2013 GREAT GEAUGA FAIRGROUNDS 5 MILE RESULTS

Print Logo image
 

 

2013 GREAT GEAUGA COUNTY FAIR 5 MILE RESULTS

GEAUGA COUNTY FAIRGROUNDS

Sep. 1, 2013

69 DEG, OVERCAST
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Mark Ruppe, 40                             31:05.0    6:13
    2    2  Timothy DiMarino, 25                       32:02.3    6:24
    3    3  Wesley Harton, 15, Burton, OH              33:08.6    6:38
 
Open Women
    6    1  Jennie Ballentine, 30                      34:18.5    6:52
    9    2  Rosalie Franek, 50, Hiram, OH              35:27.2    7:05
   18    3  Anna Ahrens, 20                            38:07.8    7:38
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   42    1  Tyler Carroll, 13                          41:37.5    8:19
  103    2  Dominic Orlando, 13                        59:41.9   11:56
 
Men 15 - 19
    5    1  Ben Wozniak, 15                            34:05.0    6:49
 
Men 20 - 24
   21    1  Ryan Manfredi, 20                          38:22.9    7:41
   22    2  Joe Kenny, 20, Broadview Hts, OH           38:36.9    7:43
 
 
Men 30 - 34
   29    1  Frank Baker, 30                            39:38.5    7:56
 
Men 35 - 39
   16    1  Robert Schreiner, 35                       37:35.4    7:31
   19    2  Rob Nyzen, 35                              38:15.6    7:39
   26    3  Todd Hornak, 35                            39:15.1    7:51
 
Men 40 - 44
    4    1  Todd Suszynski, 40                         33:10.8    6:38
    7    2  Kevin Suszynski, 40                        35:03.9    7:01
   14    3  Brett Schultz, 40                          37:19.5    7:28
 
Men 45 - 49
   10    1  Robert Younger, 45, Warren, OH             35:42.9    7:09
   12    2  Jim Laudato, 45                            36:46.8    7:21
   17    3  Steve Johnson, 45                          37:50.9    7:34
 
Men 50 - 54
    8    1  Steve Young, 50                            35:23.0    7:05
   13    2  Mike Weaver, 50                            37:01.4    7:24
   31    3  Ray Lambenthal, 50                         39:47.3    7:57
 
Men 55 - 59
   11    1  Bryan Zima, 55, '                          36:40.4    7:20
   33    2  Jim Pintchuk, 55                           39:59.2    8:00
   79    3  Jim Dvorak, 55                             49:06.4    9:49
 
Men 60 & Up
   30    1  Andrew Baker, 60                           39:39.2    7:56
   45    2  Dave Wilkes, 60                            41:50.8    8:22
   63    3  David Fuhry, 60                            46:42.6    9:21
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   50    1  Emma Hunkus, 13                            43:23.3    8:41
   57    2  Libby Galicki, 13                          45:49.8    9:10
   69    3  Anna Sevich, 13, Chagrin Falls, OH         47:41.2    9:32
 
Women 15 - 19
   81    1  Shelby Miller, 15, Middlefield, OH         49:58.4   10:00
 
Women 20 - 24
   60    1  Kayla Hiscox, 20                           46:07.2    9:13
 
Women 25 - 29
   20    1  Kristen O'brien, 25                        38:17.8    7:40
   44    2  Kate Casserlie, 25, W Farmington, OH       41:43.8    8:21
   82    3  Adrienne Fox, 25                           50:00.9   10:00
 
Women 30 - 34
   51    1  Elizabeth Cullivan, 30                     43:39.2    8:44
   61    2  Lisa Milgate, 30, Burton, OH               46:08.5    9:14
   70    3  Jessica Carothers, 30                      47:53.7    9:35
 
Women 35 - 39
   68    1  Kelly Snyder, 35                           47:24.0    9:29
   88    2  Tricia Ingrassia, 35                       53:37.2   10:43
   95    3  Sandy Jackam, 35                           56:55.2   11:23
 
Women 40 - 44
   55    1  Shannon Penn, 40                           45:09.4    9:02
   77    2  Karen Appell, 40                           48:50.5    9:46
   80    3  Michelle Miller, 40                        49:57.5    9:59
 
Women 45 - 49
   25    1  Deborah Pawlak, 45                         39:00.8    7:48
   34    2  Kim Girolamo, 45                           40:03.5    8:01
   38    3  Brenda Varner, 45                          40:38.8    8:08
 
Women 50 - 54
   52    1  Pat Murphy, 50                             43:45.1    8:45
   58    2  Cheri Clifford, 50                         45:52.3    9:10
   74    3  Ann Smorado, 50                            48:30.6    9:42
 
Women 55 - 59
   62    1  Suzi Ramos, 55                             46:28.8    9:18
   73    2  Luanne Dvorak, 55                          48:24.5    9:41
 
Women 60 & Up
   66    1  Tanya Cady, 60                             47:13.2    9:27
  102    2  Marie Umholtz, 60                          58:41.5   11:44
  104    3  Jean Toth, 60                            1:00:35.4   12:07
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Mark Ruppe, 40                             31:05.0    6:13
    2       Timothy DiMarino, 25                       32:02.3    6:24
    3       Wesley Harton, 15, Burton, OH              33:08.6    6:38
    4    1  Todd Suszynski, 40                         33:10.8    6:38
    5    1  Ben Wozniak, 15                            34:05.0    6:49
    6       Jennie Ballentine, 30*                     34:18.5    6:52



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

    7    2  Kevin Suszynski, 40                        35:03.9    7:01
    8    1  Steve Young, 50                            35:23.0    7:05
    9       Rosalie Franek, 50*, Hiram, OH             35:27.2    7:05
   10    1  Robert Younger, 45, Warren, OH             35:42.9    7:09
   11    1  Bryan Zima, 55, '                          36:40.4    7:20
   12    2  Jim Laudato, 45                            36:46.8    7:21
   13    2  Mike Weaver, 50                            37:01.4    7:24
   14    3  Brett Schultz, 40                          37:19.5    7:28
   15    4  Sean Thompson, 40                          37:29.2    7:30
   16    1  Robert Schreiner, 35                       37:35.4    7:31
   17    3  Steve Johnson, 45                          37:50.9    7:34
   18       Anna Ahrens, 20*                           38:07.8    7:38
   19    2  Rob Nyzen, 35                              38:15.6    7:39
   20    1  Kristen O'brien, 25*                       38:17.8    7:40
   21    1  Ryan Manfredi, 20                          38:22.9    7:41
   22    2  Joe Kenny, 20, Broadview Hts, OH           38:36.9    7:43
   23    4  Jeff Suszynski, 45                         38:40.4    7:44
   24    5  Matt Squire, 40                            38:53.6    7:47
   25    1  Deborah Pawlak, 45*                        39:00.8    7:48
   26    3  Todd Hornak, 35                            39:15.1    7:51
   27    4  Eric Kimball, 35                           39:24.3    7:53
   28    5  George Jordon, 45                          39:29.3    7:54
   29    1  Frank Baker, 30                            39:38.5    7:56
   30    1  Andrew Baker, 60                           39:39.2    7:56
   31    3  Ray Lambenthal, 50                         39:47.3    7:57
   32    6  Ken Hunkus, 45                             39:53.2    7:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   33    2  Jim Pintchuk, 55                           39:59.2    8:00
   34    2  Kim Girolamo, 45*                          40:03.5    8:01
   35    7  Roger Burzanko, 45                         40:03.6    8:01
   36    8  Tim Carroll, 45                            40:19.0    8:04
   37    4  Tim Wilson, 50, Akron, OH                  40:30.3    8:06
   38    3  Brenda Varner, 45*                         40:38.8    8:08
   39    4  Bonnie Young, 45*                          40:45.8    8:09
   40    9  Steve Rus, 45                              40:47.8    8:10
   41    5  Michael George, 50                         41:24.9    8:17
   42    1  Tyler Carroll, 13                          41:37.5    8:19
   43    5  Kelly Jordon, 45*                          41:43.4    8:21
   44    2  Kate Casserlie, 25*, W Farmington, OH      41:43.8    8:21
   45    2  Dave Wilkes, 60                            41:50.8    8:22
   46    6  Kelly Kimball, 45*                         41:56.7    8:23
   47    6  Steven Jackson, 40, Fairlawn, OH           42:31.2    8:30
   48    5  Chris Jackam, 35                           42:59.5    8:36
   49   10  Anthony Closasso, 45                       43:20.4    8:40
   50    1  Emma Hunkus, 13*                           43:23.3    8:41
   51    1  Elizabeth Cullivan, 30*                    43:39.2    8:44
   52    1  Pat Murphy, 50*                            43:45.1    8:45
   53    6  Matt Stephens, 35                          44:47.3    8:57



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   54    7  Paul James, 44                             44:59.7    9:00
   55    1  Shannon Penn, 40*                          45:09.4    9:02
   56    7  Peggy Snyder, 45*                          45:13.2    9:03
   57    2  Libby Galicki, 13*                         45:49.8    9:10
   58    2  Cheri Clifford, 50*                        45:52.3    9:10
   59    6  John Gorrell, 50                           45:53.9    9:11
   60    1  Kayla Hiscox, 20*                          46:07.2    9:13
   61    2  Lisa Milgate, 30*, Burton, OH              46:08.5    9:14
   62    1  Suzi Ramos, 55*                            46:28.8    9:18
   63    3  David Fuhry, 60                            46:42.6    9:21
   64    7  Aaron Appell, 35                           46:43.7    9:21
   65   11  Rich Waimio, 45                            47:03.2    9:25
   66    1  Tanya Cady, 60*                            47:13.2    9:27
   67    8  Sharon Roediger, 45*                       47:18.6    9:28
   68    1  Kelly Snyder, 35*                          47:24.0    9:29
   69    3  Anna Sevich, 13*, Chagrin Falls, OH        47:41.2    9:32
   70    3  Jessica Carothers, 30*                     47:53.7    9:35
   71    4  Yvonne Liddy, 30*                          47:53.8    9:35
   72    8  Russell Gilliam, 35                        48:17.0    9:39
   73    2  Luanne Dvorak, 55*                         48:24.5    9:41
   74    3  Ann Smorado, 50*                           48:30.6    9:42
   75   12  David Penn, 45                             48:31.4    9:42
   76   13  Tad Roediger, 45                           48:47.9    9:46
   77    2  Karen Appell, 40*                          48:50.5    9:46
   78    9  Diane Penn, 45*                            48:59.4    9:48
   79    3  Jim Dvorak, 55                             49:06.4    9:49
   80    3  Michelle Miller, 40*                       49:57.5    9:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   81    1  Shelby Miller, 15*, Middlefield, OH        49:58.4   10:00
   82    3  Adrienne Fox, 25*                          50:00.9   10:00
   83   14  Tom Freshly, 45                            50:09.5   10:02
   84    5  Kristen Godec, 30*                         51:28.7   10:18
   85    4  Bonnie Bollinger, 50*, Lilbwen, GA         51:37.7   10:20
   86    4  Wendy Schultz, 40*                         53:00.8   10:36
   87    5  Joann Vecchione, 50*                       53:24.0   10:41
   88    2  Tricia Ingrassia, 35*                      53:37.2   10:43
   89    4  Richard Biering, 55                        53:37.9   10:44
   90    4  Chuck James, 60                            54:17.7   10:52
   91   10  Lene Hill, 45*                             54:51.2   10:58
   92    4  Erica Ringler, 25*                         54:54.5   10:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   93    7  Keith Ponitz, 50                           55:55.6   11:11
   94    5  Larry Sevich, 55, Chagrin Falls, OH        56:14.1   11:15
   95    3  Sandy Jackam, 35*                          56:55.2   11:23
   96    6  Michelle Hartman, 30*                      56:57.9   11:24
   97    4  Dawn Bates, 35*                            57:14.5   11:27
   98    4  Lauren Penn, 13*                           58:07.2   11:37
   99       Don Whiteley                               58:15.3   11:39
  100    5  Paula Freshly, 40*                         58:29.9   11:42
  101    6  Thomas Nicholson, 55                       58:37.7   11:44
  102    2  Marie Umholtz, 60*                         58:41.5   11:44
  103    2  Dominic Orlando, 13                        59:41.9   11:56



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

  104    3  Jean Toth, 60*                           1:00:35.4   12:07
* indicates females
7 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 15
1 finishers among Men 15 - 19
2 finishers among Men 20 - 24
1 finishers among Men 30 - 34
8 finishers among Men 35 - 39
7 finishers among Men 40 - 44
14 finishers among Men 45 - 49
7 finishers among Men 50 - 54
6 finishers among Men 55 - 59
4 finishers among Men 60 & Up
4 finishers among Women Under 15
1 finishers among Women 15 - 19
1 finishers among Women 20 - 24
4 finishers among Women 25 - 29
6 finishers among Women 30 - 34
4 finishers among Women 35 - 39
5 finishers among Women 40 - 44
10 finishers among Women 45 - 49
5 finishers among Women 50 - 54
2 finishers among Women 55 - 59
3 finishers among Women 60 & Up
59 male finishers
45 female finishers
104 total finishers
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us