2019 Camp James A Garfield Half Marathon / 5K - Windham, OH

Print Logo image

2019 Windham Camp JA Garfield

Veterans Day Races 5K Results

(Half Marathon Results Below)

Windham High School - Windham, OH

Nov. 10, 2019

42 Degrees, Slight Breeze, Partly Sunny
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
                                     Last updated Nov. 10, 2019 10:16 AM
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Ty Reeher, 21, Kinsman, Ohio             17:10.0    5:32
    2    2  Noah Couch, 13, PoWell, OH               20:38.9    6:40
    3    3  Jack Kadilsk, 14, Canfield, OH           20:46.0    6:42
 
Open Women
    1    1  Alivia Dodson, 15, Ashland, OH           26:30.6    8:33
    2    2  Kara Edwards, 40, Ashland, OH            26:31.3    8:33
    3    3  Melanie Rafferty, 68, Ravenna, Ohio      26:41.7    8:37
 
 
 
 
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 20
    5    1  Joshua Hudson, 13, Cortland, Ohio        23:54.5    7:43
    7    2  Thomas Dodson, 17, Ashland, OH           25:01.7    8:04
   14    3  Baylor Sampson, 14, Newton Falls, Ohio   29:20.3    9:28
 
Men 20 - 29
    8    1  Aaron Laning, 29, Garrettsville, Ohio    25:08.9    8:07
   15    2  Zach Niford, 25, MaYfield Hts, OH        29:22.7    9:29
   18    3  Matthew Bowen, 25, Westlake, OH          31:09.0   10:03
 
Men 30 - 39
   28    1  Derek Pressell, 38, Twinsburg, Ohio      56:52.0   18:21
   37    2  Jeremy Miller, 39, PaRma, OH             1:12:40.1   23:26
 
Men 40 - 49
    6    1  Josh Plough, 42, Ravenna, Ohio           24:33.0    7:55
   11    2  Ben Plough, 45, Ravenna, Ohio            27:29.8    8:52
   12    3  Robert Hughart, 45, North Ridgeville, Ohi28:17.5    9:08
 
Men 50 - 59
    9    1  John Hasman, 56, Parkman, Ohio           25:11.5    8:08
   21    2  Lenny Maheu, 56, Bristolville, Ohio      32:59.6   10:39
   27    3  Todd Hilliard, 50, Ravenna, Ohio         53:13.4   17:10
 
Men 60 - 69
    4    1  Larry Bailey, 63, Rootstown, Ohio        22:10.7    7:09
   13    2  Brian Hoopes, 62, Cortland, Ohio         29:03.6    9:22
   16    3  Stan Hayden, 69, Ravenna, Ohio           30:07.8    9:43
 
Men 70 & Up
   10    1  Larry Koval, 72, Warren, Ohio            26:49.0    8:39
   22    2  Dave Holmes, 71, Warren, Ohio            34:47.4   11:13
   23    3  John Petersal, 81, Southington, Ohio     41:34.4   13:25
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 20
   33    1  Addison Garro, 12, Newton Falls, Ohio    52:26.4   16:55
   35    2  Isabella Pressell, 9, Twinsburg, Ohio    56:57.0   18:22
   42    3  Kara Smith, 14, Painesville, Ohio        1:04:35.9   20:50
 
Women 20 - 29
    6    1  Molly Bowen, 27, MaYfield Hts, OH        29:22.2    9:28
    9    2  Meredith Sciarteli, 20, Hudson, Ohio     30:45.3    9:55
   10    3  Cassidy Ridley, 20, Kent, Ohio           30:45.8    9:55
 
Women 30 - 39
    8    1  Kelliann Collins, 36, Garrettsville, Ohio30:33.5    9:51
   11    2  Kassi Gant, 34, Newton Falls, Ohio       30:48.4    9:56
   20    3  Michelle Russell, 36, Kent, Ohio         37:27.7   12:05
 
Women 40 - 49
    5    1  Lesley Tietz, 43, Warren, Ohio           28:05.4    9:04
    7    2  Tara Costarella, 49, Girard, Ohio        30:15.0    9:45
   14    3  Jessica Rullo, 41, Warren, Ohio          32:37.8   10:32
 
Women 50 - 59
   12    1  Kim Smith, 50, Ravenna, Ohio             31:09.0   10:03
   17    2  Rebecca Click, 50, Warren, Ohio          35:44.6   11:32
   18    3  Lisa Sampson, 52, Newton Falls, Ohio     35:59.7   11:37
 
Women 60 - 69
    4    1  Renee Bodden, 61, Canfield, OH           27:35.9    8:54
   15    2  Jan Tiedemann, 60, Tallmadge, Ohio       33:14.5   10:43
   28    3  Catherine Anderson, 66, Kent, Ohio       42:42.4   13:47
 
 
Individuals
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Ty Reeher, 21, Kinsman, Ohio             17:10.0    5:32



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    2       Noah Couch, 13, PoWell, OH               20:38.9    6:40
    3       Jack Kadilsk, 14, Canfield, OH           20:46.0    6:42



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    4    1  Larry Bailey, 63, Rootstown, Ohio        22:10.7    7:09
    5    1  Joshua Hudson, 13, Cortland, Ohio        23:54.5    7:43
    6    1  Josh Plough, 42, Ravenna, Ohio           24:33.0    7:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

    7    2  Thomas Dodson, 17, Ashland, OH           25:01.7    8:04
    8    1  Aaron Laning, 29, Garrettsville, Ohio    25:08.9    8:07
    9    1  John Hasman, 56, Parkman, Ohio           25:11.5    8:08
   10       Alivia Dodson, 15*, Ashland, OH          26:30.6    8:33
   11       Kara Edwards, 40*, Ashland, OH           26:31.3    8:33
   12       Melanie Rafferty, 68*, Ravenna, Ohio     26:41.7    8:37
   13    1  Larry Koval, 72, Warren, Ohio            26:49.0    8:39
   14    2  Ben Plough, 45, Ravenna, Ohio            27:29.8    8:52
   15    1  Renee Bodden, 61*, Canfield, OH          27:35.9    8:54



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   16    1  Lesley Tietz, 43*, Warren, Ohio          28:05.4    9:04
   17    3  Robert Hughart, 45, North Ridgeville, Ohi28:17.5    9:08
   18    2  Brian Hoopes, 62, Cortland, Ohio         29:03.6    9:22
   19    3  Baylor Sampson, 14, Newton Falls, Ohio   29:20.3    9:28
   20    1  Molly Bowen, 27*, MaYfield Hts, OH       29:22.2    9:28
   21    2  Zach Niford, 25, MaYfield Hts, OH        29:22.7    9:29
   22    3  Stan Hayden, 69, Ravenna, Ohio           30:07.8    9:43
   23    2  Tara Costarella, 49*, Girard, Ohio       30:15.0    9:45
   24    4  Dan Sahli, 64, Youngstown, Ohio          30:22.1    9:48
   25    1  Kelliann Collins, 36*, Garrettsville, Ohio30:33.5    9:51
   26    2  Meredith Sciarteli, 20*, Hudson, Ohio    30:45.3    9:55
   27    3  Cassidy Ridley, 20*, Kent, Ohio          30:45.8    9:55
   28    2  Kassi Gant, 34*, Newton Falls, Ohio      30:48.4    9:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   29    1  Kim Smith, 50*, Ravenna, Ohio            31:09.0   10:03
   30    3  Matthew Bowen, 25, Westlake, OH          31:09.0   10:03
   31    5  Art Bowen, 63, Ravenna, Ohio             31:11.5   10:04
   32    4  Scott Weeks, 44, Strongsville, Ohio      31:53.9   10:17
   33    4  courtney cressman, 20*, Windham, Ohio    32:28.4   10:29
   34    3  Jessica Rullo, 41*, Warren, Ohio         32:37.8   10:32
   35    2  Lenny Maheu, 56, Bristolville, Ohio      32:59.6   10:39
   36    2  Jan Tiedemann, 60*, Tallmadge, Ohio      33:14.5   10:43



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   37    5  Jordyn Hilliard, 20*, Ravenna, Ohio      34:38.0   11:10
   38    2  Dave Holmes, 71, Warren, Ohio            34:47.4   11:13
   39    2  Rebecca Click, 50*, Warren, Ohio         35:44.6   11:32
   40    3  Lisa Sampson, 52*, Newton Falls, Ohio    35:59.7   11:37



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   41    4  Jennifer DeArment, 45*, Burghill, Ohio   37:26.6   12:05
   42    3  Michelle Russell, 36*, Kent, Ohio        37:27.7   12:05
   43    4  Allison Manayan, 59*, Green, Ohio        38:33.6   12:26
   44    5  Teresa Steinlechner, 51*, Kent, Ohio     38:33.7   12:26
   45    6  Gena Fox, 52*, Aurora, Ohio              39:18.3   12:41
   46    7  Lynn Hughes, 57*, Newton Falls, Ohio     39:35.1   12:46



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   47    5  Barbara Ruonavaara, 44*, Ravenna, Ohio   40:24.5   13:02
   48    6  stephanie shay, 47*, Windham, Ohio       41:10.6   13:17
   49    3  John Petersal, 81, Southington, Ohio     41:34.4   13:25
   50    7  Karin Hudson, 44*, Cortland, Ohio        41:54.4   13:31
   51    5  Michael Hudson, 43, Cortland, Ohio       41:54.6   13:31
   52    3  Catherine Anderson, 66*, Kent, Ohio      42:42.4   13:47



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   53    4  Robin Wise, 65*, Atwater, Ohio           45:23.2   14:38
   54    5  Beth Hepfner, 63*, Hubbard, Ohio         46:04.9   14:52



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   55    4  Erica geers, 33*, Windham, Ohio          46:58.4   15:09



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   56    8  Bonnie Hayden, 41*, Ravenna, Ohio        51:32.2   16:37
   57    6  Ryan Burns, 41, Ravenna, Ohio            51:33.4   16:38
   58    1  Addison Garro, 12*, Newton Falls, Ohio   52:26.4   16:55



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   59    5  Stephanie Rhodes, 36*, Cortland, Ohio    53:13.3   17:10
   60    6  Robert Smith, 64, Southington, Ohio      53:13.4   17:10
   61    3  Todd Hilliard, 50, Ravenna, Ohio         53:13.4   17:10



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   62    1  Derek Pressell, 38, Twinsburg, Ohio      56:52.0   18:21
   63    2  Isabella Pressell, 9*, Twinsburg, Ohio   56:57.0   18:22
   64    4  Hunter Pressell, 6, Twinsburg, Ohio      56:57.1   18:22
   65    4  Barry Silliphant, 72, Newton Falls, Ohio 58:36.8   18:54
   66    6  Wanda Fortney, 65*, Garrettsville, Ohio  58:36.9   18:54
   67    8  Mary Fornes, 54*, Windham, Ohio          58:47.0   18:58
   68    5  Charles Strum, 72, Newton Falls, Ohio    58:47.5   18:58
   69    7  Ella Johnson, 67*, Newton Falls, Ohio    58:51.7   18:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   70    4  Edward Maurer, 54, Massillon, Ohio       1:03:15.3   20:24
   71    9  Susan Ashton, 50*, Cuyahoga Falls, Ohio  1:03:40.6   20:32
   72   10  Wendy Bennett, 52*, Kent, Ohio           1:03:43.5   20:33
   73    7  Bob Bennett, 60, Kent, Ohio              1:03:43.6   20:33
   74    7  Ed Smith, 49, Painesville, Ohio          1:04:33.0   20:49
   75    9  Karen Smith, 44*, Painesville, Ohio      1:04:35.9   20:50
   76    3  Kara Smith, 14*, Painesville, Ohio       1:04:35.9   20:50



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   77    5  Pat Otoole, 50, RoCky River, OH          1:06:56.4   21:36
   78    6  Tom Werling, 52, Westlake, OH            1:07:01.2   21:37
   79    8  paula Pierce, 60*, Warren, Ohio          1:07:16.8   21:42



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   80    2  Jeremy Miller, 39, PaRma, OH             1:12:40.1   23:26
   81    8  Fred Goedtel, 46, MaPle Hts, OH          1:12:42.9   23:27
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 20
3 finishers among Men 20 - 29
2 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
6 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 - 69
5 finishers among Men 70 & Up
3 finishers among Women Under 20
5 finishers among Women 20 - 29
5 finishers among Women 30 - 39
9 finishers among Women 40 - 49
10 finishers among Women 50 - 59
8 finishers among Women 60 - 69
41 male finishers
40 female finishers
81 total finishers
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 20
    5    1  Joshua Hudson, 13, Cortland, Ohio        23:54.5    7:43
    7    2  Thomas Dodson, 17, Ashland, OH           25:01.7    8:04
   14    3  Baylor Sampson, 14, Newton Falls, Ohio   29:20.3    9:28
   29    4  Hunter Pressell, 6, Twinsburg, Ohio      56:57.1   18:22
 
Men 20 - 29
    8    1  Aaron Laning, 29, Garrettsville, Ohio    25:08.9    8:07
   15    2  Zach Niford, 25, MaYfield Hts, OH        29:22.7    9:29
   18    3  Matthew Bowen, 25, Westlake, OH          31:09.0   10:03
 
Men 30 - 39
   28    1  Derek Pressell, 38, Twinsburg, Ohio      56:52.0   18:21
   37    2  Jeremy Miller, 39, PaRma, OH             1:12:40.1   23:26
 
Men 40 - 49
    6    1  Josh Plough, 42, Ravenna, Ohio           24:33.0    7:55
   11    2  Ben Plough, 45, Ravenna, Ohio            27:29.8    8:52
   12    3  Robert Hughart, 45, North Ridgeville, Ohi28:17.5    9:08
   20    4  Scott Weeks, 44, Strongsville, Ohio      31:53.9   10:17
   24    5  Michael Hudson, 43, Cortland, Ohio       41:54.6   13:31
   25    6  Ryan Burns, 41, Ravenna, Ohio            51:33.4   16:38
   34    7  Ed Smith, 49, Painesville, Ohio          1:04:33.0   20:49
   38    8  Fred Goedtel, 46, MaPle Hts, OH          1:12:42.9   23:27
 
Men 50 - 59
    9    1  John Hasman, 56, Parkman, Ohio           25:11.5    8:08
   21    2  Lenny Maheu, 56, Bristolville, Ohio      32:59.6   10:39
   27    3  Todd Hilliard, 50, Ravenna, Ohio         53:13.4   17:10
   32    4  Edward Maurer, 54, Massillon, Ohio       1:03:15.3   20:24
   35    5  Pat Otoole, 50, RoCky River, OH          1:06:56.4   21:36
   36    6  Tom Werling, 52, Westlake, OH            1:07:01.2   21:37
 
Men 60 - 69
    4    1  Larry Bailey, 63, Rootstown, Ohio        22:10.7    7:09
   13    2  Brian Hoopes, 62, Cortland, Ohio         29:03.6    9:22
   16    3  Stan Hayden, 69, Ravenna, Ohio           30:07.8    9:43
   17    4  Dan Sahli, 64, Youngstown, Ohio          30:22.1    9:48
   19    5  Art Bowen, 63, Ravenna, Ohio             31:11.5   10:04
   26    6  Robert Smith, 64, Southington, Ohio      53:13.4   17:10
   33    7  Bob Bennett, 60, Kent, Ohio              1:03:43.6   20:33
 
Men 70 & Up
   10    1  Larry Koval, 72, Warren, Ohio            26:49.0    8:39
   22    2  Dave Holmes, 71, Warren, Ohio            34:47.4   11:13
   23    3  John Petersal, 81, Southington, Ohio     41:34.4   13:25
   30    4  Barry Silliphant, 72, Newton Falls, Ohio 58:36.8   18:54
   31    5  Charles Strum, 72, Newton Falls, Ohio    58:47.5   18:58
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 20
   33    1  Addison Garro, 12, Newton Falls, Ohio    52:26.4   16:55
   35    2  Isabella Pressell, 9, Twinsburg, Ohio    56:57.0   18:22
   42    3  Kara Smith, 14, Painesville, Ohio        1:04:35.9   20:50
 
Women 20 - 29
    6    1  Molly Bowen, 27, MaYfield Hts, OH        29:22.2    9:28
    9    2  Meredith Sciarteli, 20, Hudson, Ohio     30:45.3    9:55
   10    3  Cassidy Ridley, 20, Kent, Ohio           30:45.8    9:55
   13    4  courtney cressman, 20, Windham, Ohio     32:28.4   10:29
   16    5  Jordyn Hilliard, 20, Ravenna, Ohio       34:38.0   11:10
 
Women 30 - 39
    8    1  Kelliann Collins, 36, Garrettsville, Ohio30:33.5    9:51
   11    2  Kassi Gant, 34, Newton Falls, Ohio       30:48.4    9:56
   20    3  Michelle Russell, 36, Kent, Ohio         37:27.7   12:05
   31    4  Erica geers, 33, Windham, Ohio           46:58.4   15:09
   34    5  Stephanie Rhodes, 36, Cortland, Ohio     53:13.3   17:10
 
Women 40 - 49
    5    1  Lesley Tietz, 43, Warren, Ohio           28:05.4    9:04
    7    2  Tara Costarella, 49, Girard, Ohio        30:15.0    9:45
   14    3  Jessica Rullo, 41, Warren, Ohio          32:37.8   10:32
   19    4  Jennifer DeArment, 45, Burghill, Ohio    37:26.6   12:05
   25    5  Barbara Ruonavaara, 44, Ravenna, Ohio    40:24.5   13:02
   26    6  stephanie shay, 47, Windham, Ohio        41:10.6   13:17
   27    7  Karin Hudson, 44, Cortland, Ohio         41:54.4   13:31
   32    8  Bonnie Hayden, 41, Ravenna, Ohio         51:32.2   16:37
   41    9  Karen Smith, 44, Painesville, Ohio       1:04:35.9   20:50
 
Women 50 - 59
   12    1  Kim Smith, 50, Ravenna, Ohio             31:09.0   10:03
   17    2  Rebecca Click, 50, Warren, Ohio          35:44.6   11:32
   18    3  Lisa Sampson, 52, Newton Falls, Ohio     35:59.7   11:37
   21    4  Allison Manayan, 59, Green, Ohio         38:33.6   12:26
   22    5  Teresa Steinlechner, 51, Kent, Ohio      38:33.7   12:26
   23    6  Gena Fox, 52, Aurora, Ohio               39:18.3   12:41
   24    7  Lynn Hughes, 57, Newton Falls, Ohio      39:35.1   12:46
   37    8  Mary Fornes, 54, Windham, Ohio           58:47.0   18:58
   39    9  Susan Ashton, 50, Cuyahoga Falls, Ohio   1:03:40.6   20:32
   40   10  Wendy Bennett, 52, Kent, Ohio            1:03:43.5   20:33
 
Women 60 - 69
    4    1  Renee Bodden, 61, Canfield, OH           27:35.9    8:54
   15    2  Jan Tiedemann, 60, Tallmadge, Ohio       33:14.5   10:43
   28    3  Catherine Anderson, 66, Kent, Ohio       42:42.4   13:47
   29    4  Robin Wise, 65, Atwater, Ohio            45:23.2   14:38
   30    5  Beth Hepfner, 63, Hubbard, Ohio          46:04.9   14:52
   36    6  Wanda Fortney, 65, Garrettsville, Ohio   58:36.9   18:54
   38    7  Ella Johnson, 67, Newton Falls, Ohio     58:51.7   18:59
   43    8  paula Pierce, 60, Warren, Ohio           1:07:16.8   21:42
 
 

Return to home page.

 

2019 Windham Camp JA Garfield

Veterans Day Races Half Marathon Results

Windham HS - Windham, OH

Nov. 10, 2019

42 Degrees, Breezy and Partly Sunny
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
                                     Last updated Nov. 10, 2019 12:03 PM
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Brent Martin, 35, Wooster, OH            1:10:18.0    5:22
    2    2  Eric Rupe, 27, Youngstown, Ohio          1:12:08.9    5:30
    3    3  Michael Dahmen, 24, N Bloomfield, OH     1:12:46.5    5:33
 
Open Women
    9    1  Ro Morgan, 31, Cortland, Ohio            1:30:04.0    6:53
   10    2  Suzanne Koziol Rupe, 22, Peninsula, Ohio 1:30:49.7    6:56
   13    3  Courtney Kunkel, 39, Mc Donald, Ohio     1:35:50.2    7:19
 
Masters Men
    6    1  Steven McGowan, 52, Akron, Ohio          1:27:24.6    6:40
 
Masters Women
   18    1  Pamela McGowan, 41, Akron, Ohio          1:42:41.8    7:50
 
Grand Masters Men
   15    1  James Heun, 60, Burton, Ohio             1:36:42.3    7:23
 
Grand Masters Women
   22    1  Jennifer Roberts, 52, Hiram, Ohio        1:50:48.2    8:27
 
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 20
   12    1  Kyle Atkinson, 18, Cortland, Ohio        1:35:00.7    7:15
   16    2  Jakob Rose, 19, Warren, Ohio             1:40:30.3    7:40
 
Men 20 - 29
    7    1  Cody Reeher, 23, Kinsman, Ohio           1:28:27.2    6:45
 
Men 30 - 39
    4    1  Craig Rupe, 33, Peninsula, Ohio          1:18:24.7    5:59
    5    2  Aaron Titus, 32, Fowler, OH              1:20:18.4    6:08
 
Men 40 - 49
    8    1  Douglas Basinski, 48, Pittsburgh, Pennsylva
                                                     1:29:05.0    6:48
   17    2  Pat Dillon, 41, Cortland, Ohio           1:41:09.1    7:43
 
Men 50 - 59
   20    1  Anthony Walker, 53, Doylestown, Ohio     1:47:44.6    8:13
   21    2  Douglas Paroff, 53, Ravenna, Ohio        1:48:24.3    8:17
 
Men 60 - 69
   19    1  Rich Oldrieve, 60, North Olmsted, Ohio   1:43:46.8    7:55
   34    2  Terry Putt, 66, Orwell, Ohio             2:01:30.6    9:17
 
Men 70 & Up
   42    1  John Plough, 72, Ravenna, Ohio           2:08:38.8    9:49
   50    2  Lou Alaksin, 79, New Galilee, Pennsylv   2:33:51.8   11:45
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 20
   35    1  Autumn Norris, 18, East Canton, Ohio     2:02:12.3    9:20
   38    2  Emily Bigler, 17, East Canton, Ohio      2:05:31.4    9:35
 
Women 20 - 29
   24    1  Ricki White, 27, Sebring, Ohio           1:51:35.3    8:31
   28    2  Maggie Laginya, 24, Warren, Ohio         1:53:36.6    8:40
 
Women 30 - 39
   26    1  Stephanie Duarte, 32, Fairlawn, Ohio     1:51:45.2    8:32
   30    2  Rebecca Klein, 35, Burton, Ohio          1:55:14.4    8:48
 
Women 40 - 49
   44    1  Diane Downey, 48, Southington, Ohio      2:10:06.4    9:56
   46    2  Angela Washer, 49, Stow, Ohio            2:15:37.9   10:21
 
Women 50 - 59
   23    1  Kellie Maheu, 55, Bristolville, Ohio     1:50:52.2    8:28
   27    2  Valerie Sweeney, 51, Cortland, Ohio      1:53:16.5    8:39
 
Women 60 - 69
   43    1  Peggy Wise, 66, Akron, Ohio              2:08:44.0    9:50
 
Women 70 & Up
   59    1  Velma Verhage, 71, Poland, Ohio          2:35:53.7   11:54
 
Individuals
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Brent Martin, 35, Wooster, OH            1:10:18.0    5:22
    2       Eric Rupe, 27, Youngstown, Ohio          1:12:08.9    5:30
    3       Michael Dahmen, 24, N Bloomfield, OH     1:12:46.5    5:33
    4    1  Craig Rupe, 33, Peninsula, Ohio          1:18:24.7    5:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

    5    2  Aaron Titus, 32, Fowler, OH              1:20:18.4    6:08
    6       Steven McGowan, 52, Akron, Ohio          1:27:24.6    6:40
    7    1  Cody Reeher, 23, Kinsman, Ohio           1:28:27.2    6:45
    8    1  Douglas Basinski, 48, Pittsburgh, Pennsylva
                                                     1:29:05.0    6:48
    9       Ro Morgan, 31*, Cortland, Ohio           1:30:04.0    6:53
   10       Suzanne Koziol Rupe, 22*, Peninsula, Ohio
                                                     1:30:49.7    6:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   11    3  Jesse Fox, 37, Aurora, Ohio              1:34:18.8    7:12
   12    1  Kyle Atkinson, 18, Cortland, Ohio        1:35:00.7    7:15
   13       Courtney Kunkel, 39*, Mc Donald, Ohio    1:35:50.2    7:19
   14    4  Jeremy Wilson, 35, Chagrin Falls, Ohio   1:36:13.2    7:21
   15       James Heun, 60, Burton, Ohio             1:36:42.3    7:23
   16    2  Jakob Rose, 19, Warren, Ohio             1:40:30.3    7:40
   17    2  Pat Dillon, 41, Cortland, Ohio           1:41:09.1    7:43
   18       Pamela McGowan, 41*, Akron, Ohio         1:42:41.8    7:50
   19    1  Rich Oldrieve, 60, North Olmsted, Ohio   1:43:46.8    7:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   20    1  Anthony Walker, 53, Doylestown, Ohio     1:47:44.6    8:13
   21    2  Douglas Paroff, 53, Ravenna, Ohio        1:48:24.3    8:17
   22       Jennifer Roberts, 52*, Hiram, Ohio       1:50:48.2    8:27
   23    1  Kellie Maheu, 55*, Bristolville, Ohio    1:50:52.2    8:28
   24    1  Ricki White, 27*, Sebring, Ohio          1:51:35.3    8:31
   25    3  Bill Collins, 49, Cortland, Ohio         1:51:35.4    8:31
   26    1  Stephanie Duarte, 32*, Fairlawn, Ohio    1:51:45.2    8:32
   27    2  Valerie Sweeney, 51*, Cortland, Ohio     1:53:16.5    8:39
   28    2  Maggie Laginya, 24*, Warren, Ohio        1:53:36.6    8:40
   29    5  James Young, 37, Kinsman, Ohio           1:55:06.6    8:47
   30    2  Rebecca Klein, 35*, Burton, Ohio         1:55:14.4    8:48
   31    3  Michael Pellechia, 57, North Royalton, Ohio
                                                     1:55:14.5    8:48
   32    4  Jim Foltz, 51, Tallmadge, Ohio           1:55:36.6    8:50

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   33    6  Christopher Ford, 31, Newton Falls, Ohio 2:01:07.5    9:15
   34    2  Terry Putt, 66, Orwell, Ohio             2:01:30.6    9:17
   35    1  Autumn Norris, 18*, East Canton, Ohio    2:02:12.3    9:20
   36    4  Ian Slaymaker, 47, Kent, Ohio            2:02:34.3    9:21
   37    3  April Moss, 33*, Aurora, Ohio            2:05:04.5    9:33
   38    2  Emily Bigler, 17*, East Canton, Ohio     2:05:31.4    9:35
   39    7  Brian Davisson, 39, Windham, Ohio        2:06:24.1    9:39
   40    3  Nanette VanAuken, 58*, Mantua, Ohio      2:06:45.0    9:41
   41    4  Juli Robine, 56*, Mantua, Ohio           2:07:30.1    9:44
   42    1  John Plough, 72, Ravenna, Ohio           2:08:38.8    9:49
   43    1  Peggy Wise, 66*, Akron, Ohio             2:08:44.0    9:50
   44    1  Diane Downey, 48*, Southington, Ohio     2:10:06.4    9:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   45    5  Craig Klotzbach, 46, Mansfield, Ohio     2:14:32.8   10:16
   46    2  Angela Washer, 49*, Stow, Ohio           2:15:37.9   10:21
   47    4  Monica McBride, 33*, Windham, Ohio       2:19:38.0   10:40
   48    3  Tammy Wenzlawsh, 44*, Mogadore, Ohio     2:23:19.2   10:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   49    3  Kaylie Klotzbach, 20*, Mansfield, Ohio   2:33:47.5   11:44
   50    2  Lou Alaksin, 79, New Galilee, Pennsylv   2:33:51.8   11:45
   51    4  Stacey Klotzbach, 45*, Mansfield, Ohio   2:33:55.1   11:45
   52    5  Jeanna Dupree, 42*, Rootstown, Ohio      2:34:32.5   11:48
   53    6  Air Kilgore, 47*, Poland, Ohio           2:35:12.5   11:51
   54    3  John Davis, 74, Kinsman, Ohio            2:35:25.0   11:52
   55    5  Lydia Ellerhorst, 37*, Garrettsville, Ohio
                                                     2:35:39.9   11:53
   56    8  Jeffrey Ellerhorst, 38, Garrettsville, Ohio
                                                     2:35:39.9   11:53
   57    7  Amy Hoover, 46*, Garrettsville, Ohio     2:35:41.9   11:53
   58    9  Andrew Rosebaugh, 38, Cuyahoga Falls, Ohio
                                                     2:35:42.3   11:53
   59    1  Velma Verhage, 71*, Poland, Ohio         2:35:53.7   11:54
   60    4  Frank Verhage, 73, Poland, Ohio          2:35:54.2   11:54
   61    3  Joseph Siko, 67, Warren, Ohio            2:36:55.4   11:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

   62    5  Dale Fisher, 50, Silver Lake, Ohio       2:50:09.1   12:59
* indicates females
10 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 20
1 finishers among Men 20 - 29
9 finishers among Men 30 - 39
5 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 - 69
4 finishers among Men 70 & Up
2 finishers among Women Under 20
3 finishers among Women 20 - 29
5 finishers among Women 30 - 39
7 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
39 male finishers
23 female finishers
62 total finishers
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 20
   10    1  Kyle Atkinson, 18, Cortland, Ohio        1:35:00.7    7:15
   13    2  Jakob Rose, 19, Warren, Ohio             1:40:30.3    7:40
 
Men 20 - 29
    7    1  Cody Reeher, 23, Kinsman, Ohio           1:28:27.2    6:45
 
Men 30 - 39
    4    1  Craig Rupe, 33, Peninsula, Ohio          1:18:24.7    5:59
    5    2  Aaron Titus, 32, Fowler, OH              1:20:18.4    6:08
    9    3  Jesse Fox, 37, Aurora, Ohio              1:34:18.8    7:12
   11    4  Jeremy Wilson, 35, Chagrin Falls, Ohio   1:36:13.2    7:21
   19    5  James Young, 37, Kinsman, Ohio           1:55:06.6    8:47
   22    6  Christopher Ford, 31, Newton Falls, Ohio 2:01:07.5    9:15
   25    7  Brian Davisson, 39, Windham, Ohio        2:06:24.1    9:39
   30    8  Jeffrey Ellerhorst, 38, Garrettsville, Ohio
                                                     2:35:39.9   11:53
   31    9  Andrew Rosebaugh, 38, Cuyahoga Falls, Ohio
                                                     2:35:42.3   11:53
 
Men 40 - 49
    8    1  Douglas Basinski, 48, Pittsburgh, Pennsylva
                                                     1:29:05.0    6:48
   14    2  Pat Dillon, 41, Cortland, Ohio           1:41:09.1    7:43
   18    3  Bill Collins, 49, Cortland, Ohio         1:51:35.4    8:31
   24    4  Ian Slaymaker, 47, Kent, Ohio            2:02:34.3    9:21
   27    5  Craig Klotzbach, 46, Mansfield, Ohio     2:14:32.8   10:16
 
Men 50 - 59
   16    1  Anthony Walker, 53, Doylestown, Ohio     1:47:44.6    8:13
   17    2  Douglas Paroff, 53, Ravenna, Ohio        1:48:24.3    8:17
   20    3  Michael Pellechia, 57, North Royalton, Ohio
                                                     1:55:14.5    8:48
   21    4  Jim Foltz, 51, Tallmadge, Ohio           1:55:36.6    8:50
   34    5  Dale Fisher, 50, Silver Lake, Ohio       2:50:09.1   12:59
 
Men 60 - 69
   15    1  Rich Oldrieve, 60, North Olmsted, Ohio   1:43:46.8    7:55
   23    2  Terry Putt, 66, Orwell, Ohio             2:01:30.6    9:17
   33    3  Joseph Siko, 67, Warren, Ohio            2:36:55.4   11:59
 
Men 70 & Up
   26    1  John Plough, 72, Ravenna, Ohio           2:08:38.8    9:49
   28    2  Lou Alaksin, 79, New Galilee, Pennsylv   2:33:51.8   11:45
   29    3  John Davis, 74, Kinsman, Ohio            2:35:25.0   11:52
   32    4  Frank Verhage, 73, Poland, Ohio          2:35:54.2   11:54
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 20
   12    1  Autumn Norris, 18, East Canton, Ohio     2:02:12.3    9:20
   14    2  Emily Bigler, 17, East Canton, Ohio      2:05:31.4    9:35
 
Women 20 - 29
    7    1  Ricki White, 27, Sebring, Ohio           1:51:35.3    8:31
   10    2  Maggie Laginya, 24, Warren, Ohio         1:53:36.6    8:40
   22    3  Kaylie Klotzbach, 20, Mansfield, Ohio    2:33:47.5   11:44
 
Women 30 - 39
    8    1  Stephanie Duarte, 32, Fairlawn, Ohio     1:51:45.2    8:32
   11    2  Rebecca Klein, 35, Burton, Ohio          1:55:14.4    8:48
   13    3  April Moss, 33, Aurora, Ohio             2:05:04.5    9:33
   20    4  Monica McBride, 33, Windham, Ohio        2:19:38.0   10:40
   26    5  Lydia Ellerhorst, 37, Garrettsville, Ohio
                                                     2:35:39.9   11:53
 
Women 40 - 49
   18    1  Diane Downey, 48, Southington, Ohio      2:10:06.4    9:56
   19    2  Angela Washer, 49, Stow, Ohio            2:15:37.9   10:21
   21    3  Tammy Wenzlawsh, 44, Mogadore, Ohio      2:23:19.2   10:56
   23    4  Stacey Klotzbach, 45, Mansfield, Ohio    2:33:55.1   11:45
   24    5  Jeanna Dupree, 42, Rootstown, Ohio       2:34:32.5   11:48
   25    6  Air Kilgore, 47, Poland, Ohio            2:35:12.5   11:51
   27    7  Amy Hoover, 46, Garrettsville, Ohio      2:35:41.9   11:53
 
Women 50 - 59
    6    1  Kellie Maheu, 55, Bristolville, Ohio     1:50:52.2    8:28
    9    2  Valerie Sweeney, 51, Cortland, Ohio      1:53:16.5    8:39
   15    3  Nanette VanAuken, 58, Mantua, Ohio       2:06:45.0    9:41
   16    4  Juli Robine, 56, Mantua, Ohio            2:07:30.1    9:44
 
Women 60 - 69
   17    1  Peggy Wise, 66, Akron, Ohio              2:08:44.0    9:50
 
Women 70 & Up
   28    1  Velma Verhage, 71, Poland, Ohio          2:35:53.7   11:54
 

Return to home page.

 


For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us