2016 Firefighters' Frozen 5K

Print Logo image
DSC_0069.JPG

2016 FIREFIGHTERS' FROZEN 5K RESULTS

WEATHERSFIELD FIRE DEPARTMENT

Dec. 10, 2016

21 DEGREES, OVERCAST AND WINDY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Craig Rupe, 30, Peninsula, OH              16:42.1    5:23
    2    Scooby Bolha, 35                           18:06.5    5:50
    3    3  Anthony Costa, 21, Austintown, OH          18:13.5    5:53
 
Open Women
   16    1  Jennifer Kopanic, 26, Boardman, OH         21:00.7    6:47
   22    2  Brenna Rupe, 19, Cortland, OH              22:34.0    7:17
   29    3  Haley McCormick, 24, Bristolville, OH      23:35.8    7:37
 
 
FIREFIGHTERS
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1      Jim Fedor, 55, Niles, OH                   20:36.6    6:39
    2      Samantha Works, 30*, New Waterford, OH     34:52.0   11:15
    3      Rae Cantola, 21*, Niles, OH                47:17.8   15:15
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 14
   34    1  James Cristian, 11, Warren, OH             24:23.8    7:52
   37    2  Sean Kosmowski, 13, Hermitage, PA          25:01.2    8:04
   58    3  Jaden Pearce, 10, Minerva, OH              27:49.9    8:59
 
Men 14 - 17
    8    1  Dylan McKean, 17, Warren, OH               19:09.1    6:11
   10    2  Nate Charnas, 15, Cortland, OH             19:13.4    6:12
   11    3  Anthony Costarella, 16, Girard, OH         19:23.0    6:15
 
Men 18 - 24
    7    1  Cody Reeher, 20, Kinsman, OH               18:50.8    6:05
   95    2  Dillon Wilson, 20, Warren, OH              37:29.1   12:05
 
Men 25 - 30
    4    1  John Schmalzried, 27, Niles, OH            18:13.6    5:53
    5    2  Aaron Titus, 29, Fowler, OH                18:29.1    5:58
   27    3  Jonathan Waggoner, 29, Minerva, OH         23:21.5    7:32
 
Men 31 - 36
    9    1  Marc Smith, 36, Warren, OH                 19:10.4    6:11
   25    2  Steve Wilson, 33, McDonald, OH             23:02.1    7:26
   28    3  Casey Annico, 35, Poland, OH               23:33.2    7:36
 
Men 37 - 42
   12    1  Everett Briggs, 40, Youngstown, OH         19:27.2    6:16
   14    2  Brad Drennen, 39, Girard, OH               20:35.0    6:38
   51    3  Jeremy Martin, 41, Boardman, OH            26:29.8    8:33
 
Men 43 - 48
   32    1  Joe Sanson, 46, McDonald, OH               24:06.7    7:47
 
Men 49 - 54
    6    1  Curt Bachus, 51, Akron, OH                 18:37.5    6:00
   13    2  Tim Green, 53, McDonald, OH                19:57.2    6:26
   18    3  John Francis, 54, Tallmadge, OH            21:41.5    7:00
 
Men 55 - 59
   15    1  Jim Fedor, 55, Niles, OH                   20:36.6    6:39
   26    2  Bob George, 59, Leavittsburg, OH           23:15.7    7:30
   36    3  Mark Moss, 56, Niles, OH                   24:36.3    7:56
 
Men 60 - 65
   46    1  Bob Johnson, 62, Girard, OH                26:06.6    8:25
   73    2  Tom Kawecki, 62, Niles, OH                 30:17.3    9:46
   78    3  Don Hyde, 63, Warren, OH                   33:02.5   10:39
 
Men 66 & Up
   17    1  Clark Schreiber, 67, Tallmadge, OH         21:16.8    6:52
   41    2  Pete Fickert, 75, Akron, OH                25:31.9    8:14
   48    3  Randall Riley, 67, Southington, OH         26:23.9    8:31
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 14
   45    1  Laura Smutny, 12, Canfield, OH             26:03.2    8:24
  101    2  Molly Gerchak, 5, Austintown, OH           38:42.7   12:29
  102    3  Julianna Pearce, 8, Minerva, OH            39:50.5   12:51
 
Women 14 - 17
   65    1  Clarissa Lander, 17, Stow, OH              28:50.0    9:18
   82    2  Caitlin Klein, 15, Cortland, OH            34:47.3   11:13
   84    3  Alisa Mancini, 17, Girard, OH              34:55.6   11:16
 
Women 18 - 24
   30    1  Faith Gaffney, 19, Mc Donald, PA           23:50.5    7:41
  112    2  Rae Cantola, 21, Niles, OH                 47:17.8   15:15
 
Women 25 - 30
   42    1  Erin Burns, 29, Masury, OH                 25:42.6    8:18
   77    2  Ashlee Thorne, 30, Youngstown, OH          33:00.8   10:39
   83    3  Samantha Works, 30, New Waterford, OH      34:52.0   11:15
 
Women 31 - 36
   49    Tifinie Comb, 36, Canfield, OH             26:26.9    8:32
   53    2  Candace Heinbaugh, 34, Youngstown, OH      26:57.6    8:42
   54    3  Lori Payne, 35, Niles, OH                  27:04.3    8:44
 
Women 37 - 42
   38    1  Michelle Christy, 40, Austintown, OH       25:08.2    8:07
   39    2  Meghan Kifer, 37, Vienna, OH               25:09.9    8:07
   40    3  Chrissy Engelis, 38, Boardman, OH          25:18.3    8:10
 
Women 43 - 48
   31    Geniene Hankey, 43, Austintown, OH         23:54.4    7:43
   35    2  Becki Williams, 43, Sandy Lake, PA         24:33.2    7:55
   44    3  Rebecca Iacobucci, 45, Austintown, OH      25:49.6    8:20
 
Women 49 - 54
   52    1  Pamela Byers, 49, Warren, OH               26:47.2    8:38
   63    2  Alysia Shamrock, 51, Cortland, OH          28:41.3    9:15
   69    Shiela Albanese, 49, Warren, OH            29:16.7    9:27
 
Women 55 - 59
   64    1  Diane Jurkovic, 55, Warren, OH             28:41.6    9:15
 
Women 60 - 65
   61    1  Rebecca Bailey, 61, Austintown, OH         28:13.0    9:06
   80    2  Christina Lunder, 62, Cortland, OH         33:44.2   10:53
  110    3  Mimi Kim, 60, Boardman, OH                 43:40.1   14:05
 
Women 66 & Up
   71    1  Kathy Shoaf, 70, New Castle, PA            29:21.4    9:28
   96    2  Mary Lou Safran, 71, Cortland, OH          37:49.7   12:12
 
 
 
Order of Finish
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Craig Rupe, 30, Peninsula, OH              16:42.1    5:23
    2       Scooby Bolha, 35                           18:06.5    5:50
    3       Anthony Costa, 21, Austintown, OH          18:13.5    5:53
    4    1  John Schmalzried, 27, Niles, OH            18:13.6    5:53
    5    2  Aaron Titus, 29, Fowler, OH                18:29.1    5:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    6    1  Curt Bachus, 51, Akron, OH                 18:37.5    6:00
    7    1  Cody Reeher, 20, Kinsman, OH               18:50.8    6:05
    8    1  Dylan McKean, 17, Warren, OH               19:09.1    6:11
    9    1  Marc Smith, 36, Warren, OH                 19:10.4    6:11
   10    2  Nate Charnas, 15, Cortland, OH             19:13.4    6:12
   11    3  Anthony Costarella, 16, Girard, OH         19:23.0    6:15
   12    1  Everett Briggs, 40, Youngstown, OH         19:27.2    6:16
   13    2  Tim Green, 53, McDonald, OH                19:57.2    6:26
   14    2  Brad Drennen, 39, Girard, OH               20:35.0    6:38
   15    1  Jim Fedor, 55, Niles, OH                   20:36.6    6:39
   16       Jennifer Kopanic, 26*, Boardman, OH        21:00.7    6:47
   17    1  Clark Schreiber, 67, Tallmadge, OH         21:16.8    6:52



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   18    3  John Francis, 54, Tallmadge, OH            21:41.5    7:00
   19    4  Brody Rupe, 14, Cortland, OH               22:20.4    7:12
   20    5  Anthony Elbon, 14, Mineral Ridge, OH       22:21.1    7:13
   21    6  Braden Rupe, 17, Cortland, OH              22:24.9    7:14
   22       Brenna Rupe, 19*, Cortland, OH             22:34.0    7:17
   23    7  Dominic Marello, 17, Niles, OH             22:50.0    7:22
   24    4  Brian Bonhomme, 54, Boardman, OH           23:00.7    7:25
   25    2  Steve Wilson, 33, McDonald, OH             23:02.1    7:26
   26    2  Bob George, 59, Leavittsburg, OH           23:15.7    7:30
   27    3  Jonathan Waggoner, 29, Minerva, OH         23:21.5    7:32
   28    3  Casey Annico, 35, Poland, OH               23:33.2    7:36
   29       Haley McCormick, 24*, Bristolville, OH     23:35.8    7:37
   30    1  Faith Gaffney, 19*, Mc Donald, PA          23:50.5    7:41
   31    Geniene Hankey, 43*, Austintown, OH        23:54.4    7:43
   32    1  Joe Sanson, 46, McDonald, OH               24:06.7    7:47
   33    5  Bill Pennington, 49, Windham, OH           24:17.7    7:50
   34    1  James Cristian, 11, Warren, OH             24:23.8    7:52
   35    2  Becki Williams, 43*, Sandy Lake, PA        24:33.2    7:55
   36    3  Mark Moss, 56, Niles, OH                   24:36.3    7:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   37    2  Sean Kosmowski, 13, Hermitage, PA          25:01.2    8:04
   38    1  Michelle Christy, 40*, Austintown, OH      25:08.2    8:07
   39    2  Meghan Kifer, 37*, Vienna, OH              25:09.9    8:07
   40    3  Chrissy Engelis, 38*, Boardman, OH         25:18.3    8:10
   41    2  Pete Fickert, 75, Akron, OH                25:31.9    8:14
   42    1  Erin Burns, 29*, Masury, OH                25:42.6    8:18
   43    4  Mike Diamond, 57, Mogadore, OH             25:47.0    8:19
   44    3  Rebecca Iacobucci, 45*, Austintown, OH     25:49.6    8:20
   45    1  Laura Smutny, 12*, Canfield, OH            26:03.2    8:24
   46    1  Bob Johnson, 62, Girard, OH                26:06.6    8:25
   47    4  Tara Costarella, 46*, Girard, OH           26:21.6    8:30
   48    3  Randall Riley, 67, Southington, OH         26:23.9    8:31
   49    Tifinie Comb, 36*, Canfield, OH            26:26.9    8:32
   50    4  Erica Mueller, 37*, Austintown, OH         26:29.6    8:33
   51    3  Jeremy Martin, 41, Boardman, OH            26:29.8    8:33
   52    1  Pamela Byers, 49*, Warren, OH              26:47.2    8:38
   53    2  Candace Heinbaugh, 34*, Youngstown, OH     26:57.6    8:42
   54    3  Lori Payne, 35*, Niles, OH                 27:04.3    8:44
   55    5  Frank Tarantine, 58, Austintown, OH        27:13.6    8:47
   56    6  Ken Rech, 56, Austintown, OH               27:27.5    8:51
   57    4  John Davis, 71, Kinsman, OH                27:38.3    8:55
   58    3  Jaden Pearce, 10, Minerva, OH              27:49.9    8:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   59    4  Miranda Pearce, 34*, Minerva, OH           27:54.1    9:00
   60    8  Zachary Lewis, 17, Warren, OH              28:10.2    9:05
   61    1  Rebecca Bailey, 61*, Austintown, OH        28:13.0    9:06
   62    5  Lou Alaksin, 76, New Galilee, PA           28:32.1    9:12
   63    2  Alysia Shamrock, 51*, Cortland, OH         28:41.3    9:15
   64    1  Diane Jurkovic, 55*, Warren, OH            28:41.6    9:15
   65    1  Clarissa Lander, 17*, Stow, OH             28:50.0    9:18
   66       Stacey Durkin, 41*, Youngstown, OH         28:58.6    9:20
   66    5  Audra Kosmowski, 48*, Hermitage, PA        29:00.7    9:21
   67    6  Jeff Lander, 54, Stow, OH                  29:03.1    9:22
   68    Crissy Everett, 41*, Vienna, OH            29:05.7    9:23
   69    Shiela Albanese, 49*, Warren, OH           29:16.7    9:27
   70    7  Bruce McIntosh, 51, Austintown, OH         29:18.9    9:27
   71    1  Kathy Shoaf, 70*, New Castle, PA           29:21.4    9:28
   72    6  Holly Miller, 37*, Vienna, OH              29:33.0    9:32
   73    2  Tom Kawecki, 62, Niles, OH                 30:17.3    9:46
   74    7  Kim Lamm, 40*, Girard, OH                  30:31.7    9:51
   75    6  Dave Holmes, 69, Warren, OH                30:44.4    9:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   76    4  Nathan Cristian, 38, Warren, OH            32:40.0   10:32
   77    2  Ashlee Thorne, 30*, Youngstown, OH         33:00.8   10:39
   78    3  Don Hyde, 63, Warren, OH                   33:02.5   10:39
   79    4  Dan Lanese, 63, Cortland, OH               33:34.7   10:50
   80    2  Christina Lunder, 62*, Cortland, OH        33:44.2   10:53
   81    5  Melissa Fortune, 31*, McDonald, OH         33:56.2   10:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   82    2  Caitlin Klein, 15*, Cortland, OH           34:47.3   11:13
   83    3  Samantha Works, 30*, New Waterford, OH     34:52.0   11:15
   84    3  Alisa Mancini, 17*, Girard, OH             34:55.6   11:16
   85    6  Melissa Cronin, 36*, Warren, OH            35:30.5   11:27
   86    4  Teddy Zmuda, 36, Austintown, OH            35:32.6   11:28
   87    4  Ethan Dech, 8, East Liverpool, OH          35:42.9   11:31
   88    8  Sarah Dech, 42*, East Liverpool, OH        35:43.1   11:31
   89    9  Jade Foley, 37*, Cortland, OH              36:03.4   11:38
   90    4  Dori MacMillon, 50*, Niles, OH             36:48.2   11:52
   91    Kristenne Robison, 43*, Niles, OH          36:48.3   11:52
   92    5  Mark Kay Szwedko, 54*, Cortland, OH        37:00.5   11:56
   93    7  John Petersal, 78, Southington, OH         37:01.9   11:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   94    6  Irene Kondoleon, 49*, Cortland, OH         37:28.7   12:05
   95    2  Dillon Wilson, 20, Warren, OH              37:29.1   12:05
   96    2  Mary Lou Safran, 71*, Cortland, OH         37:49.7   12:12
   97    4  Larissa Neiss, 26*, Newton Falls, OH       38:10.1   12:19
   98    5  Landon Gerchak, 6, Austintown, OH          38:15.5   12:20
   99   10  Rebecca Smith, 42*, Warren, OH             38:40.2   12:28
  100    4  Jordan Gerchak, 28, Austintown, OH         38:42.7   12:29
  101    2  Molly Gerchak, 5*, Austintown, OH          38:42.7   12:29
  102    3  Julianna Pearce, 8*, Minerva, OH           39:50.5   12:51
  103    6  Preston Whitacre, 8, Minerva, OH           39:52.5   12:52
  104    7  Autumn Whitacre, 34*, Minerva, OH          39:54.5   12:52
  105    5  Whitney Waggoner, 27*, Minerva, OH         39:54.8   12:53



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  106    7  Christian Henik, 7, Austintown, OH         41:53.9   13:31
  107    Josellen Hrusovsky, 32*, Austintown, OH    41:57.1   13:32
  108    7  Mary Coller, 54*, Boardman, OH             42:04.4   13:34
  109    7  Albert Cantola, 55, Niles, OH              42:15.9   13:38



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  110    3  Mimi Kim, 60*, Boardman, OH                43:40.1   14:05
  111    8  Larry Lunder, 66, Cortland, OH             46:17.2   14:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

  112    2  Rae Cantola, 21*, Niles, OH                47:17.8   15:15
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
7 finishers among Men Under 14
8 finishers among Men 14 - 17
2 finishers among Men 18 - 24
4 finishers among Men 25 - 30
4 finishers among Men 31 - 36
4 finishers among Men 37 - 42
1 finishers among Men 43 - 48
7 finishers among Men 49 - 54
7 finishers among Men 55 - 59
4 finishers among Men 60 - 65
8 finishers among Men 66 & Up
3 finishers among Women Under 14
3 finishers among Women 14 - 17
2 finishers among Women 18 - 24
5 finishers among Women 25 - 30
8 finishers among Women 31 - 36
10 finishers among Women 37 - 42
6 finishers among Women 43 - 48
7 finishers among Women 49 - 54
1 finishers among Women 55 - 59
3 finishers among Women 60 - 65
2 finishers among Women 66 & Up
62 male finishers
50 female finishers
112 total finishers
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 14
   34    1  James Cristian, 11, Warren, OH             24:23.8    7:52
   37    2  Sean Kosmowski, 13, Hermitage, PA          25:01.2    8:04
   58    3  Jaden Pearce, 10, Minerva, OH              27:49.9    8:59
   87    4  Ethan Dech, 8, East Liverpool, OH          35:42.9   11:31
   98    5  Landon Gerchak, 6, Austintown, OH          38:15.5   12:20
  103    6  Preston Whitacre, 8, Minerva, OH           39:52.5   12:52
  106    7  Christian Henik, 7, Austintown, OH         41:53.9   13:31
 
Men 14 - 17
    8    1  Dylan McKean, 17, Warren, OH               19:09.1    6:11
   10    2  Nate Charnas, 15, Cortland, OH             19:13.4    6:12
   11    3  Anthony Costarella, 16, Girard, OH         19:23.0    6:15
   19    4  Brody Rupe, 14, Cortland, OH               22:20.4    7:12
   20    5  Anthony Elbon, 14, Mineral Ridge, OH       22:21.1    7:13
   21    6  Braden Rupe, 17, Cortland, OH              22:24.9    7:14
   23    7  Dominic Marello, 17, Niles, OH             22:50.0    7:22
   60    8  Zachary Lewis, 17, Warren, OH              28:10.2    9:05
 
Men 18 - 24
    3    1  Anthony Costa, 21, Austintown, OH          18:13.5    5:53
    7    2  Cody Reeher, 20, Kinsman, OH               18:50.8    6:05
   95    3  Dillon Wilson, 20, Warren, OH              37:29.1   12:05
 
Men 25 - 30
    1    1  Craig Rupe, 30, Peninsula, OH              16:42.1    5:23
    4    2  John Schmalzried, 27, Niles, OH            18:13.6    5:53
    5    3  Aaron Titus, 29, Fowler, OH                18:29.1    5:58
   27    4  Jonathan Waggoner, 29, Minerva, OH         23:21.5    7:32
  100    5  Jordan Gerchak, 28, Austintown, OH         38:42.7   12:29
 
Men 31 - 36
    2    Scooby Bolha, 35                           18:06.5    5:50
    9    2  Marc Smith, 36, Warren, OH                 19:10.4    6:11
   25    3  Steve Wilson, 33, McDonald, OH             23:02.1    7:26
   28    4  Casey Annico, 35, Poland, OH               23:33.2    7:36
   86    5  Teddy Zmuda, 36, Austintown, OH            35:32.6   11:28
 
Men 37 - 42
   12    1  Everett Briggs, 40, Youngstown, OH         19:27.2    6:16
   14    2  Brad Drennen, 39, Girard, OH               20:35.0    6:38
   51    3  Jeremy Martin, 41, Boardman, OH            26:29.8    8:33
   76    4  Nathan Cristian, 38, Warren, OH            32:40.0   10:32
 
Men 43 - 48
   32    1  Joe Sanson, 46, McDonald, OH               24:06.7    7:47
 
Men 49 - 54
    6    1  Curt Bachus, 51, Akron, OH                 18:37.5    6:00
   13    2  Tim Green, 53, McDonald, OH                19:57.2    6:26
   18    3  John Francis, 54, Tallmadge, OH            21:41.5    7:00
   24    4  Brian Bonhomme, 54, Boardman, OH           23:00.7    7:25
   33    5  Bill Pennington, 49, Windham, OH           24:17.7    7:50
   67    6  Jeff Lander, 54, Stow, OH                  29:03.1    9:22
   70    7  Bruce McIntosh, 51, Austintown, OH         29:18.9    9:27
 
Men 55 - 59
   15    1  Jim Fedor, 55, Niles, OH                   20:36.6    6:39
   26    2  Bob George, 59, Leavittsburg, OH           23:15.7    7:30
   36    3  Mark Moss, 56, Niles, OH                   24:36.3    7:56
   43    4  Mike Diamond, 57, Mogadore, OH             25:47.0    8:19
   55    5  Frank Tarantine, 58, Austintown, OH        27:13.6    8:47
   56    6  Ken Rech, 56, Austintown, OH               27:27.5    8:51
  109    7  Albert Cantola, 55, Niles, OH              42:15.9   13:38
 
Men 60 - 65
   46    1  Bob Johnson, 62, Girard, OH                26:06.6    8:25
   73    2  Tom Kawecki, 62, Niles, OH                 30:17.3    9:46
   78    3  Don Hyde, 63, Warren, OH                   33:02.5   10:39
   79    4  Dan Lanese, 63, Cortland, OH               33:34.7   10:50
 
Men 66 & Up
   17    1  Clark Schreiber, 67, Tallmadge, OH         21:16.8    6:52
   41    2  Pete Fickert, 75, Akron, OH                25:31.9    8:14
   48    3  Randall Riley, 67, Southington, OH         26:23.9    8:31
   57    4  John Davis, 71, Kinsman, OH                27:38.3    8:55
   62    5  Lou Alaksin, 76, New Galilee, PA           28:32.1    9:12
   75    6  Dave Holmes, 69, Warren, OH                30:44.4    9:55
   93    7  John Petersal, 78, Southington, OH         37:01.9   11:57
  111    8  Larry Lunder, 66, Cortland, OH             46:17.2   14:56
 
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 14
   45    1  Laura Smutny, 12, Canfield, OH             26:03.2    8:24
  101    2  Molly Gerchak, 5, Austintown, OH           38:42.7   12:29
  102    3  Julianna Pearce, 8, Minerva, OH            39:50.5   12:51
 
Women 14 - 17
   65    1  Clarissa Lander, 17, Stow, OH              28:50.0    9:18
   82    2  Caitlin Klein, 15, Cortland, OH            34:47.3   11:13
   84    3  Alisa Mancini, 17, Girard, OH              34:55.6   11:16
 
Women 18 - 24
   22    1  Brenna Rupe, 19, Cortland, OH              22:34.0    7:17
   29    2  Haley McCormick, 24, Bristolville, OH      23:35.8    7:37
   30    3  Faith Gaffney, 19, Mc Donald, PA           23:50.5    7:41
  112    4  Rae Cantola, 21, Niles, OH                 47:17.8   15:15
 
Women 25 - 30
   16    1  Jennifer Kopanic, 26, Boardman, OH         21:00.7    6:47
   42    2  Erin Burns, 29, Masury, OH                 25:42.6    8:18
   77    3  Ashlee Thorne, 30, Youngstown, OH          33:00.8   10:39
   83    4  Samantha Works, 30, New Waterford, OH      34:52.0   11:15
   97    5  Larissa Neiss, 26, Newton Falls, OH        38:10.1   12:19
  105    6  Whitney Waggoner, 27, Minerva, OH          39:54.8   12:53
 
Women 31 - 36
   49    Tifinie Comb, 36, Canfield, OH             26:26.9    8:32
   53    2  Candace Heinbaugh, 34, Youngstown, OH      26:57.6    8:42
   54    3  Lori Payne, 35, Niles, OH                  27:04.3    8:44
   59    4  Miranda Pearce, 34, Minerva, OH            27:54.1    9:00
   81    5  Melissa Fortune, 31, McDonald, OH          33:56.2   10:57
   85    6  Melissa Cronin, 36, Warren, OH             35:30.5   11:27
  104    7  Autumn Whitacre, 34, Minerva, OH           39:54.5   12:52
  107    Josellen Hrusovsky, 32, Austintown, OH     41:57.1   13:32
 
Women 37 - 42
   38    1  Michelle Christy, 40, Austintown, OH       25:08.2    8:07
   39    2  Meghan Kifer, 37, Vienna, OH               25:09.9    8:07
   40    3  Chrissy Engelis, 38, Boardman, OH          25:18.3    8:10
   50    4  Erica Mueller, 37, Austintown, OH          26:29.6    8:33
   66    5  Stacey Durkin, 41*, Youngstown, OH         28:58.6    9:20   
   68    Crissy Everett, 41, Vienna, OH             29:05.7    9:23
   72    6  Holly Miller, 37, Vienna, OH               29:33.0    9:32
   74    7  Kim Lamm, 40, Girard, OH                   30:31.7    9:51
   88    8  Sarah Dech, 42, East Liverpool, OH         35:43.1   11:31
   89    9  Jade Foley, 37, Cortland, OH               36:03.4   11:38
   99   10  Rebecca Smith, 42, Warren, OH              38:40.2   12:28
 
Women 43 - 48
   31    Geniene Hankey, 43, Austintown, OH         23:54.4    7:43
   35    2  Becki Williams, 43, Sandy Lake, PA         24:33.2    7:55
   44    3  Rebecca Iacobucci, 45, Austintown, OH      25:49.6    8:20
   47    4  Tara Costarella, 46, Girard, OH            26:21.6    8:30
   66    5  Audra Kosmowski, 48, Hermitage, PA         29:00.7    9:21
   91    Kristenne Robison, 43, Niles, OH           36:48.3   11:52
 
Women 49 - 54
   52    1  Pamela Byers, 49, Warren, OH               26:47.2    8:38
   63    2  Alysia Shamrock, 51, Cortland, OH          28:41.3    9:15
   69    Shiela Albanese, 49, Warren, OH            29:16.7    9:27
   90    4  Dori MacMillon, 50, Niles, OH              36:48.2   11:52
   92    5  Mark Kay Szwedko, 54, Cortland, OH         37:00.5   11:56
   94    6  Irene Kondoleon, 49, Cortland, OH          37:28.7   12:05
  108    7  Mary Coller, 54, Boardman, OH              42:04.4   13:34
 
Women 55 - 59
   64    1  Diane Jurkovic, 55, Warren, OH             28:41.6    9:15
 
Women 60 - 65
   61    1  Rebecca Bailey, 61, Austintown, OH         28:13.0    9:06
   80    2  Christina Lunder, 62, Cortland, OH         33:44.2   10:53
  110    3  Mimi Kim, 60, Boardman, OH                 43:40.1   14:05
 
Women 66 & Up
   71    1  Kathy Shoaf, 70, New Castle, PA            29:21.4    9:28
   96    2  Mary Lou Safran, 71, Cortland, OH          37:49.7   12:12
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us