2017 O'DONOLD'S ST PATTY'S 5K

Print Logo image

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2017 O'DONOLD'S ST PATTY'S DAY 5K RACE RESULTS

Austintown, Ohio

March 11, 2017

21 DEGREES, OVERCAST AND WINDY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Craig Rupe, 33, Penninsula, Ohio           15:51.0    5:07
    2    2  Fred Kieser, 47, Cleveland, Ohio           16:08.2    5:12
    3    3  Eric Rupe, 25, Youngstown, Ohio            16:56.1    5:28
 
Open Women
    5    1  Rochelle Morgan, 28, cortland, Ohio        18:12.6    5:52
    6    2  McKinsie Klim, 21, Youngstown, Ohio        18:21.8    5:55
    7    3  Michelle Klim, 21, Youngstown, Ohio        18:43.1    6:02
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    9    1  Jimmy Rollison, 14, Howland                19:00.1    6:08
   22    2  Nicholas Tibolla, 13, Canfield, Ohio       25:36.3    8:16
   27    3  Peter Shrake, 11, Austintown, Ohio         26:51.8    8:40
 
 
Men 20 - 29
   10    1  Tyler Vitullo, 25, Austintown, Ohio        19:08.4    6:10
   11    2  Tim Weaver, 29, Boardman, Ohio             19:13.8    6:12
   15    3  Frank Lattanzio, 24, Youngstown, Ohio      21:26.0    6:55
 
Men 30 - 39
    4    1  Scooby Dooby, 35                           17:51.5    5:46
   13    2  Joe Safarek, 35, Canfield, Ohio            21:04.1    6:48
   26    3  Jeremey Kollar, 30, Poland, Ohio           26:27.3    8:32
 
Men 40 - 49
   14    1  Manny Santiago, 41, Youngstown, Ohio       21:08.8    6:49
   30    2  Brian Spielvogel, 47, Boardman, Ohio       27:16.4    8:48
   39    3  Patrick Abel, 43, Warren, Ohio             30:02.3    9:41
 
Men 50 & Up
   24    1  Robert Evans, 56, cortland, Ohio           25:55.3    8:22
   31    2  Dan Sahli, 61, Youngstown, Ohio            27:41.9    8:56
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
    8    1  Suzanne Koziol, 19, Troy, Ohio             18:58.3    6:07
   18    2  Eva Sparks, 15, Warren, Ohio               24:05.1    7:46
   28    3  Kathryn Shrake, 15, Austintown, Ohio       26:52.5    8:40
 
Women 20 - 29
   12    1  Jennifer Kopanic, 26, Boardman, Ohio       20:51.2    6:44
   17    2  Melissa Klim, 21, Youngstown, Ohio         21:59.5    7:06
   19    3  Maria Baldelli, 26, North Lima             25:26.7    8:12
 
Women 30 - 39
   16    1  Bridget Quinn, 35, Youngstown, Ohio        21:32.0    6:57
   20    2  Meghan Kifer, 38, Vienna, Ohio             25:28.2    8:13
   21    3  Laura Yi, 37, Boardman, Ohio               25:28.3    8:13
 
Women 40 - 49
   25    1  Rebecca Williams, 43, Sandy Lake, Pennsylva
                                                        26:01.9    8:24
   38    2  Pamela Lescsak, 46, Austintown, Ohio       30:02.1    9:41
   47    3  Jackie LeViseur, 46, Youngstown, Ohio      38:35.7   12:27
 
Women 50 & Up
   34    1  Brigitta Remley, 53, Poland, Ohio          28:36.3    9:14
   48    2  Angel Suarez, 51, Newton falls, Ohio       38:59.4   12:35
   50    3  Liz Mackey, 50, Youngstown, Ohio           39:13.4   12:39
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Craig Rupe, 33, Penninsula, Ohio           15:51.0    5:07
    2       Fred Kieser, 47, Cleveland, Ohio           16:08.2    5:12
    3       Eric Rupe, 25, Youngstown, Ohio            16:56.1    5:28
    4    1  Scooby Dooby, 35                           17:51.5    5:46
    5       Rochelle Morgan, 28*, cortland, Ohio       18:12.6    5:52
    6       McKinsie Klim, 21*, Youngstown, Ohio       18:21.8    5:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

    7       Michelle Klim, 21*, Youngstown, Ohio       18:43.1    6:02
    8    1  Suzanne Koziol, 19*, Troy, Ohio            18:58.3    6:07
    9    1  Jimmy Rollison, 14, Howland                19:00.1    6:08
   10    1  Tyler Vitullo, 25, Austintown, Ohio        19:08.4    6:10
   11    2  Tim Weaver, 29, Boardman, Ohio             19:13.8    6:12
   12    1  Jennifer Kopanic, 26*, Boardman, Ohio      20:51.2    6:44
   13    2  Joe Safarek, 35, Canfield, Ohio            21:04.1    6:48
   14    1  Manny Santiago, 41, Youngstown, Ohio       21:08.8    6:49
   15    3  Frank Lattanzio, 24, Youngstown, Ohio      21:26.0    6:55
   16    1  Bridget Quinn, 35*, Youngstown, Ohio       21:32.0    6:57



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   17    2  Melissa Klim, 21*, Youngstown, Ohio        21:59.5    7:06
   18    2  Eva Sparks, 15*, Warren, Ohio              24:05.1    7:46



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   19    3  Maria Baldelli, 26*, North Lima            25:26.7    8:12
   20    2  Meghan Kifer, 38*, Vienna, Ohio            25:28.2    8:13
   21    3  Laura Yi, 37*, Boardman, Ohio              25:28.3    8:13
   22    2  Nicholas Tibolla, 13, Canfield, Ohio       25:36.3    8:16
   23    4  Toni Geffert, 24*, Canfield, Ohio          25:41.3    8:17
   24    1  Robert Evans, 56, cortland, Ohio           25:55.3    8:22
   25    1  Rebecca Williams, 43*, Sandy Lake, Pennsylva
                                                        26:01.9    8:24
   26    3  Jeremey Kollar, 30, Poland, Ohio           26:27.3    8:32
   27    3  Peter Shrake, 11, Austintown, Ohio         26:51.8    8:40
   28    3  Kathryn Shrake, 15*, Austintown, Ohio      26:52.5    8:40
   29    4  Tiffany Sedlacko, 33*, Poland, Ohio        27:00.4    8:43
   30    2  Brian Spielvogel, 47, Boardman, Ohio       27:16.4    8:48
   31    2  Dan Sahli, 61, Youngstown, Ohio            27:41.9    8:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   32    4  Nathan Cristino, 38, Warren, Ohio          28:04.3    9:03
   33    5  Amanda McConnell, 30*, Austintown, Ohio    28:08.9    9:05
   34    1  Brigitta Remley, 53*, Poland, Ohio         28:36.3    9:14
   35    5  Daniel Wakefield, 35, Youngstown, Ohio     29:24.5    9:29
   36    4  Emily Yi, 18*, Boardman, Ohio              29:32.5    9:32
   37    4  Mike Geffert, 29, Canfield, Ohio           29:54.0    9:39
   38    2  Pamela Lescsak, 46*, Austintown, Ohio      30:02.1    9:41
   39    3  Patrick Abel, 43, Warren, Ohio             30:02.3    9:41
   40    6  Tammy Bresnahan, 36*, Youngstown, Ohio     30:07.2    9:43
   41    5  Ashley Fox, 26*, Niles, Ohio               30:34.9    9:52
   42    7  Nichole Shafer, 31*, Youngstown, Ohio      30:54.8    9:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   43    4  Timmy Pappagello, 12, Mineral Ridge Ohi    31:45.9   10:15
   44    6  Kelli Podolsky, 27*, Austintown, Ohio      33:48.4   10:54



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   45    8  Sarah Jenyk, 32*, Austintown, Ohio         36:49.1   11:53



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   46    4  David P. Sweeney, 49, Youngstown, Ohio     38:35.6   12:27
   47    3  Jackie LeViseur, 46*, Youngstown, Ohio     38:35.7   12:27
   48    2  Angel Suarez, 51*, Newton falls, Ohio      38:59.4   12:35
   49    4  Heidi Katabi-Kekd, 49*, Salem              39:00.0   12:35
   50    3  Liz Mackey, 50*, Youngstown, Ohio          39:13.4   12:39



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   51    4  Tamie Kerr, 57*, Youngstown, Ohio          41:47.4   13:29



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

   52    5  Cory Jones, 27, Girard, Ohio               45:00.7   14:31
   53    5  Tracy Rock, 43*, Poland, Ohio              45:54.5   14:49
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 15
5 finishers among Men 20 - 29
5 finishers among Men 30 - 39
4 finishers among Men 40 - 49
2 finishers among Men 50 & Up
4 finishers among Women 15 - 19
6 finishers among Women 20 - 29
8 finishers among Women 30 - 39
5 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 & Up
26 male finishers
27 female finishers
53 total finishers
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    9    1  Jimmy Rollison, 14, Howland                19:00.1    6:08
   22    2  Nicholas Tibolla, 13, Canfield, Ohio       25:36.3    8:16
   27    3  Peter Shrake, 11, Austintown, Ohio         26:51.8    8:40
   43    4  Timmy Pappagello, 12, Mineral Ridge Ohi    31:45.9   10:15
 
 
Men 20 - 29
    3    1  Eric Rupe, 25, Youngstown, Ohio            16:56.1    5:28
   10    2  Tyler Vitullo, 25, Austintown, Ohio        19:08.4    6:10
   11    3  Tim Weaver, 29, Boardman, Ohio             19:13.8    6:12
   15    4  Frank Lattanzio, 24, Youngstown, Ohio      21:26.0    6:55
   37    5  Mike Geffert, 29, Canfield, Ohio           29:54.0    9:39
   52    6  Cory Jones, 27, Girard, Ohio               45:00.7   14:31
 
Men 30 - 39
    1    1  Craig Rupe, 33, Penninsula, Ohio           15:51.0    5:07
    4    2  Scooby Dooby, 35                           17:51.5    5:46
   13    3  Joe Safarek, 35, Canfield, Ohio            21:04.1    6:48
   26    4  Jeremey Kollar, 30, Poland, Ohio           26:27.3    8:32
   32    5  Nathan Cristino, 38, Warren, Ohio          28:04.3    9:03
   35    6  Daniel Wakefield, 35, Youngstown, Ohio     29:24.5    9:29
 
Men 40 - 49
    2    1  Fred Kieser, 47, Cleveland, Ohio           16:08.2    5:12
   14    2  Manny Santiago, 41, Youngstown, Ohio       21:08.8    6:49
   30    3  Brian Spielvogel, 47, Boardman, Ohio       27:16.4    8:48
   39    4  Patrick Abel, 43, Warren, Ohio             30:02.3    9:41
   46    5  David P. Sweeney, 49, Youngstown, Ohio     38:35.6   12:27
 
Men 50 & Up
   24    1  Robert Evans, 56, cortland, Ohio           25:55.3    8:22
   31    2  Dan Sahli, 61, Youngstown, Ohio            27:41.9    8:56
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Women 15 - 19
    8    1  Suzanne Koziol, 19, Troy, Ohio             18:58.3    6:07
   18    2  Eva Sparks, 15, Warren, Ohio               24:05.1    7:46
   28    3  Kathryn Shrake, 15, Austintown, Ohio       26:52.5    8:40
   36    4  Emily Yi, 18, Boardman, Ohio               29:32.5    9:32
 
Women 20 - 29
    5    1  Rochelle Morgan, 28, cortland, Ohio        18:12.6    5:52
    6    2  McKinsie Klim, 21, Youngstown, Ohio        18:21.8    5:55
    7    3  Michelle Klim, 21, Youngstown, Ohio        18:43.1    6:02
   12    4  Jennifer Kopanic, 26, Boardman, Ohio       20:51.2    6:44
   17    5  Melissa Klim, 21, Youngstown, Ohio         21:59.5    7:06
   19    6  Maria Baldelli, 26, North Lima             25:26.7    8:12
   23    7  Toni Geffert, 24, Canfield, Ohio           25:41.3    8:17
   41    8  Ashley Fox, 26, Niles, Ohio                30:34.9    9:52
   44    9  Kelli Podolsky, 27, Austintown, Ohio       33:48.4   10:54
 
Women 30 - 39
   16    1  Bridget Quinn, 35, Youngstown, Ohio        21:32.0    6:57
   20    2  Meghan Kifer, 38, Vienna, Ohio             25:28.2    8:13
   21    3  Laura Yi, 37, Boardman, Ohio               25:28.3    8:13
   29    4  Tiffany Sedlacko, 33, Poland, Ohio         27:00.4    8:43
   33    5  Amanda McConnell, 30, Austintown, Ohio     28:08.9    9:05
   40    6  Tammy Bresnahan, 36, Youngstown, Ohio      30:07.2    9:43
   42    7  Nichole Shafer, 31, Youngstown, Ohio       30:54.8    9:58
   45    8  Sarah Jenyk, 32, Austintown, Ohio          36:49.1   11:53
 
Women 40 - 49
   25    1  Rebecca Williams, 43, Sandy Lake, Pennsylva
                                                        26:01.9    8:24
   38    2  Pamela Lescsak, 46, Austintown, Ohio       30:02.1    9:41
   47    3  Jackie LeViseur, 46, Youngstown, Ohio      38:35.7   12:27
   49    4  Heidi Katabi-Kekd, 49, Salem               39:00.0   12:35
   53    5  Tracy Rock, 43, Poland, Ohio               45:54.5   14:49
 
Women 50 & Up
   34    1  Brigitta Remley, 53, Poland, Ohio          28:36.3    9:14
   48    2  Angel Suarez, 51, Newton falls, Ohio       38:59.4   12:35
   50    3  Liz Mackey, 50, Youngstown, Ohio           39:13.4   12:39
   51    4  Tamie Kerr, 57, Youngstown, Ohio           41:47.4   13:29
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us