2016 CINCO DE MAYO 5K

Print Logo image


Gopher Logo with Gopher It.jpg

2016 CINCO DE MAYO 5K RESULTS

UP A CREEK TAVERN - HOWLAND

May 5, 2016

56 DEGREES, CLEAR AND BREEZY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Jonathan Bolha, 34, Youngstown, Ohio       17:18.0    5:35
    2    2  Todd Perren, 40, Austintown, Ohio          17:47.6    5:44
    3    3  Greg Mickel, 40                            17:49.4    5:45
 
Open Women
    5    1  McKensie Klim, 20, Poland, Ohio            17:58.8    5:48
   12    2  stephanie pierce, 40, Cortland, Ohio       21:54.1    7:04
   13    3  Shelley Engleman, 51, Cortland, Ohio       22:37.3    7:18
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   19    1  Josiah Croyts, 12, warren, Ohio            24:01.5    7:45
 
Men 15 - 19
    9    1  Kameron Peterson, 16, Fowler, Ohio         19:50.1    6:24
   14    2  Nathan Barber, 15, Cortland, Ohio          22:59.9    7:25
 
Men 20 - 29
    4    1  John Schmalzried, 27, Niles, Ohio          17:57.8    5:48
    7    2  Tim Weaver, 28, Youngstown, Ohio           19:11.2    6:11
    8    3  Anthony Costa, 21, Austintown, Ohio        19:25.0    6:16
 
Men 30 - 39
    6    1  Scott Yoscuben, 36, Salem, OH              18:45.2    6:03
   25    2  Jarrett Hutton, 32, Cortland, Ohio         25:52.1    8:21
   39    3  Dan Wakefield, 34, Austintown, Ohio        28:48.9    9:18
 
Men 40 - 49
   10    1  Russ Hopple, 40, Seven Fields, Pennsyl     20:58.0    6:46
   21    2  Terry Bryant, 43, Fowler, Ohio             24:21.9    7:52
   33    3  Shad Hutchens, 40, Seven Fields, Pennsyl   27:52.8    9:00
 
Men 50 - 59
   11    1  Tony Noxon, 53, Andover, OH                20:59.2    6:46
   16    2  Jeff Engleman, 53, Cortland, Ohio          23:18.7    7:31
   20    3  Joe Molnar, 59, warren, Ohio               24:19.8    7:51
 
Men 60 & Up
   15    1  Larry Koval, 68, warren, Ohio              23:05.5    7:27
   17    2  David Donahue, 63, Conneaut Lake, Pennsy   23:33.0    7:36
   24    3  Lou Alaksin, 75, New Galiee, PA            25:32.9    8:14
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
 
Women 20 - 29
   28    1  Nichole Graham, 29, Canfield, Ohio         26:52.8    8:40
   40    2  Elizabeth Gank, 23, Cotland, Ohio          28:58.4    9:21
   41    3  Erika Stevens, 25, warren, Ohio            28:59.9    9:21
 
Women 30 - 39
   35    1  Meghan Kifer, 37, Vienna, Ohio             28:26.2    9:10
   36    2  Holly Miller, 36, Vienna, Ohio             28:30.0    9:12
   48    3  Melissa Cronin, 35, warren, Ohio           33:54.8   10:56
 
Women 40 - 49
   18    1  Geniene Hankey, 42, Youngstown, Ohio       23:42.9    7:39
   29    2  Jennifer Betts, 40, warren, Ohio           27:05.6    8:44
   30    3  Carleen Sundy, 45, Hubbard, Ohio           27:09.1    8:45
 
Women 50 - 59
   26    1  Renee Bodden, 58, Canfield, Ohio           25:56.6    8:22
   27    2  Diane Jurkovic, 54, warren, Ohio           26:10.1    8:26
   52    3  Julie Wagner, 54, Cortland, Ohio           35:33.0   11:28
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Jonathan Bolha, 34, Youngstown, Ohio       17:18.0    5:35
    2       Todd Perren, 40, Austintown, Ohio          17:47.6    5:44
    3       Greg Mickel, 40                            17:49.4    5:45
    4    1  John Schmalzried, 27, Niles, Ohio          17:57.8    5:48
    5       McKensie Klim, 20*, Poland, Ohio           17:58.8    5:48



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

    6    1  Scott Yoscuben, 36, Salem, OH              18:45.2    6:03
    7    2  Tim Weaver, 28, Youngstown, Ohio           19:11.2    6:11
    8    3  Anthony Costa, 21, Austintown, Ohio        19:25.0    6:16
    9    1  Kameron Peterson, 16, Fowler, Ohio         19:50.1    6:24
   10    1  Russ Hopple, 40, Seven Fields, Pennsyl     20:58.0    6:46
   11    1  Tony Noxon, 53, Andover, OH                20:59.2    6:46



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   12       stephanie pierce, 40*, Cortland, Ohio      21:54.1    7:04
   13       Shelley Engleman, 51*, Cortland, Ohio      22:37.3    7:18
   14    2  Nathan Barber, 15, Cortland, Ohio          22:59.9    7:25
   15    1  Larry Koval, 68, warren, Ohio              23:05.5    7:27
   16    2  Jeff Engleman, 53, Cortland, Ohio          23:18.7    7:31
   17    2  David Donahue, 63, Conneaut Lake, Pennsy   23:33.0    7:36
   18    1  Geniene Hankey, 42*, Youngstown, Ohio      23:42.9    7:39
   19    1  Josiah Croyts, 12, warren, Ohio            24:01.5    7:45
   20    3  Joe Molnar, 59, warren, Ohio               24:19.8    7:51
   21    2  Terry Bryant, 43, Fowler, Ohio             24:21.9    7:52
   22    4  Robert Evans, 55, Cortland, Ohio           24:26.0    7:53
   23    5  Greg Gamble, 57, Girard, Ohio              24:31.9    7:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   24    3  Lou Alaksin, 75, New Galiee, PA            25:32.9    8:14
   25    2  Jarrett Hutton, 32, Cortland, Ohio         25:52.1    8:21
   26    1  Renee Bodden, 58*, Canfield, Ohio          25:56.6    8:22
   27    2  Diane Jurkovic, 54*, warren, Ohio          26:10.1    8:26
   28    1  Nichole Graham, 29*, Canfield, Ohio        26:52.8    8:40
   29    2  Jennifer Betts, 40*, warren, Ohio          27:05.6    8:44
   30    3  Carleen Sundy, 45*, Hubbard, Ohio          27:09.1    8:45
   31    4  Mark Acerra, 62, Girard, Ohio              27:20.0    8:49
   32    5  John Davis, 70, Kinsman, OH                27:24.3    8:50



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   33    3  Shad Hutchens, 40, Seven Fields, Pennsyl   27:52.8    9:00
   34    4  Natalie Bryant, 45*, Fowler, Ohio          28:14.4    9:07
   35    1  Meghan Kifer, 37*, Vienna, Ohio            28:26.2    9:10
   36    2  Holly Miller, 36*, Vienna, Ohio            28:30.0    9:12
   37    6  Frank Tarantine, 57, Youngstown, Ohio      28:30.1    9:12
   38    6  Tom Kawecki, 61, Niles, Ohio               28:39.2    9:15
   39    3  Dan Wakefield, 34, Austintown, Ohio        28:48.9    9:18
   40    2  Elizabeth Gank, 23*, Cotland, Ohio         28:58.4    9:21
   41    3  Erika Stevens, 25*, warren, Ohio           28:59.9    9:21
   42    5  Gayle Slattery, 49*, Youngstown, Ohio      29:30.9    9:31
   43    4  Frank Bigowsky, 39, Girard, Ohio           29:38.0    9:34



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   44    6  Rachel Barber, 43*, Cortl, Ohio            31:56.0   10:18
   45    5  Trent Kifer, 38, Vienna, Ohio              32:36.3   10:31
   46    7  Stephanie Foley, 46*, Youngstown, Ohio     32:55.1   10:37
   47    4  Jim Welch, 44, Youngstown, Ohio            33:32.1   10:49
   48    3  Melissa Cronin, 35*, warren, Ohio          33:54.8   10:56
   49    7  Gerard Slattery, 59, Youngstown, Ohio      33:57.7   10:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   50    8  Jeanine Law, 42*, Frisco, Texas            34:23.4   11:06
   51    4  Courtney Wilcox, 25*, Girard, Ohio         35:06.1   11:19
   52    3  Julie Wagner, 54*, Cortland, Ohio          35:33.0   11:28
   53    4  Kimmie Crozier, 52*, Mineral Ridge, Ohio   36:40.1   11:50



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   54    5  Heather Knapp, 29*, warren, Ohio           39:04.7   12:36
   55    6  Amy Sanders, 29*, warren, Ohio             39:05.2   12:36
   56    5  Linda Aggarwal, 52*, warren, Ohio          39:21.3   12:42
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men Under 15
2 finishers among Men 15 - 19
3 finishers among Men 20 - 29
5 finishers among Men 30 - 39
4 finishers among Men 40 - 49
7 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 & Up
6 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
8 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
34 male finishers
22 female finishers
56 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   19    1  Josiah Croyts, 12, warren, Ohio            24:01.5    7:45
 
Men 15 - 19
    9    1  Kameron Peterson, 16, Fowler, Ohio         19:50.1    6:24
   14    2  Nathan Barber, 15, Cortland, Ohio          22:59.9    7:25
 
Men 20 - 29
    4    1  John Schmalzried, 27, Niles, Ohio          17:57.8    5:48
    7    2  Tim Weaver, 28, Youngstown, Ohio           19:11.2    6:11
    8    3  Anthony Costa, 21, Austintown, Ohio        19:25.0    6:16
 
Men 30 - 39
    1    1  Jonathan Bolha, 34, Youngstown, Ohio       17:18.0    5:35
    6    2  Scott Yoscuben, 36, Salem, OH              18:45.2    6:03
   25    3  Jarrett Hutton, 32, Cortland, Ohio         25:52.1    8:21
   39    4  Dan Wakefield, 34, Austintown, Ohio        28:48.9    9:18
   43    5  Frank Bigowsky, 39, Girard, Ohio           29:38.0    9:34
   45    6  Trent Kifer, 38, Vienna, Ohio              32:36.3   10:31
 
Men 40 - 49
    2    1  Todd Perren, 40, Austintown, Ohio          17:47.6    5:44
    3    2  Greg Mickel, 40                            17:49.4    5:45
   10    3  Russ Hopple, 40, Seven Fields, Pennsyl     20:58.0    6:46
   21    4  Terry Bryant, 43, Fowler, Ohio             24:21.9    7:52
   33    5  Shad Hutchens, 40, Seven Fields, Pennsyl   27:52.8    9:00
   47    6  Jim Welch, 44, Youngstown, Ohio            33:32.1   10:49
 
Men 50 - 59
   11    1  Tony Noxon, 53, Andover, OH                20:59.2    6:46
   16    2  Jeff Engleman, 53, Cortland, Ohio          23:18.7    7:31
   20    3  Joe Molnar, 59, warren, Ohio               24:19.8    7:51
   22    4  Robert Evans, 55, Cortland, Ohio           24:26.0    7:53
   23    5  Greg Gamble, 57, Girard, Ohio              24:31.9    7:55
   37    6  Frank Tarantine, 57, Youngstown, Ohio      28:30.1    9:12
   49    7  Gerard Slattery, 59, Youngstown, Ohio      33:57.7   10:57
 
Men 60 & Up
   15    1  Larry Koval, 68, warren, Ohio              23:05.5    7:27
   17    2  David Donahue, 63, Conneaut Lake, Pennsy   23:33.0    7:36
   24    3  Lou Alaksin, 75, New Galiee, PA            25:32.9    8:14
   31    4  Mark Acerra, 62, Girard, Ohio              27:20.0    8:49
   32    5  John Davis, 70, Kinsman, OH                27:24.3    8:50
   38    6  Tom Kawecki, 61, Niles, Ohio               28:39.2    9:15
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
 
Women 20 - 29
    5    1  McKensie Klim, 20, Poland, Ohio            17:58.8    5:48
   28    2  Nichole Graham, 29, Canfield, Ohio         26:52.8    8:40
   40    3  Elizabeth Gank, 23, Cotland, Ohio          28:58.4    9:21
   41    4  Erika Stevens, 25, warren, Ohio            28:59.9    9:21
   51    5  Courtney Wilcox, 25, Girard, Ohio          35:06.1   11:19
   54    6  Heather Knapp, 29, warren, Ohio            39:04.7   12:36
   55    7  Amy Sanders, 29, warren, Ohio              39:05.2   12:36
 
Women 30 - 39
   35    1  Meghan Kifer, 37, Vienna, Ohio             28:26.2    9:10
   36    2  Holly Miller, 36, Vienna, Ohio             28:30.0    9:12
   48    3  Melissa Cronin, 35, warren, Ohio           33:54.8   10:56
 
Women 40 - 49
   12    1  stephanie pierce, 40, Cortland, Ohio       21:54.1    7:04
   18    2  Geniene Hankey, 42, Youngstown, Ohio       23:42.9    7:39
   29    3  Jennifer Betts, 40, warren, Ohio           27:05.6    8:44
   30    4  Carleen Sundy, 45, Hubbard, Ohio           27:09.1    8:45
   34    5  Natalie Bryant, 45, Fowler, Ohio           28:14.4    9:07
   42    6  Gayle Slattery, 49, Youngstown, Ohio       29:30.9    9:31
   44    7  Rachel Barber, 43, Cortl, Ohio             31:56.0   10:18
   46    8  Stephanie Foley, 46, Youngstown, Ohio      32:55.1   10:37
   50    9  Jeanine Law, 42, Frisco, Texas             34:23.4   11:06
 
Women 50 - 59
   13    1  Shelley Engleman, 51, Cortland, Ohio       22:37.3    7:18
   26    2  Renee Bodden, 58, Canfield, Ohio           25:56.6    8:22
   27    3  Diane Jurkovic, 54, warren, Ohio           26:10.1    8:26
   52    4  Julie Wagner, 54, Cortland, Ohio           35:33.0   11:28
   53    5  Kimmie Crozier, 52, Mineral Ridge, Ohio    36:40.1   11:50
   56    6  Linda Aggarwal, 52, warren, Ohio           39:21.3   12:42
 
 
 

Return to home page.


For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us