2019 Mosquito Lake Chase 5K

Print Logo image

2019 Mosquito Lake Chase 5K Results

MAPLEWOOD HS - MECCA, OH

May 27, 2019

60 DEGREES, CLEAR, CALM AND BEAUTIFUL!!
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

 
                                       Last updated May 27, 2019 9:50 AM
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Open Men
    1    1  Eric Rupe, 27, Youngstown, Ohio          15:41.4    5:04
    2    2  Derek Basinger, 21, Girard, OH           15:49.9    5:06
    3    3  Craig Rupe, 33, Peninsula, Ohio          15:58.8    5:09
Open Women
   12    1  Ro Morgan, 30, Cortland, Ohio            18:38.8    6:01
   15    2  Suzanne Koziol, 22, Burton, Ohio         19:02.1    6:08
   17    3  Michelle Klim, 23, Poland, OH            19:18.7    6:14
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   18    1  Alex Donaldson, 13, Cortland, Ohio       19:53.5    6:25
   37    2  Tom Dahmen, 14, Ashtabula, OH            24:46.2    7:59
   41    3  Cody Davidson, 10, Burghill, OH          25:48.7    8:20
 
Men 15 - 19
    8    1  Mark Kirch, 18, Cortland, Ohio           17:53.1    5:46
   10    2  Matthew Freel, 15, Mecca, Ohio           18:27.9    5:57
   13    3  Hunter Omerzo, 17, North Bloomfield, Ohi 18:40.3    6:01
 
Men 20 - 29
    4    1  Owen Reeher, 22, Kinsman, OH             16:10.4    5:13
    5    2  Ty Reeher, 21, Kinsman, OH               16:31.4    5:20
    6    3  Mike Dahmen , 24, Ashtabula, OH          17:42.0    5:43
 
Men 30 - 39
    9    1  Aaron Titus, 32, Fowler, Ohio            18:16.6    5:54
   11    2  Luke Bottorff, 34, Cortland, Ohio        18:29.8    5:58
   40    3  Adam Farkas, 37, Austintown, OH          25:25.1    8:12
 
Men 40 - 49
    7    1  Dan Dygert, 42, Linesville, PA           17:45.7    5:44
   19    2  Troy Lewis, 44, Cortland, Ohio           20:03.1    6:28
   23    3  Michael Richards, 45, Cortland, Ohio     21:02.2    6:47
 
Men 50 - 59
   26    1  Mike Ciletti, 55, Warren, Ohio           22:44.6    7:20
   28    2  Rod Meeker, 51                           23:01.5    7:26
   35    3  Greg Waltermire, 54, Leavittsburg, OH    24:09.2    7:47
 
Men 60 & Up
   34    1  Bob George, 62, Leavittsburg, OH         23:51.3    7:42
   44    2  Alan Bottorff, 64, Cortland, Ohio        26:20.1    8:30
   60    3  David Donahue, 66, Conneaut Lake, Pennsy 31:25.1   10:08
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
   22    1  Caleigh Richards, 13, Cortland, Ohio     21:01.8    6:47
   38    2  Ella Nevinski, 13, Cortland, Ohio        24:49.9    8:01
   42    3  Haley Agardi, 13, North Bloomfield, Ohi  25:53.1    8:21
 
Women 15 - 19
   33    1  Lydia Manes, 18, Farmdale, Ohio          23:33.1    7:36
 
Women 20 - 29
   29    1  Brooke Testa, 20, Mineral Ridge, Ohio    23:19.4    7:31
   59    2  Brittany Higgins, 27, Willowick, Ohio    30:47.1    9:56
 
Women 30 - 39
   43    1  Jenn Williams, 31, Bristolville, Ohio    25:53.3    8:21
   51    2  Andrea Sobinovsky, 33, Mcdonald, Ohio    28:41.2    9:15
   55    3  Jessica Cowger, 35, Warren, Ohio         29:27.1    9:30
 
Women 40 - 49
   30    1  Alaina Keeney, 43, Cortland, Ohio        23:22.1    7:32
   45    2  Trish Fatobene, 49, Cortland, Ohio       26:33.3    8:34
   50    3  Sherri Hall, 47, Cortland, Ohio          28:37.4    9:14
 
Women 50 - 59
   39    1  Tara Shipman, 50, Cortland, Ohio         24:54.6    8:02
   70    2  Cindy Scoville, 54, Warren, Ohio         35:15.1   11:22
 
Women 60 & Up
   57    1  Jan Michalovic, 68, Bristolville, Ohio   30:11.0    9:44
   68    2  Kendra Mohney, 61, Bristolville, Ohio    33:13.1   10:43
   73    3  Christina Lunder, 64, Cortland, Ohio     35:47.0   11:33
 
Individuals
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
 
Individuals
    1       Eric Rupe, 27, Youngstown, Ohio          15:41.4    5:04
    2       Derek Basinger, 21, Girard, OH           15:49.9    5:06
    3       Craig Rupe, 33, Peninsula, Ohio          15:58.8    5:09
    4    1  Owen Reeher, 22, Kinsman, OH             16:10.4    5:13
    5    2  Ty Reeher, 21, Kinsman, OH               16:31.4    5:20
    6    3  Mike Dahmen , 24, Ashtabula, OH          17:42.0    5:43
    7    1  Dan Dygert, 42, Linesville, PA           17:45.7    5:44
    8    1  Mark Kirch, 18, Cortland, Ohio           17:53.1    5:46
    9    1  Aaron Titus, 32, Fowler, Ohio            18:16.6    5:54
   10    2  Matthew Freel, 15, Mecca, Ohio           18:27.9    5:57
   11    2  Luke Bottorff, 34, Cortland, Ohio        18:29.8    5:58



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   12       Ro Morgan, 30*, Cortland, Ohio           18:38.8    6:01
   13    3  Hunter Omerzo, 17, North Bloomfield, Ohi 18:40.3    6:01
   14    4  John Crouch, 16, Farmdale, Ohio          18:49.3    6:04
   15       Suzanne Koziol, 22*, Burton, Ohio        19:02.1    6:08
   16    4  Cody Reeher, 22, Kinsman, OH             19:05.5    6:10
   17       Michelle Klim, 23*, Poland, OH           19:18.7    6:14
   18    1  Alex Donaldson, 13, Cortland, Ohio       19:53.5    6:25
   19    2  Troy Lewis, 44, Cortland, Ohio           20:03.1    6:28
   20    5  Jake Darby, 20, Cortland, Ohio           20:46.1    6:42
   21    6  Michael Shipman, 20, Cortland, Ohio      20:46.3    6:42
   22    1  Caleigh Richards, 13*, Cortland, Ohio    21:01.8    6:47
   23    3  Michael Richards, 45, Cortland, Ohio     21:02.2    6:47



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   24    4  Ed Brainard, 43, Campbell, Ohio          22:15.6    7:11
   25    7  Bob Arquilla, 29, Cortland, Ohio         22:30.1    7:16
   26    1  Mike Ciletti, 55, Warren, Ohio           22:44.6    7:20
   27    8  Justin Higgins, 29, Manassas, Virginia   23:00.2    7:25
   28    2  Rod Meeker, 51                           23:01.5    7:26
   29    1  Brooke Testa, 20*, Mineral Ridge, Ohio   23:19.4    7:31
   30    1  Alaina Keeney, 43*, Cortland, Ohio       23:22.1    7:32
   31    5  Tom Donaldson, 41, Cortland, Ohio        23:26.6    7:34
   32    6  Todd Baxter, 40, Warren, Ohio            23:28.1    7:34
   33    1  Lydia Manes, 18*, Farmdale, Ohio         23:33.1    7:36
   34    1  Bob George, 62, Leavittsburg, OH         23:51.3    7:42
   35    3  Greg Waltermire, 54, Leavittsburg, OH    24:09.2    7:47
   36    4  Bill Hess, 54, Warren, Ohio              24:11.2    7:48
   37    2  Tom Dahmen, 14, Ashtabula, OH            24:46.2    7:59



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   38    2  Ella Nevinski, 13*, Cortland, Ohio       24:49.9    8:01
   39    1  Tara Shipman, 50*, Cortland, Ohio        24:54.6    8:02
   40    3  Adam Farkas, 37, Austintown, OH          25:25.1    8:12
   41    3  Cody Davidson, 10, Burghill, OH          25:48.7    8:20
   42    3  Haley Agardi, 13*, North Bloomfield, Ohi 25:53.1    8:21
   43    1  Jenn Williams, 31*, Bristolville, Ohio   25:53.3    8:21
   44    2  Alan Bottorff, 64, Cortland, Ohio        26:20.1    8:30
   45    2  Trish Fatobene, 49*, Cortland, Ohio      26:33.3    8:34
   46    4  Shaun Dungee, 11, Masury, OH             26:38.2    8:36
   47    5  Robert Evans, 58, Cortland, Ohio         26:42.0    8:37
   48    7  Jason Ruddy, 43, Cortland, Ohio          26:59.6    8:42



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   49    6  Gary Taylor, 50, Mcdonald, Ohio          28:32.5    9:12
   50    3  Sherri Hall, 47*, Cortland, Ohio         28:37.4    9:14
   51    2  Andrea Sobinovsky, 33*, Mcdonald, Ohio   28:41.2    9:15
   52    8  Mark Kujala, 47, Hubbard, OH             28:51.0    9:18
   53    7  Tim Higgins, 54, Masury, OH              29:19.9    9:28
   54    9  George Dubic, 41, Girard, OH             29:27.1    9:30
   55    3  Jessica Cowger, 35*, Warren, Ohio        29:27.1    9:30
   56    4  Jessica Fortuna, 36*, Sharpsville, PA    30:02.4    9:41
   57    1  Jan Michalovic, 68*, Bristolville, Ohio  30:11.0    9:44
   58    8  Jeff Ladner, 56, Stow, Ohio              30:44.8    9:55
   59    2  Brittany Higgins, 27*, Willowick, Ohio   30:47.1    9:56



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   60    3  David Donahue, 66, Conneaut Lake, Pennsy 31:25.1   10:08
   61    5  Monica McBride, 32*, Windham, Ohio       31:44.2   10:14
   62    4  Leslie Core, 48*, Mineral Ridge, Ohio    31:44.7   10:14
   63    6  Lindsey Davidson, 39*, Burghill, OH      31:56.7   10:18
   64    4  Johnathan Gandage, 36, Tallahassee, FL   32:31.0   10:29
   65    7  Tiffany Baker, 37*, Tallahassee, FL      32:44.2   10:34
   66    4  Ava Liptck, 9*, Cortland, Ohio           32:46.9   10:34
   67    5  Braylen Cowger, 10, Warren, Ohio         32:49.7   10:35
   68    2  Kendra Mohney, 61*, Bristolville, Ohio   33:13.1   10:43



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   69    9  Daniel Barninger, 59, Youngstown, Ohio   35:13.9   11:22
   70    2  Cindy Scoville, 54*, Warren, Ohio        35:15.1   11:22
   71    5  Rebecca Click, 49*, Warren, Ohio         35:15.6   11:22
   72    8  Kit Geiger, 31*, Cortland, Ohio          35:36.1   11:29
   73    3  Christina Lunder, 64*, Cortland, Ohio    35:47.0   11:33
   74    4  Tom Kawecki, 64, Mcdonald, Ohio          35:54.9   11:35



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   75    4  Fran Rafaiani, 68*, Cortland, Ohio       38:48.5   12:31
   76    5  Marcia Buchanan, 65*, Mineral Ridge, Ohio38:48.7   12:31



Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

   77    5  Larry Lunder, 69, Cortland, Ohio         46:39.2   15:03
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men Under 15
4 finishers among Men 15 - 19
8 finishers among Men 20 - 29
4 finishers among Men 30 - 39
9 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
5 finishers among Men 60 & Up
4 finishers among Women Under 15
1 finishers among Women 15 - 19
2 finishers among Women 20 - 29
8 finishers among Women 30 - 39
5 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
5 finishers among Women 60 & Up
50 male finishers
27 female finishers
77 total finishers
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Men Under 15
   15    1  Alex Donaldson, 13, Cortland, Ohio       19:53.5    6:25
   30    2  Tom Dahmen, 14, Ashtabula, OH            24:46.2    7:59
   32    3  Cody Davidson, 10, Burghill, OH          25:48.7    8:20
   34    4  Shaun Dungee, 11, Masury, OH             26:38.2    8:36
   44    5  Braylen Cowger, 10, Warren, Ohio         32:49.7   10:35
 
Men 15 - 19
    8    1  Mark Kirch, 18, Cortland, Ohio           17:53.1    5:46
   10    2  Matthew Freel, 15, Mecca, Ohio           18:27.9    5:57
   12    3  Hunter Omerzo, 17, North Bloomfield, Ohi 18:40.3    6:01
   13    4  John Crouch, 16, Farmdale, Ohio          18:49.3    6:04
 
Men 20 - 29
    4    1  Owen Reeher, 22, Kinsman, OH             16:10.4    5:13
    5    2  Ty Reeher, 21, Kinsman, OH               16:31.4    5:20
    6    3  Mike Dahmen , 24, Ashtabula, OH          17:42.0    5:43
   14    4  Cody Reeher, 22, Kinsman, OH             19:05.5    6:10
   17    5  Jake Darby, 20, Cortland, Ohio           20:46.1    6:42
   18    6  Michael Shipman, 20, Cortland, Ohio      20:46.3    6:42
   21    7  Bob Arquilla, 29, Cortland, Ohio         22:30.1    7:16
   23    8  Justin Higgins, 29, Manassas, Virginia   23:00.2    7:25
 
Men 30 - 39
    9    1  Aaron Titus, 32, Fowler, Ohio            18:16.6    5:54
   11    2  Luke Bottorff, 34, Cortland, Ohio        18:29.8    5:58
   31    3  Adam Farkas, 37, Austintown, OH          25:25.1    8:12
   43    4  Johnathan Gandage, 36, Tallahassee, FL   32:31.0   10:29
 
Men 40 - 49
    7    1  Dan Dygert, 42, Linesville, PA           17:45.7    5:44
   16    2  Troy Lewis, 44, Cortland, Ohio           20:03.1    6:28
   19    3  Michael Richards, 45, Cortland, Ohio     21:02.2    6:47
   20    4  Ed Brainard, 43, Campbell, Ohio          22:15.6    7:11
   25    5  Tom Donaldson, 41, Cortland, Ohio        23:26.6    7:34
   26    6  Todd Baxter, 40, Warren, Ohio            23:28.1    7:34
   36    7  Jason Ruddy, 43, Cortland, Ohio          26:59.6    8:42
   38    8  Mark Kujala, 47, Hubbard, OH             28:51.0    9:18
   40    9  George Dubic, 41, Girard, OH             29:27.1    9:30
 
Men 50 - 59
   22    1  Mike Ciletti, 55, Warren, Ohio           22:44.6    7:20
   24    2  Rod Meeker, 51                           23:01.5    7:26
   28    3  Greg Waltermire, 54, Leavittsburg, OH    24:09.2    7:47
   29    4  Bill Hess, 54, Warren, Ohio              24:11.2    7:48
   35    5  Robert Evans, 58, Cortland, Ohio         26:42.0    8:37
   37    6  Gary Taylor, 50, Mcdonald, Ohio          28:32.5    9:12
   39    7  Tim Higgins, 54, Masury, OH              29:19.9    9:28
   41    8  Jeff Ladner, 56, Stow, Ohio              30:44.8    9:55
   45    9  Daniel Barninger, 59, Youngstown, Ohio   35:13.9   11:22
 
Men 60 & Up
   27    1  Bob George, 62, Leavittsburg, OH         23:51.3    7:42
   33    2  Alan Bottorff, 64, Cortland, Ohio        26:20.1    8:30
   42    3  David Donahue, 66, Conneaut Lake, Pennsy 31:25.1   10:08
   46    4  Tom Kawecki, 64, Mcdonald, Ohio          35:54.9   11:35
   47    5  Larry Lunder, 69, Cortland, Ohio         46:39.2   15:03
 
       CLASS    
 PLACE PLACE                 FINISHER                  TIME     PACE
 
Women Under 15
    4    1  Caleigh Richards, 13, Cortland, Ohio     21:01.8    6:47
    8    2  Ella Nevinski, 13, Cortland, Ohio        24:49.9    8:01
   10    3  Haley Agardi, 13, North Bloomfield, Ohi  25:53.1    8:21
   23    4  Ava Liptck, 9, Cortland, Ohio            32:46.9   10:34
 
Women 15 - 19
    7    1  Lydia Manes, 18, Farmdale, Ohio          23:33.1    7:36
 
Women 20 - 29
    5    1  Brooke Testa, 20, Mineral Ridge, Ohio    23:19.4    7:31
   18    2  Brittany Higgins, 27, Willowick, Ohio    30:47.1    9:56
 
Women 30 - 39
   11    1  Jenn Williams, 31, Bristolville, Ohio    25:53.3    8:21
   14    2  Andrea Sobinovsky, 33, Mcdonald, Ohio    28:41.2    9:15
   15    3  Jessica Cowger, 35, Warren, Ohio         29:27.1    9:30
   16    4  Jessica Fortuna, 36, Sharpsville, PA     30:02.4    9:41
   19    5  Monica McBride, 32, Windham, Ohio        31:44.2   10:14
   21    6  Lindsey Davidson, 39, Burghill, OH       31:56.7   10:18
   22    7  Tiffany Baker, 37, Tallahassee, FL       32:44.2   10:34
   27    8  Kit Geiger, 31, Cortland, Ohio           35:36.1   11:29
 
Women 40 - 49
    6    1  Alaina Keeney, 43, Cortland, Ohio        23:22.1    7:32
   12    2  Trish Fatobene, 49, Cortland, Ohio       26:33.3    8:34
   13    3  Sherri Hall, 47, Cortland, Ohio          28:37.4    9:14
   20    4  Leslie Core, 48, Mineral Ridge, Ohio     31:44.7   10:14
   26    5  Rebecca Click, 49, Warren, Ohio          35:15.6   11:22
 
Women 50 - 59
    9    1  Tara Shipman, 50, Cortland, Ohio         24:54.6    8:02
   25    2  Cindy Scoville, 54, Warren, Ohio         35:15.1   11:22
 
Women 60 & Up
   17    1  Jan Michalovic, 68, Bristolville, Ohio   30:11.0    9:44
   24    2  Kendra Mohney, 61, Bristolville, Ohio    33:13.1   10:43
   28    3  Christina Lunder, 64, Cortland, Ohio     35:47.0   11:33
   29    4  Fran Rafaiani, 68, Cortland, Ohio        38:48.5   12:31
   30    5  Marcia Buchanan, 65, Mineral Ridge, Ohio 38:48.7   12:31
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2019 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us