Bridget Johnson, 36*, XX                   33:54.6   10:56
  250   39  Ayla Ott, 23*, Greensburg, PA              33:58.9   10:58
  251   15  David Bryan, 50, Punxsutawney, PA          34:01.2   10:58



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  252   28  Jessica Shuber, 32*, Ruffs Dale, PA        34:13.1   11:02
  253   22  Kassidy Wyman, 16*, New Florence, PA       34:13.8   11:03
  254   18  Sam Marsh, 15, Acme, PA                    34:14.4   11:03
  255   14  Sherry Eicher, 46*, Mt. Pleasant, PA       34:20.0   11:04
  256    7  Alex Pomarico, 10, Mt. Pleasant, PA        34:22.9   11:05
  257   29  Lynn Pomarico, 38*, Mt. Pleasant, PA       34:26.6   11:07
  258    8  Tyler Conville, 13, XX                     34:53.2   11:15
  259    6  Susan Mignogna, 53*, Ligonier, PA          34:54.0   11:15
  260   40  Jess Drury, 20*, Latrobe, PA               34:54.6   11:16
  261   15  Linda Ashcraft, 46*, Latrobe, PA           34:54.8   11:16
  262   30  Talia Callahan, 33*, Aleron, OH            34:58.0   11:17
  263   41  Kerry Tittinger, 21*, Latrobe, PA          35:00.3   11:17
  264    7  Debbie Toffolo, 55*, Greensburg, PA        35:00.9   11:18
  265   16  Art Hooper, 48, XX                         35:03.0   11:18
  266    8  Colleen Cleavenger, 54*, Champion, PA      35:07.5   11:20
  267   42  Kiana Wilson, 20*, Latrobe, PA             35:09.7   11:21
  268   16  Donna Dietrick, 49*, Patton, PA            35:10.5   11:21
  269   17  Rhonda Hazlett, 40*, Derry, PA             35:20.3   11:24
  270    4  Bob Lizik, 61, Kittanning, PA              35:20.3   11:24
  271   31  joy piper, 39*, Acme, PA                   35:20.5   11:24
  272   43  Mercedes Guilford, 20*, Latrobe, PA        35:29.4   11:27
  273   44  Hannah Hackman, 20*, Latrobe, PA           35:29.4   11:27
  274   45  Carla Flowers, 25*, Derry, PA              35:31.6   11:28
  275   23  Brittney Hoffmann, 15*, Smithton, PA       35:39.7   11:30
  276   13  Lexie Smith, 9*, Ligonier, PA              35:50.2   11:34
  277   32  Jessica Graham, 32*, Pittsburgh, PA        35:58.7   11:36
  278   46  Lauren Eicher, 21*, Mt. Pleasant, PA       36:07.8   11:39
  279   47  Megan Arthur, 25*, XX                      36:07.8   11:39
  280   48  Valerie Sukits, 28*, Pittsburgh, PA        36:09.4   11:40
  281   18  Lori Kalp, 46*, Stahlstown, PA             36:12.3   11:41
  282   24  Alexis Morosky, 16*, Coal Center, PA       36:17.8   11:43
  283   19  Shelly Ciaramella, 42*, Greensburg, PA     36:22.2   11:44
  284    9  Vicki Rerko, 54*, Monroeville, PA          36:34.2   11:48
  285   49  Christina Gongaware, 23*, North Huntingdon, PA
                                                        36:56.2   11:55
  286   40  Peter Dehoff, 24, Greensburg, PA           36:56.6   11:55
  287   50  Amy Buxton, 22*, North Huntingdon, PA      36:56.8   11:55



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  288   33  Dana Spillar, 33*, XX                      37:25.0   12:04
  289   10  Jan Ghrist, 54*, Ligonier                  37:29.9   12:06
  290   34  Angela Kepple, 30*, Greensburg, PA         37:32.9   12:07
  291   35  Kristin Mlay, 32*, Ligonier, PA            37:39.8   12:09
  292   17  Tim Powell, 44, Brookville, PA             37:53.5   12:13
  293   51  Carly O'Brien, 28*, Brookville, PA         37:53.7   12:13
  294   14  Shanna Conway, 13*, West Newton, PA        38:08.9   12:18
  295   52  Dana Oliver, 26*, Pittsburgh               38:13.2   12:20
  296   25  Lindsey Labuda, 19*, Acme, PA              38:23.8   12:23
  297   53  Alyssa Labuda, 24*, Acme, PA               38:24.0   12:23
  298   16  John Cenkner, 57, Acme, PA                 38:55.8   12:33
  299   54  Melissa Koskee, 29*, Mount Pleasant, PA    39:03.4   12:36
  300   20  Chris Williams, 41*, Mt. Pleasant, PA      39:05.5   12:37
  301   21  Cindy Funk, 45*, Derry, PA                 39:30.8   12:45
  302   36  Lindy Charney, 35*, North Huntingdon, PA   39:53.2   12:52
  303   37  Stephanie Tierney, 31*, Herminie, PA       39:53.3   12:52



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  304   38  Rachel Pitts, 31*, Latrobe, PA             40:26.4   13:03
  305       Kathy Popovic*, West Newton, PA            40:43.0   13:08
  306   11  Carol Forsyth, 51*, Greensburg, PA         40:59.6   13:13
  307   12  Melissa Brooks, 52*, Latrobe, PA           41:03.0   13:15
  308   26  Taylor Cosalter, 18*, Ruffsdale, PA        41:09.8   13:17
  309   39  Laura Henderson, 38*, Ligoiner, PA         41:27.1   13:22
  310   33  Matthew Schwender, 33, XX                  41:30.6   13:23
  311   13  lois hilliard, 55*, Greensburg, PA         42:31.5   13:43
  312   14  Kristen Klaruhn, 51*, New Florence, PA     43:12.4   13:56



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  313   15  Adrianna Guarino, 12*, Greensburg, PA      43:32.8   14:03
  314   16  Libby Jones, 11*, Greensburg, PA           43:32.8   14:03
  315   55  Kristina Ghrist, 28*, Latrobe, PA          44:02.9   14:13
  316   15  Deborah Milito, 56*, XX                    45:25.8   14:39



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  317       Nora Posival*, Latrobe, PA                 53:52.6   17:23
  318   41  Juan Martinez, 26, Pittsburgh, PA          54:16.0   17:30



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  319   22  Jenny Semsel, 42*, Shillington, PA         58:15.7   18:48
  320   17  Eden Semsel, 7*, Shillington, PA           58:15.8   18:48



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  321   23  Tricia Gaia, 41*, Greensburg, PA           59:35.5   19:13



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  322       Dana Scarpiti*, XX                       1:03:22.4   20:27
  323   40  Kim Morrison, 35*, XX                    1:04:20.8   20:45



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


  324   18  James Monkeliss, 42, Greensburg, PA      1:09:51.1   22:32
* indicates females
7 finishers among Males (no age given)
8 finishers among Men Under 15
18 finishers among Men 15 - 19
41 finishers among Men 20 - 29
33 finishers among Men 30 - 39
18 finishers among Men 40 - 49
16 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 & Up
17 finishers among Women Under 15
26 finishers among Women 15 - 19
55 finishers among Women 20 - 29
40 finishers among Women 30 - 39
23 finishers among Women 40 - 49
15 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Females (no age given)
145 male finishers
179 female finishers
324 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
1. Yough Cross Country
    2    1  Travis Conway, 15, West Newton, PA         19:23.7    6:15
    4    1  Dana Newlin, 33*, Mt. Pleasant, PA         20:44.8    6:42
    6    2  Daniel Turnsek, 16, West Newton, PA        21:16.6    6:52
    8    3  Codie Buglar, 16, North Newton, PA         21:18.1    6:52
   11    4  Aaron Morgan, 17, Herminie, PA             21:55.6    7:04
Total Time = 1:44:38.6     Total Places = 31
 
2. Wildcat Runners
    1    1  Jon Mains, 32, Latrobe, PA                 18:54.4    6:06
   12    2  Rachel Faust, 35*, North Huntingdon, PA    22:04.2    7:07
   16    3  Karen Wydareny, 39*, Latrobe, PA           22:49.7    7:22
   22    1  Mark Schrecengost, 50, Avonmore, PA        24:32.9    7:55
   25    5  Tim evans, 34, new stanton, PA             24:38.4    7:57
Total Time = 1:52:59.4     Total Places = 76
 
3. Become Epic
    3    1  nicholas ciambro, 27, Pittsburgh, PA       19:54.6    6:25
   17    5  Josh Knick, 27, Pittsburgh, PA             23:26.0    7:34
   19    3  Jared Gullbergh, 31, Avalon, PA            23:30.5    7:35
   20    6  Robert Stinogle, 27, Pittsburgh, PA        23:34.0    7:36
   21    4  Bryan Vogelsang, 31, Rector, PA            23:38.1    7:37
Total Time = 1:54:03.1     Total Places = 80
 
4. Running Rams
    7    3  Neal Nanassy, 21, New Florence, PA         21:17.2    6:52
   10    2  Chuck Burd, 37, Mt. Pleasant, PA           21:53.3    7:04
   23    4  Liane Uliano-Smith, 35*, Ligonier, PA      24:34.8    7:56
   33    6  Ben Meade, 16, Ligonier, PA                25:36.4    8:16
   50    2  Kathryn Sclesky, 40*, Greensburg, PA       27:05.3    8:44
Total Time = 2:00:26.7     Total Places = 123
 
5. Svc Ladies
   18    2  Carly Meholic, 19*, Latrobe, PA            23:29.7    7:35
   24    2  Gloria Bullock, 21*, Latrobe, PA           24:36.3    7:56
   26    3  Natalie Baker, 21*, Latrobe, PA            24:56.7    8:03
   29    6  Claire Badman, 21*, Latrobe, PA            25:21.1    8:11
   32    8  Allyson Lambert, 21*, Latrobe, PA          25:32.9    8:14
Total Time = 2:03:56.4     Total Places = 129
 
6. Team Windswept
    9    4  Adam Ghrist, 28, Latrobe, PA               21:43.8    7:01
   15    5  David Cenkner, 18, Acme, PA                22:37.0    7:18
   34    8  Andrew Cenkner, 23, Acme, PA               25:37.7    8:16
   52   10  Robert Foster, 26, Mount Pleasant, PA      27:25.2    8:51
   53    5  Paula Frescura, 33*, Acme, PA              27:37.6    8:55
Total Time = 2:05:01.2     Total Places = 163
 
7. Svc Laxer
   14    1  Carrie Burst, 20*, Latrobe, PA             22:31.7    7:16
   30    7  Bridget Harner, 20*, Latrobe, PA           25:28.4    8:13
   37    9  Jenn Forsyth, 21*, Latrobe, PA             26:02.5    8:24
   39    4  Jess Welch, 19*, Latrobe, PA               26:05.7    8:25
   40   10  Maggie Garvey, 20*, Latrobe, PA            26:06.6    8:25
Total Time = 2:06:14.9     Total Places = 160
 
8. Yough Teachers
   43    9  Spencer Madigan, 28, Latrobe, PA           26:13.1    8:27
   60   13  John Morosky, 21, Coal Center, PA          28:15.6    9:07
   91    8  Talia Callahan, 33*, Aleron, OH            34:58.0   11:17
   93    2  Debbie Toffolo, 55*, Greensburg, PA        35:00.9   11:18
  101   13  Alexis Morosky, 16*, Coal Center, PA       36:17.8   11:43
Total Time = 2:40:45.2     Total Places = 388
 

Return to home page.

 

5K LAW ALL FINISHERS
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Jeff Vitek, 35, Carlisle, PA               18:43.3    6:02
    2       Rc Means, 36, Brookville, PA               21:12.4    6:50


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


    3       Jonathan Kinsey, 45, Harrisburg, PA        22:30.5    7:16
    4    1  Jake Stein, 32, Fairfax, VA                22:59.3    7:25
    5    1  Joseph Barna, 26, Blairsville, PA          23:29.3    7:35


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


    6    2  Jason Wagner, 39, Pleasantville, PA        26:01.6    8:24
    7    1  Vincent White, 48, Tionesta, PA            26:10.4    8:27
    8    1  Tom Gillespie, 51, Latrobe, PA             26:39.8    8:36
    9    2  Todd Koebley, 41, Warren, PA               26:39.8    8:36
   10    3  Don Constantine, 49, Greensburg, PA        26:40.0    8:36
   11       Noelle Daniels, 26*, Warren, PA            26:40.9    8:36
   12    3  Nick Dreistadt, 32, Penn, PA               27:44.1    8:57


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


   13       Rachel E. Graham, 37*, Valencia, PA        27:56.2    9:01
   14    2  William Tjan, 29, XX                       28:54.2    9:19
   15       Amanda Cagno, 31*, Cranberry Twp , PA      28:56.5    9:20
   16    3  Eric W. Stuby, 27, Fairfield, PA           29:04.3    9:23
   17    4  Matthew Baughman, 24, Greensburg, PA       29:39.1    9:34
   18    1  Kathleen Watters, 45*, West Hickory, PA    30:24.3    9:48
   19    2  George Kuzilla, 52, Home, PA               30:26.2    9:49
   20    4  Robert Shaw, 31, Blairsville, PA           30:36.2    9:52
   21    5  wayne Kline, 38, Marienville, PA           30:44.5    9:55


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


   22    5  Joe Kozuch, 27, Somerset, PA               31:12.4   10:04
   23    6  Christopher Cole, 28, Pittsburgh, PA       31:14.9   10:05
   24    7  Patrick Bouch, 26, Lower Burrell, PA       31:15.3   10:05
   25    4  Albert J. Riverardo III, 46, Jeannette, PA 31:28.1   10:09
   26    6  Jonathan Confer, 30, York, PA              31:32.0   10:10
   27    8  Mickey Stormer, 29, Corsica, PA            31:34.0   10:11
   28    3  David Bryan, 50, Punxsutawney, PA          34:01.2   10:58


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


   29    1  Bob Lizik, 61, Kittanning, PA              35:20.3   11:24
   30    1  Valerie Sukits, 28*, Pittsburgh, PA        36:09.4   11:40


Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top


   31    5  James Monkeliss, 42, Greensburg, PA      1:09:51.1   22:32
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
8 finishers among Men 20 - 29
6 finishers among Men 30 - 39
5 finishers among Men 40 - 49
3 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 40 - 49
29 male finishers
2 female finishers
31 total finishers

 

2012 TAKEOFF MEMORIAL RACE 10K RESULTS

Latrobe, PA

April 21, 2012

54 DEG, AND OVERCAST
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
10K
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Jeff Kuhns, 40, Latrobe, PA                31:34.5    5:06
    3    2  Jim Trautmann, 39, Wexford, PA             37:08.2    5:59
    4    3  Josh Patrick, 17, Rector, PA               38:21.9    6:11
 
Open Women
    2    1  Lisa Attenberger, 41, Greensburg, PA       31:52.1    5:08
    9    2  Pamela Walck, 40, Wilkinsburg, PA          41:00.6    6:37
   11    3  Colette Silvis, 31, Latrobe, PA            43:28.8    7:01
 
 
 
10K LAW
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Joseph Ruggery, 41, Greensburg, PA         40:11.3    6:29
    2    2  David Kostok, 28, Punxsutawney, PA         50:32.8    8:09
    3    3  William Skweres, 40, Pittsburgh, PA        51:57.4    8:23
 
Open Women
    7    1  Sally Lander, 42, Irwin, PA                53:01.2    8:33
    8    2  Kari Bauer, 45, Irwin, PA                  53:38.2    8:39
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Men 15 - 19
   94    1  Michael Keller, 15, Bolivar, PA          1:00:10.0    9:42
  124    2  Ryan Torrence, 16, Latrobe, PA           1:10:05.9   11:18
 
Men 20 - 29
   39    1  David Kostok, 28, Punxsutawney, PA         50:32.8    8:09
   63    2  George Lincoln, 27, Greensburg, PA         54:48.9    8:50
   65    3  Corey McNally, 26, Carnegie, PA            54:55.9    8:52
 
Men 30 - 39
    5    1  Jeremiah Wagner, 34, Ligonier, PA          38:36.8    6:14
    6    2  Chris Smith, 37, Latrobe, PA               38:43.7    6:15
    8    3  Chris Dildine, 31, XX                      40:28.4    6:32
 
Men 40 - 49
    7    1  Joseph Ruggery, 41, Greensburg, PA         40:11.3    6:29
   14    2  Christopher McMahon, 44, Pleasant Unity, PA
                                                        44:49.3    7:14
   18    3  Paul Soisson, 45, Greensburg, PA           45:52.0    7:24
 
Men 50 - 59
   32    1  David Dominick, 57, Latrobe, PA            48:48.3    7:52
   33    2  Dennis Miller, 55, Connellsville, PA       48:54.7    7:53
   34    3  Mark E. Schau, 53, Edinboro, PA            49:19.7    7:57
 
Men 60 & Up
   47    1  Michael Cary, 62, Latrobe, PA              51:42.2    8:20
   52    2  David Hardwick, 60, Jeannette, PA          52:49.2    8:31
   73    3  Ed Lacinski, 60, New Kensington, PA        56:29.7    9:07
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   45    1  Jill Cline, 14, Latrobe, PA                51:06.9    8:15
   66    2  Taylor Klasnic, 14, Greensburg, PA         55:25.6    8:56
 
Women 15 - 19
   13    1  Allie Smith, 19, Pittsburgh, PA            44:43.4    7:13
   29    2  Katharine Stallings, 16, Latrobe, PA       48:36.8    7:50
   36    3  Alexandria Brant, 17, Latrobe, PA          49:31.0    7:59
 
Women 20 - 29
   12    1  Katherine Macioce, 24, Pleasant Unity, PA  43:37.5    7:02
   20    2  Carolyn Oleyar, 29, Harrisburg, PA         46:21.1    7:29
   46    3  Kayla Kuntz, 20, Latrobe, PA               51:16.2    8:16
 
Women 30 - 39
   22    1  Angela Narduzzi, 33, Greensburg, PA        46:33.7    7:31
   25    2  Jessica Rafferty, 31, Kane, PA             46:54.0    7:34
   27    3  Jean Laurent, 36, Connellsville, PA        47:20.1    7:38
 
Women 40 - 49
   24    1  Annah Sukay, 41, Greensburg, PA            46:50.8    7:33
   30    2  Valerie Christoff, 41, Ligonier, PA        48:37.2    7:51
   41    3  Genny Close, 47, Latrobe, PA               50:56.5    8:13
 
Women 50 - 59
   53    1  Susan Houston, 53, Greensburg, PA          52:52.8    8:32
  112    2  lorraine damich, 53, West Newton, PA     1:03:59.0   10:19
  126    3  Holly Kauffman, 51, Greensburg, PA       1:11:47.7   11:35
 
Women 60 & Up
   77    1  Linda Mitchell, 61, North untingdon, PA    57:04.9    9:12
  109    2  Eloise R. Cary, 61, Latrobe, PA          1:02:54.8   10:09
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
10K
    1    1  Jeff Kuhns, 40, Latrobe, PA                31:34.5    5:06
    2    1  Lisa Attenberger, 41*, Greensburg, PA      31:52.1    5:08
    3    1  Jim Trautmann, 39, Wexford, PA             37:08.2    5:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

    4    1  Josh Patrick, 17, Rector, PA               38:21.9    6:11
    5    2  Jeremiah Wagner, 34, Ligonier, PA          38:36.8    6:14
    6    3  Chris Smith, 37, Latrobe, PA               38:43.7    6:15
    7    2  Joseph Ruggery, 41, Greensburg, PA         40:11.3    6:29
    8    4  Chris Dildine, 31, XX                      40:28.4    6:32
    9    2  Pamela Walck, 40*, Wilkinsburg, PA         41:00.6    6:37
   10    5  Eric Laurent, 34, Connellsville, PA        42:17.4    6:49



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   11    1  Colette Silvis, 31*, Latrobe, PA           43:28.8    7:01
   12    1  Katherine Macioce, 24*, Pleasant Unity, PA 43:37.5    7:02
   13    1  Allie Smith, 19*, Pittsburgh, PA           44:43.4    7:13
   14    3  Christopher McMahon, 44, Pleasant Unity, PA
                                                        44:49.3    7:14
   15    6  Steven Habershaw, 34, Greensburg, PA       45:25.8    7:20
   16    7  Clay Carroll, 33, Greensburg, PA           45:38.9    7:22
   17    8  Kevin Fazio, 39, Latrobe, PA               45:45.0    7:23
   18    4  Paul Soisson, 45, Greensburg, PA           45:52.0    7:24
   19    5  Ken Baldonieri, 42, Greensburg, PA         46:05.6    7:26
   20    2  Carolyn Oleyar, 29*, Harrisburg, PA        46:21.1    7:29
   21    9  Ryan Patterson, 36, Greensburg, PA         46:29.9    7:30
   22    2  Angela Narduzzi, 33*, Greensburg, PA       46:33.7    7:31
   23   10  Nelson Lynch, 38, Mt Pleasant, PA          46:48.8    7:33
   24    3  Annah Sukay, 41*, Greensburg, PA           46:50.8    7:33
   25    3  Jessica Rafferty, 31*, Kane, PA            46:54.0    7:34
   26   11  Anthony Van Norman, 37, Greensburg, PA     47:17.9    7:38
   27    4  Jean Laurent, 36*, Connellsville, PA       47:20.1    7:38
   28       Natalie Wolff*, Latrobe, PA                48:32.0    7:50
   29    2  Katharine Stallings, 16*, Latrobe, PA      48:36.8    7:50
   30    4  Valerie Christoff, 41*, Ligonier, PA       48:37.2    7:51
   31   12  Glenn Perry, 34, Latrobe, PA               48:41.1    7:51
   32    1  David Dominick, 57, Latrobe, PA            48:48.3    7:52
   33    2  Dennis Miller, 55, Connellsville, PA       48:54.7    7:53
   34    3  Mark E. Schau, 53, Edinboro, PA            49:19.7    7:57
   35    5  Jackie Heisler, 37*, Greensburgh, PA       49:20.3    7:57
   36    3  Alexandria Brant, 17*, Latrobe, PA         49:31.0    7:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   37   13  Rob Slater, 34, Latrobe, PA                49:55.8    8:03
   38    4  John Durbin, 50, XX                        50:30.7    8:09
   39    1  David Kostok, 28, Punxsutawney, PA         50:32.8    8:09
   40    6  Dean Howard, 42, Greensburg, PA            50:34.3    8:09
   41    5  Genny Close, 47*, Latrobe, PA              50:56.5    8:13
   42       Jym Walters, Latrobe, PA                   50:58.0    8:13
   43   14  Steve Kochis, 38, North Huntingdon, PA     51:01.8    8:14
   44   15  Michael Crowe, 36, Greensburg, PA          51:04.0    8:14
   45    1  Jill Cline, 14*, Latrobe, PA               51:06.9    8:15
   46    3  Kayla Kuntz, 20*, Latrobe, PA              51:16.2    8:16
   47    1  Michael Cary, 62, Latrobe, PA              51:42.2    8:20
   48    7  William Skweres, 40, Pittsburgh, PA        51:57.4    8:23
   49    6  Adrienne Cook, 43*, Pittsburgh, PA         52:02.9    8:24
   50    4  Emily Helbling, 21*, Latrobe, PA           52:10.8    8:25
   51   16  Robert Boyle, 38, White Oak, PA            52:13.2    8:25
   52    2  David Hardwick, 60, Jeannette, PA          52:49.2    8:31
   53    1  Susan Houston, 53*, Greensburg, PA         52:52.8    8:32
   54    5  john kuklar, 51, Greensburg, PA            52:53.6    8:32
   55   17  Eric Griswold, 30, Everett, PA             52:54.8    8:32
   56    7  Sally Lander, 42*, Irwin, PA               53:01.2    8:33
   57    8  Tom Curry, 44, Latrobe, PA                 53:07.3    8:34
   58    8  Kari Bauer, 45*, Irwin, PA                 53:38.2    8:39
   59    6  Adina Dildine, 33*, Greenburg, PA          53:54.4    8:42
   60    7  Tricia Ranck, 39*, Atglen, PA              53:56.0    8:42
   61    8  Natalie Orndorff, 34*, Greensburg, PA      54:02.7    8:43
   62    9  Anna Vari, 42*, McKees Rocks, PA           54:29.0    8:47
   63    2  George Lincoln, 27, Greensburg, PA         54:48.9    8:50
   64    5  Cara Lincoln, 26*, Greensburg, PA          54:49.1    8:50
   65    3  Corey McNally, 26, Carnegie, PA            54:55.9    8:52
   66    2  Taylor Klasnic, 14*, Greensburg, PA        55:25.6    8:56
   67    6  Patrick Monahan, 56, Greensburg, PA        55:37.7    8:58
   68   18  Brady Heilman, 33, Monroeville, PA         55:43.0    8:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   69    7  Paul Troiano, 54, Latrobe, PA              55:49.2    9:00
   70    4  Jeff Hetzel, 26, Bedford, PA               56:09.8    9:04
   71    6  Camille Cobrando, 28*, Latrobe, PA         56:13.9    9:04
   72    8  Mike Fusco, 50, Ligonier, PA               56:29.6    9:07
   73    3  Ed Lacinski, 60, New Kensington, PA        56:29.7    9:07
   74    4  James Kilpatrick, 63, Jeannette, PA        56:46.6    9:09
   75    7  Natalie Blazevich, 23*, North Huntingdon, PA
                                                        56:53.3    9:11
   76    9  Kosie Shepherd-Porada, 33*, Seward, PA     57:01.2    9:12
   77    1  Linda Mitchell, 61*, North untingdon, PA   57:04.9    9:12
   78   10  Cheri Alberts, 45*, Greensburg, PA         57:28.8    9:16
   79   10  Kara Wheaton, 39*, Irwin, PA               57:32.6    9:17
   80    5  Ryan Nelson, 22, XX                        57:37.5    9:18
   81   11  Deborah M. Migyanko, 44*, Uniontown, PA    57:49.6    9:20
   82   11  Paula Metzger, 36*, Pittsburgh, PA         57:50.2    9:20
   83    9  Robert Weldon, 58, new stanton, PA         57:52.4    9:20
   84   12  Amy Baldonieri, 42*, Greensburg, PA        57:58.0    9:21
   85    6  Jeff Mallory, 28, Latrobe, PA              57:58.4    9:21
   86   19  Thomas Orndorff, 34, Greensburg, PA        58:17.8    9:24
   87    5  Roger McGuire, 62, North Huntingdon, PA    58:25.3    9:25
   88   13  Erin Race, 40*, Greensburg, PA             58:46.4    9:29
   89   20  John Zalich, 39, Latrobe, PA               58:54.7    9:30
   90    8  Megan Hubbard, 25*, Latrobe, PA            59:11.4    9:33
   91   21  Charles Welsch, 35, Latrobe, PA            59:43.5    9:38
   92   14  Jay Mastilak, 49*, Moon Township, PA       59:56.5    9:40
   93   15  Esther Molinaro, 46*, Aliquippa, PA        59:57.9    9:40
   94    2  Michael Keller, 15, Bolivar, PA          1:00:10.0    9:42
   95    4  Stephanie Heming, 16*, New Florence, PA  1:00:12.5    9:43
   96   12  Jessica Golden, 35*, Ligonier, PA        1:00:17.2    9:43
   97    7  Jason Pishney, 29, Greensburg, PA        1:00:48.5    9:48
   98    5  Rachel Wallace, 16*, Stahlstown, PA      1:00:55.3    9:50
   99    6  Gary Hochard, 60, New Florence, PA       1:00:57.7    9:50
  100   16  Jocelyn Palacki, 45*, XX                 1:00:58.8    9:50
  101   13  Shannon Olson, 31*, Kane, PA             1:01:10.6    9:52
  102   17  Trish Hanley, 43*, North Huntingdon, PA  1:01:14.9    9:53
  103    9  Bill Holzapfel, 43, Uniontown, PA        1:01:29.7    9:55
  104   18  Theresa Bolby, 47*, Latrobe, PA          1:01:44.4    9:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

  105    9  Judy Spelz, 24*, Latrobe, PA             1:01:58.3   10:00
  106   19  Janet Sardon, 40*, Jefferson Hills, PA   1:01:58.4   10:00
  107   10  Henry Callithen, 41, Strasburg, PA       1:01:58.9   10:00
  108   14  Nichole Tjon, 30*, O                     1:02:16.4   10:03
  109    2  Eloise R. Cary, 61*, Latrobe, PA         1:02:54.8   10:09
  110   15  Arlene Warywoda, 31*, Pittsburgh, PA     1:03:17.4   10:12
  111   20  Joyce Novotny-Prettiman, 47*, Greensburg, PA
                                                      1:03:38.9   10:16
  112    2  lorraine damich, 53*, West Newton, PA    1:03:59.0   10:19
  113   21  Karen Crow, 44*, Greensburg, PA          1:04:17.1   10:22
  114   22  Melissa Lehman, 41*, Greensburg, PA      1:04:54.0   10:28
  115   22  Dan Maffeo, 39, North Huntingdon, PA     1:05:17.2   10:32
  116       X X, XX                                  1:05:17.4   10:32
  117    8  Rick Cobrando, 29, Latrobe, PA           1:05:44.2   10:36
  118   16  Kristen Mahler, 32*, XX                  1:05:45.7   10:36
  119   17  Emily Tatsch, 36*, Pleasant Unity, PA    1:06:54.8   10:48
  120   18  Marianne Talarico-Smith, 36*, Pleasant Unity, PA
                                                      1:07:00.2   10:48
  121   10  Ashley Kessler, 28*, Pittsburgh, PA      1:08:04.2   10:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

  122   11  Kimberly Hilliard, 22*, Greensburg, PA   1:08:21.6   11:02
  123   11  William Young, 48, Lower Burrell, PA     1:09:50.6   11:16
  124    3  Ryan Torrence, 16, Latrobe, PA           1:10:05.9   11:18
  125   12  Amanda LaMantia, 28*, New Florence, PA   1:10:07.6   11:19
  126    3  Holly Kauffman, 51*, Greensburg, PA      1:11:47.7   11:35
  127   13  Jessica Ferguson, 23*, Latrobe, PA       1:12:12.9   11:39
  128   23  Heather Moreland, 41*, Ligonier, PA      1:12:52.8   11:45



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

  129    4  Lisa Houser, 56*, Ligoiner, PA           1:15:51.6   12:14
  130   24  Rita Malloy, 46*, Latrobe, PA            1:15:52.1   12:14
  131   12  Doug Ludwig, 44, Latrobe, PA             1:17:58.5   12:35
  132   19  Alexis Heimbach, 33*, Greensburg, PA     1:18:30.2   12:40
  133   20  Heather Wasler, 35*, XX                  1:18:30.3   12:40
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men 15 - 19
8 finishers among Men 20 - 29
22 finishers among Men 30 - 39
12 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women Under 15
5 finishers among Women 15 - 19
13 finishers among Women 20 - 29
20 finishers among Women 30 - 39
24 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
1 finishers among Females (no age given)
62 male finishers
71 female finishers
133 total finishers
 
 
10K LAW - All Finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Joseph Ruggery, 41, Greensburg, PA         40:11.3    6:29
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top
 
 

 
 
    2       David Kostok, 28, Punxsutawney, PA         50:32.8    8:09
    3       William Skweres, 40, Pittsburgh, PA        51:57.4    8:23
    4    1  Robert Boyle, 38, White Oak, PA            52:13.2    8:25
    5    1  john kuklar, 51, Greensburg, PA            52:53.6    8:32
    6    2  Eric Griswold, 30, Everett, PA             52:54.8    8:32
    7       Sally Lander, 42*, Irwin, PA               53:01.2    8:33
    8       Kari Bauer, 45*, Irwin, PA                 53:38.2    8:39
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top
 
 

 
 
    9    1  Jeff Hetzel, 26, Bedford, PA               56:09.8    9:04
   10    2  Mike Fusco, 50, Ligonier, PA               56:29.6    9:07
   11    3  John Zalich, 39, Latrobe, PA               58:54.7    9:30
   12    4  Charles Welsch, 35, Latrobe, PA            59:43.5    9:38
   13    1  Bill Holzapfel, 43, Uniontown, PA        1:01:29.7    9:55
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top
 
 

 
 
   14    2  Henry Callithen, 41, Strasburg, PA       1:01:58.9   10:00
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top
 
 

 
 
   15    3  William Young, 48, Lower Burrell, PA     1:09:50.6   11:16
* indicates females
 

Return to home page.

 

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us