Avon Lake High School Boys Gold Division

Print Logo image

2008 AVON LAKE INVITATIONAL BOYS GOLD DIVISION

Avon LAKE

Aug. 30, 2008

80 AND SUNNY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

 
PLACE TEAM              POINTS  PLACES OF FINISHERS        AVG. TIME SPREAD
 
  1 Rocky River             88   4   9  17  20  38  52  55  18:14.1  1:56.5
  2 Gilmour Academy         98  11  14  16  21  36  39  47  18:27.1  1:18.6
  3 Vermilion              102   6   7  24  31  34  92 111  18:20.2  1:41.7
  4 Independence           113   2   3  19  22  67  74  94  18:22.0  2:58.4
  5 Trinity                128   1  23  30  32  42  59  73  18:37.0  2:26.0
  6 Benedictine            152  12  18  26  40  56  66  68  18:56.0  1:49.9
  7 Buckeye                184   5  41  44  46  48  49  65  19:02.7  2:14.8
  8 Holy Name              202  27  29  33  53  60  70      19:16.6  1:06.8
  9 Firelands              210   8  35  37  43  87  93 120  19:15.1  3:28.7
 10 Avon                   232  10  13  54  64  91 101 105  19:24.1  3:31.7
 11 Western Res. Academy   331  28  50  63  86 104          20:18.2  3:12.3
 12 West Geauga            340  25  45  82  90  98 117      20:24.2  2:53.5
 13 Clearview              352  15  57  78  99 103 106 107  20:31.1  3:46.6
 14 Open Door Christian    405  62  75  76  77 115 123 127  21:03.7  3:51.5
 15 Black River            411  69  71  80  95  96 102 119  20:48.0  1:18.1
 16 Fairview               434  58  79  85 100 112 124      21:15.6  3:07.6
 17 Wellington             436  61  81  88  97 109 110 118  21:11.4  2:36.4
 18 Brookside              445  51  83  84 113 114 116 125  21:34.2  3:46.0
 19 Columbia               512  72  89 108 121 122 126      22:29.7  4:05.2
 
Incomplete Teams: 
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE
 
 
1. Rocky River
    4  Tommy Eldridge, 11         17:15.4    5:34
    9  Eric Stoddard, 10          17:36.9    5:41
   17  Martin Russ, 11            18:29.3    5:58
   20  Sam Swartz, 12             18:37.2    6:00
   38  Kenny Bazydlo, 11          19:11.8    6:12
   52  Alex Rokakis, 10           19:40.6    6:21
   55  Kevin Huryn, 12            19:42.3    6:21
Total Time = 1:31:10.5     Total Places = 88
 
2. Gilmour Academy
   11  Preston Hoge, 12           17:48.7    5:45
   14  Bart Merkel, 11            18:13.3    5:53
   16  James Miller, 10           18:27.9    5:57
   21  Erik May, 11               18:38.2    6:01
   36  Kevin Vargo, 10            19:07.2    6:10
   39  James Keene, 11            19:19.8    6:14
   47  Steven Pryatel, 11         19:29.9    6:17
Total Time = 1:32:15.1     Total Places = 98
 
3. Vermilion
    6  Nate Rodriguez, 12         17:20.3    5:36
    7  Danny Nicoll, 12           17:33.1    5:40
   24  Todd Hathaway, 12          18:47.8    6:04
   31  Addam Kitchen, 10          18:58.0    6:07
   34  Scott Burger, 11           19:02.0    6:08
   92  Cory James, 11             21:19.7    6:53
  111  Ben Kitchen, 10            22:49.3    7:22
Total Time = 1:31:40.9     Total Places = 102
 
4. Independence
    2  Michael Rusnaczyk, 10      17:08.6    5:32
    3  Ryan Polman, 9             17:12.6    5:33
   19  Zach Skoczen, 11           18:35.5    6:00
   22  Cody George, 11            18:46.5    6:03
   67  Justin Koeth, 9            20:07.0    6:29
   74  Michael Van Duyne, 11      20:29.3    6:37
   94  Bryan Scotton, 12          21:24.2    6:54
Total Time = 1:31:50.0     Total Places = 113
 
5. Trinity
    1  Nick Gliha, 10             16:59.3    5:29
   23  Nathan Babb, 10            18:47.3    6:04
   30  Rob Morel, 10              18:54.9    6:06
   32  Eric Godbey, 10            18:58.5    6:07
   42  Pat Sinko, 12              19:25.2    6:16
   59  Ryan Schroeder, 9          19:56.1    6:26
   73  Carl Buchwald, 12          20:25.2    6:35
Total Time = 1:33:05.0     Total Places = 128
 
6. Benedictine
   12  Jim Simoncic, 12           18:03.3    5:49
   18  Dan Kuerbitz, 10           18:33.1    5:59
   26  Michael Dober, 9           18:48.9    6:04
   40  Phil King, 12              19:21.7    6:15
   56  Brian Barnes, 10           19:53.2    6:25
   66  Jarred Wilhite, 12         20:06.3    6:29
   68  Michael Patacca, 10        20:08.2    6:30
Total Time = 1:34:40.0     Total Places = 152
 
7. Buckeye
    5  Kyle Miller, 12            17:19.6    5:35
   41  Ian Hunt, 11               19:23.5    6:15
   44  Brad Shook, 9              19:27.0    6:16
   46  Daniel D'Amico, 10         19:29.0    6:17
   48  Brad Ferguson, 12          19:34.3    6:19
   49  Tyler Stafinski, 9         19:35.5    6:19
   65  Joey Vanbolderen, 11       20:03.3    6:28
Total Time = 1:35:13.3     Total Places = 184
 
8. Holy Name
   27  James Meholic, 12          18:49.8    6:04
   29  Mark Chase, 10             18:54.4    6:06
   33  Sean McCafferty, 12        19:00.6    6:08
   53  Danny DiMarino, 10         19:41.5    6:21
   60  Daniel Skrodzki, 10        19:56.6    6:26
   70  James Klosz, 9             20:10.2    6:30
Total Time = 1:36:22.7     Total Places = 202
 
9. Firelands
    8  Nicholas Jeffers, 12       17:34.5    5:40
   35  Kyle Nimon, 12             19:03.4    6:09
   37  Preston Rathge, 11         19:08.9    6:11
   43  Nick Placko, 11            19:25.6    6:16
   87  Seth Jeffers, 9            21:03.1    6:47
   93  Logan Rathge, 9            21:23.9    6:54
  120  Jordan Hunt, 11            24:11.6    7:48
Total Time = 1:36:15.4     Total Places = 210
 
10. Avon
   10  Andy Ventura, 12           17:47.0    5:44
   13  Tyler Kvach, 10            18:10.5    5:52
   54  Adam Bevins, 11            19:41.8    6:21
   64  Tommy Kvach, 11            20:02.7    6:28
   91  Jared Lawrence, 11         21:18.6    6:52
  101  Drew Lawrence, 9           21:56.2    7:05
  105  Eric Collins, 10           22:06.1    7:08
Total Time = 1:37:00.3     Total Places = 232
 
11. Western Res. Academy
   28  Will Mason, 11             18:52.2    6:05
   50  Karan Bains, 11            19:35.7    6:19
   63  Philipp Maret, 11          19:57.8    6:26
   86  Garren Gotthardt, 12       21:00.9    6:47
  104  Matt Shaw, 12              22:04.4    7:07
Total Time = 1:41:30.8     Total Places = 331
 
12. West Geauga
   25  Geoff Neuman, 12           18:48.4    6:04
   45  Mike Tadaj, 12             19:28.1    6:17
   82  Spencer Kershaw, 11        20:46.6    6:42
   90  Peter Grunawalt, 12        21:15.9    6:52
   98  Jon Moritz, 10             21:41.9    7:00
  117  Nick Wolfhope, 10          23:55.4    7:43
Total Time = 1:42:00.8     Total Places = 340
 
13. Clearview
   15  Angel Senquiz, 12          18:16.0    5:54
   57  Gabe Cruz, 11              19:54.0    6:25
   78  Colin Watson, 11           20:39.8    6:40
   99  Kevin Watson, 11           21:43.1    7:00
  103  Adam Matos, 10             22:02.6    7:07
  106  Matt Muzik, 11             22:07.6    7:08
  107  Jimmy Sanchez, 10          22:08.3    7:08
Total Time = 1:42:35.4     Total Places = 352
 
14. Open Door Christian
   62  Mike Ogle, 10              19:57.3    6:26
   75  Jacob Clark, 10            20:29.8    6:37
   76  Dane Zunich, 9             20:30.4    6:37
   77  Neven Zunich, 11           20:32.2    6:37
  115  David Carratola, 10        23:48.8    7:41
  123  Paul Noble, 12             24:25.3    7:53
  127  Patrick Elder, 12          28:14.5    9:07
Total Time = 1:45:18.4     Total Places = 405
 
15. Black River
   69  Joe Randolph, 12           20:09.7    6:30
   71  Jared McFadden, 10         20:12.9    6:31
   80  Matt Ross, 10              20:44.9    6:42
   95  Jon Hokes, 12              21:24.7    6:54
   96  John Ziebro, 10            21:27.7    6:55
  102  Tom Ziebro, 9              21:56.4    7:05
  119  Derek Hauff, 10            23:59.3    7:44
Total Time = 1:43:59.8     Total Places = 411
 
16. Fairview
   58  Matt Sundberg              19:54.8    6:25
   79  Joe Pasini                 20:41.6    6:41
   85  Chris Gilmore              20:55.6    6:45
  100  Mike Arnold                21:43.5    7:00
  112  James Roland               23:02.3    7:26
  124  Josh Behm                  24:28.1    7:54
Total Time = 1:46:17.6     Total Places = 434
 
17. Wellington
   61  Joe Comfort, 12            19:56.9    6:26
   81  Jarrod Brown, 10           20:46.2    6:42
   88  Will Hall, 11              21:10.8    6:50
   97  Ryan Bliss, 10             21:30.1    6:56
  109  Ryan Leiby, 12             22:33.2    7:17
  110  Devin Woods, 10            22:47.2    7:21
  118  Cavan O'Hara, 12           23:58.3    7:44
Total Time = 1:45:57.0     Total Places = 436
 
18. Brookside
   51  Luke Jeske, 9              19:37.4    6:20
   83  Taylor Neigh, 9            20:52.7    6:44
   84  Zach Bradley, 9            20:53.2    6:44
  113  Keegan Radeff, 9           23:04.1    7:26
  114  Michael Kolonick, 10       23:23.4    7:33
  116  Mike Pritt, 12             23:51.6    7:42
  125  Eric Bradley, 12           25:37.8    8:16
Total Time = 1:47:50.7     Total Places = 445
 
19. Columbia
   72  James VanHorn, 11          20:19.4    6:33
   89  Ricky Wake, 12             21:15.6    6:51
  108  Forrest Wright, 10         22:13.9    7:10
  121  Jakub Lech, 12             24:14.8    7:49
  122  Brian Coyne, 10            24:24.6    7:52
  126  Ricky Kugler, 12           26:29.5    8:33
Total Time = 1:52:28.1     Total Places = 512
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME     PACE        TEAM         
 
Top

    1     1  Nick Gliha, 10             16:59.3    5:29  Trinity             

    2     2  Michael Rusnaczyk, 10      17:08.6    5:32  Independence        

    3     3  Ryan Polman, 9             17:12.6    5:33  Independence        

    4     4  Tommy Eldridge, 11         17:15.4    5:34  Rocky River         

    5     5  Kyle Miller, 12            17:19.6    5:35  Buckeye             

    6     6  Nate Rodriguez, 12         17:20.3    5:36  Vermilion           

    7     7  Danny Nicoll, 12           17:33.1    5:40  Vermilion           

    8     8  Nicholas Jeffers, 12       17:34.5    5:40  Firelands           

    9     9  Eric Stoddard, 10          17:36.9    5:41  Rocky River         

   10    10  Andy Ventura, 12           17:47.0    5:44  Avon                

   11    11  Preston Hoge, 12           17:48.7    5:45  Gilmour Academy     

   12    12  Jim Simoncic, 12           18:03.3    5:49  Benedictine         

   13    13  Tyler Kvach, 10            18:10.5    5:52  Avon                 

   14    14  Bart Merkel, 11            18:13.3    5:53  Gilmour Academy     

   15    15  Angel Senquiz, 12          18:16.0    5:54  Clearview           

   16    16  James Miller, 10           18:27.9    5:57  Gilmour Academy     

   17    17  Martin Russ, 11            18:29.3    5:58  Rocky River         

   18    18  Dan Kuerbitz, 10           18:33.1    5:59  Benedictine         






Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

   19    19  Zach Skoczen, 11           18:35.5    6:00  Independence         
   20    20  Sam Swartz, 12             18:37.2    6:00  Rocky River          
   21    21  Erik May, 11               18:38.2    6:01  Gilmour Academy      
   22    22  Cody George, 11            18:46.5    6:03  Independence         
   23    23  Nathan Babb, 10            18:47.3    6:04  Trinity              
   24    24  Todd Hathaway, 12          18:47.8    6:04  Vermilion            
   25    25  Geoff Neuman, 12           18:48.4    6:04  West Geauga          
   26    26  Michael Dober, 9           18:48.9    6:04  Benedictine          
   27    27  James Meholic, 12          18:49.8    6:04  Holy Name            
   28    28  Will Mason, 11             18:52.2    6:05  Western Res. Academy 
   29    29  Mark Chase, 10             18:54.4    6:06  Holy Name            
   30    30  Rob Morel, 10              18:54.9    6:06  Trinity              
   31    31  Addam Kitchen, 10          18:58.0    6:07  Vermilion            
   32    32  Eric Godbey, 10            18:58.5    6:07  Trinity              
   33    33  Sean McCafferty, 12        19:00.6    6:08  Holy Name            
   34    34  Scott Burger, 11           19:02.0    6:08  Vermilion            
   35    35  Kyle Nimon, 12             19:03.4    6:09  Firelands            
   36    36  Kevin Vargo, 10            19:07.2    6:10  Gilmour Academy      
   37    37  Preston Rathge, 11         19:08.9    6:11  Firelands            
   38    38  Kenny Bazydlo, 11          19:11.8    6:12  Rocky River          
   39    39  James Keene, 11            19:19.8    6:14  Gilmour Academy      
   40    40  Phil King, 12              19:21.7    6:15  Benedictine          
   41    41  Ian Hunt, 11               19:23.5    6:15  Buckeye              
   42    42  Pat Sinko, 12              19:25.2    6:16  Trinity              
   43    43  Nick Placko, 11            19:25.6    6:16  Firelands            
   44    44  Brad Shook, 9              19:27.0    6:16  Buckeye              
   45    45  Mike Tadaj, 12             19:28.1    6:17  West Geauga          
   46    46  Daniel D'Amico, 10         19:29.0    6:17  Buckeye              
   47    47  Steven Pryatel, 11         19:29.9    6:17  Gilmour Academy      
   48    48  Brad Ferguson, 12          19:34.3    6:19  Buckeye              
   49    49  Tyler Stafinski, 9         19:35.5    6:19  Buckeye              
   50    50  Karan Bains, 11            19:35.7    6:19  Western Res. Academy 
   51    51  Luke Jeske, 9              19:37.4    6:20  Brookside            
   52    52  Alex Rokakis, 10           19:40.6    6:21  Rocky River          
   53    53  Danny DiMarino, 10         19:41.5    6:21  Holy Name            
   54    54  Adam Bevins, 11            19:41.8    6:21  Avon                 
   55    55  Kevin Huryn, 12            19:42.3    6:21  Rocky River          
   56    56  Brian Barnes, 10           19:53.2    6:25  Benedictine          
   57    57  Gabe Cruz, 11              19:54.0    6:25  Clearview            
   58    58  Matt Sundberg              19:54.8    6:25  Fairview             
   59    59  Ryan Schroeder, 9          19:56.1    6:26  Trinity              
   60    60  Daniel Skrodzki, 10        19:56.6    6:26  Holy Name            
   61    61  Joe Comfort, 12            19:56.9    6:26  Wellington           
   62    62  Mike Ogle, 10              19:57.3    6:26  Open Door Christian  
   63    63  Philipp Maret, 11          19:57.8    6:26  Western Res. Academy 
   64    64  Tommy Kvach, 11            20:02.7    6:28  Avon                 
   65    65  Joey Vanbolderen, 11       20:03.3    6:28  Buckeye              
   66    66  Jarred Wilhite, 12         20:06.3    6:29  Benedictine          
   67    67  Justin Koeth, 9            20:07.0    6:29  Independence         
   68    68  Michael Patacca, 10        20:08.2    6:30  Benedictine          
   69    69  Joe Randolph, 12           20:09.7    6:30  Black River          
   70    70  James Klosz, 9             20:10.2    6:30  Holy Name            
   71    71  Jared McFadden, 10         20:12.9    6:31  Black River          
   72    72  James VanHorn, 11          20:19.4    6:33  Columbia             
   73    73  Carl Buchwald, 12          20:25.2    6:35  Trinity              
   74    74  Michael Van Duyne, 11      20:29.3    6:37  Independence         
   75    75  Jacob Clark, 10            20:29.8    6:37  Open Door Christian  
   76    76  Dane Zunich, 9             20:30.4    6:37  Open Door Christian  
   77    77  Neven Zunich, 11           20:32.2    6:37  Open Door Christian  
   78    78  Colin Watson, 11           20:39.8    6:40  Clearview            
   79    79  Joe Pasini                 20:41.6    6:41  Fairview             
   80    80  Matt Ross, 10              20:44.9    6:42  Black River          
   81    81  Jarrod Brown, 10           20:46.2    6:42  Wellington           
   82    82  Spencer Kershaw, 11        20:46.6    6:42  West Geauga          
   83    83  Taylor Neigh, 9            20:52.7    6:44  Brookside            
   84    84  Zach Bradley, 9            20:53.2    6:44  Brookside            
   85    85  Chris Gilmore              20:55.6    6:45  Fairview             
   86    86  Garren Gotthardt, 12       21:00.9    6:47  Western Res. Academy 
   87    87  Seth Jeffers, 9            21:03.1    6:47  Firelands            
   88    88  Will Hall, 11              21:10.8    6:50  Wellington           
   89    89  Ricky Wake, 12             21:15.6    6:51  Columbia             
   90    90  Peter Grunawalt, 12        21:15.9    6:52  West Geauga          
   91    91  Jared Lawrence, 11         21:18.6    6:52  Avon                 
   92    92  Cory James, 11             21:19.7    6:53  Vermilion            
   93    93  Logan Rathge, 9            21:23.9    6:54  Firelands            
   94    94  Bryan Scotton, 12          21:24.2    6:54  Independence         
   95    95  Jon Hokes, 12              21:24.7    6:54  Black River          
   96    96  John Ziebro, 10            21:27.7    6:55  Black River          
   97    97  Ryan Bliss, 10             21:30.1    6:56  Wellington           





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

   98    98  Jon Moritz, 10             21:41.9    7:00  West Geauga          
   99    99  Kevin Watson, 11           21:43.1    7:00  Clearview            
  100   100  Mike Arnold                21:43.5    7:00  Fairview             
  101   101  Drew Lawrence, 9           21:56.2    7:05  Avon                 
  102   102  Tom Ziebro, 9              21:56.4    7:05  Black River          
  103   103  Adam Matos, 10             22:02.6    7:07  Clearview            
  104   104  Matt Shaw, 12              22:04.4    7:07  Western Res. Academy 
  105   105  Eric Collins, 10           22:06.1    7:08  Avon                 
  106   106  Matt Muzik, 11             22:07.6    7:08  Clearview            
  107   107  Jimmy Sanchez, 10          22:08.3    7:08  Clearview            
  108   108  Forrest Wright, 10         22:13.9    7:10  Columbia             
  109   109  Ryan Leiby, 12             22:33.2    7:17  Wellington           
  110   110  Devin Woods, 10            22:47.2    7:21  Wellington           
  111   111  Ben Kitchen, 10            22:49.3    7:22  Vermilion            
  112   112  James Roland               23:02.3    7:26  Fairview             
  113   113  Keegan Radeff, 9           23:04.1    7:26  Brookside            
  114   114  Michael Kolonick, 10       23:23.4    7:33  Brookside            
  115   115  David Carratola, 10        23:48.8    7:41  Open Door Christian  
  116   116  Mike Pritt, 12             23:51.6    7:42  Brookside            
  117   117  Nick Wolfhope, 10          23:55.4    7:43  West Geauga          
  118   118  Cavan O'Hara, 12           23:58.3    7:44  Wellington           
  119   119  Derek Hauff, 10            23:59.3    7:44  Black River          
  120   120  Jordan Hunt, 11            24:11.6    7:48  Firelands            
  121   121  Jakub Lech, 12             24:14.8    7:49  Columbia             
  122   122  Brian Coyne, 10            24:24.6    7:52  Columbia             
  123   123  Paul Noble, 12             24:25.3    7:53  Open Door Christian  
  124   124  Josh Behm                  24:28.1    7:54  Fairview             





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

  125   125  Eric Bradley, 12           25:37.8    8:16  Brookside            
  126   126  Ricky Kugler, 12           26:29.5    8:33  Columbia             





Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

  127   127  Patrick Elder, 12          28:14.5    9:07  Open Door Christian  
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us