2017 CVCA Reindeer Run

Print Logo image

2017 CVCA REINDEER RUN

1 MILE RESULTS

CVCA HIGH SCHOOL - CUYAHOGA FALLS, OH

Dec. 16, 2017

30 DEGREES, OVERCAST AND LIGHT BREEZE
Results by GOPHER RUNNING

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
                                 Last updated Dec. 16, 2017 9:37 AM
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME
 
    1    1  Jj Boone, 14                              5:51.7  
    2    1  Helen McWilliams, 46*                     6:20.0  
    3    1  Sophie Roush, 10*, Akron, Ohio            6:42.1  
    4    2  Jason Walters, 13, Strongsville, OH       6:51.7  
    5    2  Hannah Hyatt, 12*                         6:52.4  
    6    1  Steve Hyatt, 43                           7:00.8  
    7       Jason Kolb                                8:01.7  
    8    3  Hayleigh Armstrong, 14*                   8:03.3  
    9    4  Paige Armstrong, 14*                      8:04.2  
   10    1  Frank Williams, 50                        8:08.3  
   11       Luke Kolb                                 8:08.7  
   12    2  Dan Roush, 46, Akron, Ohio                8:12.0  
   13    5  Mollie Armstrong, 14*                     9:45.5  
   14    1  Brittany Armstrong, 30*                   9:46.2  
   15    2  Carrie Roush, 43*, Akron, Ohio           11:00.3  
   16    3  Larry McWilliams, 46                     14:00.5  
   17    1  Laura McWilliams, 17*                    14:00.9  
   18    3  Duke Boone, 14                           14:10.3  
   19    2  Jill Boone, 30*                          14:12.1  
   20    6  courtney Morris, 14*, Akron, Ohio        15:14.2  
   21    7  Khloe Gill, 14*, Macedonia, OH           15:36.6  
   22    8  Shanna Patrick, 14*, Northfield, Ohio    15:37.4  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 15
3 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
8 finishers among Women Under 15
1 finishers among Women 15 - 19
2 finishers among Women 30 - 39
2 finishers among Women 40 - 49
9 male finishers
13 female finishers
22 total finishers

 

2017 CVCA REINDEER RUN

5K RESULTS

CVCA HIGH SCHOOL

Dec. 16, 2017

30 DEGRES, OVERCAST AND SLIGHT BREEZE
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
                                     Last updated Dec. 16, 2017 10:19 AM
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Craig Rupe, 31, Peninsula, Ohio          17:10.3    5:32
    2    2  Shane Kelliher, 18, Green, Ohio          17:32.5    5:40
    3    3  Connor McIntyre, 19, Cuyahoga Falls, Ohio18:03.0    5:49
 
Open Women
    5    1  Isabella Payne, 15, Hudson, Ohio         20:10.8    6:31
    8    2  Suzanne Koziol, 20, Burton, OH           20:25.9    6:35
   14    3  Emily Korosec, 28, Cuyahoga Falls, Ohio  22:06.8    7:08
 
 
 
 
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   11    1  Luke Coblentz, 12, Boston Heights, Ohio  21:47.4    7:02
 
Men 15 - 19
    7    1  Jack Hyatt, 16                           20:15.9    6:32
 
Men 20 - 29
   15    1  Wesley Suplit, 24, Northfield, Ohio      22:10.5    7:09
 
Men 30 - 39
   25    1  Matthew Altiere, 37, Stow, Ohio          23:38.9    7:38
 
Men 40 - 49
    9    1  Tim Hertel, 47, Akron, Ohio              21:18.3    6:52
 
Men 50 - 59
    4    1  Curt Bachus, 50                          19:18.7    6:14
 
Men 60 - 69
   39    1  George Hallis, 60                        25:18.5    8:10
 
Men 70 & Up
   62    1  Dave Holmes, 70, Warren, Ohio            32:02.8   10:20
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   27    1  Hadley Began, 14, Pepper Pike, Ohio      23:57.4    7:44
 
Women 15 - 19
   17    1  Lydia Carroscia, 18, Streetsboro, Ohio   22:19.9    7:12
 
Women 20 - 29
   55    1  Cathrine Staker, 20                      29:31.5    9:31
 
Women 30 - 39
   21    1  Erin Bossler, 34, Cuyahoga Falls, Ohio   23:16.7    7:31
 
Women 40 - 49
   36    1  Helen McWilliams, 46                     24:53.2    8:02
 
Women 50 - 59
   23    1  Tina Case, 57, Oakwood Village, Ohio     23:24.0    7:33
 
Women 60 - 69
   65    1  Patti Zaubi, 64, Cuyahoga Falls, Ohio    32:23.3   10:27
 
 
Individuals
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Craig Rupe, 31, Peninsula, Ohio          17:10.3    5:32
    2       Shane Kelliher, 18, Green, Ohio          17:32.5    5:40
    3       Connor McIntyre, 19, Cuyahoga Falls, Ohio18:03.0    5:49



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    4    1  Curt Bachus, 50                          19:18.7    6:14
    5       Isabella Payne, 15*, Hudson, Ohio        20:10.8    6:31
    6    2  Joe Hoffman, 52                          20:15.3    6:32
    7    1  Jack Hyatt, 16                           20:15.9    6:32
    8       Suzanne Koziol, 20*, Burton, OH          20:25.9    6:35
    9    1  Tim Hertel, 47, Akron, Ohio              21:18.3    6:52
   10    3  Leo Doty, 51, Hudson, Ohio               21:30.3    6:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   11    1  Luke Coblentz, 12, Boston Heights, Ohio  21:47.4    7:02
   12    2  Ethan Brewer, 14, Stow, Ohio             21:48.7    7:02
   13    2  Matt Koons, 42, Cuyahoga Falls, Ohio     21:58.1    7:05
   14       Emily Korosec, 28*, Cuyahoga Falls, Ohio 22:06.8    7:08
   15    1  Wesley Suplit, 24, Northfield, Ohio      22:10.5    7:09
   16    3  Zach Roush, 13, Akron, Ohio              22:17.3    7:11
   17    1  Lydia Carroscia, 18*, Streetsboro, Ohio  22:19.9    7:12
   18    4  Troy Montgomery, 56, Stow, Ohio          22:20.2    7:12
   19    5  Steve Adams, 55, Hudson, Ohio            22:30.9    7:16
   20    6  Scott Jackson, 51, Hudson, Ohio          22:44.8    7:20
   21    1  Erin Bossler, 34*, Cuyahoga Falls, Ohio  23:16.7    7:31
   22    2  Matthew Groggs, 16, Cuyahoga Falls, Ohio 23:17.3    7:31
   23    1  Tina Case, 57*, Oakwood Village, Ohio    23:24.0    7:33
   24    4  Vinny Fisher, 14, Copley, OH             23:37.1    7:37
   25    1  Matthew Altiere, 37, Stow, Ohio          23:38.9    7:38
   26    7  rick Morris, 57, Akron, Ohio             23:52.3    7:42
   27    1  Hadley Began, 14*, Pepper Pike, Ohio     23:57.4    7:44
   28    5  James Cristino, 12, North Ridgeville, Ohi23:59.0    7:44
   29    3  Jacob Koons, 15, Cuyahoga Falls, Ohio    24:07.0    7:47
   30    3  Michael Williams, 40                     24:21.3    7:51
   31    2  Kendall Hudson, 31*, Cuyahoga Falls, Ohio24:33.4    7:55
   32    3  Amy Mucha, 30*, kent, Ohio               24:37.1    7:56
   33    6  Will Hyatt, 9                            24:41.4    7:58
   34    2  Sue Payne, 56*, Hudson, Ohio             24:45.1    7:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   35    7  George McWilliams, 13                    24:47.6    8:00
   36    1  Helen McWilliams, 46*                    24:53.2    8:02
   37    4  Steve Hyatt, 43                          25:06.5    8:06
   38    2  Elissa Hyatt, 42*                        25:07.0    8:06
   39    1  George Hallis, 60                        25:18.5    8:10
   40    8  Jj Boone, 14                             25:21.8    8:11
   41    2  Andy O'Keefe, 20                         25:49.0    8:20
   42    8  Greg Payne, 56, Hudson, Ohio             26:09.7    8:26
   43    3  Paula Gniazdowski, 58*, Cuyahoga Falls, Ohio
                                                     26:14.7    8:28
   44    9  Colin Brewer, 13, Stow, Ohio             26:20.5    8:30
   45    2  Nathan Cristino, 39, Westlake, Ohio      26:21.9    8:30
   46   10  Matthew Reitinger, 13, Macedonia, OH     26:23.3    8:31
   47   11  Blaise Robinson, 14, Akron, Ohio         27:01.2    8:43
   48    3  Kelly Beckett, 43*, Akron, Ohio          27:30.6    8:52
   49    4  Patricia Descamps, 36*, Peninsula, Ohio  27:47.5    8:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   50    5  Paul Moleski, 49, Brecksville, OH        28:08.2    9:05
   51   12  Clay Farley, 14, Westlake, Ohio          29:07.3    9:24
   52    2  Amaie Jergensen-Evretve, 17*             29:11.4    9:25
   53    6  Manfred Frank, 45, Stow, Ohio            29:18.2    9:27
   54    5  amanda leipold, 39*, Cuyahoga Falls, Ohio29:24.9    9:29
   55    1  Cathrine Staker, 20*                     29:31.5    9:31
   56    6  Brittany Armstrong, 30*                  29:45.8    9:36
   57    2  Samantha Williams, 14*                   29:47.7    9:37
   58    9  Frank Williams, 50                       30:45.7    9:55
   59    2  Natalie Fournier, 27*, kent, Ohio        30:46.0    9:55
   60    7  Jonathan Beckett, 45, Akron, Ohio        30:52.8    9:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   61    2  John Wilson, 60, Cuyahoga Falls, Ohio    31:13.8   10:04
   62    1  Dave Holmes, 70, Warren, Ohio            32:02.8   10:20
   63    3  Mary Bell, 16*, Broadview Heights, OH    32:18.0   10:25
   64   10  Chip Bell, 53, Broadview Heights, OH     32:18.2   10:25
   65    1  Patti Zaubi, 64*, Cuyahoga Falls, Ohio   32:23.3   10:27



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   66    2  Don Zinn, 73, Cuyahoga Falls, Ohio       34:29.9   11:08
   67    3  John Boone, 30                           34:35.0   11:09
   68    3  Robert May, 60                           34:46.7   11:13
   69    4  Betsey Wilson, 53*, Sagamore Hills, Ohio 34:50.9   11:14
   70    7  Kerry Bachochin, 32*, Peninsula, Ohio    35:04.2   11:19
   71    3  Emma Gabele, 13*, Cuyahoga Falls, Ohio   35:43.1   11:31
   72    4  Sarah Avery, 13*, Stow, Ohio             35:43.2   11:31
   73    4  Janet Williams, 40*                      36:47.8   11:52



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   74    5  Joy Bell, 54*, Broadview Heights, OH     39:18.7   12:41



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   75    5  Mary Avery, 46*, Stow, Ohio              42:04.2   13:34
   76    6  Michelle Gabele, 44*, Cuyahoga Falls, Ohio42:04.4   13:34
   77    5  Alyssa Williams, 14*                     42:08.9   13:36
   78    6  deborah hissong, 57*, seville, Ohio      42:29.6   13:42
   79    6  Stephanie Wodrich, 13*, Cuyahoga Falls, Ohio
                                                     42:41.6   13:46
   80    7  Madison Judge, 14*, Hudson, Ohio         43:08.2   13:55
   81    8  Isabella Beckett, 14*, Akron, Ohio       43:08.3   13:55
   82    9  Lauren Frank, 14*, Stow, Ohio            43:17.0   13:58
   83   10  Camryn Olechnowicz, 13*, Stow, Ohio      43:18.8   13:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   84    7  Antonette Doty, 51*, Hudson, Ohio        43:42.9   14:06
   85    8  Courtney Collier, 33*, Peninsula, Ohio   44:46.3   14:27
   86    7  Cindy Murphy, 49*, kent, Ohio            44:46.6   14:27
   87    8  Tim Newton, 41, kent, Ohio               44:46.9   14:27



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   88   13  Owen Robinson, 11, Cuyahoga Falls, Ohio  46:60.0   15:10
   89    9  Angie Robinson, 36*, Cuyahoga Falls, Ohio47:01.5   15:10
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
13 finishers among Men Under 15
3 finishers among Men 15 - 19
2 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
10 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
10 finishers among Women Under 15
3 finishers among Women 15 - 19
2 finishers among Women 20 - 29
9 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
7 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
50 male finishers
39 female finishers
89 total finishers
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    9    1  Luke Coblentz, 12, Boston Heights, Ohio  21:47.4    7:02
   10    2  Ethan Brewer, 14, Stow, Ohio             21:48.7    7:02
   13    3  Zach Roush, 13, Akron, Ohio              22:17.3    7:11
   18    4  Vinny Fisher, 14, Copley, OH             23:37.1    7:37
   21    5  James Cristino, 12, North Ridgeville, Ohi23:59.0    7:44
   24    6  Will Hyatt, 9                            24:41.4    7:58
   25    7  George McWilliams, 13                    24:47.6    8:00
   28    8  Jj Boone, 14                             25:21.8    8:11
   31    9  Colin Brewer, 13, Stow, Ohio             26:20.5    8:30
   33   10  Matthew Reitinger, 13, Macedonia, OH     26:23.3    8:31
   34   11  Blaise Robinson, 14, Akron, Ohio         27:01.2    8:43
   36   12  Clay Farley, 14, Westlake, Ohio          29:07.3    9:24
   47   13  Owen Robinson, 11, Cuyahoga Falls, Ohio  46:60.0   15:10
 
Men 15 - 19
    6    1  Jack Hyatt, 16                           20:15.9    6:32
   17    2  Matthew Groggs, 16, Cuyahoga Falls, Ohio 23:17.3    7:31
   22    3  Jacob Koons, 15, Cuyahoga Falls, Ohio    24:07.0    7:47
 
Men 20 - 29
   12    1  Wesley Suplit, 24, Northfield, Ohio      22:10.5    7:09
   29    2  Andy O'Keefe, 20                         25:49.0    8:20
 
Men 30 - 39
   19    1  Matthew Altiere, 37, Stow, Ohio          23:38.9    7:38
   32    2  Nathan Cristino, 39, Westlake, Ohio      26:21.9    8:30
   44    3  John Boone, 30                           34:35.0   11:09
 
Men 40 - 49
    7    1  Tim Hertel, 47, Akron, Ohio              21:18.3    6:52
   11    2  Matt Koons, 42, Cuyahoga Falls, Ohio     21:58.1    7:05
   23    3  Michael Williams, 40                     24:21.3    7:51
   26    4  Steve Hyatt, 43                          25:06.5    8:06
   35    5  Paul Moleski, 49, Brecksville, OH        28:08.2    9:05
   37    6  Manfred Frank, 45, Stow, Ohio            29:18.2    9:27
   39    7  Jonathan Beckett, 45, Akron, Ohio        30:52.8    9:58
   46    8  Tim Newton, 41, kent, Ohio               44:46.9   14:27
 
Men 50 - 59
    4    1  Curt Bachus, 50                          19:18.7    6:14
    5    2  Joe Hoffman, 52                          20:15.3    6:32
    8    3  Leo Doty, 51, Hudson, Ohio               21:30.3    6:56
   14    4  Troy Montgomery, 56, Stow, Ohio          22:20.2    7:12
   15    5  Steve Adams, 55, Hudson, Ohio            22:30.9    7:16
   16    6  Scott Jackson, 51, Hudson, Ohio          22:44.8    7:20
   20    7  rick Morris, 57, Akron, Ohio             23:52.3    7:42
   30    8  Greg Payne, 56, Hudson, Ohio             26:09.7    8:26
   38    9  Frank Williams, 50                       30:45.7    9:55
   42   10  Chip Bell, 53, Broadview Heights, OH     32:18.2   10:25
 
Men 60 - 69
   27    1  George Hallis, 60                        25:18.5    8:10
   40    2  John Wilson, 60, Cuyahoga Falls, Ohio    31:13.8   10:04
   45    3  Robert May, 60                           34:46.7   11:13
 
Men 70 & Up
   41    1  Dave Holmes, 70, Warren, Ohio            32:02.8   10:20
   43    2  Don Zinn, 73, Cuyahoga Falls, Ohio       34:29.9   11:08
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
    7    1  Hadley Began, 14, Pepper Pike, Ohio      23:57.4    7:44
   20    2  Samantha Williams, 14                    29:47.7    9:37
   26    3  Emma Gabele, 13, Cuyahoga Falls, Ohio    35:43.1   11:31
   27    4  Sarah Avery, 13, Stow, Ohio              35:43.2   11:31
   32    5  Alyssa Williams, 14                      42:08.9   13:36
   34    6  Stephanie Wodrich, 13, Cuyahoga Falls, Ohio
                                                     42:41.6   13:46
   35    7  Madison Judge, 14, Hudson, Ohio          43:08.2   13:55
   36    8  Isabella Beckett, 14, Akron, Ohio        43:08.3   13:55
   37    9  Lauren Frank, 14, Stow, Ohio             43:17.0   13:58
   38   10  Camryn Olechnowicz, 13, Stow, Ohio       43:18.8   13:58
 
Women 15 - 19
    4    1  Lydia Carroscia, 18, Streetsboro, Ohio   22:19.9    7:12
   16    2  Amaie Jergensen-Evretve, 17              29:11.4    9:25
   22    3  Mary Bell, 16, Broadview Heights, OH     32:18.0   10:25
 
Women 20 - 29
   18    1  Cathrine Staker, 20                      29:31.5    9:31
   21    2  Natalie Fournier, 27, kent, Ohio         30:46.0    9:55
 
Women 30 - 39
    5    1  Erin Bossler, 34, Cuyahoga Falls, Ohio   23:16.7    7:31
    8    2  Kendall Hudson, 31, Cuyahoga Falls, Ohio 24:33.4    7:55
    9    3  Amy Mucha, 30, kent, Ohio                24:37.1    7:56
   15    4  Patricia Descamps, 36, Peninsula, Ohio   27:47.5    8:58
   17    5  amanda leipold, 39, Cuyahoga Falls, Ohio 29:24.9    9:29
   19    6  Brittany Armstrong, 30                   29:45.8    9:36
   25    7  Kerry Bachochin, 32, Peninsula, Ohio     35:04.2   11:19
   40    8  Courtney Collier, 33, Peninsula, Ohio    44:46.3   14:27
   42    9  Angie Robinson, 36, Cuyahoga Falls, Ohio 47:01.5   15:10
 
Women 40 - 49
   11    1  Helen McWilliams, 46                     24:53.2    8:02
   12    2  Elissa Hyatt, 42                         25:07.0    8:06
   14    3  Kelly Beckett, 43, Akron, Ohio           27:30.6    8:52
   28    4  Janet Williams, 40                       36:47.8   11:52
   30    5  Mary Avery, 46, Stow, Ohio               42:04.2   13:34
   31    6  Michelle Gabele, 44, Cuyahoga Falls, Ohio42:04.4   13:34
   41    7  Cindy Murphy, 49, kent, Ohio             44:46.6   14:27
 
Women 50 - 59
    6    1  Tina Case, 57, Oakwood Village, Ohio     23:24.0    7:33
   10    2  Sue Payne, 56, Hudson, Ohio              24:45.1    7:59
   13    3  Paula Gniazdowski, 58, Cuyahoga Falls, Ohio
                                                     26:14.7    8:28
   24    4  Betsey Wilson, 53, Sagamore Hills, Ohio  34:50.9   11:14
   29    5  Joy Bell, 54, Broadview Heights, OH      39:18.7   12:41
   33    6  deborah hissong, 57, seville, Ohio       42:29.6   13:42
   39    7  Antonette Doty, 51, Hudson, Ohio         43:42.9   14:06
 
Women 60 - 69
   23    1  Patti Zaubi, 64, Cuyahoga Falls, Ohio    32:23.3   10:27
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us