2016 O'DONOLD'S ST. PATTY'S 5K

Print Logo image

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2016 O'Donold's St. Patty's Day 5K Results

AUSTINTOWN O'DONOLD'S

March 12, 2016

67 Sunny
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Andy Morgan, 27                            15:10.0    4:54
    2    2  Craig Rupe, 30                             15:25.8    4:59
    3    3  Vincent Mauri, 15, Warren, OH              16:40.1    5:23
 
Open Women
    6    1  Ro Morgan, 27                              19:26.2    6:16
   10    Sydnay Dobler, 13, Cortland, OH            20:53.2    6:44
   11    3  Michelle Rupe, 56                          21:13.9    6:51
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    4    1  Ethan Dobler, 14, Cortland, OH             18:08.6    5:51
   87    2  Owen Howell, 13                            48:03.6   15:30
 
Men 15 - 19
    7    1  Danny Lindough, 17, Mineral Ridge, OH      19:45.7    6:22
   90    2  Matthew Bellino, 15                        57:43.6   18:37
 
Men 20 - 29
   13    1  Nathaniel Choma, 24                        21:52.5    7:03
   38    2  Tyler Pennington, 21                       27:50.8    8:59
   58    3  Bentley Reed, 27                           30:54.4    9:58
 
Men 30 - 39
   15    1  Tim Styraner, 39, Canfield, OH             22:21.3    7:13
   25    2  Joe Safarek, 34                            25:37.8    8:16
   34    3  Joe Rogue, 31                              26:36.6    8:35
 
Men 40 - 49
    5    1  Todd Perren, 40, Austintown, OH            18:13.1    5:53
    8    2  Steve Hoffmaster, 47, Poland, OH           20:33.1    6:38
    9    3  Steven Dobler, 43, Cortland, OH            20:45.0    6:42
 
Men 50 & Up
   20    1  Robert Evans, 55                           24:24.1    7:52
   29    2  Jeff Pegg, 56, Warren, OH                  26:18.0    8:29
   31    3  Tim Newell, 52, Youngstown, OH             26:27.9    8:32
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   16    1  Janessa Martinelli, 14                     22:22.6    7:13
   47    2  Alexis Vasko, 14, Austintown, OH           29:05.9    9:23
 
Women 15 - 19
   50    1  Heather Kirk, 17                           29:17.6    9:27
   59    Tahlor Kimble, 17                          30:58.8   10:00
 
Women 20 - 29
   17    1  Kelsey Kimmel, 26                          23:45.2    7:40
   22    2  Jennifer Grich, 25, Poland, OH              25:08.5    8:07
   42    3  Erica Pitts, 24                            28:38.9    9:14
 
Women 30 - 39
   23    1  Rachelle Schneider, 38                     25:25.8    8:12
   26    2  Meghan Kifer, 37                           26:03.1    8:24
   36    3  Laura Yi, 36                               27:26.7    8:51
 
Women 40 - 49
   18    Renay Choma, 48                            23:45.3    7:40
   19    2  Kim Girolama, 48                           24:22.4    7:52
   27    3  Angie Howell, 40                           26:05.3    8:25
 
Women 50 & Up
   33    1  Renee Bodden, 58                           26:35.1    8:35
   45    Brigitta Remley, 52                        28:51.9    9:19
   52    3  Shannon Grantz, 51                         29:25.1    9:29
 
 
 
Order of Finish
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Andy Morgan, 27                            15:10.0    4:54
    2       Craig Rupe, 30                             15:25.8    4:59



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

    3       Vincent Mauri, 15, Warren, OH              16:40.1    5:23
    4    1  Ethan Dobler, 14, Cortland, OH             18:08.6    5:51
    5    1  Todd Perren, 40, Austintown, OH            18:13.1    5:53



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

    6       Ro Morgan, 27*                             19:26.2    6:16
    7    1  Danny Lindough, 17, Mineral Ridge, OH      19:45.7    6:22
    8    2  Steve Hoffmaster, 47, Poland, OH           20:33.1    6:38
    9    3  Steven Dobler, 43, Cortland, OH            20:45.0    6:42
   10       Sydnay Dobler, 13*, Cortland, OH           20:53.2    6:44
   11       Michelle Rupe, 56*                         21:13.9    6:51
   12    4  Bill Pennington, 49                        21:19.9    6:53



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   13    1  Nathaniel Choma, 24                        21:52.5    7:03
   14    5  Robert Johnson, 44                         22:11.8    7:10
   15    1  Tim Styraner, 39, Canfield, OH             22:21.3    7:13
   16    1  Janessa Martinelli, 14*                    22:22.6    7:13
   17    1  Kelsey Kimmel, 26*                         23:45.2    7:40
   18    Renay Choma, 48*                           23:45.3    7:40
   19    2  Kim Girolama, 48*                          24:22.4    7:52
   20    1  Robert Evans, 55                           24:24.1    7:52



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   21    6  Dennis Lenney, 47, West Farmington, OH     24:55.2    8:02
   22    2  Jennifer Grich, 25*, Poland, OH             25:08.5    8:07
   23    1  Rachelle Schneider, 38*                    25:25.8    8:12
   24    7  Robb Rast, 46                              25:35.7    8:15
   25    2  Joe Safarek, 34                            25:37.8    8:16
   26    2  Meghan Kifer, 37*                          26:03.1    8:24
   27    3  Angie Howell, 40*                          26:05.3    8:25
   28       #81                                        26:08.9    8:26
   29    2  Jeff Pegg, 56, Warren, OH                  26:18.0    8:29
   30    4  Wendy Corohovsky, 45*, Youngstown, OH      26:27.5    8:32
   31    3  Tim Newell, 52, Youngstown, OH             26:27.9    8:32
   32    8  Kevin Kilpatrick, 41, Canfield, OH         26:28.6    8:32
   33    1  Renee Bodden, 58*                          26:35.1    8:35
   34    3  Joe Rogue, 31                              26:36.6    8:35
   35    9  Russell Cannon, 46                         27:07.7    8:45
   36    3  Laura Yi, 36*                              27:26.7    8:51
   37       Jessica Lunt*, Hubband, OH                 27:49.5    8:59
   38    2  Tyler Pennington, 21                       27:50.8    8:59



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   39    4  Katie Breit, 33*                           27:53.9    9:00
   40    5  Allison Johnson, 32*                       28:11.6    9:06
   41    4  Ed Kandray, 53                             28:25.9    9:10
   42    3  Erica Pitts, 24*                           28:38.9    9:14
   43    4  Lisa Lam, 28*, Cleveland, OH               28:46.8    9:17
   44    5  Terra Koontz, 27*                          28:49.1    9:18
   45    Brigitta Remley, 52*                       28:51.9    9:19
   46    5  Carleen Sundy, 45*                         28:51.9    9:19
   47    2  Alexis Vasko, 14*, Austintown, OH          29:05.9    9:23
   48    5  Steve Grabert, 62                          29:12.9    9:25
   49    4  Joshua Johnson, 33                         29:16.3    9:27
   50    1  Heather Kirk, 17*                          29:17.6    9:27
   51    5  Teddy Zmuda, 35, Austintown, OH            29:22.0    9:28
   52    3  Shannon Grantz, 51*                        29:25.1    9:29
   53    6  Lisa Kirk, 48*                             29:38.4    9:34
   54    6  Thomas Dugan, 57                           29:49.9    9:37
   55    Panzy Eldridge, 49*, Youngstown, OH        30:05.9    9:43
   56    6  Marissa Gargano, 25*                       30:41.3    9:54
   57   10  Eric Johnson, 49                           30:42.7    9:54
   58    3  Bentley Reed, 27                           30:54.4    9:58



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   59    Tahlor Kimble, 17*                         30:58.8   10:00
   60    7  Jessica Kimble, 20*                        31:05.3   10:02
   61    6  Stephanie Palumbo, 38*                     31:06.7   10:02
   62   11  Dave Suarez, 47, Newton Falls, OH          31:48.3   10:16
   63    7  John Long, 57, Hubband, OH                 31:58.1   10:19
   64    6  Dan Murphy, 30, Cortland, OH               32:58.2   10:38
   65    7  Scot Anderson, 30, Poland, OH              32:58.8   10:38
   66    7  Jill Murphy, 33*                           33:03.8   10:40
   67    8  Christine Manda, 36*                       33:03.8   10:40
   68    8  Kirstin Peterson, 22*                      33:43.9   10:53



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   69    8  Trent Kifer, 38, Vienna, OH                34:09.3   11:01
   70    8  Heidi Katabi-Kekel, 48*                    35:19.5   11:24
   71    4  Angel Suarez, 50*                          35:19.6   11:24
   72    8  Victor Sansone, 50, Poland, OH             35:42.8   11:31
   73    9  Heather Heath, 42*                         35:51.0   11:34
   74   10  Diane Hofus, 43*, Austintown, OH           35:51.2   11:34
   75    9  Ashley Anderson, 31*                       36:05.8   11:39
   76    4  Reggie Rooks, 27                           36:06.1   11:39
   77    9  Dana Mathews, 24*, Boardman                36:06.9   11:39
   78    5  Diane Kandray, 54*                         36:17.4   11:42
   79    9  Daniel Horacek, 34, Youngstown, OH         36:36.7   11:49



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   80    linda Dugan, 55*                           37:14.5   12:01
   81    7  Tamie Sahli, 56*, Youngstown, OH           37:44.0   12:10
   82    8  Mary Sanson, 52*, Poland, OH               38:36.3   12:27



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   83    9  Chris Grabert, 63*                         40:37.2   13:06



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   84   11  Ronelle Halfacre, 44*                      44:59.0   14:31



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   85   12  Stephanie Thomas, 46*                      48:02.7   15:30
   86   13  Pam Raidel, 49*                            48:02.9   15:30
   87    2  Owen Howell, 13                            48:03.6   15:30



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   88   14  Cathy Bellino, 40*                         57:43.0   18:37
   89   10  Jen Rigsby, 33*                            57:43.0   18:37
   90    2  Matthew Bellino, 15                        57:43.6   18:37



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   91   11  Shevna Hudy, 33*                         1:02:52.3   20:17
   92    5  Robby Heinrich, 28                       1:02:58.1   20:19
   93   15  Kimmy Donaldson, 47*, Canfield, OH       1:02:58.2   20:19
* indicates females
7 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 15
2 finishers among Men 15 - 19
5 finishers among Men 20 - 29
9 finishers among Men 30 - 39
11 finishers among Men 40 - 49
8 finishers among Men 50 & Up
2 finishers among Women Under 15
2 finishers among Women 15 - 19
9 finishers among Women 20 - 29
11 finishers among Women 30 - 39
15 finishers among Women 40 - 49
9 finishers among Women 50 & Up
1 finishers among Females (no age given)
44 male finishers
49 female finishers
93 total finishers
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    4    1  Ethan Dobler, 14, Cortland, OH             18:08.6    5:51
   87    2  Owen Howell, 13                            48:03.6   15:30
 
Men 15 - 19
    3    1  Vincent Mauri, 15, Warren, OH              16:40.1    5:23
    7    2  Danny Lindough, 17, Mineral Ridge, OH      19:45.7    6:22
   90    3  Matthew Bellino, 15                        57:43.6   18:37
 
Men 20 - 29
    1    1  Andy Morgan, 27                            15:10.0    4:54
   13    2  Nathaniel Choma, 24                        21:52.5    7:03
   38    3  Tyler Pennington, 21                       27:50.8    8:59
   58    4  Bentley Reed, 27                           30:54.4    9:58
   76    5  Reggie Rooks, 27                           36:06.1   11:39
   92    6  Robby Heinrich, 28                       1:02:58.1   20:19
 
Men 30 - 39
    2    1  Craig Rupe, 30                             15:25.8    4:59
   15    2  Tim Styraner, 39, Canfield, OH             22:21.3    7:13
   25    3  Joe Safarek, 34                            25:37.8    8:16
   34    4  Joe Rogue, 31                              26:36.6    8:35
   49    5  Joshua Johnson, 33                         29:16.3    9:27
   51    6  Teddy Zmuda, 35, Austintown, OH            29:22.0    9:28
   64    7  Dan Murphy, 30, Cortland, OH               32:58.2   10:38
   65    8  Scot Anderson, 30, Poland, OH              32:58.8   10:38
   69    9  Trent Kifer, 38, Vienna, OH                34:09.3   11:01
   79   10  Daniel Horacek, 34, Youngstown, OH         36:36.7   11:49
 
Men 40 - 49
    5    1  Todd Perren, 40, Austintown, OH            18:13.1    5:53
    8    2  Steve Hoffmaster, 47, Poland, OH           20:33.1    6:38
    9    3  Steven Dobler, 43, Cortland, OH            20:45.0    6:42
   12    4  Bill Pennington, 49                        21:19.9    6:53
   14    5  Robert Johnson, 44                         22:11.8    7:10
   21    6  Dennis Lenney, 47, West Farmington, OH     24:55.2    8:02
   24    7  Robb Rast, 46                              25:35.7    8:15
   32    8  Kevin Kilpatrick, 41, Canfield, OH         26:28.6    8:32
   35    9  Russell Cannon, 46                         27:07.7    8:45
   57   10  Eric Johnson, 49                           30:42.7    9:54
   62   11  Dave Suarez, 47, Newton Falls, OH          31:48.3   10:16
 
Men 50 & Up
   20    1  Robert Evans, 55                           24:24.1    7:52
   29    2  Jeff Pegg, 56, Warren, OH                  26:18.0    8:29
   31    3  Tim Newell, 52, Youngstown, OH             26:27.9    8:32
   41    4  Ed Kandray, 53                             28:25.9    9:10
   48    5  Steve Grabert, 62                          29:12.9    9:25
   54    6  Thomas Dugan, 57                           29:49.9    9:37
   63    7  John Long, 57, Hubband, OH                 31:58.1   10:19
   72    8  Victor Sansone, 50, Poland, OH             35:42.8   11:31
 
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us