2017 Mosquito Lake Chase 5K

Print Logo image
Link to drone video of race - thanks Doug Morrison!!

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2017 Mosquito Lake Chase 5K Results

Maplewood HS - Mecca, OH

May 29, 2017

70 DEGREES, SUNNY AND CALM
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Andy Morgan, 28, Cortland, Ohio            15:57.0    5:09
    2    2  Craig Rupe, 31, Cortland, Ohio             16:23.6    5:17
    3    3  Eric Rupe, 25, Cortland, Ohio              16:59.3    5:29
 
Open Women
   12    1  Ro Morgan, 28, Cortland, Ohio              19:21.2    6:15
   13    2  Suzanne Koziol, 20, Troy, Ohio             20:15.4    6:32
   17    3  Alyssa Lynch, 17, Austintown, OH           21:10.7    6:50
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   18    1  Caleb Richards, 13, Cortland, Ohio         21:46.8    7:02
   21    2  Caleb Carlson, 14, Cortland, Ohio          22:01.0    7:06
   24    3  Gavin Ainsley, 13, Cortland, Ohio          22:50.0    7:22
 
Men 15 - 19
    8    1  Hunter Omerzo, 15, North Bloomfield, OH    18:26.5    5:57
    9    2  Mark Kirch, 16, Cortland, Ohio             18:45.3    6:03
   10    3  Kameron Peterson, 17, Farmdale, Ohio       19:08.0    6:10
 
Men 20 - 29
    5    1  Jason McDowell, 26, Burghill, OH           17:47.9    5:44
    6    2  Solomon Yoder, 21, Farmdale, Ohio          18:00.1    5:48
    7    3  John Schmalzried, 28, Niles, OH            18:23.8    5:56
 
Men 30 - 39
   14    1  Marty Schmalzried, 38, CoLumbus, OH        20:29.1    6:36
   19    2  Jon Carlson, 31, Cortland, Ohio            21:48.2    7:02
   35    3  Luke Bottorff, 32, Cortland, Ohio          23:40.2    7:38
 
Men 40 - 49
    4    1  Greg Mickel, 41                            17:28.7    5:38
   11    2  Joshusa Moran, 41, Farmdale, Ohio          19:09.6    6:11
   16    3  Monnie McBride, 42, Windham, Ohio          20:56.5    6:45
 
Men 50 - 59
   22    1  robert clark, 57, Burghill, OH             22:07.1    7:08
   23    2  Mike Ciletti, 53, Warren, Ohio             22:18.5    7:12
   25    3  Rod Meeker, 50, Aurora, Ohio               22:59.3    7:25
 
Men 60 & Up
   28    1  Bob George, 60, Leavittsburg, Ohio         23:09.5    7:28
   31    2  Doug Harmon, 61, Canfield, Ohio            23:25.1    7:33
   45    3  Alan Bottorf, 62, Cortland, Ohio           25:42.9    8:18
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   29    1  Abbey Nay, 13, Cortland, Ohio              23:13.3    7:29
   33    2  Baylie Starcher, 13, Cortland, Ohio        23:35.9    7:37
   46    3  Jimmy Starcher, 11, Cortland, Ohio         25:50.2    8:20
 
Women 15 - 19
   26    1  Brianna Starcher, 15, Cortland, Ohio       23:01.7    7:26
   41    2  Eva Sparks, 15                             24:44.9    7:59
   53    3  Katie Bedlion, 19, Farmdale, Ohio          26:07.3    8:26
 
Women 20 - 29
   27    1  Sally Coursen, 25, Fowler, Ohio            23:03.6    7:26
   34    2  Jenn Williams, 29, Bristolville, OH        23:39.0    7:38
   36    3  Erin Pavick, 22, Cortland, Ohio            23:45.3    7:40
 
Women 30 - 39
   40    1  Kristina Meeker, 34, Aurora, Ohio          24:44.2    7:59
   48    2  Sara Schill, 32, Canfield, Ohio            25:52.5    8:21
   49    3  Kara Sheesley, 35, McDonald, OH            26:00.2    8:23
 
Women 40 - 49
   37    1  Trish Fatobene, 47, Cortland, Ohio         24:08.1    7:47
   38    2  Valerie Sweeney, 49, Cortland, Ohio        24:14.7    7:49
   39    3  Tara Shipman, 48, Cortland, Ohio           24:37.3    7:57
 
Women 50 - 59
   30    1  Shelley Engelman, 52, Cortland, Ohio       23:13.9    7:30
   56    2  Diane Jurkovic, 55, Warren, Ohio           26:23.1    8:31
   76    3  Kendra Mohney, 59, Bristolville, OH        30:48.9    9:56
 
Women 60 & Up
   87    1  Chris Lunder, 62, Cortland, Ohio           34:32.1   11:08
   89    2  Mickey Buck, 63, Columbiana, Ohio          35:52.6   11:34
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Andy Morgan, 28, Cortland, Ohio            15:57.0    5:09
    2       Craig Rupe, 31, Cortland, Ohio             16:23.6    5:17
    3       Eric Rupe, 25, Cortland, Ohio              16:59.3    5:29
    4    1  Greg Mickel, 41                            17:28.7    5:38
    5    1  Jason McDowell, 26, Burghill, OH           17:47.9    5:44
    6    2  Solomon Yoder, 21, Farmdale, Ohio          18:00.1    5:48
    7    3  John Schmalzried, 28, Niles, OH            18:23.8    5:56
    8    1  Hunter Omerzo, 15, North Bloomfield, OH    18:26.5    5:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    9    2  Mark Kirch, 16, Cortland, Ohio             18:45.3    6:03
   10    3  Kameron Peterson, 17, Farmdale, Ohio       19:08.0    6:10
   11    2  Joshusa Moran, 41, Farmdale, Ohio          19:09.6    6:11
   12       Ro Morgan, 28*, Cortland, Ohio             19:21.2    6:15
   13       Suzanne Koziol, 20*, Troy, Ohio            20:15.4    6:32
   14    1  Marty Schmalzried, 38, CoLumbus, OH        20:29.1    6:36
   15    4  Danny Linobaugh, 18, Mineral Ridge, OH     20:51.7    6:44
   16    3  Monnie McBride, 42, Windham, Ohio          20:56.5    6:45
   17       Alyssa Lynch, 17*, Austintown, OH          21:10.7    6:50



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   18    1  Caleb Richards, 13, Cortland, Ohio         21:46.8    7:02
   19    2  Jon Carlson, 31, Cortland, Ohio            21:48.2    7:02
   20    4  Ray Ainsley, 42, Cortland, Ohio            21:53.4    7:04
   21    2  Caleb Carlson, 14, Cortland, Ohio          22:01.0    7:06
   22    1  robert clark, 57, Burghill, OH             22:07.1    7:08
   23    2  Mike Ciletti, 53, Warren, Ohio             22:18.5    7:12
   24    3  Gavin Ainsley, 13, Cortland, Ohio          22:50.0    7:22
   25    3  Rod Meeker, 50, Aurora, Ohio               22:59.3    7:25
   26    1  Brianna Starcher, 15*, Cortland, Ohio      23:01.7    7:26
   27    1  Sally Coursen, 25*, Fowler, Ohio           23:03.6    7:26
   28    1  Bob George, 60, Leavittsburg, Ohio         23:09.5    7:28
   29    1  Abbey Nay, 13*, Cortland, Ohio             23:13.3    7:29
   30    1  Shelley Engelman, 52*, Cortland, Ohio      23:13.9    7:30
   31    2  Doug Harmon, 61, Canfield, Ohio            23:25.1    7:33
   32    4  James Cristino, 11, Warren, Ohio           23:29.7    7:35
   33    2  Baylie Starcher, 13*, Cortland, Ohio       23:35.9    7:37
   34    2  Jenn Williams, 29*, Bristolville, OH       23:39.0    7:38
   35    3  Luke Bottorff, 32, Cortland, Ohio          23:40.2    7:38
   36    3  Erin Pavick, 22*, Cortland, Ohio           23:45.3    7:40
   37    1  Trish Fatobene, 47*, Cortland, Ohio        24:08.1    7:47
   38    2  Valerie Sweeney, 49*, Cortland, Ohio       24:14.7    7:49
   39    3  Tara Shipman, 48*, Cortland, Ohio          24:37.3    7:57
   40    1  Kristina Meeker, 34*, Aurora, Ohio         24:44.2    7:59
   41    2  Eva Sparks, 15*                            24:44.9    7:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   42    4  Tim Higgins, 53, Masury, OH                24:57.0    8:03
   43    4  Tanya Daniels, 45*, Warren, Ohio           25:01.1    8:04
   44    5  Alex Donaldson, 11, Cortland, Ohio         25:10.3    8:07
   45    3  Alan Bottorf, 62, Cortland, Ohio           25:42.9    8:18
   46    3  Jimmy Starcher, 11*, Cortland, Ohio        25:50.2    8:20
   47    4  Brandon Williams, 34, Bristolville, OH     25:51.4    8:20
   48    2  Sara Schill, 32*, Canfield, Ohio           25:52.5    8:21
   49    3  Kara Sheesley, 35*, McDonald, OH           26:00.2    8:23
   50    4  Selah Sheesley, 9*, McDonald, OH           26:00.3    8:23
   51    5  Brian wallace, 36, Cortland, Ohio          26:01.9    8:24
   52    5  Susan Cristino, 43*, Warren, Ohio          26:03.5    8:24
   53    3  Katie Bedlion, 19*, Farmdale, Ohio         26:07.3    8:26
   54    4  Erin Burns, 30*, Masury, OH                26:19.4    8:29
   55    5  Mark Moss, 57, Niles, OH                   26:19.6    8:30
   56    2  Diane Jurkovic, 55*, Warren, Ohio          26:23.1    8:31
   57    4  David Donahue, 64, Conneaut Lake, Pennsy   26:24.7    8:31
   58    6  Alaina Keeney, 41*, Cortland, Ohio         26:27.8    8:32
   59    5  Lindsay wallace, 32*, Cortland, Ohio       26:29.2    8:33
   60    6  Robert Evans, 56, Cortland, Ohio           26:52.9    8:40
   61    6  Justin Fritz, 34, Mineral Ridge, OH        27:21.1    8:49
   62    6  Vanessa Fritz, 34*, Mineral Ridge, OH      27:21.3    8:49
   63    7  Brian Armour, 36, Bristolville, OH         27:32.0    8:53
   64    5  Joe Nay, 48, Cortland, Ohio                27:42.3    8:56
   65    8  Joe Young, 32, Lucasville, OH              27:50.9    8:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   66    9  Gary Sweeney, 36, Cortland, Ohio           28:03.2    9:03
   67   10  Eric Dunlap, 30, Warren, Ohio              28:18.1    9:08
   68    5  John Davis, 71, Kinsman, OH                28:44.1    9:16
   69    6  Anthony Olesh, 67, Warren, Ohio            28:47.1    9:17
   70    6  Frank Bigowsky, 40, Girard, OH             29:04.7    9:23
   71    4  Chavez Lopez, 24, Leavittsburg, Ohio       29:05.3    9:23
   72    4  Angela Srickland, 21*, N Jackson, OH       29:06.2    9:23
   73   11  Nathan Cristino, 38, Warren, Ohio          29:47.3    9:37
   74    5  Taylor Keeney, 21, Cortland, Ohio          30:37.6    9:53
   75    7  Doyle Keeney, 43, Cortland, Ohio           30:38.7    9:53
   76    3  Kendra Mohney, 59*, Bristolville, OH       30:48.9    9:56
   77    7  william clark, 59, youngstown, Ohio        30:51.3    9:57
   78   12  Mike Nolan, 37, Arlington, Virginia        30:56.8    9:59
   79    7  Julie Nolan, 34*, Arlington, Virginia      30:57.3    9:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   80    7  Tom Kawecki, 62, Niles, OH                 31:17.8   10:06
   81    8  Robert Tripi, 54, Farmington, OH           31:29.5   10:10
   82    8  don hyde, 64, Warren, Ohio                 31:56.2   10:18
   83    8  James Welch, 45, youngstown, Ohio          32:06.6   10:21
   84    7  Crissy Everett, 41*, Vienna, OH            32:11.3   10:23
   85    9  Robert May, 65                             32:46.1   10:34
   86    8  Samantha Pochedly, 36*, Mantua, Ohio       33:41.1   10:52



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   87    1  Chris Lunder, 62*, Cortland, Ohio          34:32.1   11:08
   88    5  Brittany Waltermire, 25*, Leavittsburg, Ohio
                                                        35:43.7   11:31
   89    2  Mickey Buck, 63*, Columbiana, Ohio         35:52.6   11:34
   90    9  Kit Geiger, 30*, Cortland, Ohio            36:51.1   11:53



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   91    6  Jacob Waltermire, 27, Leavittsburg, Ohio   37:35.7   12:08
   92   10  Ken Maraczi, 70, Cortland, Ohio            37:44.2   12:10
   93    6  Jessie Dunlap, 29*, Warren, Ohio           38:26.5   12:24
   94    5  Jordyn Ankenbruck, 11*, Cortland, Ohio     38:30.7   12:25



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   95   10  Stephanie Rhodes, 34*, Cortland, Ohio      40:29.7   13:04
   96   11  Jennifer Garro, 35*, Newton Falls, Ohio    40:30.3   13:04
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men Under 15
4 finishers among Men 15 - 19
6 finishers among Men 20 - 29
12 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
8 finishers among Men 50 - 59
10 finishers among Men 60 & Up
5 finishers among Women Under 15
3 finishers among Women 15 - 19
6 finishers among Women 20 - 29
11 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 & Up
59 male finishers
37 female finishers
96 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   18    1  Caleb Richards, 13, Cortland, Ohio         21:46.8    7:02
   21    2  Caleb Carlson, 14, Cortland, Ohio          22:01.0    7:06
   24    3  Gavin Ainsley, 13, Cortland, Ohio          22:50.0    7:22
   32    4  James Cristino, 11, Warren, Ohio           23:29.7    7:35
   44    5  Alex Donaldson, 11, Cortland, Ohio         25:10.3    8:07
 
Men 15 - 19
    8    1  Hunter Omerzo, 15, North Bloomfield, OH    18:26.5    5:57
    9    2  Mark Kirch, 16, Cortland, Ohio             18:45.3    6:03
   10    3  Kameron Peterson, 17, Farmdale, Ohio       19:08.0    6:10
   15    4  Danny Linobaugh, 18, Mineral Ridge, OH     20:51.7    6:44
 
Men 20 - 29
    1    1  Andy Morgan, 28, Cortland, Ohio            15:57.0    5:09
    3    2  Eric Rupe, 25, Cortland, Ohio              16:59.3    5:29
    5    3  Jason McDowell, 26, Burghill, OH           17:47.9    5:44
    6    4  Solomon Yoder, 21, Farmdale, Ohio          18:00.1    5:48
    7    5  John Schmalzried, 28, Niles, OH            18:23.8    5:56
   71    6  Chavez Lopez, 24, Leavittsburg, Ohio       29:05.3    9:23
   74    7  Taylor Keeney, 21, Cortland, Ohio          30:37.6    9:53
   91    8  Jacob Waltermire, 27, Leavittsburg, Ohio   37:35.7   12:08
 
Men 30 - 39
    2    1  Craig Rupe, 31, Cortland, Ohio             16:23.6    5:17
   14    2  Marty Schmalzried, 38, CoLumbus, OH        20:29.1    6:36
   19    3  Jon Carlson, 31, Cortland, Ohio            21:48.2    7:02
   35    4  Luke Bottorff, 32, Cortland, Ohio          23:40.2    7:38
   47    5  Brandon Williams, 34, Bristolville, OH     25:51.4    8:20
   51    6  Brian wallace, 36, Cortland, Ohio          26:01.9    8:24
   61    7  Justin Fritz, 34, Mineral Ridge, OH        27:21.1    8:49
   63    8  Brian Armour, 36, Bristolville, OH         27:32.0    8:53
   65    9  Joe Young, 32, Lucasville, OH              27:50.9    8:59
   66   10  Gary Sweeney, 36, Cortland, Ohio           28:03.2    9:03
   67   11  Eric Dunlap, 30, Warren, Ohio              28:18.1    9:08
   73   12  Nathan Cristino, 38, Warren, Ohio          29:47.3    9:37
   78   13  Mike Nolan, 37, Arlington, Virginia        30:56.8    9:59
 
Men 40 - 49
    4    1  Greg Mickel, 41                            17:28.7    5:38
   11    2  Joshusa Moran, 41, Farmdale, Ohio          19:09.6    6:11
   16    3  Monnie McBride, 42, Windham, Ohio          20:56.5    6:45
   20    4  Ray Ainsley, 42, Cortland, Ohio            21:53.4    7:04
   64    5  Joe Nay, 48, Cortland, Ohio                27:42.3    8:56
   70    6  Frank Bigowsky, 40, Girard, OH             29:04.7    9:23
   75    7  Doyle Keeney, 43, Cortland, Ohio           30:38.7    9:53
   83    8  James Welch, 45, youngstown, Ohio          32:06.6   10:21
 
Men 50 - 59
   22    1  robert clark, 57, Burghill, OH             22:07.1    7:08
   23    2  Mike Ciletti, 53, Warren, Ohio             22:18.5    7:12
   25    3  Rod Meeker, 50, Aurora, Ohio               22:59.3    7:25
   42    4  Tim Higgins, 53, Masury, OH                24:57.0    8:03
   55    5  Mark Moss, 57, Niles, OH                   26:19.6    8:30
   60    6  Robert Evans, 56, Cortland, Ohio           26:52.9    8:40
   77    7  william clark, 59, youngstown, Ohio        30:51.3    9:57
   81    8  Robert Tripi, 54, Farmington, OH           31:29.5   10:10
 
Men 60 & Up
   28    1  Bob George, 60, Leavittsburg, Ohio         23:09.5    7:28
   31    2  Doug Harmon, 61, Canfield, Ohio            23:25.1    7:33
   45    3  Alan Bottorf, 62, Cortland, Ohio           25:42.9    8:18
   57    4  David Donahue, 64, Conneaut Lake, Pennsy   26:24.7    8:31
   68    5  John Davis, 71, Kinsman, OH                28:44.1    9:16
   69    6  Anthony Olesh, 67, Warren, Ohio            28:47.1    9:17
   80    7  Tom Kawecki, 62, Niles, OH                 31:17.8   10:06
   82    8  don hyde, 64, Warren, Ohio                 31:56.2   10:18
   85    9  Robert May, 65                             32:46.1   10:34
   92   10  Ken Maraczi, 70, Cortland, Ohio            37:44.2   12:10
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   29    1  Abbey Nay, 13, Cortland, Ohio              23:13.3    7:29
   33    2  Baylie Starcher, 13, Cortland, Ohio        23:35.9    7:37
   46    3  Jimmy Starcher, 11, Cortland, Ohio         25:50.2    8:20
   50    4  Selah Sheesley, 9, McDonald, OH            26:00.3    8:23
   94    5  Jordyn Ankenbruck, 11, Cortland, Ohio      38:30.7   12:25
 
Women 15 - 19
   17    1  Alyssa Lynch, 17, Austintown, OH           21:10.7    6:50
   26    2  Brianna Starcher, 15, Cortland, Ohio       23:01.7    7:26
   41    3  Eva Sparks, 15                             24:44.9    7:59
   53    4  Katie Bedlion, 19, Farmdale, Ohio          26:07.3    8:26
 
Women 20 - 29
   12    1  Ro Morgan, 28, Cortland, Ohio              19:21.2    6:15
   13    2  Suzanne Koziol, 20, Troy, Ohio             20:15.4    6:32
   27    3  Sally Coursen, 25, Fowler, Ohio            23:03.6    7:26
   34    4  Jenn Williams, 29, Bristolville, OH        23:39.0    7:38
   36    5  Erin Pavick, 22, Cortland, Ohio            23:45.3    7:40
   72    6  Angela Srickland, 21, N Jackson, OH        29:06.2    9:23
   88    7  Brittany Waltermire, 25, Leavittsburg, Ohio
                                                        35:43.7   11:31
   93    8  Jessie Dunlap, 29, Warren, Ohio            38:26.5   12:24
 
Women 30 - 39
   40    1  Kristina Meeker, 34, Aurora, Ohio          24:44.2    7:59
   48    2  Sara Schill, 32, Canfield, Ohio            25:52.5    8:21
   49    3  Kara Sheesley, 35, McDonald, OH            26:00.2    8:23
   54    4  Erin Burns, 30, Masury, OH                 26:19.4    8:29
   59    5  Lindsay wallace, 32, Cortland, Ohio        26:29.2    8:33
   62    6  Vanessa Fritz, 34, Mineral Ridge, OH       27:21.3    8:49
   79    7  Julie Nolan, 34, Arlington, Virginia       30:57.3    9:59
   86    8  Samantha Pochedly, 36, Mantua, Ohio        33:41.1   10:52
   90    9  Kit Geiger, 30, Cortland, Ohio             36:51.1   11:53
   95   10  Stephanie Rhodes, 34, Cortland, Ohio       40:29.7   13:04
   96   11  Jennifer Garro, 35, Newton Falls, Ohio     40:30.3   13:04
 
Women 40 - 49
   37    1  Trish Fatobene, 47, Cortland, Ohio         24:08.1    7:47
   38    2  Valerie Sweeney, 49, Cortland, Ohio        24:14.7    7:49
   39    3  Tara Shipman, 48, Cortland, Ohio           24:37.3    7:57
   43    4  Tanya Daniels, 45, Warren, Ohio            25:01.1    8:04
   52    5  Susan Cristino, 43, Warren, Ohio           26:03.5    8:24
   58    6  Alaina Keeney, 41, Cortland, Ohio          26:27.8    8:32
   84    7  Crissy Everett, 41, Vienna, OH             32:11.3   10:23
 
Women 50 - 59
   30    1  Shelley Engelman, 52, Cortland, Ohio       23:13.9    7:30
   56    2  Diane Jurkovic, 55, Warren, Ohio           26:23.1    8:31
   76    3  Kendra Mohney, 59, Bristolville, OH        30:48.9    9:56
 
Women 60 & Up
   87    1  Chris Lunder, 62, Cortland, Ohio           34:32.1   11:08
   89    2  Mickey Buck, 63, Columbiana, Ohio          35:52.6   11:34
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us