2016 Mosquito Lake Chase 5K

Print Logo image

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2016 MOSQUITO LAKE CHASE 5K RESULTS

MAPLEWOOD HS - MECCA, OH

May 30, 2016

75 DEGREES, HOT AND SUNNY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Craig Rupe, 30, Peninsula, Ohio            15:55.0    5:08
    2    2  Andy Morgan, 27, Cortland, Ohio            16:00.4    5:10
    3    3  Mike Dahmen, 21, North Bloomfield, OH      17:01.3    5:29
 
Open Women
    9    1  Ro Morgan, 27, Cortland, Ohio              19:49.4    6:24
   15    2  Erin Pavick, 21, Cortland, Ohio            20:43.8    6:41
   18    3  Michelle Rupe, 56, Cortland, Ohio          21:38.8    6:59
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   17    1  Ethan Lewis, 14, Cortland, Ohio            21:26.3    6:55
   20    2  Connor Brown, 14, McDonald, Ohio           21:55.3    7:04
   31    3  Gavin Ainsley, 12, Cortland, Ohio          23:32.1    7:35
 
Men 15 - 19
    6    1  Nate Butler, 18, Warren, Ohio              17:58.4    5:48
    8    2  Adam Burgard, 16, Fowler, OH               18:00.4    5:48
   11    3  Kameron Peterson, 16, Fowler, OH           20:02.2    6:28
 
Men 20 - 29
    4    1  Eric Harris, 21, Cortland, Ohio            17:11.7    5:33
    5    2  Heath Harris, 24, Akron, OH                17:30.5    5:39
 
Men 30 - 39
   37    1  Brian Sabo, 31, Ravenna, OH                24:02.5    7:45
   39    2  Chris Nicola, 37, Newtown Sq, PA           24:13.9    7:49
   43    3  Justin Fritz, 33, Mineral Ridge, Ohio      24:30.7    7:54
 
Men 40 - 49
    7    1  Greg Mickel, 40                            17:58.5    5:48
   10    2  Kevin Oconnell, 41, McDonald, Ohio         19:57.6    6:26
   12    3  Robert Peterson, 46, Fowler, OH            20:12.0    6:31
 
Men 50 - 59
   22    1  Robert Clark, 56, Boardman, Ohio           22:01.8    7:06
   26    2  Mike Ciletti, 52, Warren, Ohio             22:34.2    7:17
   44    3  Jeff Engleman, 52                          24:33.2    7:55
 
Men 60 & Up
   25    1  John Mailach, 68, Warren, Ohio             22:25.1    7:14
   32    2  David Donahue, 63, Columbiana, OH          23:33.2    7:36
   34    3  Larry Koval, 68, Warren, Ohio              23:45.9    7:40
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   29    1  Samantha Autry, 13, Jacksonville, North C  23:07.3    7:27
   40    2  Brianna Starcher, 14, Cortland, Ohio       24:24.2    7:52
   53    3  Riana Rathburn, 13, Cortland, Ohio         27:03.1    8:44
 
Women 15 - 19
   27    1  Emma Hunkus, 16, Kinsman, Ohio             22:48.2    7:21
   41    2  Sara Ciletti, 16, Warren, Ohio             24:29.4    7:54
 
Women 20 - 29
   63    1  Heather Knapp, 29, Warren, Ohio            29:57.0    9:40
   66    2  Kaitlin Durbin, 26, Cleveland Hts, OH      31:00.5   10:00
   79    3  Kit Geiger, 28, Cortland, Ohio             33:23.0   10:46
 
Women 30 - 39
   42    1  Vanessa Fritz, 33, Mineral Ridge, Ohio     24:30.6    7:54
   59    2  Kelly Mulliagn, 39, Burghill, Ohio         28:48.3    9:18
   60    3  Ashley Armstrong-Zwart, 31, Cortland, Ohio 29:03.3    9:22
 
Women 40 - 49
   47    1  Tara Shipman, 47, Cortland, Ohio           25:10.4    8:07
   52    2  Rebecca iacobucci, 44, Youngstown, Ohio    25:43.4    8:18
   54    3  Sue Roberts, 49, Columbus, OH              27:22.6    8:50
 
Women 50 - 59
   28    1  Shelley Engleman, 51, Cortland, Ohio       22:49.0    7:22
   68    2  Brenda Autry, 54, Jacksonville, North C    31:23.8   10:08
   78    3  Kendra Mohney, 58, bristolville, Ohio      33:20.8   10:45
 
Women 60 & Up
   69    1  Mickey Buck, 62, Columbiana, OH            31:37.1   10:12
   87    2  Chris Lunder, 61, Cortland, Ohio           35:51.3   11:34
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Craig Rupe, 30, Peninsula, Ohio            15:55.0    5:08
    2       Andy Morgan, 27, Cortland, Ohio            16:00.4    5:10
    3       Mike Dahmen, 21, North Bloomfield, OH      17:01.3    5:29
    4    1  Eric Harris, 21, Cortland, Ohio            17:11.7    5:33
    5    2  Heath Harris, 24, Akron, OH                17:30.5    5:39
    6    1  Nate Butler, 18, Warren, Ohio              17:58.4    5:48
    7    1  Greg Mickel, 40                            17:58.5    5:48
    8    2  Adam Burgard, 16, Fowler, OH               18:00.4    5:48



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    9       Ro Morgan, 27*, Cortland, Ohio             19:49.4    6:24
   10    2  Kevin Oconnell, 41, McDonald, Ohio         19:57.6    6:26
   11    3  Kameron Peterson, 16, Fowler, OH           20:02.2    6:28
   12    3  Robert Peterson, 46, Fowler, OH            20:12.0    6:31
   13    4  Frank Constantine, 16                      20:34.6    6:38
   14    5  Tyler Worrell, 15, Mc Donald, Ohio         20:37.9    6:39
   15       Erin Pavick, 21*, Cortland, Ohio           20:43.8    6:41
   16    4  Troy Lewis, 41, Cortland, Ohio             21:20.3    6:53
   17    1  Ethan Lewis, 14, Cortland, Ohio            21:26.3    6:55
   18       Michelle Rupe, 56*, Cortland, Ohio         21:38.8    6:59
   19    6  Braden Rupe, 17, Cortand, Ohio             21:40.0    6:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   20    2  Connor Brown, 14, McDonald, Ohio           21:55.3    7:04
   21    5  Ray Ainsley, 41                            21:59.3    7:06
   22    1  Robert Clark, 56, Boardman, Ohio           22:01.8    7:06
   23    6  Rod Meeker, 49, Aurora, Ohio               22:10.0    7:09
   24    7  George Hubbard, 41, Cortland, Ohio         22:16.2    7:11
   25    1  John Mailach, 68, Warren, Ohio             22:25.1    7:14
   26    2  Mike Ciletti, 52, Warren, Ohio             22:34.2    7:17
   27    1  Emma Hunkus, 16*, Kinsman, Ohio            22:48.2    7:21
   28    1  Shelley Engleman, 51*, Cortland, Ohio      22:49.0    7:22
   29    1  Samantha Autry, 13*, Jacksonville, North C 23:07.3    7:27
   30    7  Pierce Sloan, 15, McDonald, Ohio           23:25.5    7:33
   31    3  Gavin Ainsley, 12, Cortland, Ohio          23:32.1    7:35
   32    2  David Donahue, 63, Columbiana, OH          23:33.2    7:36
   33    4  Caleb Richards, 12, Cortland, Ohio         23:41.9    7:39
   34    3  Larry Koval, 68, Warren, Ohio              23:45.9    7:40
   35    5  James Cristino, 10, Warren, Ohio           23:47.3    7:40
   36    6  Josiah Croyts, 12, Warren, Ohio            23:50.2    7:41
   37    1  Brian Sabo, 31, Ravenna, OH                24:02.5    7:45
   38    7  Marcus Cupp, 14, Cortland, Ohio            24:08.5    7:47
   39    2  Chris Nicola, 37, Newtown Sq, PA           24:13.9    7:49
   40    2  Brianna Starcher, 14*, Cortland, Ohio      24:24.2    7:52
   41    2  Sara Ciletti, 16*, Warren, Ohio            24:29.4    7:54
   42    1  Vanessa Fritz, 33*, Mineral Ridge, Ohio    24:30.6    7:54
   43    3  Justin Fritz, 33, Mineral Ridge, Ohio      24:30.7    7:54
   44    3  Jeff Engleman, 52                          24:33.2    7:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   45    8  Dennis Lenney, 47, West Farmington, OH     24:49.5    8:00
   46    4  Bob George, 59, Boardman, Ohio             24:53.4    8:02
   47    1  Tara Shipman, 47*, Cortland, Ohio          25:10.4    8:07
   48    8  Matthew Lowry, 14, Cortland, Ohio          25:28.1    8:13
   49    4  Alan Bottorff, 61, Cortland, Ohio          25:35.0    8:15
   50    4  Michael Pflager, 31, Southington, OH       25:40.5    8:17
   51    8  Hunter Grant, 16, Cuyahoga falls, Ohio     25:41.5    8:17
   52    2  Rebecca iacobucci, 44*, Youngstown, Ohio   25:43.4    8:18
   53    3  Riana Rathburn, 13*, Cortland, Ohio        27:03.1    8:44
   54    3  Sue Roberts, 49*, Columbus, OH             27:22.6    8:50
   55    4  Alaina Keeney, 40*, Cortland, Ohio         27:26.1    8:51



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   56    5  Jeff Pegg, 56, Warren, Ohio                27:54.5    9:00
   57    5  Tom Kawecki, 61, Niles, Ohio               28:31.3    9:12
   58    5  Becky Grant, 44*, Cuyahoga falls, Ohio     28:39.9    9:15
   59    2  Kelly Mulliagn, 39*, Burghill, Ohio        28:48.3    9:18
   60    3  Ashley Armstrong-Zwart, 31*, Cortland, Ohio
                                                        29:03.3    9:22
   61    5  Nathan Cristino, 37, Warren, Ohio          29:16.1    9:26
   62    6  Frank Bigowsky, 39, Girard, OH             29:51.1    9:38
   63    1  Heather Knapp, 29*, Warren, Ohio           29:57.0    9:40
   64    4  Natalie Lariccia, 30*, Youngstown, Ohio    30:01.8    9:41
   65    5  Kristina Meeker, 33*, Aurora, Ohio         30:04.4    9:42



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   66    2  Kaitlin Durbin, 26*, Cleveland Hts, OH     31:00.5   10:00
   67    6  Mark Dershaw, 56, Orwell, OH               31:00.7   10:00
   68    2  Brenda Autry, 54*, Jacksonville, North C   31:23.8   10:08
   69    1  Mickey Buck, 62*, Columbiana, OH           31:37.1   10:12
   70    6  Diane Earich, 41*, Warren, Ohio            31:54.2   10:17
   71    6  Carrie Richards, 35*, Cortland, Ohio       31:57.1   10:18
   72    7  Erin Rickert, 32*, Cortand, Ohio           31:57.3   10:18
   73    7  william Clark, 58, Youngstown, Ohio        32:04.5   10:21
   74    8  Brian Earich, 56, Warren, Ohio             32:19.1   10:26
   75    7  nikki earich, 49*, Mundelein, Illinois     32:25.5   10:28
   76    6  Don Hyde, 63, Warren, Ohio                 32:40.1   10:32
   77    8  Christine Hunkus, 45*, Kinsman, Ohio       32:59.5   10:39
   78    3  Kendra Mohney, 58*, bristolville, Ohio     33:20.8   10:45
   79    3  Kit Geiger, 28*, Cortland, Ohio            33:23.0   10:46



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   80    8  Jenilee Sutton, 33*, Niles, Ohio           34:40.7   11:11
   81    9  Salvatore Aliberti, 53, Youngstown, Ohio   34:49.2   11:14
   82    4  Kirsten Pesa, 27*, Cortland, Ohio          35:01.0   11:18
   83    9  Nicole Jennings, 31*, Greenville, Pennsylva
                                                        35:08.5   11:20
   84    7  jeff hyde, 32, Warren, Ohio                35:14.2   11:22
   85   10  Joanna McGraw, 30*, Cortland, Ohio         35:37.4   11:29
   86    9  Jennifer Tilley, 43*, Warren, Ohio         35:40.7   11:31
   87    2  Chris Lunder, 61*, Cortland, Ohio          35:51.3   11:34
   88    9  Matthew Autry, 13, Jacksonville, North C   37:02.7   11:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   89   11  Julie Voithofer, 30*, Niles, Ohio          38:56.2   12:34
   90    4  Sue Hudnall, 54*, Andover, Ohio            39:07.9   12:37
   91    4  Jordyn Ankenbruck, 10*, Cortland, Ohio     40:00.2   12:54
   92    5  Amanda Kane, 23*, Struthers, Ohio          40:14.8   12:59
   93   10  John Aeppli, 50, North Lima, Ohio          40:15.1   12:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   94   12  Jaime Kerns, 34*, Niles, Ohio              42:18.5   13:39
   95   13  Joanne Stomprude, 39*, Youngstown, Ohio    42:18.5   13:39
   96    7  Larry Lunder, 66, Cortland, Ohio           42:42.9   13:47
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
9 finishers among Men Under 15
8 finishers among Men 15 - 19
2 finishers among Men 20 - 29
7 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
10 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 & Up
4 finishers among Women Under 15
2 finishers among Women 15 - 19
5 finishers among Women 20 - 29
13 finishers among Women 30 - 39
9 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
57 male finishers
39 female finishers
96 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   17    1  Ethan Lewis, 14, Cortland, Ohio            21:26.3    6:55
   20    2  Connor Brown, 14, McDonald, Ohio           21:55.3    7:04
   31    3  Gavin Ainsley, 12, Cortland, Ohio          23:32.1    7:35
   33    4  Caleb Richards, 12, Cortland, Ohio         23:41.9    7:39
   35    5  James Cristino, 10, Warren, Ohio           23:47.3    7:40
   36    6  Josiah Croyts, 12, Warren, Ohio            23:50.2    7:41
   38    7  Marcus Cupp, 14, Cortland, Ohio            24:08.5    7:47
   48    8  Matthew Lowry, 14, Cortland, Ohio          25:28.1    8:13
   88    9  Matthew Autry, 13, Jacksonville, North C   37:02.7   11:57
 
Men 15 - 19
    6    1  Nate Butler, 18, Warren, Ohio              17:58.4    5:48
    8    2  Adam Burgard, 16, Fowler, OH               18:00.4    5:48
   11    3  Kameron Peterson, 16, Fowler, OH           20:02.2    6:28
   13    4  Frank Constantine, 16                      20:34.6    6:38
   14    5  Tyler Worrell, 15, Mc Donald, Ohio         20:37.9    6:39
   19    6  Braden Rupe, 17, Cortand, Ohio             21:40.0    6:59
   30    7  Pierce Sloan, 15, McDonald, Ohio           23:25.5    7:33
   51    8  Hunter Grant, 16, Cuyahoga falls, Ohio     25:41.5    8:17
 
Men 20 - 29
    2    1  Andy Morgan, 27, Cortland, Ohio            16:00.4    5:10
    3    2  Mike Dahmen, 21, North Bloomfield, OH      17:01.3    5:29
    4    3  Eric Harris, 21, Cortland, Ohio            17:11.7    5:33
    5    4  Heath Harris, 24, Akron, OH                17:30.5    5:39
 
Men 30 - 39
    1    1  Craig Rupe, 30, Peninsula, Ohio            15:55.0    5:08
   37    2  Brian Sabo, 31, Ravenna, OH                24:02.5    7:45
   39    3  Chris Nicola, 37, Newtown Sq, PA           24:13.9    7:49
   43    4  Justin Fritz, 33, Mineral Ridge, Ohio      24:30.7    7:54
   50    5  Michael Pflager, 31, Southington, OH       25:40.5    8:17
   61    6  Nathan Cristino, 37, Warren, Ohio          29:16.1    9:26
   62    7  Frank Bigowsky, 39, Girard, OH             29:51.1    9:38
   84    8  jeff hyde, 32, Warren, Ohio                35:14.2   11:22
 
Men 40 - 49
    7    1  Greg Mickel, 40                            17:58.5    5:48
   10    2  Kevin Oconnell, 41, McDonald, Ohio         19:57.6    6:26
   12    3  Robert Peterson, 46, Fowler, OH            20:12.0    6:31
   16    4  Troy Lewis, 41, Cortland, Ohio             21:20.3    6:53
   21    5  Ray Ainsley, 41                            21:59.3    7:06
   23    6  Rod Meeker, 49, Aurora, Ohio               22:10.0    7:09
   24    7  George Hubbard, 41, Cortland, Ohio         22:16.2    7:11
   45    8  Dennis Lenney, 47, West Farmington, OH     24:49.5    8:00
 
Men 50 - 59
   22    1  Robert Clark, 56, Boardman, Ohio           22:01.8    7:06
   26    2  Mike Ciletti, 52, Warren, Ohio             22:34.2    7:17
   44    3  Jeff Engleman, 52                          24:33.2    7:55
   46    4  Bob George, 59, Boardman, Ohio             24:53.4    8:02
   56    5  Jeff Pegg, 56, Warren, Ohio                27:54.5    9:00
   67    6  Mark Dershaw, 56, Orwell, OH               31:00.7   10:00
   73    7  william Clark, 58, Youngstown, Ohio        32:04.5   10:21
   74    8  Brian Earich, 56, Warren, Ohio             32:19.1   10:26
   81    9  Salvatore Aliberti, 53, Youngstown, Ohio   34:49.2   11:14
   93   10  John Aeppli, 50, North Lima, Ohio          40:15.1   12:59
 
Men 60 & Up
   25    1  John Mailach, 68, Warren, Ohio             22:25.1    7:14
   32    2  David Donahue, 63, Columbiana, OH          23:33.2    7:36
   34    3  Larry Koval, 68, Warren, Ohio              23:45.9    7:40
   49    4  Alan Bottorff, 61, Cortland, Ohio          25:35.0    8:15
   57    5  Tom Kawecki, 61, Niles, Ohio               28:31.3    9:12
   76    6  Don Hyde, 63, Warren, Ohio                 32:40.1   10:32
   96    7  Larry Lunder, 66, Cortland, Ohio           42:42.9   13:47
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   29    1  Samantha Autry, 13, Jacksonville, North C  23:07.3    7:27
   40    2  Brianna Starcher, 14, Cortland, Ohio       24:24.2    7:52
   53    3  Riana Rathburn, 13, Cortland, Ohio         27:03.1    8:44
   91    4  Jordyn Ankenbruck, 10, Cortland, Ohio      40:00.2   12:54
 
Women 15 - 19
   27    1  Emma Hunkus, 16, Kinsman, Ohio             22:48.2    7:21
   41    2  Sara Ciletti, 16, Warren, Ohio             24:29.4    7:54
 
Women 20 - 29
    9    1  Ro Morgan, 27, Cortland, Ohio              19:49.4    6:24
   15    2  Erin Pavick, 21, Cortland, Ohio            20:43.8    6:41
   63    3  Heather Knapp, 29, Warren, Ohio            29:57.0    9:40
   66    4  Kaitlin Durbin, 26, Cleveland Hts, OH      31:00.5   10:00
   79    5  Kit Geiger, 28, Cortland, Ohio             33:23.0   10:46
   82    6  Kirsten Pesa, 27, Cortland, Ohio           35:01.0   11:18
   92    7  Amanda Kane, 23, Struthers, Ohio           40:14.8   12:59
 
Women 30 - 39
   42    1  Vanessa Fritz, 33, Mineral Ridge, Ohio     24:30.6    7:54
   59    2  Kelly Mulliagn, 39, Burghill, Ohio         28:48.3    9:18
   60    3  Ashley Armstrong-Zwart, 31, Cortland, Ohio 29:03.3    9:22
   64    4  Natalie Lariccia, 30, Youngstown, Ohio     30:01.8    9:41
   65    5  Kristina Meeker, 33, Aurora, Ohio          30:04.4    9:42
   71    6  Carrie Richards, 35, Cortland, Ohio        31:57.1   10:18
   72    7  Erin Rickert, 32, Cortand, Ohio            31:57.3   10:18
   80    8  Jenilee Sutton, 33, Niles, Ohio            34:40.7   11:11
   83    9  Nicole Jennings, 31, Greenville, Pennsylva 35:08.5   11:20
   85   10  Joanna McGraw, 30, Cortland, Ohio          35:37.4   11:29
   89   11  Julie Voithofer, 30, Niles, Ohio           38:56.2   12:34
   94   12  Jaime Kerns, 34, Niles, Ohio               42:18.5   13:39
   95   13  Joanne Stomprude, 39, Youngstown, Ohio     42:18.5   13:39
 
Women 40 - 49
   47    1  Tara Shipman, 47, Cortland, Ohio           25:10.4    8:07
   52    2  Rebecca iacobucci, 44, Youngstown, Ohio    25:43.4    8:18
   54    3  Sue Roberts, 49, Columbus, OH              27:22.6    8:50
   55    4  Alaina Keeney, 40, Cortland, Ohio          27:26.1    8:51
   58    5  Becky Grant, 44, Cuyahoga falls, Ohio      28:39.9    9:15
   70    6  Diane Earich, 41, Warren, Ohio             31:54.2   10:17
   75    7  nikki earich, 49, Mundelein, Illinois      32:25.5   10:28
   77    8  Christine Hunkus, 45, Kinsman, Ohio        32:59.5   10:39
   86    9  Jennifer Tilley, 43, Warren, Ohio          35:40.7   11:31
 
Women 50 - 59
   18    1  Michelle Rupe, 56, Cortland, Ohio          21:38.8    6:59
   28    2  Shelley Engleman, 51, Cortland, Ohio       22:49.0    7:22
   68    3  Brenda Autry, 54, Jacksonville, North C    31:23.8   10:08
   78    4  Kendra Mohney, 58, bristolville, Ohio      33:20.8   10:45
   90    5  Sue Hudnall, 54, Andover, Ohio             39:07.9   12:37
 
Women 60 & Up
   69    1  Mickey Buck, 62, Columbiana, OH            31:37.1   10:12
   87    2  Chris Lunder, 61, Cortland, Ohio           35:51.3   11:34
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us