2015 CINCO DE MAY 5K

Print Logo image

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2015 CINCO DE MAYO 5K RESULTS

HOWLAND, OHIO

May 5, 2015

58 DEGREES, CALM AND OVERCAST
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Jason Wilson, 15, Kinsman, Ohio            18:47.5    6:04
    2       Rick Chambers, 30                          19:12.0    6:12
    4    3  Jonathan Jenyk, 31, Youngstown, Ohio       21:38.8    6:59
 
Open Women
    3    1  Michelle Rupe, 54, cortland, Ohio          20:59.7    6:46
    6    2  Amy Pagac, 32                              22:08.2    7:08
   11    3  Lisa Nemtz, 39, Hubbard, Ohio              23:53.7    7:42
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   58    1  Michael Mason, 12, New Middletown, Ohio    36:38.4   11:49
 
 
Men 20 - 29
   12    1  Matt Marlowe, 23                           24:07.0    7:47
   32    2  Mark Burley, 28                            28:51.2    9:18
 
Men 30 - 39
   25    1  Daniel Wakefield, 33, Boardman, Ohio       27:21.0    8:49
   31    2  Jason Hanysh, 36, Austintown, Ohio         28:34.9    9:13
   52    3  Patrick McGuire, 34                        34:04.0   10:59
 
Men 40 - 49
    5    1  Bill Pennigton, 48                         21:44.3    7:01
   18    2  Michael Miller, 47                         25:22.4    8:11
   30    3  John Jarman, 40, Mineral Ridge, Ohio       28:33.9    9:13
 
Men 50 - 59
    7    1  Eric Martin, 50                            22:10.3    7:09
    8    2  Greg Gamble, 56                            23:06.4    7:27
    9    3  Stephen Flora, 51                          23:27.2    7:34
 
Men 60 & Up
   10    1  David Donahue, 62, Conneaut Lake, Pennsy   23:42.0    7:39
   23    2  Larry Koval, 67, warren, Ohio              26:22.3    8:30
   28    3  Mark Acerra, 61, Girard, Ohio              27:57.1    9:01
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   34    1  Mary Grace Mason, 10, New Middletown, Ohio 29:27.9    9:30
   44    2  Jana Croyts, 14, warren, Ohio              31:49.3   10:16
   45    3  Sophia Altwies, 14, Kinsman, Ohio          32:05.5   10:21
 
 
Women 20 - 29
   16    1  Nichole Graham, 28, Canfield, Ohio         25:18.5    8:10
   21    2  Dawn Biello, 29, warren, Ohio              25:54.0    8:21
   51    3  Kelsey DeMart, 25, Boardman, Ohio          34:02.7   10:59
 
Women 30 - 39
   17    1  Tiffany Gallo, 33                          25:21.5    8:11
   26    2  Michelle Klamorick, 36                     27:22.4    8:50
   27    3  Holly Miller, 35, Vienna, Ohio             27:52.0    8:59
 
Women 40 - 49
   14    1  Kim Bennett, 45, Boardman, Ohio            24:50.9    8:01
   15    2  Geniene Hankey, 41, Youngstown, Ohio       25:12.9    8:08
   22    3  Litsa Rubino, 46                           25:57.7    8:22
 
Women 50 - 59
   19    1  Renee Bodden, 57, Canfield, Ohio           25:43.4    8:18
   38    2  Michaele Ruffner, 51, Youngstown, Ohio     30:01.2    9:41
   50    3  Robin Robinson, 59, cortland, Ohio         34:01.4   10:59
 
Women 60 & Up
   20    1  Terry Yarian, 62, Boardman, Ohio           25:49.5    8:20
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Jason Wilson, 15, Kinsman, Ohio            18:47.5    6:04
    2       Rick Chambers, 30                          19:12.0    6:12
    3       Michelle Rupe, 54*, cortland, Ohio         20:59.7    6:46
    4       Jonathan Jenyk, 31, Youngstown, Ohio       21:38.8    6:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    5    1  Bill Pennigton, 48, Youngstown, Ohio       21:44.3    7:01
    6       Amy Pagac, 32*                             22:08.2    7:08
    7    1  Eric Martin, 50                            22:10.3    7:09
    8    2  Greg Gamble, 56                            23:06.4    7:27
    9    3  Stephen Flora, 51                          23:27.2    7:34
   10    1  David Donahue, 62, Conneaut Lake, Pennsy   23:42.0    7:39
   11       Lisa Nemtz, 39*, Hubbard, Ohio             23:53.7    7:42
   12    1  Matt Marlowe, 23                           24:07.0    7:47
   13    4  robert evans, 54, cortland, Ohio           24:25.4    7:53



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   14    1  Kim Bennett, 45*, Boardman, Ohio           24:50.9    8:01
   15    2  Geniene Hankey, 41*, Youngstown, Ohio      25:12.9    8:08
   16    1  Nichole Graham, 28*, Canfield, Ohio        25:18.5    8:10
   17    1  Tiffany Gallo, 33*                         25:21.5    8:11
   18    2  Michael Miller, 47                         25:22.4    8:11
   19    1  Renee Bodden, 57*, Canfield, Ohio          25:43.4    8:18
   20    1  Terry Yarian, 62*, Boardman, Ohio          25:49.5    8:20
   21    2  Dawn Biello, 29*, warren, Ohio             25:54.0    8:21
   22    3  Litsa Rubino, 46*                          25:57.7    8:22
   23    2  Larry Koval, 67, warren, Ohio              26:22.3    8:30
   24    5  Brian Maras, 50                            26:41.6    8:37
   25    1  Daniel Wakefield, 33, Boardman, Ohio       27:21.0    8:49
   26    2  Michelle Klamorick, 36*                    27:22.4    8:50
   27    3  Holly Miller, 35*, Vienna, Ohio            27:52.0    8:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   28    3  Mark Acerra, 61, Girard, Ohio              27:57.1    9:01
   29    4  John Kester, 71, warren, Ohio              28:10.7    9:05
   30    3  John Jarman, 40, Mineral Ridge, Ohio       28:33.9    9:13
   31    2  Jason Hanysh, 36, Austintown, Ohio         28:34.9    9:13
   32    2  Mark Burley, 28                            28:51.2    9:18
   33    5  Tony Ball, 60, Hubbard, Ohio               29:03.7    9:22
   34    1  Mary Grace Mason, 10*, New Middletown, Ohio
                                                        29:27.9    9:30
   35    4  Charlie McQuillan, 45, Youngstown, Ohio    29:31.6    9:31
   36    5  Tony Mason, 42, Girard, Ohio               29:32.3    9:32
   37    4  Shiela Dellimuti, 47*                      29:54.9    9:39
   38    2  Michaele Ruffner, 51*, Youngstown, Ohio    30:01.2    9:41
   39       Kristen Matash, 27*                        30:10.6    9:44
   40    4  Reese Hernandez, 31*, Kinsman, Ohio        30:16.1    9:46
   41       Sara Criddle, 33*                          30:23.3    9:48
   42    5  Lisa Orourke, 49*, cortland, Ohio          30:51.4    9:57



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   43    6  Don Hyde, 62, warren, Ohio                 31:01.0   10:00
   44    2  Jana Croyts, 14*, warren, Ohio             31:49.3   10:16
   45    3  Sophia Altwies, 14*, Kinsman, Ohio         32:05.5   10:21
   46    6  Lori Smith, 46*, Lisbon, Ohio              33:00.6   10:39
   47    6  Carl Smith, 46, Lisbon, Ohio               33:00.9   10:39
   48    5  Rachel Morataya, 34*, warren, Ohio         33:09.2   10:42
   49    7  Sharon Nicholas, 42*                       33:58.4   10:58
   50    3  Robin Robinson, 59*, cortland, Ohio        34:01.4   10:59
   51    3  Kelsey DeMart, 25*, Boardman, Ohio         34:02.7   10:59
   52    3  Patrick McGuire, 34                        34:04.0   10:59



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   53    8  andrea cicoretti, 47*, Canfield, Ohio      34:09.4   11:01
   54    4  Denise O. Ayers, 52*, Youngstown, Ohio     34:14.5   11:03
   55    5  Kim Crozier, 51*, Mineral Ridge, Ohio      35:45.4   11:32
   56    6  Sarah Jenyk, 31*, Youngstown, Ohio         36:12.2   11:41
   57    6  Lynn Hughes, 52*, Newton Falls, Ohio       36:26.9   11:45
   58    1  Michael Mason, 12, New Middletown, Ohio    36:38.4   11:49



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   59    7  Melinda Rostron, 50*, Jamestown, Pennsylvan
                                                        38:00.5   12:16



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   60    8  Donita Kelly, 50*, warren, Ohio            42:30.8   13:43
   61    9  Linda Aggarwal, 51*, warren, Ohio          42:30.9   13:43
* indicates females
8 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men Under 15
2 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 39
6 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women Under 15
3 finishers among Women 20 - 29
6 finishers among Women 30 - 39
8 finishers among Women 40 - 49
9 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 & Up
31 male finishers
30 female finishers
61 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   58    1  Michael Mason, 12, New Middletown, Ohio    36:38.4   11:49
 
Men 15 - 19
    1    1  Jason Wilson, 15, Kinsman, Ohio            18:47.5    6:04
 
Men 20 - 29
   12    1  Matt Marlowe, 23                           24:07.0    7:47
   32    2  Mark Burley, 28                            28:51.2    9:18
 
Men 30 - 39
    4    1  Jonathan Jenyk, 31, Youngstown, Ohio       21:38.8    6:59
   25    2  Daniel Wakefield, 33, Boardman, Ohio       27:21.0    8:49
   31    3  Jason Hanysh, 36, Austintown, Ohio         28:34.9    9:13
   52    4  Patrick McGuire, 34                        34:04.0   10:59
 
Men 40 - 49
    5    1  Bill Pennigton, 48                         21:44.3    7:01
   18    2  Michael Miller, 47                         25:22.4    8:11
   30    3  John Jarman, 40, Mineral Ridge, Ohio       28:33.9    9:13
   35    4  Charlie McQuillan, 45, Youngstown, Ohio    29:31.6    9:31
   36    5  Tony Mason, 42, Girard, Ohio               29:32.3    9:32
   47    6  Carl Smith, 46, Lisbon, Ohio               33:00.9   10:39
 
Men 50 - 59
    7    1  Eric Martin, 50                            22:10.3    7:09
    8    2  Greg Gamble, 56                            23:06.4    7:27
    9    3  Stephen Flora, 51                          23:27.2    7:34
   13    4  robert evans, 54, cortland, Ohio           24:25.4    7:53
   24    5  Brian Maras, 50                            26:41.6    8:37
 
Men 60 & Up
   10    1  David Donahue, 62, Conneaut Lake, Pennsy   23:42.0    7:39
   23    2  Larry Koval, 67, warren, Ohio              26:22.3    8:30
   28    3  Mark Acerra, 61, Girard, Ohio              27:57.1    9:01
   29    4  John Kester, 71, warren, Ohio              28:10.7    9:05
   33    5  Tony Ball, 60, Hubbard, Ohio               29:03.7    9:22
   43    6  Don Hyde, 62, warren, Ohio                 31:01.0   10:00
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   34    1  Mary Grace Mason, 10, New Middletown, Ohio 29:27.9    9:30
   44    2  Jana Croyts, 14, warren, Ohio              31:49.3   10:16
   45    3  Sophia Altwies, 14, Kinsman, Ohio          32:05.5   10:21
 
 
Women 20 - 29
   16    1  Nichole Graham, 28, Canfield, Ohio         25:18.5    8:10
   21    2  Dawn Biello, 29, warren, Ohio              25:54.0    8:21
   51    3  Kelsey DeMart, 25, Boardman, Ohio          34:02.7   10:59
 
Women 30 - 39
    6    1  Amy Pagac, 32                              22:08.2    7:08
   11    2  Lisa Nemtz, 39, Hubbard, Ohio              23:53.7    7:42
   17    3  Tiffany Gallo, 33                          25:21.5    8:11
   26    4  Michelle Klamorick, 36                     27:22.4    8:50
   27    5  Holly Miller, 35, Vienna, Ohio             27:52.0    8:59
   40    6  Reese Hernandez, 31, Kinsman, Ohio         30:16.1    9:46
   48    7  Rachel Morataya, 34, warren, Ohio          33:09.2   10:42
   56    8  Sarah Jenyk, 31, Youngstown, Ohio          36:12.2   11:41
 
Women 40 - 49
   14    1  Kim Bennett, 45, Boardman, Ohio            24:50.9    8:01
   15    2  Geniene Hankey, 41, Youngstown, Ohio       25:12.9    8:08
   22    3  Litsa Rubino, 46                           25:57.7    8:22
   37    4  Shiela Dellimuti, 47                       29:54.9    9:39
   42    5  Lisa Orourke, 49, cortland, Ohio           30:51.4    9:57
   46    6  Lori Smith, 46, Lisbon, Ohio               33:00.6   10:39
   49    7  Sharon Nicholas, 42                        33:58.4   10:58
   53    8  andrea cicoretti, 47, Canfield, Ohio       34:09.4   11:01
 
Women 50 - 59
    3    1  Michelle Rupe, 54, cortland, Ohio          20:59.7    6:46
   19    2  Renee Bodden, 57, Canfield, Ohio           25:43.4    8:18
   38    3  Michaele Ruffner, 51, Youngstown, Ohio     30:01.2    9:41
   50    4  Robin Robinson, 59, cortland, Ohio         34:01.4   10:59
   54    5  Denise O. Ayers, 52, Youngstown, Ohio      34:14.5   11:03
   55    6  Kim Crozier, 51, Mineral Ridge, Ohio       35:45.4   11:32
   57    7  Lynn Hughes, 52, Newton Falls, Ohio        36:26.9   11:45
   59    8  Melinda Rostron, 50, Jamestown, Pennsylvan 38:00.5   12:16
   60    9  Donita Kelly, 50, warren, Ohio             42:30.8   13:43
   61   10  Linda Aggarwal, 51, warren, Ohio           42:30.9   13:43
 
Women 60 & Up
   20    1  Terry Yarian, 62, Boardman, Ohio           25:49.5    8:20
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us