2014 NEWTON FALLS LABOR DAY 4 MILER

Print Logo image

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2014 NEWTON FALLS 4 MILE LABOR DAY RACE RESULTS

NEWTON FALLS, OHIO

Sep. 1, 2014

76 DEGREES, HUMID
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Craig Rupe, 28, Peninsula, Ohio            20:45.6    5:11
    2    2  Mitchell Thornton, 23, Mc Donald, Ohio     21:20.1    5:20
    3    3  Justin Boggs, 32, Louisville, OH           21:45.1    5:26
 
Open Women
    4    1  Sam Hamilton, 23, Youngstown, Ohio         22:32.2    5:38
    5    2  Kelly Green, 32, Burton, Ohio              23:20.1    5:50
   13    3  Steph Case, 23, Columbiana, OH             24:55.5    6:14
 
Masters Men
    6    1  Gary Ford, 48, Youngstown, Ohio            23:25.6    5:51
    7    2  Kevin Guthrie, 40, Struthers, OH           23:33.0    5:53
    8    3  Curt Bachus, 49, Akron, Ohio               23:42.8    5:56
 
Masters Women
   17    1  Karen Grantonic, 52, Youngstown, Ohio      26:31.5    6:38
   20    2  Michelle Rupe, 55, Cortland, Ohio          28:13.7    7:03
   37    3  Rachel Hrbolich, 43, Niles, OH             30:22.4    7:36
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 16
   62    1  Kevin Dunn, 15, Niles, OH                  34:02.1    8:31
   63    2  Gary Fetterofl, 11, Newtonfalls, Ohio      34:15.4    8:34
   69    3  Vince Dragich, 15, Niles, OH               35:09.2    8:47
 
Men 16 - 19
   45    1  Cole Frederick, 17, Niles, OH              31:31.8    7:53
   46    2  Jaret Fowler, 16, Niles, OH                31:37.4    7:54
 
 
Men 25 - 29
    9    1  Taylor Millich, 29, Youngstown, Ohio       24:04.6    6:01
   31    2  Greg Chinchilla, 27, Ambridge, PA          29:43.8    7:26
   34    3  Peter Talanca, 25, Niles, OH               30:03.0    7:31
 
Men 30 - 34
   14    1  jason toot, 32, Warren, Ohio               25:09.7    6:17
   15    2  Alex Oris, 32, Niles, OH                   25:33.7    6:23
   21    3  Jonathan Jenyk, 31, Youngstown, Ohio       28:41.9    7:10
 
Men 35 - 39
   23    1  Daniel Lawrence, 38, Niles, OH             28:52.0    7:13
   33    2  Kevin Brooks, 37, Newtonfalls, Ohio        29:51.6    7:28
   35    3  james chufo, 36, suffolk, Virginia         30:05.0    7:31
 
Men 40 - 44
   10    1  Chad Douglas, 44, Warren, Ohio             24:17.0    6:04
   18    2  Ed Staton, 41, Lake Milton, Ohio           26:54.9    6:44
   68    3  shawn mccormick, 41, campbell, Ohio        34:40.6    8:40
 
Men 45 - 49
   27    1  Joseph Crano, 46, Ravenna, Ohio            29:15.2    7:19
   29    2  Dave Ochenbine, 45, Ravenna, Ohio          29:24.0    7:21
   30    3  bill pennington, 47, windham, Ohio         29:24.0    7:21
 
Men 50 - 54
   11    1  Dave Chinchilla, 54, Ambridge, PA          24:18.7    6:05
   12    2  Tom Grantonic, 52, Youngstown, Ohio        24:34.1    6:09
   26    3  Roger Swank, 53, Hubbard, Ohio             29:07.8    7:17
 
Men 55 - 59
   16    1  Phillip Hovanic, 55, Salem, OH             26:00.2    6:30
   19    2  Bob Gerdes, 55, Hubbard, Ohio              27:34.0    6:53
   24    3  Bob George, 57, Leavittsburg, OH           28:55.7    7:14
 
Men 60 - 64
   22    1  Butch Caimano, 61, Boardman, Ohio          28:43.3    7:11
   40    2  Richard Poland, 61, Berlin Center, Ohio    30:49.0    7:42
   41    3  Jim Smith, 62, Orwell, OH                  30:53.7    7:43
 
Men 65 - 69
   28    1  Glenn Gailey, 67, East Canton, OH          29:19.6    7:20
   32    2  Bob Gracie, 66, Cranberry Townshi, PA      29:48.2    7:27
   38    3  Curt Grimm, 65, Industry, Pennsylvani      30:30.5    7:38
 
Men 70 & Up
   83    1  martin hydell, 71, centerville, Ohio       38:20.0    9:35
  100    2  Art Dunn, 76, Niles, OH                    40:41.2   10:10
  107    3  Tom Frederick, 80, Austintown, Ohio        42:05.0   10:31
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 16
   80    1  Hannah Harnichar, 15, Warren, Ohio         37:39.0    9:25
   89    2  Sidney Drake, 15, Niles, OH                39:15.0    9:49
   91    3  Tori Blandine, 15, Niles, OH               39:35.0    9:54
 
Women 16 - 19
   66    1  Katelyn Brown, 18, Niles, OH               34:27.0    8:37
  102    2  Rhonda Rothacker, 16, Niles, OH            41:29.2   10:22
  103    3  Marissa Rothacker, 18, Niles, OH           41:29.3   10:22
 
Women 20 - 24
   49    1  MaryAnn Kirk, 22, North Jackson, Ohio      31:58.2    8:00
   85    2  Jennifer Toth, 22, Lake Milton, Ohio       38:59.0    9:45
 
Women 25 - 29
   92    1  Tanya Moore, 26, Warren, Ohio              39:36.0    9:54
  140    2  Amy Dillon, 29, Rootstown, OH              47:48.7   11:57
  151    3  Mimi Vass, 29                              53:56.9   13:29
 
Women 30 - 34
   71    1  Jacky Kovach, 34, Niles, OH                35:49.0    8:57
   75    2  Monica Caimano, 34, Boardman, Ohio         36:25.0    9:06
   79    3  Stephanie Nicholas, 33, Niles, OH          37:37.0    9:24
 
Women 35 - 39
   48    1  Melanie Angiuli, 35, Youngstown, Ohio      31:46.6    7:57
  113    2  Bobbi Marsh, 37, Lordstown, Ohio           42:30.6   10:38
 
Women 40 - 44
  130    1  Christine Fowler, 43, Niles, OH            45:53.1   11:28
 
Women 45 - 49
   70    1  Lisa Kirk, 46, North Jackson, Ohio         35:27.8    8:52
   72    2  Tina Griffiths, 46, Niles, OH              35:50.0    8:58
   87    3  Alysia Shamrock, 48, Cortland, Ohio        39:00.0    9:45
 
Women 50 - 54
   97    1  Jan Slosser, 52, Lowellville, Ohio         40:21.7   10:05
   99    2  Lee White, 52, Austintown, Ohio            40:35.7   10:09
  106    3  Debbie Planty, 53, Warren, Ohio            41:39.5   10:25
 
Women 55 - 59
   50    1  Darcy Gillespie, 59, Niles, OH             32:03.3    8:01
  123    2  Chris Lunder, 59, Cortland, Ohio           44:40.7   11:10
  154    3  Mimi Kim, 58, Boardman, Ohio               55:48.6   13:57
 
Women 60 - 64
   61    1  Cindy Grimm, 62, Industry, Pennsylvani     33:38.7    8:25
   65    2  Terry Yarian, 61, Boardman, Ohio           34:19.1    8:35
  117    3  Barbara Habowski, 62, Uniontown. Pa        43:35.5   10:54
 
Women 65 - 69
   84    1  Mary Ramba, 67, Cocoa, FL                  38:28.0    9:37
  124    2  Karen Kinel, 67, Niles, OH                 44:46.1   11:12
  152    3  Susanne Bodnar, 65, Niles, OH              54:06.4   13:32
 
 
 
 
Order of Finish
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Craig Rupe, 28, Peninsula, Ohio            20:45.6    5:11
    2       Mitchell Thornton, 23, Mc Donald, Ohio     21:20.1    5:20
    3       Justin Boggs, 32, Louisville, OH           21:45.1    5:26
    4       Sam Hamilton, 23*, Youngstown, Ohio        22:32.2    5:38
    5       Kelly Green, 32*, Burton, Ohio             23:20.1    5:50
    6       Gary Ford, 48, Youngstown, Ohio            23:25.6    5:51
    7       Kevin Guthrie, 40, Struthers, OH           23:33.0    5:53
    8       Curt Bachus, 49, Akron, Ohio               23:42.8    5:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

    9    1  Taylor Millich, 29, Youngstown, Ohio       24:04.6    6:01
   10    1  Chad Douglas, 44, Warren, Ohio             24:17.0    6:04
   11    1  Dave Chinchilla, 54, Ambridge, PA          24:18.7    6:05
   12    2  Tom Grantonic, 52, Youngstown, Ohio        24:34.1    6:09
   13       Steph Case, 23*, Columbiana, OH            24:55.5    6:14
   14    1  jason toot, 32, Warren, Ohio               25:09.7    6:17
   15    2  Alex Oris, 32, Niles, OH                   25:33.7    6:23
   16    1  Phillip Hovanic, 55, Salem, OH             26:00.2    6:30
   17       Karen Grantonic, 52*, Youngstown, Ohio     26:31.5    6:38
   18    2  Ed Staton, 41, Lake Milton, Ohio           26:54.9    6:44
   19    2  Bob Gerdes, 55, Hubbard, Ohio              27:34.0    6:53



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   20       Michelle Rupe, 55*, Cortland, Ohio         28:13.7    7:03
   21    3  Jonathan Jenyk, 31, Youngstown, Ohio       28:41.9    7:10
   22    1  Butch Caimano, 61, Boardman, Ohio          28:43.3    7:11
   23    1  Daniel Lawrence, 38, Niles, OH             28:52.0    7:13
   24    3  Bob George, 57, Leavittsburg, OH           28:55.7    7:14
   25    4  Kevin Toot, 34, Chagrin Falls, Ohio        29:00.1    7:15
   26    3  Roger Swank, 53, Hubbard, Ohio             29:07.8    7:17
   27    1  Joseph Crano, 46, Ravenna, Ohio            29:15.2    7:19
   28    1  Glenn Gailey, 67, East Canton, OH          29:19.6    7:20
   29    2  Dave Ochenbine, 45, Ravenna, Ohio          29:24.0    7:21
   30    3  bill pennington, 47, windham, Ohio         29:24.0    7:21
   31    2  Greg Chinchilla, 27, Ambridge, PA          29:43.8    7:26
   32    2  Bob Gracie, 66, Cranberry Townshi, PA      29:48.2    7:27
   33    2  Kevin Brooks, 37, Newtonfalls, Ohio        29:51.6    7:28
   34    3  Peter Talanca, 25, Niles, OH               30:03.0    7:31
   35    3  james chufo, 36, suffolk, Virginia         30:05.0    7:31
   36    4  Bruce Chapman, 57, Warren, Ohio            30:11.1    7:33
   37       Rachel Hrbolich, 43*, Niles, OH            30:22.4    7:36
   38    3  Curt Grimm, 65, Industry, Pennsylvani      30:30.5    7:38
   39    4  Bill and Joshua Maust, 46, Canfield, Ohio  30:36.8    7:39
   40    2  Richard Poland, 61, Berlin Center, Ohio    30:49.0    7:42
   41    3  Jim Smith, 62, Orwell, OH                  30:53.7    7:43
   42    4  David Donahue, 62, Cocoa, FL               31:25.0    7:51
   43    4  Doug Stahl, 52, Canfield, Ohio             31:26.0    7:51
   44    5  Tim Kubli, 61, Canfield, Ohio              31:26.0    7:51
   45    1  Cole Frederick, 17, Niles, OH              31:31.8    7:53
   46    2  Jaret Fowler, 16, Niles, OH                31:37.4    7:54
   47    4  Dan Rowland, 37, Girard, OH                31:44.6    7:56
   48    1  Melanie Angiuli, 35*, Youngstown, Ohio     31:46.6    7:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   49    1  MaryAnn Kirk, 22*, North Jackson, Ohio     31:58.2    8:00
   50    1  Darcy Gillespie, 59*, Niles, OH            32:03.3    8:01
   51    5  matt mccauley, 45, windham, Ohio           32:05.1    8:01
   52    5  Jeffery Grace, 53, Canfield, Ohio          32:20.4    8:05
   53    6  Ted Kolacz, 49, Niles, OH                  32:42.9    8:11
   54    5  Rick Lisum, 57, Niles, OH                  32:44.4    8:11
   55    6  moss Mark, 54, N. Jackson, Ohio            32:51.5    8:13
   56    6  Frank Tarantine, 56, Youngstown, Ohio      32:57.8    8:14
   57    7  Kevin Gazda, 51, Niles, OH                 33:09.1    8:17
   58    4  Larry Koval, 66, Warren, Ohio              33:14.6    8:19
   59    8  Tim Elder, 53, Canfield, Ohio              33:15.1    8:19
   60    6  Richard Chenoweth, 60, Warren, Ohio        33:36.6    8:24
   61    1  Cindy Grimm, 62*, Industry, Pennsylvani    33:38.7    8:25
   62    1  Kevin Dunn, 15, Niles, OH                  34:02.1    8:31
   63    2  Gary Fetterofl, 11, Newtonfalls, Ohio      34:15.4    8:34
   64    4  Joshua Showalter, 28, Cortland, Ohio       34:16.5    8:34
   65    2  Terry Yarian, 61*, Boardman, Ohio          34:19.1    8:35
   66    1  Katelyn Brown, 18*, Niles, OH              34:27.0    8:37
   67    5  Ryan Barnhart, 34, Niles, Ohio             34:38.0    8:39
   68    3  shawn mccormick, 41, campbell, Ohio        34:40.6    8:40
   69    3  Vince Dragich, 15, Niles, OH               35:09.2    8:47
   70    1  Lisa Kirk, 46*, North Jackson, Ohio        35:27.8    8:52
   71    1  Jacky Kovach, 34*, Niles, OH               35:49.0    8:57
   72    2  Tina Griffiths, 46*, Niles, OH             35:50.0    8:58
   73    5  Ronald Nicholas, 35, Niles, OH             35:52.0    8:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   74    6  Nathan Howe, 31, Niles, OH                 36:23.0    9:06
   75    2  Monica Caimano, 34*, Boardman, Ohio        36:25.0    9:06
   76    7  Daniel Wakefield, 32, Youngstown, Ohio     36:35.0    9:09
   77    4  Nick Oyster, 11, Newtonfalls, Ohio         37:15.0    9:19
   78    7  Randolph Phillips, 56, Niles, OH           37:36.0    9:24
   79    3  Stephanie Nicholas, 33*, Niles, OH         37:37.0    9:24
   80    1  Hannah Harnichar, 15*, Warren, Ohio        37:39.0    9:25
   81    5  Bill Sherwood, 67, Niles, OH               37:48.0    9:27
   82    6  Frank Bogowsky, 38, Girard, OH             37:55.0    9:29
   83    1  martin hydell, 71, centerville, Ohio       38:20.0    9:35
   84    1  Mary Ramba, 67*, Cocoa, FL                 38:28.0    9:37
   85    2  Jennifer Toth, 22*, Lake Milton, Ohio      38:59.0    9:45
   86    4  Jamie Sharish, 33*, Ravenna, Ohio          38:59.0    9:45
   87    3  Alysia Shamrock, 48*, Cortland, Ohio       39:00.0    9:45
   88    8  thomas dugan, 55, Youngstown, Ohio         39:03.0    9:46
   89    2  Sidney Drake, 15*, Niles, OH               39:15.0    9:49
   90    9  Bob White, 55, Austintown, Ohio            39:16.0    9:49
   91    3  Tori Blandine, 15*, Niles, OH              39:35.0    9:54
   92    1  Tanya Moore, 26*, Warren, Ohio             39:36.0    9:54
   93    5  Matthew Moore, 27, Warren, Ohio            39:36.7    9:54
   94    4  Makenna Willyard, 15*, Ravenna, Ohio       39:45.6    9:56
   95    8  Kevin Carse, 33, Cortland, Ohio            39:56.8    9:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   96    5  April Kline, 34*, Niles, OH                40:21.6   10:05
   97    1  Jan Slosser, 52*, Lowellville, Ohio        40:21.7   10:05
   98    6  melissa bixler, 34*, Niles, OH             40:23.1   10:06
   99    2  Lee White, 52*, Austintown, Ohio           40:35.7   10:09
  100    2  Art Dunn, 76, Niles, OH                    40:41.2   10:10
  101    6  David Hill, 68                             40:47.7   10:12
  102    2  Rhonda Rothacker, 16*, Niles, OH           41:29.2   10:22
  103    3  Marissa Rothacker, 18*, Niles, OH          41:29.3   10:22
  104    7  Rob Wright, 47, Garrettsville, Ohio        41:29.5   10:22
  105    7  William Radcliffe, 39, Niles, OH           41:30.9   10:23
  106    3  Debbie Planty, 53*, Warren, Ohio           41:39.5   10:25
  107    3  Tom Frederick, 80, Austintown, Ohio        42:05.0   10:31
  108    4  Sarah Honeycutt, 17*, Newtonfalls, Ohio    42:06.5   10:32
  109    5  Sara Rinehart, 16*, Niles, OH              42:06.6   10:32
  110    6  Rhiannon Rinehart, 16*, Niles, OH          42:06.8   10:32
  111    8  Jeremy Bryner, 39, Niles, OH               42:08.5   10:32
  112    7  Rachel Roy, 30*                            42:29.8   10:37
  113    2  Bobbi Marsh, 37*, Lordstown, Ohio          42:30.6   10:38
  114    7  Richard Monteville, 64, Niles, OH          43:04.2   10:46
  115    6  Eric Dombrowski, 26, Austintown, Ohio      43:24.7   10:51
  116    8  Daveen Donofrio, 31*, Austintown, Ohio     43:25.8   10:51
  117    3  Barbara Habowski, 62*, Uniontown. Pa       43:35.5   10:54
  118    9  Samantha Pochedlly, 33*, Garrettsville, Ohio
                                                        43:37.8   10:54
  119    4  Laurie Brown-Croyts, 53*, Williamsville, NY
                                                        43:56.4   10:59
  120   10  Stefanie Wagner, 31*, Warren, Ohio         43:56.5   10:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  121    9  Michael Babyak, 54, Niles, OH              43:59.6   11:00
  122    9  Chad Mumaw, 37, Diamond, Ohio              44:38.1   11:10
  123    2  Chris Lunder, 59*, Cortland, Ohio          44:40.7   11:10
  124    2  Karen Kinel, 67*, Niles, OH                44:46.1   11:12
  125    4  Diane Kopko, 62*, Niles, OH                44:46.3   11:12
  126   11  Sara Vecchio, 30*, Newtonfalls, Ohio       44:48.9   11:12
  127   12  Sarah Jenyk, 30*, Youngstown, Ohio         44:51.9   11:13
  128    4  Paul King, 40, Boardman, Ohio              44:55.7   11:14
  129    5  Carter Rapczak, 8, Newtonfalls, Ohio       45:41.4   11:25
  130    1  Christine Fowler, 43*, Niles, OH           45:53.1   11:28
  131   13  Megan Howe, 33*, Niles, Ohio               46:29.6   11:37
  132    6  Garrett Weber, 13, Rootstown, OH           46:32.3   11:38
  133    5  Marc Staton, 43, Rootstown, OH             46:32.8   11:38
  134   10  Rick Bodnar, 39, Niles, OH                 46:38.8   11:40
  135   11  James McIntosh, 36, Niles, OH              46:41.6   11:40
  136    7  Nick Rapczak, 10, Newtonfalls, Ohio        47:05.0   11:46
  137    4  Mary Toth, 49*, Lake Milton, Ohio          47:06.5   11:47
  138    8  Jacob Mays, 9, Niles, OH                   47:11.9   11:48
  139    5  Lynn Hughes, 52*, Niles, OH                47:29.7   11:52
  140    2  Amy Dillon, 29*, Rootstown, OH             47:48.7   11:57
  141    6  linda dugan, 54*, Youngstown, Ohio         47:56.0   11:59
  142   14  Constance Radcliffe, 32*, Niles, OH        47:56.7   11:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  143   15  Hannah Mix, 31*, Deerfield, Ohio           49:12.1   12:18
  144    9  Luke Butler, 11, Niles, OH                 50:13.7   12:33
  145    7  Julie Wagner, 52*, Cortland, Ohio          50:36.9   12:39
  146    8  Jim McFarland, 60, Champion, OH            51:04.1   12:46
  147   16  Sarah Currence, 32*, Niles, OH             51:13.5   12:48
  148    9  John Currence, 32, Niles, OH               51:14.3   12:49
  149    4  John Sakas, 73, Niles, OH                  51:50.6   12:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  150   17  Karen Rutan, 34*, Niles, OH                52:19.5   13:05
  151    3  Mimi Vass, 29*                             53:56.9   13:29
  152    3  Susanne Bodnar, 65*, Niles, OH             54:06.4   13:32
  153    8  Sheri Spano, 52*, Niles, OH                55:15.7   13:49
  154    3  Mimi Kim, 58*, Boardman, Ohio              55:48.6   13:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

  155    5  Paul Kopko, 72, Niles, OH                  57:16.2   14:19
* indicates females
12 finishers among Males (no age given)
9 finishers among Men Under 16
2 finishers among Men 16 - 19
6 finishers among Men 25 - 29
9 finishers among Men 30 - 34
11 finishers among Men 35 - 39
5 finishers among Men 40 - 44
7 finishers among Men 45 - 49
9 finishers among Men 50 - 54
9 finishers among Men 55 - 59
8 finishers among Men 60 - 64
6 finishers among Men 65 - 69
5 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women Under 16
6 finishers among Women 16 - 19
2 finishers among Women 20 - 24
3 finishers among Women 25 - 29
17 finishers among Women 30 - 34
2 finishers among Women 35 - 39
1 finishers among Women 40 - 44
4 finishers among Women 45 - 49
8 finishers among Women 50 - 54
3 finishers among Women 55 - 59
4 finishers among Women 60 - 64
3 finishers among Women 65 - 69
98 male finishers
57 female finishers
155 total finishers
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 16
   62    1  Kevin Dunn, 15, Niles, OH                  34:02.1    8:31
   63    2  Gary Fetterofl, 11, Newtonfalls, Ohio      34:15.4    8:34
   69    3  Vince Dragich, 15, Niles, OH               35:09.2    8:47
   77    4  Nick Oyster, 11, Newtonfalls, Ohio         37:15.0    9:19
  129    5  Carter Rapczak, 8, Newtonfalls, Ohio       45:41.4   11:25
  132    6  Garrett Weber, 13, Rootstown, OH           46:32.3   11:38
  136    7  Nick Rapczak, 10, Newtonfalls, Ohio        47:05.0   11:46
  138    8  Jacob Mays, 9, Niles, OH                   47:11.9   11:48
  144    9  Luke Butler, 11, Niles, OH                 50:13.7   12:33
 
Men 16 - 19
   45    1  Cole Frederick, 17, Niles, OH              31:31.8    7:53
   46    2  Jaret Fowler, 16, Niles, OH                31:37.4    7:54
 
Men 20 - 24
    2    1  Mitchell Thornton, 23, Mc Donald, Ohio     21:20.1    5:20
 
Men 25 - 29
    1    1  Craig Rupe, 28, Peninsula, Ohio            20:45.6    5:11
    9    2  Taylor Millich, 29, Youngstown, Ohio       24:04.6    6:01
   31    3  Greg Chinchilla, 27, Ambridge, PA          29:43.8    7:26
   34    4  Peter Talanca, 25, Niles, OH               30:03.0    7:31
   64    5  Joshua Showalter, 28, Cortland, Ohio       34:16.5    8:34
   93    6  Matthew Moore, 27, Warren, Ohio            39:36.7    9:54
  115    7  Eric Dombrowski, 26, Austintown, Ohio      43:24.7   10:51
 
Men 30 - 34
    3    1  Justin Boggs, 32, Louisville, OH           21:45.1    5:26
   14    2  jason toot, 32, Warren, Ohio               25:09.7    6:17
   15    3  Alex Oris, 32, Niles, OH                   25:33.7    6:23
   21    4  Jonathan Jenyk, 31, Youngstown, Ohio       28:41.9    7:10
   25    5  Kevin Toot, 34, Chagrin Falls, Ohio        29:00.1    7:15
   67    6  Ryan Barnhart, 34, Niles, Ohio             34:38.0    8:39
   74    7  Nathan Howe, 31, Niles, OH                 36:23.0    9:06
   76    8  Daniel Wakefield, 32, Youngstown, Ohio     36:35.0    9:09
   95    9  Kevin Carse, 33, Cortland, Ohio            39:56.8    9:59
  148   10  John Currence, 32, Niles, OH               51:14.3   12:49
 
Men 35 - 39
   23    1  Daniel Lawrence, 38, Niles, OH             28:52.0    7:13
   33    2  Kevin Brooks, 37, Newtonfalls, Ohio        29:51.6    7:28
   35    3  james chufo, 36, suffolk, Virginia         30:05.0    7:31
   47    4  Dan Rowland, 37, Girard, OH                31:44.6    7:56
   73    5  Ronald Nicholas, 35, Niles, OH             35:52.0    8:58
   82    6  Frank Bogowsky, 38, Girard, OH             37:55.0    9:29
  105    7  William Radcliffe, 39, Niles, OH           41:30.9   10:23
  111    8  Jeremy Bryner, 39, Niles, OH               42:08.5   10:32
  122    9  Chad Mumaw, 37, Diamond, Ohio              44:38.1   11:10
  134   10  Rick Bodnar, 39, Niles, OH                 46:38.8   11:40
  135   11  James McIntosh, 36, Niles, OH              46:41.6   11:40
 
Men 40 - 44
    7    1  Kevin Guthrie, 40, Struthers, OH           23:33.0    5:53
   10    2  Chad Douglas, 44, Warren, Ohio             24:17.0    6:04
   18    3  Ed Staton, 41, Lake Milton, Ohio           26:54.9    6:44
   68    4  shawn mccormick, 41, campbell, Ohio        34:40.6    8:40
  128    5  Paul King, 40, Boardman, Ohio              44:55.7   11:14
  133    6  Marc Staton, 43, Rootstown, OH             46:32.8   11:38
 
Men 45 - 49
    6    1  Gary Ford, 48, Youngstown, Ohio            23:25.6    5:51
    8    2  Curt Bachus, 49, Akron, Ohio               23:42.8    5:56
   27    3  Joseph Crano, 46, Ravenna, Ohio            29:15.2    7:19
   29    4  Dave Ochenbine, 45, Ravenna, Ohio          29:24.0    7:21
   30    5  bill pennington, 47, windham, Ohio         29:24.0    7:21
   39    6  Bill and Joshua Maust, 46, Canfield, Ohio  30:36.8    7:39
   51    7  matt mccauley, 45, windham, Ohio           32:05.1    8:01
   53    8  Ted Kolacz, 49, Niles, OH                  32:42.9    8:11
  104    9  Rob Wright, 47, Garrettsville, Ohio        41:29.5   10:22
 
Men 50 - 54
   11    1  Dave Chinchilla, 54, Ambridge, PA          24:18.7    6:05
   12    2  Tom Grantonic, 52, Youngstown, Ohio        24:34.1    6:09
   26    3  Roger Swank, 53, Hubbard, Ohio             29:07.8    7:17
   43    4  Doug Stahl, 52, Canfield, Ohio             31:26.0    7:51
   52    5  Jeffery Grace, 53, Canfield, Ohio          32:20.4    8:05
   55    6  moss Mark, 54, N. Jackson, Ohio            32:51.5    8:13
   57    7  Kevin Gazda, 51, Niles, OH                 33:09.1    8:17
   59    8  Tim Elder, 53, Canfield, Ohio              33:15.1    8:19
  121    9  Michael Babyak, 54, Niles, OH              43:59.6   11:00
 
Men 55 - 59
   16    1  Phillip Hovanic, 55, Salem, OH             26:00.2    6:30
   19    2  Bob Gerdes, 55, Hubbard, Ohio              27:34.0    6:53
   24    3  Bob George, 57, Leavittsburg, OH           28:55.7    7:14
   36    4  Bruce Chapman, 57, Warren, Ohio            30:11.1    7:33
   54    5  Rick Lisum, 57, Niles, OH                  32:44.4    8:11
   56    6  Frank Tarantine, 56, Youngstown, Ohio      32:57.8    8:14
   78    7  Randolph Phillips, 56, Niles, OH           37:36.0    9:24
   88    8  thomas dugan, 55, Youngstown, Ohio         39:03.0    9:46
   90    9  Bob White, 55, Austintown, Ohio            39:16.0    9:49
 
Men 60 - 64
   22    1  Butch Caimano, 61, Boardman, Ohio          28:43.3    7:11
   40    2  Richard Poland, 61, Berlin Center, Ohio    30:49.0    7:42
   41    3  Jim Smith, 62, Orwell, OH                  30:53.7    7:43
   42    4  David Donahue, 62, Cocoa, FL               31:25.0    7:51
   44    5  Tim Kubli, 61, Canfield, Ohio              31:26.0    7:51
   60    6  Richard Chenoweth, 60, Warren, Ohio        33:36.6    8:24
  114    7  Richard Monteville, 64, Niles, OH          43:04.2   10:46
  146    8  Jim McFarland, 60, Champion, OH            51:04.1   12:46
 
Men 65 - 69
   28    1  Glenn Gailey, 67, East Canton, OH          29:19.6    7:20
   32    2  Bob Gracie, 66, Cranberry Townshi, PA      29:48.2    7:27
   38    3  Curt Grimm, 65, Industry, Pennsylvani      30:30.5    7:38
   58    4  Larry Koval, 66, Warren, Ohio              33:14.6    8:19
   81    5  Bill Sherwood, 67, Niles, OH               37:48.0    9:27
  101    6  David Hill, 68                             40:47.7   10:12
 
Men 70 & Up
   83    1  martin hydell, 71, centerville, Ohio       38:20.0    9:35
  100    2  Art Dunn, 76, Niles, OH                    40:41.2   10:10
  107    3  Tom Frederick, 80, Austintown, Ohio        42:05.0   10:31
  149    4  John Sakas, 73, Niles, OH                  51:50.6   12:58
  155    5  Paul Kopko, 72, Niles, OH                  57:16.2   14:19
 
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 16
   80    1  Hannah Harnichar, 15, Warren, Ohio         37:39.0    9:25
   89    2  Sidney Drake, 15, Niles, OH                39:15.0    9:49
   91    3  Tori Blandine, 15, Niles, OH               39:35.0    9:54
   94    4  Makenna Willyard, 15, Ravenna, Ohio        39:45.6    9:56
 
Women 16 - 19
   66    1  Katelyn Brown, 18, Niles, OH               34:27.0    8:37
  102    2  Rhonda Rothacker, 16, Niles, OH            41:29.2   10:22
  103    3  Marissa Rothacker, 18, Niles, OH           41:29.3   10:22
  108    4  Sarah Honeycutt, 17, Newtonfalls, Ohio     42:06.5   10:32
  109    5  Sara Rinehart, 16, Niles, OH               42:06.6   10:32
  110    6  Rhiannon Rinehart, 16, Niles, OH           42:06.8   10:32
 
Women 20 - 24
    4    1  Sam Hamilton, 23, Youngstown, Ohio         22:32.2    5:38
   13    2  Steph Case, 23, Columbiana, OH             24:55.5    6:14
   49    3  MaryAnn Kirk, 22, North Jackson, Ohio      31:58.2    8:00
   85    4  Jennifer Toth, 22, Lake Milton, Ohio       38:59.0    9:45
 
Women 25 - 29
   92    1  Tanya Moore, 26, Warren, Ohio              39:36.0    9:54
  140    2  Amy Dillon, 29, Rootstown, OH              47:48.7   11:57
  151    3  Mimi Vass, 29                              53:56.9   13:29
 
Women 30 - 34
    5    1  Kelly Green, 32, Burton, Ohio              23:20.1    5:50
   71    2  Jacky Kovach, 34, Niles, OH                35:49.0    8:57
   75    3  Monica Caimano, 34, Boardman, Ohio         36:25.0    9:06
   79    4  Stephanie Nicholas, 33, Niles, OH          37:37.0    9:24
   86    5  Jamie Sharish, 33, Ravenna, Ohio           38:59.0    9:45
   96    6  April Kline, 34, Niles, OH                 40:21.6   10:05
   98    7  melissa bixler, 34, Niles, OH              40:23.1   10:06
  112    8  Rachel Roy, 30                             42:29.8   10:37
  116    9  Daveen Donofrio, 31, Austintown, Ohio      43:25.8   10:51
  118   10  Samantha Pochedlly, 33, Garrettsville, Ohio
                                                        43:37.8   10:54
  120   11  Stefanie Wagner, 31, Warren, Ohio          43:56.5   10:59
  126   12  Sara Vecchio, 30, Newtonfalls, Ohio        44:48.9   11:12
  127   13  Sarah Jenyk, 30, Youngstown, Ohio          44:51.9   11:13
  131   14  Megan Howe, 33, Niles, Ohio                46:29.6   11:37
  142   15  Constance Radcliffe, 32, Niles, OH         47:56.7   11:59
  143   16  Hannah Mix, 31, Deerfield, Ohio            49:12.1   12:18
  147   17  Sarah Currence, 32, Niles, OH              51:13.5   12:48
  150   18  Karen Rutan, 34, Niles, OH                 52:19.5   13:05
 
Women 35 - 39
   48    1  Melanie Angiuli, 35, Youngstown, Ohio      31:46.6    7:57
  113    2  Bobbi Marsh, 37, Lordstown, Ohio           42:30.6   10:38
 
Women 40 - 44
   37    1  Rachel Hrbolich, 43, Niles, OH             30:22.4    7:36
  130    2  Christine Fowler, 43, Niles, OH            45:53.1   11:28
 
Women 45 - 49
   70    1  Lisa Kirk, 46, North Jackson, Ohio         35:27.8    8:52
   72    2  Tina Griffiths, 46, Niles, OH              35:50.0    8:58
   87    3  Alysia Shamrock, 48, Cortland, Ohio        39:00.0    9:45
  137    4  Mary Toth, 49, Lake Milton, Ohio           47:06.5   11:47
 
Women 50 - 54
   17    1  Karen Grantonic, 52, Youngstown, Ohio      26:31.5    6:38
   97    2  Jan Slosser, 52, Lowellville, Ohio         40:21.7   10:05
   99    3  Lee White, 52, Austintown, Ohio            40:35.7   10:09
  106    4  Debbie Planty, 53, Warren, Ohio            41:39.5   10:25
  119    5  Laurie Brown-Croyts, 53, Williamsville, NY 43:56.4   10:59
  139    6  Lynn Hughes, 52, Niles, OH                 47:29.7   11:52
  141    7  linda dugan, 54, Youngstown, Ohio          47:56.0   11:59
  145    8  Julie Wagner, 52, Cortland, Ohio           50:36.9   12:39
  153    9  Sheri Spano, 52, Niles, OH                 55:15.7   13:49
 
Women 55 - 59
   20    1  Michelle Rupe, 55, Cortland, Ohio          28:13.7    7:03
   50    2  Darcy Gillespie, 59, Niles, OH             32:03.3    8:01
  123    3  Chris Lunder, 59, Cortland, Ohio           44:40.7   11:10
  154    4  Mimi Kim, 58, Boardman, Ohio               55:48.6   13:57
 
Women 60 - 64
   61    1  Cindy Grimm, 62, Industry, Pennsylvani     33:38.7    8:25
   65    2  Terry Yarian, 61, Boardman, Ohio           34:19.1    8:35
  117    3  Barbara Habowski, 62, Uniontown. Pa        43:35.5   10:54
  125    4  Diane Kopko, 62, Niles, OH                 44:46.3   11:12
 
Women 65 - 69
   84    1  Mary Ramba, 67, Cocoa, FL                  38:28.0    9:37
  124    2  Karen Kinel, 67, Niles, OH                 44:46.1   11:12
  152    3  Susanne Bodnar, 65, Niles, OH              54:06.4   13:32
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us