2018 PYMATUNING VALLEY / DAN DUNLAP RACES

Print Logo image

              2018 Pyma-Laker Dan Dunlap Run Results

PYMATUNING VALLEY HS

July 7, 2018

67 DEGREES, SUNNY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
                                      Last updated July 7, 2018 10:13 AM
Half Mile Results
 
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME
 
Open Men
    1    1  Trevor Shipman, 11                         3:49.0  
    2       Preston Hitchcock                          4:04.5  
    3       Blake Krzncir                              5:06.3  
 
Open Women
    1    1  Torri Shipman, 9                           5:23.7  
    2    2  Kate Mulzet, 7                             5:25.6  
    3       Gianna Gonzalez                            5:49.4  
 
 
Order of Finish
       CLASS
 PLACE PLACE                  FINISHER                  TIME
 
 
Individuals
    1       Trevor Shipman, 11                         3:49.0  
    2       Preston Hitchcock                          4:04.5  
    3       Blake Krzncir                              5:06.3  
    4       Torri Shipman, 9*                          5:23.7  
    5       Kate Mulzet, 7*                            5:25.6  
    6       Gianna Gonzalez*                           5:49.4  
* indicates females
 
5K Results  
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Tony Noxon, 55                           21:37.0    6:58
    2    2  Gabe Pytel, 39, Jefferson, Ohio          22:29.9    7:15
    3    3  Evan Howe, 38                            22:53.1    7:23
 
Open Women
    1    1  Allie Wintz, 13, New Lyme, OH            23:28.4    7:34
    2    2  Michelle Rupe, 58, Cortland, Ohio        24:36.3    7:56
    3    3  Adel Burgadis, 18                        24:41.9    7:58
 
 
 
 
Individuals
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Tony Noxon, 55                           21:37.0    6:58
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top
 
 

 
 
    2       Gabe Pytel, 39, Jefferson, Ohio          22:29.9    7:15
    3       Evan Howe, 38                            22:53.1    7:23
    4    1  Nate Henson, 15, Jefferson, Ohio         23:15.1    7:30
    5       Allie Wintz, 13*, New Lyme, OH           23:28.4    7:34
    6       Luis Gonzalez                            23:36.2    7:37
    7    2  David Dismukes, 41                       24:06.7    7:47
    8    3  Dan Loose, 56                            24:19.1    7:51
    9       Michelle Rupe, 58*, Cortland, Ohio       24:36.3    7:56
   10    4  Timothy Siembor, 18                      24:40.9    7:58
   11       Adel Burgadis, 18*                       24:41.9    7:58
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top
 
 

 
 
   12    5  Austin Musgrave, 13, Williamsfield, Ohio 24:50.4    8:01
   13    6  Mason Summers, 13                        24:55.5    8:02
   14    1  Lydia Manes, 17*, Farmdale, Ohio         25:10.1    8:07
   15    2  Katie Jackson, 25*, Roaming Shores, OH   25:27.0    8:13
   16    7  Michael Shevich, 42, Jefferson, Ohio     25:37.5    8:16
   17    3  Sharon Nelson, 53*, N Kingsvile, OH      26:39.1    8:36
   18    4  Jodi Hitchcock, 40*                      27:17.7    8:48
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top
 
 

 
 
   19    8  Chip Burlingham, 36, Conneaut, Ohio      29:27.0    9:30
   20    5  Meghan Kifer, 39*, Vienna, Ohio          29:47.9    9:37
   21    6  Christy Hoopes, 34*, Rochester, Pennsylvan30:06.3    9:43
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top
 
 

 
 
   22    7  Natalie Hering, 13*                      31:02.9   10:01
   23    8  Amanda Osburn, 36*, Conneaut, Ohio       31:03.9   10:01
   24    9  Jacklyn Krysa, 44*                       32:51.1   10:36
   25    9  Jim Timonere, 41                         33:55.6   10:57
   26   10  Dan Sahli, 62                            34:01.7   10:59
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top
 
 

 
 
   27   10  Shawna Bryan, 42*                        34:35.8   11:10
   28   11  Becky Henson, 43*, Jefferson, Ohio       34:38.7   11:11
   29   12  Lori Webster, 48*, Conneaut, Ohio        35:00.6   11:18
   30   13  Bonnie Sikora, 34*, Conneaut, Ohio       35:52.8   11:34
   31   14  Kiersten Shevchih, 41*, Jefferson, Ohio  36:04.4   11:38
   32   15  Amanda Lockwood, 41*                     37:00.1   11:56
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top
 
 

 
 
   33       Lorna Stephauk*, Pittsburgh, PA          38:33.2   12:26
   34   11  Lewis Adams, 51, Medina, Ohio            39:33.2   12:46
   35   16  Megan Howe, 36*                          40:12.2   12:58
 
 

 
 
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top
 
 

 
 
   36   17  Tamie Sahli, 59*, Youngstown, OH         43:58.6   14:11
   37   18  Charlene Anchor, 62*, Jefferson, Ohio    44:48.2   14:27
   38   12  Ron Headley, 61, Jefferson, Ohio         44:49.9   14:28
   39   19  Sheila Headley, 62*, Jefferson, Ohio     45:39.7   14:44
* indicates females
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us