2016 United Way "Great Pumpkin 5K"

Print Logo image

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2016 UNITED WAY GREAT PUMPKIN RUN RESULTS

Kent Trumbull Campus

Oct. 29, 2016

60 Degrees and Partly Sunny
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Craig Rupe, 30, Peninsula, OH              15:53.0    5:07



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    2       Joshua Moran, 40, Farmdale, Ohio           18:59.6    6:08
    3       Corbin Roby, 13, Austintown, Ohio          19:17.0    6:13
    4    1  Jimmy Rollison, 14, Warren, Ohio           19:35.1    6:19
    5    2  Nathan Lanham, 13, Niles, OH               20:21.5    6:34
    6    1  John Black, 47, Sharon, PA                 20:43.1    6:41
    7    3  Brogan Roby, 11, Austintown, Ohio          20:59.6    6:46



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    8    1  Rich Hudak, 36, Southington, Ohio          21:59.5    7:06
    9    1  Bob George, 59, Leavittsburg, Ohio         22:22.5    7:13
   10       Jenna Evans, 34*, McDonald, Ohio           22:25.4    7:14
   11       Geniene Hankey, 42*, Youngstown, Ohio      22:31.7    7:16
   12    4  Brandon Null, 11, Fowler, Ohio             23:10.5    7:29
   13       Ashley Isoldi, 26*, Girard, Ohio           23:11.3    7:29
   14    1  Ashley Yankey, 25*, Girard, Ohio           23:23.1    7:33
   15    1  Amy Leatherberry, 16*, Cortland, Ohio      23:25.3    7:33
   16    2  Samantha Bombeck, 27*, Cortland, Ohio      24:15.0    7:49
   17    1  Lisa Blair, 47*, Warren, OH                24:20.5    7:51
   18    2  Dennis Lenney, 47, West Farmington, OH     24:29.2    7:54



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   19    3  Craig Fauvie, 44, Fowler, Ohio             24:47.0    8:00
   20    4  Eric Shockey, 42, Warren, Ohio             24:48.2    8:00
   21    1  Erin Mellinger, 32*, Boardman, OH          24:48.4    8:00
   22    2  Brian Davisson, 36, Southington, Ohio      24:52.5    8:01
   23    2  Kristi Davisson, 33*, Southington, Ohio    24:56.1    8:03
   24    3  Sunny Osborne, 33*, Warren, Ohio           24:56.3    8:03
   25    4  Meghan Kifer, 37*, Vienna, Ohio            25:05.3    8:06
   26    5  Cole Falee, 13, Leavittsburg, Ohio         25:16.9    8:09
   27    2  pamela byers, 49*, Warren, Ohio            25:46.2    8:19
   28    1  Dan Sahli, 61, Youngstown, Ohio            25:47.3    8:19
   29    5  Rodney Dulce, 42, Youngstown, Ohio         25:47.5    8:19
   30    5  Christina Toth, 37*, Austintown, OH        25:59.6    8:23
   31    3  Alexandria Gagne, 22*, Cortland, OH        26:22.7    8:31
   32    2  Thomas Groner, 56, Warren, Ohio            26:54.2    8:41
   33    1  Janet Groner, 54*, Warren, Ohio            27:20.7    8:49
   34    2  Marilyn Spencer, 58*, Cortland, OH         27:28.6    8:52
   35    4  Brooke Skiba, 24*, Boardman, Ohio          27:36.8    8:54
   36    5  Erica Dodge, 22*, East Palestine, Ohio     27:36.9    8:54
   37    1  Lucas Gagne, 24, Cortland, OH              27:37.8    8:55
   38    1  Jackson Gagne, 18, Cortland, OH            27:39.9    8:55
   39    3  Robert Evans, 56, Cortland, Ohio           27:41.4    8:56
   40    6  Valerie Salyers, 23*, Lowellville, Ohio    27:43.8    8:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   41    2  Bishop Gagne, 17, Cortland, OH             28:48.6    9:18
   42    7  Kara Garland, 27*, Mineral Ridge, Ohio     29:08.7    9:24
   43    3  Tricia Fury, 41*, Warren, OH               29:11.4    9:25
   44    4  Amanda Roby, 40*, Austintown, Ohio         29:26.8    9:30
   45    4  Greg Saluga, 56, Warren, Ohio              29:28.4    9:30
   46    8  Ashley Scott, 23*, Warren, Ohio            29:29.9    9:31
   47    2  Tom Kawecki, 62, Niles, OH                 30:18.5    9:47
   48    9  Hannah Sisler, 20*, Cortland, Ohio         30:20.0    9:47
   49    3  Scott Bodnar, 35, Warren, Ohio             30:28.1    9:50
   50    5  Kelly Mulligan, 40*, Burghill, Ohio        30:31.2    9:51
   51    3  Dave Holmes, 68, Warren, Ohio              30:33.1    9:51
   52    2  Daniel Majirsky, 24, Austintown, Ohio      30:46.1    9:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   53    4  Matthew Ries, 34, Niles, Ohio              31:50.6   10:16
   54    3  Kendra Mohney, 58*, Bristolville, Ohio     32:01.4   10:20
   55   10  Jenna Manz, 27*, Cortland, Ohio            33:30.7   10:49
   56    3  Nick simmons, 25, Leavittsburg, Ohio       33:45.3   10:53
   57    6  Lynanne Woodling, 44*, Warren, OH          33:53.1   10:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   58    7  Chrissy Lanham, 43*, Niles, OH             35:31.4   11:28
   59    6  Michael Gagne, 49, Cortland, OH            35:32.4   11:28
   60    8  Liz Gagne, 48*, Cortland, OH               35:37.7   11:30
   61   11  Sarah Heavner, 20*, Leavittsburg, Ohio     35:40.4   11:30
   62    1  Fran Rafaiani, 65*, Cortland, OH           35:40.6   11:31
   63    9  Leslie Core, 46*                           35:46.3   11:32
   64    6  Jenna Brian, 30*, Niles, OH                35:49.4   11:33
   65    7  Alexander Pineda, 43, Newton Falls, Ohio   35:59.0   11:36
   66   12  Jill Cholensky, 24*, Lowellville, Ohio     36:12.6   11:41
   67    4  Michael Kress, 24, Hermitage, PA           36:51.5   11:53
   68   13  Stephanie Ferrebee, 24*, Brookfield, Ohio  36:52.9   11:54
   69    7  Bonnie Sponseller, 34*, Warren, Ohio       36:54.5   11:54



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   70    8  Jenna Kifer, 38*, Cortland, OH             41:16.6   13:19
   71    5  Cory Jones, 27, Girard, Ohio               41:29.7   13:23
   72    9  Daveen Donofrio, 34*, Austintown, Ohio     41:34.2   13:25



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   73   10  Amy Lewis, 37*, Austintown, Ohio           45:02.9   14:32
   74   11  Julie Peters, 34*, Warren, OH              45:09.8   14:34
   75    2  Beth Hepfner, 60*, Hubbard, OH             45:24.8   14:39
   76    4  Steve Ferrebee, 60, Brookfield, Ohio       46:03.7   14:52



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   77   12  Angela Pineda, 36*, Newton Falls, Ohio     51:20.3   16:34
   78    6  Ty Fowler, 14, Newton Falls, Ohio          51:52.5   16:44



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   79   10  Christine Fowler, 45*, Newton Falls, Ohio  56:45.0   18:18
   80   11  Penni Kubilis, 44*, Warren, OH             57:07.8   18:26
   81    4  Judy Corbett, 56*, Newton Falls, Ohio      57:08.6   18:26
   82    3  Diane Love, 60*, Newton Falls, Ohio        57:22.4   18:30
   83    4  Jenny Stark, 60*, Girard, OH               57:22.5   18:30
   84    5  Diane Rogers, 56*, Southington, OH         57:22.8   18:31
   85    6  Kay Robison, 53*, McDonald, OH                    0
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
6 finishers among Men Under 15
2 finishers among Men 15 - 19
5 finishers among Men 20 - 29
4 finishers among Men 30 - 39
7 finishers among Men 40 - 49
4 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 15 - 19
13 finishers among Women 20 - 29
12 finishers among Women 30 - 39
11 finishers among Women 40 - 49
6 finishers among Women 50 - 59
4 finishers among Women 60 & Up
38 male finishers
47 female finishers
85 total finishers
 
 
Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Craig Rupe, 30, Peninsula, OH              15:53.0    5:07
    2    2  Joshua Moran, 40, Farmdale, Ohio           18:59.6    6:08
    3    3  Corbin Roby, 13, Austintown, Ohio          19:17.0    6:13
 
Open Women
   10    1  Jenna Evans, 34, McDonald, Ohio            22:25.4    7:14
   11    2  Geniene Hankey, 42, Youngstown, Ohio       22:31.7    7:16
   13    3  Ashley Isoldi, 26, Girard, Ohio            23:11.3    7:29
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    4    1  Jimmy Rollison, 14, Warren, Ohio           19:35.1    6:19
    5    2  Nathan Lanham, 13, Niles, OH               20:21.5    6:34
    7    3  Brogan Roby, 11, Austintown, Ohio          20:59.6    6:46
 
Men 15 - 19
   38    1  Jackson Gagne, 18, Cortland, OH            27:39.9    8:55
   41    2  Bishop Gagne, 17, Cortland, OH             28:48.6    9:18
 
Men 20 - 29
   37    1  Lucas Gagne, 24, Cortland, OH              27:37.8    8:55
   52    2  Daniel Majirsky, 24, Austintown, Ohio      30:46.1    9:56
   56    3  Nick simmons, 25, Leavittsburg, Ohio       33:45.3   10:53
 
Men 30 - 39
    8    1  Rich Hudak, 36, Southington, Ohio          21:59.5    7:06
   22    2  Brian Davisson, 36, Southington, Ohio      24:52.5    8:01
   49    3  Scott Bodnar, 35, Warren, Ohio             30:28.1    9:50
 
Men 40 - 49
    6    1  John Black, 47, Sharon, PA                 20:43.1    6:41
   18    2  Dennis Lenney, 47, West Farmington, OH     24:29.2    7:54
   19    3  Craig Fauvie, 44, Fowler, Ohio             24:47.0    8:00
 
Men 50 - 59
    9    1  Bob George, 59, Leavittsburg, Ohio         22:22.5    7:13
   32    2  Thomas Groner, 56, Warren, Ohio            26:54.2    8:41
   39    3  Robert Evans, 56, Cortland, Ohio           27:41.4    8:56
 
Men 60 & Up
   28    1  Dan Sahli, 61, Youngstown, Ohio            25:47.3    8:19
   47    2  Tom Kawecki, 62, Niles, OH                 30:18.5    9:47
   51    3  Dave Holmes, 68, Warren, Ohio              30:33.1    9:51
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
   15    1  Amy Leatherberry, 16, Cortland, Ohio       23:25.3    7:33
 
Women 20 - 29
   14    1  Ashley Yankey, 25, Girard, Ohio            23:23.1    7:33
   16    2  Samantha Bombeck, 27, Cortland, Ohio       24:15.0    7:49
   31    3  Alexandria Gagne, 22, Cortland, OH         26:22.7    8:31
 
Women 30 - 39
   21    1  Erin Mellinger, 32, Boardman, OH           24:48.4    8:00
   23    2  Kristi Davisson, 33, Southington, Ohio     24:56.1    8:03
   24    3  Sunny Osborne, 33, Warren, Ohio            24:56.3    8:03
 
Women 40 - 49
   17    1  Lisa Blair, 47, Warren, OH                 24:20.5    7:51
   27    2  pamela byers, 49, Warren, Ohio             25:46.2    8:19
   43    3  Tricia Fury, 41, Warren, OH                29:11.4    9:25
 
Women 50 - 59
   33    1  Janet Groner, 54, Warren, Ohio             27:20.7    8:49
   34    2  Marilyn Spencer, 58, Cortland, OH          27:28.6    8:52
   54    3  Kendra Mohney, 58, Bristolville, Ohio      32:01.4   10:20
 
Women 60 & Up
   62    1  Fran Rafaiani, 65, Cortland, OH            35:40.6   11:31
   75    2  Beth Hepfner, 60, Hubbard, OH              45:24.8   14:39
   82    3  Diane Love, 60, Newton Falls, Ohio         57:22.4   18:30
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us