2018 Dam Run - Halliday Winery

Print Logo image

2018 DAM RUN - HALLIDAY WINERY RESULTS

HALLIDAY WINERY - LAKE MILTON, OH

Oct. 13, 2018

47 DEGREES, PARTLY CLOUDY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE

Open Men
    1    1  Monnie McBride, 43, Windham, Ohio          19:57.7    6:26
    2    2  Steve Lengel, 61, Hermitage, PA            21:21.1    6:53
    3    3  Tyler Vitull0, 27, austintown, Ohio        21:50.8    7:03

Open Women
    4    1  Ro Morgan, 30, Cortland,, Ohio             22:24.8    7:14
   11    2  Kristi Nevel, 29, Lake Milton, Ohio        24:36.9    7:56
   13    3  Kelsey kempert, 29, Mayfield Heights, Ohi  25:25.8    8:12





       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE

Men Under 15
   44    1  Dexter, 10, Canfield, Ohio                 33:23.2   10:46
   53    2  Jadyn Masters, 11, Canfield, Ohio          35:13.9   11:22
   54    3  Trent Masters, 5, Canfield, Ohio           35:14.9   11:22


Men 20 - 29
    7    1  Bob Collins, 25, Diamond, Ohio             23:07.8    7:28
   29    2  Matthew Oxley, 28, Newton Falls, Ohio      28:16.9    9:07
   37    3  Tyler Hornof, 20, Deerfield, Ohio          31:51.4   10:17

Men 30 - 39
   12    1  Victor Masters, 39, Canfield, Ohio         25:15.9    8:09
   17    2  Kevin Schultz, 38, North Jackson, Ohio     26:01.7    8:24
   45    3  Sam Kline, 31, Newton Falls, Ohio          33:32.0   10:49

Men 40 - 49
    5    1  Neal Bayless, 43, Leetonia, Ohio           22:29.9    7:15
    6    2  John Black, 48, Sharon, PA                 23:06.0    7:27
   10    3  Jeff Koning, 48, Boardman, Ohio            24:04.1    7:46

Men 50 - 59
   16    1  Brian Powell, 51, Diamond, Ohio            25:55.6    8:22
   19    2  Don Walker, 58, Tallmadge, Ohio            26:18.9    8:29
   30    3  Mike Carden, 53, Newton Falls, Ohio        28:33.3    9:13

Men 60 & Up
    8    1  David Suber, 61, Portersville, Pennsyl     23:36.5    7:37
    9    2  Bob George, 61, Leavittsburg, OH           23:50.4    7:41
   15    3  Richard Poland, 65, Berlin Center, OH      25:52.0    8:21


       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE



Women 20 - 29
   35    1  Deanna Jordan, 28, Boardman, Ohio          31:23.6   10:08
   43    2  Mandie Laneve, 28, McDonald, OH            33:20.0   10:45
   62    3  Emily Walker, 28, Niles, Ohio              37:26.9   12:05

Women 30 - 39
   21    1  Anne Marenkovic, 38, Canfield, Ohio        26:49.9    8:39
   26    2  Jessica Bauer, 37, Chagrin Falls, Ohio     27:46.2    8:57
   31    3  Erin LaMonica, 30, Cuyahoga Falls, Ohio    28:58.6    9:21

Women 40 - 49
   14    1  Kimberly Garman, 49, Streetsboro, Ohio     25:32.1    8:14
   24    2  Julia Pittman, 45, alliance, Ohio          27:21.9    8:50
   27    3  Kimberly Trimboli, 48, North Jackson, Ohio 27:50.6    8:59

Women 50 - 59
   18    1  Kim Girolamo, 51, Burton, Ohio             26:05.0    8:25
   20    2  Renay Choma, 51, austintown, Ohio          26:20.8    8:30
   25    3  Cindy Suber, 58, Portersville, Pennsyl     27:32.7    8:53

Women 60 & Up
   36    1  Jane Grider, 67, Lordstown, Ohio           31:35.4   10:11
   38    2  Miriam Ortiz, 60, Edinburg, Pennsylvani    31:59.3   10:19
   39    3  Jan Michalovic, 68, Bristolville, Ohio     32:25.2   10:27


       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE


Individuals
    1       Monnie McBride, 43, Windham, Ohio          19:57.7    6:26
    2       Steve Lengel, 61, Hermitage, PA            21:21.1    6:53

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

3 Tyler Vitull0, 27, austintown, Ohio 21:50.8 7:03 4 Ro Morgan, 30*, Cortland,, Ohio 22:24.8 7:14 5 1 Neal Bayless, 43, Leetonia, Ohio 22:29.9 7:15 6 2 John Black, 48, Sharon, PA 23:06.0 7:27 7 1 Bob Collins, 25, Diamond, Ohio 23:07.8 7:28 8 1 David Suber, 61, Portersville, Pennsyl 23:36.5 7:37 9 2 Bob George, 61, Leavittsburg, OH 23:50.4 7:41 10 3 Jeff Koning, 48, Boardman, Ohio 24:04.1 7:46 11 Kristi Nevel, 29*, Lake Milton, Ohio 24:36.9 7:56
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

12 1 Victor Masters, 39, Canfield, Ohio 25:15.9 8:09 13 Kelsey kempert, 29*, Mayfield Heights, Ohi 25:25.8 8:12 14 1 Kimberly Garman, 49*, Streetsboro, Ohio 25:32.1 8:14 15 3 Richard Poland, 65, Berlin Center, OH 25:52.0 8:21 16 1 Brian Powell, 51, Diamond, Ohio 25:55.6 8:22 17 2 Kevin Schultz, 38, North Jackson, Ohio 26:01.7 8:24 18 1 Kim Girolamo, 51*, Burton, Ohio 26:05.0 8:25 19 2 Don Walker, 58, Tallmadge, Ohio 26:18.9 8:29 20 2 Renay Choma, 51*, austintown, Ohio 26:20.8 8:30 21 1 Anne Marenkovic, 38*, Canfield, Ohio 26:49.9 8:39 22 4 William Speece, 64, North Jackson, Ohio 27:19.0 8:49 23 5 Stephen Begezda, 64, Poland, Ohio 27:20.6 8:49 24 2 Julia Pittman, 45*, alliance, Ohio 27:21.9 8:50 25 3 Cindy Suber, 58*, Portersville, Pennsyl 27:32.7 8:53 26 2 Jessica Bauer, 37*, Chagrin Falls, Ohio 27:46.2 8:57 27 3 Kimberly Trimboli, 48*, North Jackson, Ohio 27:50.6 8:59
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

28 4 Nikki Marino, 46*, North Jackson, Ohio 27:54.4 9:00 29 2 Matthew Oxley, 28, Newton Falls, Ohio 28:16.9 9:07 30 3 Mike Carden, 53, Newton Falls, Ohio 28:33.3 9:13 31 3 Erin LaMonica, 30*, Cuyahoga Falls, Ohio 28:58.6 9:21 32 4 Elizabeth Buehner, 39*, North Olmsted, Ohio 29:16.1 9:26 33 6 Dan Sahli, 63, Youngstown, Ohio 30:20.4 9:47
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

34 5 Kelly Kovacic, 41*, Lordstown, Ohio 31:08.2 10:03 35 1 Deanna Jordan, 28*, Boardman, Ohio 31:23.6 10:08 36 1 Jane Grider, 67*, Lordstown, Ohio 31:35.4 10:11 37 3 Tyler Hornof, 20, Deerfield, Ohio 31:51.4 10:17 38 2 Miriam Ortiz, 60*, Edinburg, Pennsylvani 31:59.3 10:19 39 3 Jan Michalovic, 68*, Bristolville, Ohio 32:25.2 10:27 40 5 April Kline, 38*, Newton Falls, Ohio 32:29.8 10:29 41 4 Mariann Minich, 65*, Hermitage, PA 33:12.4 10:43 42 4 Nick Barbone, 24, McDonald, OH 33:18.2 10:45 43 2 Mandie Laneve, 28*, McDonald, OH 33:20.0 10:45 44 1 Dexter, 10, Canfield, Ohio 33:23.2 10:46 45 3 Sam Kline, 31, Newton Falls, Ohio 33:32.0 10:49 46 6 Teri Lucas, 49*, Tallmadge, Ohio 33:34.0 10:50 47 4 Cory Hum, 37, CoLumbiana, OH 34:00.0 10:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

48 5 Chris Paxos, 36, Warren, Ohio 34:10.6 11:01 49 6 Kristen Funelli, 37*, Copley, Ohio 34:10.9 11:02 50 7 Leslie Core, 48*, Mineral Ridge, Ohio 34:28.2 11:07 51 5 Alexis McPeck, 75*, Lake Milton, Ohio 34:35.4 11:09 52 4 Paul Kithcart, 58, Lake Milton, Ohio 34:47.7 11:13 53 2 Jadyn Masters, 11, Canfield, Ohio 35:13.9 11:22 54 3 Trent Masters, 5, Canfield, Ohio 35:14.9 11:22 55 4 Donna Williams, 53*, Ravenna, Ohio 35:21.2 11:24 56 5 John Gantz, 54, Niles, Ohio 35:26.3 11:26 57 8 Jodi Inboden, 48*, Leetonia, Ohio 35:53.4 11:35 58 5 Michael Inboden, 21, Leetonia, Ohio 35:53.6 11:35 59 9 Deanna Nocera, 48*, Leetonia, Ohio 35:53.9 11:35 60 5 jackie shuminski, 53*, Newton Falls, Ohio 36:42.5 11:50
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

61 7 Kelly Chambers, 39* 37:21.6 12:03 62 3 Emily Walker, 28*, Niles, Ohio 37:26.9 12:05 63 4 Meredith McKay, 27*, Poland, Ohio 37:29.1 12:06 64 6 Cathy Hugli, 61*, Lake Milton, Ohio 38:08.5 12:18 65 10 Jackie LeViseur, 47*, Youngstown, Ohio 39:13.6 12:39 66 11 Becky Miller, 40*, Cortland,, Ohio 40:08.6 12:57 67 12 Krista Reed, 41*, Niles, Ohio 40:08.8 12:57
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

68 7 Lori Roof, 63*, Atwater, Ohio 40:23.7 13:02 69 7 Keith Hugli, 67, Lake Milton, Ohio 40:25.2 13:02 70 8 Maryanne Coles, 67*, austintown, Ohio 40:26.4 13:03 71 5 Breanna Irwin, 23*, Rock Creek, Ohio 41:00.2 13:14 72 6 Laura Hughes, 23*, McDonald, OH 41:00.4 13:14 73 13 Elizabeth Richardson, 48*, Niles, Ohio 41:13.8 13:18 74 8 Peter Winkler, 65, Franklin, Pennsylvani 41:38.2 13:26 75 6 Chris Emshoff, 37, alliance, Ohio 42:06.8 13:35 76 8 Jessica Emshoff, 33*, alliance, Ohio 43:16.4 13:58
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

77 7 Shaun Sheridan, 35, Lake Milton, Ohio 44:44.6 14:26 78 6 Tamra Walker, 57*, Tallmadge, Ohio 45:02.1 14:32 79 9 Fran Rafaiani, 67*, Cortland,, Ohio 45:03.3 14:32 80 9 Tim Mullins, 66, Lake Milton, Ohio 45:22.7 14:38
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

81 7 Susan Delapiazza, 58*, Canonsburgh, Pennsylv 46:43.0 15:04 82 10 joanne shuminski, 88*, Newton Falls, Ohio 46:45.4 15:05 83 8 Beth Dempster, 59*, Wixcom, Michigan 46:49.2 15:06 84 9 Cindy Ables, 53*, Ravey, Ohio 48:26.1 15:37
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

85 10 Bridgett Idell, 55*, Tallmadge, Ohio 50:21.6 16:15
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

86 11 Jennifer Winkler, 60*, Franklin, Pennsylvani 53:19.1 17:12
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

87 12 connie millhone, 64*, alliance, Ohio 56:01.7 18:04 88 14 darci young, 48*, alliance, Ohio 56:03.5 18:05
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

89 15 Tracey Hlucky, 42*, Cuyahoga Falls, Ohio 1:06:32.1 21:28 90 13 Sandra Dickson, 62*, New Franklin, Ohio 1:06:34.5 21:29
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | Top

91 6 Edward Arango, 56, Lake Milton, Ohio 1:08:35.0 22:07 92 7 Bernd Groenloh, 54, Lake Milton, Ohio 1:08:59.5 22:15 * indicates females 6 finishers among Males (no age given) 3 finishers among Men Under 15 5 finishers among Men 20 - 29 7 finishers among Men 30 - 39 3 finishers among Men 40 - 49 7 finishers among Men 50 - 59 9 finishers among Men 60 & Up 6 finishers among Women 20 - 29 8 finishers among Women 30 - 39 15 finishers among Women 40 - 49 10 finishers among Women 50 - 59 13 finishers among Women 60 & Up 40 male finishers 52 female finishers 92 total finishers CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Men Under 15 44 1 Dexter, 10, Canfield, Ohio 33:23.2 10:46 53 2 Jadyn Masters, 11, Canfield, Ohio 35:13.9 11:22 54 3 Trent Masters, 5, Canfield, Ohio 35:14.9 11:22 Men 20 - 29 3 1 Tyler Vitull0, 27, austintown, Ohio 21:50.8 7:03 7 2 Bob Collins, 25, Diamond, Ohio 23:07.8 7:28 29 3 Matthew Oxley, 28, Newton Falls, Ohio 28:16.9 9:07 37 4 Tyler Hornof, 20, Deerfield, Ohio 31:51.4 10:17 42 5 Nick Barbone, 24, McDonald, OH 33:18.2 10:45 58 6 Michael Inboden, 21, Leetonia, Ohio 35:53.6 11:35 Men 30 - 39 12 1 Victor Masters, 39, Canfield, Ohio 25:15.9 8:09 17 2 Kevin Schultz, 38, North Jackson, Ohio 26:01.7 8:24 45 3 Sam Kline, 31, Newton Falls, Ohio 33:32.0 10:49 47 4 Cory Hum, 37, CoLumbiana, OH 34:00.0 10:58 48 5 Chris Paxos, 36, Warren, Ohio 34:10.6 11:01 75 6 Chris Emshoff, 37, alliance, Ohio 42:06.8 13:35 77 7 Shaun Sheridan, 35, Lake Milton, Ohio 44:44.6 14:26 Men 40 - 49 1 1 Monnie McBride, 43, Windham, Ohio 19:57.7 6:26 5 2 Neal Bayless, 43, Leetonia, Ohio 22:29.9 7:15 6 3 John Black, 48, Sharon, PA 23:06.0 7:27 10 4 Jeff Koning, 48, Boardman, Ohio 24:04.1 7:46 Men 50 - 59 16 1 Brian Powell, 51, Diamond, Ohio 25:55.6 8:22 19 2 Don Walker, 58, Tallmadge, Ohio 26:18.9 8:29 30 3 Mike Carden, 53, Newton Falls, Ohio 28:33.3 9:13 52 4 Paul Kithcart, 58, Lake Milton, Ohio 34:47.7 11:13 56 5 John Gantz, 54, Niles, Ohio 35:26.3 11:26 91 6 Edward Arango, 56, Lake Milton, Ohio 1:08:35.0 22:07 92 7 Bernd Groenloh, 54, Lake Milton, Ohio 1:08:59.5 22:15 Men 60 & Up 2 1 Steve Lengel, 61, Hermitage, PA 21:21.1 6:53 8 2 David Suber, 61, Portersville, Pennsyl 23:36.5 7:37 9 3 Bob George, 61, Leavittsburg, OH 23:50.4 7:41 15 4 Richard Poland, 65, Berlin Center, OH 25:52.0 8:21 22 5 William Speece, 64, North Jackson, Ohio 27:19.0 8:49 23 6 Stephen Begezda, 64, Poland, Ohio 27:20.6 8:49 33 7 Dan Sahli, 63, Youngstown, Ohio 30:20.4 9:47 69 8 Keith Hugli, 67, Lake Milton, Ohio 40:25.2 13:02 74 9 Peter Winkler, 65, Franklin, Pennsylvani 41:38.2 13:26 80 10 Tim Mullins, 66, Lake Milton, Ohio 45:22.7 14:38 CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE Women 20 - 29 11 1 Kristi Nevel, 29, Lake Milton, Ohio 24:36.9 7:56 13 2 Kelsey kempert, 29, Mayfield Heights, Ohi 25:25.8 8:12 35 3 Deanna Jordan, 28, Boardman, Ohio 31:23.6 10:08 43 4 Mandie Laneve, 28, McDonald, OH 33:20.0 10:45 62 5 Emily Walker, 28, Niles, Ohio 37:26.9 12:05 63 6 Meredith McKay, 27, Poland, Ohio 37:29.1 12:06 71 7 Breanna Irwin, 23, Rock Creek, Ohio 41:00.2 13:14 72 8 Laura Hughes, 23, McDonald, OH 41:00.4 13:14 Women 30 - 39 4 1 Ro Morgan, 30, Cortland,, Ohio 22:24.8 7:14 21 2 Anne Marenkovic, 38, Canfield, Ohio 26:49.9 8:39 26 3 Jessica Bauer, 37, Chagrin Falls, Ohio 27:46.2 8:57 31 4 Erin LaMonica, 30, Cuyahoga Falls, Ohio 28:58.6 9:21 32 5 Elizabeth Buehner, 39, North Olmsted, Ohio 29:16.1 9:26 40 6 April Kline, 38, Newton Falls, Ohio 32:29.8 10:29 49 7 Kristen Funelli, 37, Copley, Ohio 34:10.9 11:02 61 8 Kelly Chambers, 39 37:21.6 12:03 76 9 Jessica Emshoff, 33, alliance, Ohio 43:16.4 13:58 Women 40 - 49 14 1 Kimberly Garman, 49, Streetsboro, Ohio 25:32.1 8:14 24 2 Julia Pittman, 45, alliance, Ohio 27:21.9 8:50 27 3 Kimberly Trimboli, 48, North Jackson, Ohio 27:50.6 8:59 28 4 Nikki Marino, 46, North Jackson, Ohio 27:54.4 9:00 34 5 Kelly Kovacic, 41, Lordstown, Ohio 31:08.2 10:03 46 6 Teri Lucas, 49, Tallmadge, Ohio 33:34.0 10:50 50 7 Leslie Core, 48, Mineral Ridge, Ohio 34:28.2 11:07 57 8 Jodi Inboden, 48, Leetonia, Ohio 35:53.4 11:35 59 9 Deanna Nocera, 48, Leetonia, Ohio 35:53.9 11:35 65 10 Jackie LeViseur, 47, Youngstown, Ohio 39:13.6 12:39 66 11 Becky Miller, 40, Cortland,, Ohio 40:08.6 12:57 67 12 Krista Reed, 41, Niles, Ohio 40:08.8 12:57 73 13 Elizabeth Richardson, 48, Niles, Ohio 41:13.8 13:18 88 14 darci young, 48, alliance, Ohio 56:03.5 18:05 89 15 Tracey Hlucky, 42, Cuyahoga Falls, Ohio 1:06:32.1 21:28 Women 50 - 59 18 1 Kim Girolamo, 51, Burton, Ohio 26:05.0 8:25 20 2 Renay Choma, 51, austintown, Ohio 26:20.8 8:30 25 3 Cindy Suber, 58, Portersville, Pennsyl 27:32.7 8:53 55 4 Donna Williams, 53, Ravenna, Ohio 35:21.2 11:24 60 5 jackie shuminski, 53, Newton Falls, Ohio 36:42.5 11:50 78 6 Tamra Walker, 57, Tallmadge, Ohio 45:02.1 14:32 81 7 Susan Delapiazza, 58, Canonsburgh, Pennsylv 46:43.0 15:04 83 8 Beth Dempster, 59, Wixcom, Michigan 46:49.2 15:06 84 9 Cindy Ables, 53, Ravey, Ohio 48:26.1 15:37 85 10 Bridgett Idell, 55, Tallmadge, Ohio 50:21.6 16:15 Women 60 & Up 36 1 Jane Grider, 67, Lordstown, Ohio 31:35.4 10:11 38 2 Miriam Ortiz, 60, Edinburg, Pennsylvani 31:59.3 10:19 39 3 Jan Michalovic, 68, Bristolville, Ohio 32:25.2 10:27 41 4 Mariann Minich, 65, Hermitage, PA 33:12.4 10:43 51 5 Alexis McPeck, 75, Lake Milton, Ohio 34:35.4 11:09 64 6 Cathy Hugli, 61, Lake Milton, Ohio 38:08.5 12:18 68 7 Lori Roof, 63, Atwater, Ohio 40:23.7 13:02 70 8 Maryanne Coles, 67, austintown, Ohio 40:26.4 13:03 79 9 Fran Rafaiani, 67, Cortland,, Ohio 45:03.3 14:32 82 10 joanne shuminski, 88, Newton Falls, Ohio 46:45.4 15:05 86 11 Jennifer Winkler, 60, Franklin, Pennsylvani 53:19.1 17:12 87 12 connie millhone, 64, alliance, Ohio 56:01.7 18:04 90 13 Sandra Dickson, 62, New Franklin, Ohio 1:06:34.5 21:29

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2019 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us