2018 O'Donold's St. Patty's 5K

Print Logo image

http://gopherarun.com/results/gopher_color.jpg

2018 O'Donold's St. Patty's 5K Results

Austintown, OH

March 10, 2018

32 Degrees and Overcast
Results by GOPHER RUNNING

Age Groups
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Ryan Rousch, 23, Canfield, Ohio            14:46.0    4:46
    2    2  Andy Morgan, 29, Cortland, Ohio            14:56.3    4:49
    3    3  Craig Rupe, 32, Peninsula, Ohio            16:39.6    5:22
 
Open Women
    5    1  Melissa Koziol, 20, Cortland, Ohio         20:20.4    6:34
   10    2  Michelle Rupe, 58, Cortland, Ohio          22:04.3    7:07
   14    3  Rochelle Morgan, 29, Cortland, Ohio        23:26.3    7:34
 
 
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    9    1  Brody Herman, 12, Austintown, Ohio         21:45.2    7:01
   15    2  Nathan Cain, 12, Austintown, Ohio          23:34.0    7:36
   19    3  Jamey Sorrell, 12, Austintown, Ohio        24:56.1    8:03
 
Men 15 - 19
    4    1  Alec Herman, 15, Austintown, Ohio          19:02.6    6:09
   26    2  David Palm, 19, Warren, Ohio               26:25.8    8:32
   36    3  Matthew Masincupp, 17, Niles, Ohio         28:04.4    9:03
 
Men 20 - 29
    6    1  Tyler Vitullo, 26, Austintown, Ohio        20:29.1    6:36
   29    2  Rodney Austin, 22, Warren, Ohio            27:02.1    8:43
 
Men 30 - 39
    7    1  Tim Weaver, 30, Boardman, Ohio             20:34.1    6:38
   11    2  Matthew Tobin, 30, Niles, Ohio             22:43.0    7:20
   12    3  Mike Keller, 38, Lake Milton               22:44.9    7:20
 
Men 40 - 49
    8    1  Manny Santiago, 42, Youngstown, Ohio       20:44.8    6:42
   27    2  Beian Spielvogel, 48, Boardman, Ohio       26:47.2    8:38
   39    3  Brian Ulrich, 43, Warren, Ohio             29:43.0    9:35
 
Men 50 & Up
   16    1  Tim Powers, 53, Boardman, Ohio             23:59.1    7:44
   21    2  Richard Poland, 65, Berlin Center, OH      25:27.7    8:13
   28    2  Scott Laughlin, 50, Lisbon, Ohio           26:48.9    8:39
   31    3  Robert Evans, 57, Cortland, Ohio           27:43.2    8:57
 
Men 60 & Up
   
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   35    1  Mia Wilson, 13, Austintown, Ohio           28:01.3    9:02
 
 
Women 20 - 29
   24    1  Teresa McKinney, 25, Mineral Ridge, Ohio   25:52.4    8:21
   59    2  Katie Politano, 24, McDonald, Ohio         35:54.5   11:35
   65    3  Samantha Phillips, 23, Vienna, Ohio        40:26.6   13:03
 
Women 30 - 39
   22    1  Tiffany Sedlacko, 34, Poland, Ohio         25:31.3    8:14
   25    2  Meghan Kifer, 39, Vienna, Ohio             26:25.2    8:31
   30    3  Stephanie Gordon, 30, Youngstown, Ohio     27:40.1    8:56
 
Women 40 - 49
   32    1  Lisa Resnick, 40, Canfield, Ohio           27:45.1    8:57
   42    2  Leslie Core, 47, Mineral Ridge, Ohio       30:38.1    9:53
   54    3  Karina Stoffel, 49, Canfield, Ohio         34:17.2   11:04
 
Women 50 - 59
   41    1  Shannon Grantz, 53, North Lima, OH         30:01.8    9:41
   53    2  Maria McKinney, 51, Mineral Ridge, Ohio    33:30.3   10:48
   68    3  Tamie Sahli, 58, Youngstown, Ohio          41:41.3   13:27

 

 

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
    1       Ryan Rousch, 23, Canfield, Ohio            14:46.0    4:46
    2       Andy Morgan, 29, Cortland, Ohio            14:56.3    4:49



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    3       Craig Rupe, 32, Peninsula, Ohio            16:39.6    5:22



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    4    1  Alec Herman, 15, Austintown, Ohio          19:02.6    6:09
    5       Melissa Koziol, 20*, Cortland, Ohio        20:20.4    6:34
    6    1  Tyler Vitullo, 26, Austintown, Ohio        20:29.1    6:36
    7    1  Tim Weaver, 30, Boardman, Ohio             20:34.1    6:38
    8    1  Manny Santiago, 42, Youngstown, Ohio       20:44.8    6:42



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

    9    1  Brody Herman, 12, Austintown, Ohio         21:45.2    7:01
   10       Michelle Rupe, 58*, Cortland, Ohio         22:04.3    7:07
   11    2  Matthew Tobin, 30, Niles, Ohio             22:43.0    7:20
   12    3  Mike Keller, 38, Lake Milton               22:44.9    7:20
   13    4  Raphael Lima, 30, Hubbard, Ohio            22:57.4    7:24
   14       Rochelle Morgan, 29*, Cortland, Ohio       23:26.3    7:34
   15    2  Nathan Cain, 12, Austintown, Ohio          23:34.0    7:36
   16    1  Tim Powers, 53, Boardman, Ohio             23:59.1    7:44
   17    5  Kyle Leonard, 32, Hubbard, Ohio            24:22.5    7:52
   18    6  Patrick Vince, 32, Canfield, Ohio          24:46.4    7:59



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   19    3  Jamey Sorrell, 12, Austintown, Ohio        24:56.1    8:03
   20    4  Nick Tibolla, 13, Canfield, Ohio           24:56.2    8:03
   21    1  Richard Poland, 65, Berlin Center, OH      25:27.7    8:13
   22    1  Tiffany Sedlacko, 34*, Poland, Ohio        25:31.3    8:14
   23    7  Jeremy Kollar, 32, Poland, Ohio            25:40.7    8:17
   24    1  Teresa McKinney, 25*, Mineral Ridge, Ohio  25:52.4    8:21
   25    2  Meghan Kifer, 39*, Vienna, Ohio            26:25.2    8:31
   26    2  David Palm, 19, Warren, Ohio               26:25.8    8:32
   27    2  Beian Spielvogel, 48, Boardman, Ohio       26:47.2    8:38
   28    2  Scott Laughlin, 50, Lisbon, Ohio           26:48.9    8:39
   29    2  Rodney Austin, 22, Warren, Ohio            27:02.1    8:43
   30    3  Stephanie Gordon, 30*, Youngstown, Ohio    27:40.1    8:56
   31    3  Robert Evans, 57, Cortland, Ohio           27:43.2    8:57
   32    1  Lisa Resnick, 40*, Canfield, Ohio          27:45.1    8:57



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   33    4  Melinda Furr, 36*, Canfield, Ohio          27:58.4    9:01
   34    5  Nathan Weisbarth, 14, Austintown, Ohio     28:01.0    9:02
   35    1  Mia Wilson, 13*, Austintown, Ohio          28:01.3    9:02
   36    3  Matthew Masincupp, 17, Niles, Ohio         28:04.4    9:03
   37    4  Christopher Swiftadams, 16, Niles, Ohio    28:28.3    9:11
   38    2  Dan Sahli, 62, Youngstown, Ohio            28:32.6    9:12
   39    3  Brian Ulrich, 43, Warren, Ohio             29:43.0    9:35
   40    8  Adam Divelbliss, 37, Austintown, Ohio      29:50.4    9:38
   41    1  Shannon Grantz, 53*, North Lima, OH        30:01.8    9:41
   42    2  Leslie Core, 47*, Mineral Ridge, Ohio      30:38.1    9:53
   43    5  Bernadette  Melago, 31*, Austintown, Ohio  30:55.2    9:58



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   44    6  Melanie Turner, 39*, Niles, Ohio           31:32.8   10:11
   45    5  Kyle Lundgren, 16, Niles, Ohio             31:59.8   10:19
   46    6  Aaron Cline, 18, Niles, Ohio               32:00.1   10:19
   47    4  Eric Ulrich, 44, Girard, Ohio              32:25.7   10:28
   48    7  Jason Gibson, 17, Niles, Ohio              32:32.7   10:30
   49    8  Trent Johnson, 18, Niles, Ohio             32:41.7   10:33
   50    3  Tom Kawevcki, 63, Niles, Ohio              33:07.8   10:41
   51    9  Robert Savin, 18, Niles, Ohio              33:21.1   10:46
   52    7  Rachael Brocious, 34*, Austintown, Ohio    33:26.4   10:47
   53    2  Maria McKinney, 51*, Mineral Ridge, Ohio   33:30.3   10:48



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   54    3  Karina Stoffel, 49*, Canfield, Ohio        34:17.2   11:04
   55   10  Nick Jarvis, 17, Niles, Ohio               34:18.9   11:04
   56    8  Nikki Quarles, 38*, Boardman, Ohio         35:18.0   11:23
   57    9  Justin Quarles, 38, Boardman, Ohio         35:18.4   11:23
   58   11  Kenneth Hosey, 15, Niles, Ohio             35:45.7   11:32
   59    2  Katie Politano, 24*, McDonald, Ohio        35:54.5   11:35
   60    4  Jeff Politano, 52, McDonald, Ohio          35:54.9   11:35
   61    4  crystal Westfall, 40*, Cortland, Ohio      36:27.5   11:46
   62    5  Rob Kawecki, 47, Girard, Ohio              36:35.8   11:48



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   63    5  Kerry Pettit, 45*, Canfield, Ohio          37:53.6   12:13
   64   10  Teddy Zmuda, 37, Austintown, Ohio          39:49.7   12:51



Pace: 5:00 | 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

   65    3  Samantha Phillips, 23*, Vienna, Ohio       40:26.6   13:03
   66    4  Morgan Bumgardner, 24*, Hubbard, Ohio      40:26.6   13:03
   67    6  Margaret Gollings, 48*, Boardman, Ohio     41:25.6   13:22
   68    3  Tamie Sahli, 58*, Youngstown, Ohio         41:41.3   13:27
   69    5  Megan Politano, 20*, McDonald, Ohio        42:22.8   13:40
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men Under 15
11 finishers among Men 15 - 19
2 finishers among Men 20 - 29
10 finishers among Men 30 - 39
5 finishers among Men 40 - 49
4 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women Under 15
5 finishers among Women 20 - 29
8 finishers among Women 30 - 39
6 finishers among Women 40 - 49
3 finishers among Women 50 - 59
46 male finishers
23 female finishers
69 total finishers
 
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
    9    1  Brody Herman, 12, Austintown, Ohio         21:45.2    7:01
   15    2  Nathan Cain, 12, Austintown, Ohio          23:34.0    7:36
   19    3  Jamey Sorrell, 12, Austintown, Ohio        24:56.1    8:03
   20    4  Nick Tibolla, 13, Canfield, Ohio           24:56.2    8:03
   34    5  Nathan Weisbarth, 14, Austintown, Ohio     28:01.0    9:02
 
Men 15 - 19
    4    1  Alec Herman, 15, Austintown, Ohio          19:02.6    6:09
   26    2  David Palm, 19, Warren, Ohio               26:25.8    8:32
   36    3  Matthew Masincupp, 17, Niles, Ohio         28:04.4    9:03
   37    4  Christopher Swiftadams, 16, Niles, Ohio    28:28.3    9:11
   45    5  Kyle Lundgren, 16, Niles, Ohio             31:59.8   10:19
   46    6  Aaron Cline, 18, Niles, Ohio               32:00.1   10:19
   48    7  Jason Gibson, 17, Niles, Ohio              32:32.7   10:30
   49    8  Trent Johnson, 18, Niles, Ohio             32:41.7   10:33
   51    9  Robert Savin, 18, Niles, Ohio              33:21.1   10:46
   55   10  Nick Jarvis, 17, Niles, Ohio               34:18.9   11:04
   58   11  Kenneth Hosey, 15, Niles, Ohio             35:45.7   11:32
 
Men 20 - 29
    1    1  Ryan Rousch, 23, Canfield, Ohio            14:46.0    4:46
    2    2  Andy Morgan, 29, Cortland, Ohio            14:56.3    4:49
    6    3  Tyler Vitullo, 26, Austintown, Ohio        20:29.1    6:36
   29    4  Rodney Austin, 22, Warren, Ohio            27:02.1    8:43
 
Men 30 - 39
    3    1  Craig Rupe, 32, Peninsula, Ohio            16:39.6    5:22
    7    2  Tim Weaver, 30, Boardman, Ohio             20:34.1    6:38
   11    3  Matthew Tobin, 30, Niles, Ohio             22:43.0    7:20
   12    4  Mike Keller, 38, Lake Milton               22:44.9    7:20
   13    5  Raphael Lima, 30, Hubbard, Ohio            22:57.4    7:24
   17    6  Kyle Leonard, 32, Hubbard, Ohio            24:22.5    7:52
   18    7  Patrick Vince, 32, Canfield, Ohio          24:46.4    7:59
   23    8  Jeremy Kollar, 32, Poland, Ohio            25:40.7    8:17
   40    9  Adam Divelbliss, 37, Austintown, Ohio      29:50.4    9:38
   57   10  Justin Quarles, 38, Boardman, Ohio         35:18.4   11:23
   64   11  Teddy Zmuda, 37, Austintown, Ohio          39:49.7   12:51
 
Men 40 - 49
    8    1  Manny Santiago, 42, Youngstown, Ohio       20:44.8    6:42
   27    2  Beian Spielvogel, 48, Boardman, Ohio       26:47.2    8:38
   39    3  Brian Ulrich, 43, Warren, Ohio             29:43.0    9:35
   47    4  Eric Ulrich, 44, Girard, Ohio              32:25.7   10:28
   62    5  Rob Kawecki, 47, Girard, Ohio              36:35.8   11:48
 
Men 50 - 59
   16    1  Tim Powers, 53, Boardman, Ohio             23:59.1    7:44
   28    2  Scott Laughlin, 50, Lisbon, Ohio           26:48.9    8:39
   31    3  Robert Evans, 57, Cortland, Ohio           27:43.2    8:57
   60    4  Jeff Politano, 52, McDonald, Ohio          35:54.9   11:35
 
Men 60 & Up
   21    1  Richard Poland, 65, Berlin Center, OH      25:27.7    8:13
   38    2  Dan Sahli, 62, Youngstown, Ohio            28:32.6    9:12
   50    3  Tom Kawevcki, 63, Niles, Ohio              33:07.8   10:41
 
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   35    1  Mia Wilson, 13, Austintown, Ohio           28:01.3    9:02
 
 
Women 20 - 29
    5    1  Melissa Koziol, 20, Cortland, Ohio         20:20.4    6:34
   14    2  Rochelle Morgan, 29, Cortland, Ohio        23:26.3    7:34
   24    3  Teresa McKinney, 25, Mineral Ridge, Ohio   25:52.4    8:21
   59    4  Katie Politano, 24, McDonald, Ohio         35:54.5   11:35
   65    5  Samantha Phillips, 23, Vienna, Ohio        40:26.6   13:03
   66    6  Morgan Bumgardner, 24, Hubbard, Ohio       40:26.6   13:03
   69    7  Megan Politano, 20, McDonald, Ohio         42:22.8   13:40
 
Women 30 - 39
   22    1  Tiffany Sedlacko, 34, Poland, Ohio         25:31.3    8:14
   25    2  Meghan Kifer, 39, Vienna, Ohio             26:25.2    8:31
   30    3  Stephanie Gordon, 30, Youngstown, Ohio     27:40.1    8:56
   33    4  Melinda Furr, 36, Canfield, Ohio           27:58.4    9:01
   43    5  Bernadette  Melago, 31, Austintown, Ohio   30:55.2    9:58
   44    6  Melanie Turner, 39, Niles, Ohio            31:32.8   10:11
   52    7  Rachael Brocious, 34, Austintown, Ohio     33:26.4   10:47
   56    8  Nikki Quarles, 38, Boardman, Ohio          35:18.0   11:23
 
Women 40 - 49
   32    1  Lisa Resnick, 40, Canfield, Ohio           27:45.1    8:57
   42    2  Leslie Core, 47, Mineral Ridge, Ohio       30:38.1    9:53
   54    3  Karina Stoffel, 49, Canfield, Ohio         34:17.2   11:04
   61    4  crystal Westfall, 40, Cortland, Ohio       36:27.5   11:46
   63    5  Kerry Pettit, 45, Canfield, Ohio           37:53.6   12:13
   67    6  Margaret Gollings, 48, Boardman, Ohio      41:25.6   13:22
 
Women 50 - 59
   10    1  Michelle Rupe, 58, Cortland, Ohio          22:04.3    7:07
   41    2  Shannon Grantz, 53, North Lima, OH         30:01.8    9:41
   53    3  Maria McKinney, 51, Mineral Ridge, Ohio    33:30.3   10:48
   68    4  Tamie Sahli, 58, Youngstown, Ohio          41:41.3   13:27
 
 
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us