Avon Lake High School Girls Gold Division

Print Logo image

2008 AVON LAKE INV - HIGH SCHOOL GIRLS GOLD

LCC

Aug. 30, 2008

86 DEGREES - HOT, SUNNY
Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

 
PLACE TEAM              POINTS  PLACES OF FINISHERS        AVG. TIME SPREAD
 
  1 Rocky River             43   2   4   7  13  17  25  32  21:31.4  2:04.7
  2 Avon                    74   6   8  10  24  26  36  47  22:07.0  1:35.1
  3 Western Res. Academy    97   3  12  20  28  34  55      22:21.7  3:03.3
  4 Trinity                139  11  18  19  35  56  60  73  23:07.3  2:52.8
  5 Keystone               153   5  27  31  39  51  53  66  23:06.3  3:30.9
  6 Holy Name              158  15  16  22  43  62  67      23:24.7  3:06.9
  7 Hathaway Brown         163   9  21  30  45  58  65      23:21.4  3:13.1
  8 Buckeye                179  14  23  33  46  63  71  78  23:41.2  3:12.9
  9 West Geauga            206  37  38  40  42  49  57  61  24:01.6  0:50.0
 10 Padua Franciscan       300  41  48  52  69  90          25:52.8  6:15.9
 11 Independence           312  29  50  74  79  80  84      25:48.8  4:37.3
 12 Fairview               318   1  59  82  87  89  93      26:23.2 10:26.0
 13 Black River            335  44  64  70  72  85  86  96  26:20.2  4:56.6
 14 Firelands              385  68  76  77  81  83  95      27:18.4  2:45.3
 15 Brookside              400  54  75  88  91  92  94      28:24.4  5:39.9
 
Incomplete Teams: Clearview, Vermilion
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE
 
 
1. Rocky River
    2  Brittney Towner, 11        20:23.1    6:35
    4  Paige Nagy, 12             20:56.5    6:45
    7  Jenna Berg, 12             21:32.5    6:57
   13  Elyse Bierut, 9            22:17.1    7:11
   17  Jennifer Pease, 10         22:27.7    7:15
   25  Megan O'Keefe, 9           22:44.9    7:20
   32  Megan Auzenbergs, 9        23:06.7    7:27
Total Time = 1:47:36.8     Total Places = 43
 
2. Avon
    6  Erin Schneider, 11         21:16.0    6:52
    8  Kayla Welch, 10            21:46.3    7:01
   10  Bailey Basen, 10           22:01.0    7:06
   24  Emily Michelich, 12        22:40.7    7:19
   26  Liz Bruno, 10              22:51.0    7:22
   36  Devon DeLorge, 10          23:44.0    7:39
   47  Morgan Schafer, 11         24:27.1    7:53
Total Time = 1:50:34.8     Total Places = 74
 
3. Western Res. Academy
    3  Ceara O'Sullivan, 11       20:34.3    6:38
   12  Meghan Gerrie, 10          22:11.6    7:10
   20  Krista Sandercock, 9       22:30.5    7:16
   28  Louise Craig, 11           22:54.5    7:23
   34  Tori DiBiase, 11           23:37.6    7:37
   55  Sara Wroblewski, 12        24:55.5    8:02
Total Time = 1:51:48.4     Total Places = 97
 
4. Trinity
   11  Marissa Rose, 11           22:04.0    7:07
   18  Jamie Lombardo, 10         22:28.7    7:15
   19  Angel Theurer, 11          22:28.9    7:15
   35  Lindsay Ibos, 12           23:38.3    7:37
   56  Cassie Mosley, 12          24:56.8    8:03
   60  Claire Lucas, 10           25:12.6    8:08
   73  Carly Walters, 11          26:26.5    8:32
Total Time = 1:55:36.5     Total Places = 139
 
5. Keystone
    5  Nikki Blair, 11            21:09.7    6:50
   27  MacKenzie Conrad, 9        22:53.6    7:23
   31  Bri Buckley, 9             22:58.3    7:25
   39  Cait Shaw, 9               23:49.6    7:41
   51  Bre Benjamin, 11           24:40.6    7:58
   53  Mara Gordon, 11            24:45.1    7:59
   66  Melanie Bastock, 11        25:42.1    8:17
Total Time = 1:55:31.5     Total Places = 153
 
6. Holy Name
   15  Mary catherine Powers, 11  22:22.4    7:13
   16  Catherine Benedict, 10     22:22.7    7:13
   22  Natasha Myhal, 10          22:34.8    7:17
   43  Sarah Kulp, 12             24:14.5    7:49
   62  Brittany Cueves, 12        25:29.3    8:13
   67  Jane Whitten, 9            25:43.0    8:18
Total Time = 1:57:03.5     Total Places = 158
 
7. Hathaway Brown
    9  Katherine (Katie) Leavy, 11
                                 21:52.7    7:03
   21  Caitlin Clapacs, 9         22:34.4    7:17
   30  Elizabeth (Liz) Crage, 10  22:57.5    7:24
   45  Sarah Kaeppel, 10          24:16.6    7:50
   58  Megan Weber, 10            25:05.7    8:06
   65  Dora Huang, 12             25:37.2    8:16
Total Time = 1:56:46.8     Total Places = 163
 
8. Buckeye
   14  Amanda Demczyk, 9          22:22.1    7:13
   23  Deven Karr, 10             22:36.2    7:17
   33  Daniella Chambers, 11      23:35.4    7:37
   46  Kaitlyn Kisiday, 12        24:17.2    7:50
   63  Kaitlyn Kennedy, 9         25:35.0    8:15
   71  Nancy Wilson, 9            26:20.1    8:30
   78  Aubree Ziegler, 12         26:58.9    8:42
Total Time = 1:58:25.7     Total Places = 179
 
9. West Geauga
   37  Casey Poe, 11              23:46.2    7:40
   38  Louise Cortland, 9         23:46.7    7:40
   40  Stephanie Brinning, 11     23:51.2    7:42
   42  Jessie Wilscheck, 9        24:07.9    7:47
   49  Jessica Luzar, 11          24:36.2    7:56
   57  Frankie Guarnera, 10       24:57.8    8:03
   61  Olivia Robertson, 11       25:18.3    8:10
Total Time = 2:00:08.1     Total Places = 206
 
10. Padua Franciscan
   41  Cheyenne Kovach, 11        23:56.4    7:43
   48  Amalia DeGirolamo, 11      24:32.2    7:55
   52  Sondra Palivoda, 9         24:41.4    7:58
   69  Kelly Mencin, 10           26:01.5    8:24
   90  Yuliya Vanchosovych, 9     30:12.2    9:45
Total Time = 2:09:23.6     Total Places = 300
 
11. Independence
   29  Ann Klindworth, 10         22:56.7    7:24
   50  Sarah Baran, 11            24:36.8    7:56
   74  Megan Linscott, 11         26:39.3    8:36
   79  Betsy Jaszczak, 10         27:17.2    8:48
   80  Meredith Kroeger, 12       27:33.9    8:54
   84  Justina Wong, 12           28:57.0    9:20
Total Time = 2:09:03.8     Total Places = 312
 
12. Fairview
    1  Jessica Zangmeister        19:27.7    6:17
   59  Megan Wilkinson            25:06.0    8:06
   82  Maureen Rehor              28:10.0    9:05
   87  Claudia Taylor             29:18.7    9:27
   89  Amanda Larsen              29:53.6    9:39
   93  Julie Lachowski            31:30.6   10:10
Total Time = 2:11:55.9     Total Places = 318
 
13. Black River
   44  Jenna Periandri, 9         24:16.4    7:50
   64  Julia Wade, 10             25:35.3    8:15
   70  Alissa Brown, 10           26:12.7    8:27
   72  Ashley Rochford, 10        26:23.7    8:31
   85  Amanda Leonard, 9          29:13.0    9:25
   86  Ruth Muich, 9              29:18.5    9:27
   96  Katie Carr, 10             32:21.5   10:26
Total Time = 2:11:40.8     Total Places = 335
 
14. Firelands
   68  Mehgan Butler, 9           25:58.1    8:23
   76  Alex Roby, 11              26:52.9    8:40
   77  Kali Hodgson, 9            26:58.2    8:42
   81  Amanda Weitzel, 11         27:59.6    9:02
   83  Samantha Hembree, 11       28:43.4    9:16
   95  Erika Pennington, 11       32:20.6   10:26
Total Time = 2:16:32.1     Total Places = 385
 
15. Brookside
   54  Courtney Neigh, 10         24:54.5    8:02
   75  Tina Smith, 12             26:47.7    8:39
   88  Kelsey Greco, 9            29:29.2    9:31
   91  Morgan Campbell, 11        30:16.2    9:46
   92  Zoe Fries, 9               30:34.4    9:52
   94  Savannah Klingshirn, 12    31:52.9   10:17
Total Time = 2:22:01.7     Total Places = 400
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME     PACE        TEAM         
 
Top

    1     1  Jessica Zangmeister        19:27.7    6:17  Fairview            

    2     2  Brittney Towner, 11        20:23.1    6:35  Rocky River          

    3     3  Ceara O'Sullivan, 11       20:34.3    6:38  Western Res. Academy

    4     4  Paige Nagy, 12             20:56.5    6:45  Rocky River         

    5     5  Nikki Blair, 11            21:09.7    6:50  Keystone            

    6     6  Erin Schneider, 11         21:16.0    6:52  Avon                

    7     7  Jenna Berg, 12             21:32.5    6:57  Rocky River         


















Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

    8     8  Kayla Welch, 10            21:46.3    7:01  Avon                 
    9     9  Katherine (Katie) Leavy, 11
                                       21:52.7    7:03  Hathaway Brown       
   10    10  Bailey Basen, 10           22:01.0    7:06  Avon                 
   11    11  Marissa Rose, 11           22:04.0    7:07  Trinity              
   12    12  Meghan Gerrie, 10          22:11.6    7:10  Western Res. Academy 
   13    13  Elyse Bierut, 9            22:17.1    7:11  Rocky River          
   14    14  Amanda Demczyk, 9          22:22.1    7:13  Buckeye              
   15    15  Mary catherine Powers, 11  22:22.4    7:13  Holy Name            
   16    16  Catherine Benedict, 10     22:22.7    7:13  Holy Name            
   17    17  Jennifer Pease, 10         22:27.7    7:15  Rocky River          
   18    18  Jamie Lombardo, 10         22:28.7    7:15  Trinity              
   19    19  Angel Theurer, 11          22:28.9    7:15  Trinity              
   20    20  Krista Sandercock, 9       22:30.5    7:16  Western Res. Academy 
   21    21  Caitlin Clapacs, 9         22:34.4    7:17  Hathaway Brown       
   22    22  Natasha Myhal, 10          22:34.8    7:17  Holy Name            
   23    23  Deven Karr, 10             22:36.2    7:17  Buckeye              
   24    24  Emily Michelich, 12        22:40.7    7:19  Avon                 
   25        Brianna Shaw, 12           22:44.7    7:20  Clearview            
   26    25  Megan O'Keefe, 9           22:44.9    7:20  Rocky River          
   27    26  Liz Bruno, 10              22:51.0    7:22  Avon                 
   28    27  MacKenzie Conrad, 9        22:53.6    7:23  Keystone             
   29    28  Louise Craig, 11           22:54.5    7:23  Western Res. Academy 
   30    29  Ann Klindworth, 10         22:56.7    7:24  Independence         
   31    30  Elizabeth (Liz) Crage, 10  22:57.5    7:24  Hathaway Brown       
   32    31  Bri Buckley, 9             22:58.3    7:25  Keystone             
   33    32  Megan Auzenbergs, 9        23:06.7    7:27  Rocky River          
   34    33  Daniella Chambers, 11      23:35.4    7:37  Buckeye              
   35    34  Tori DiBiase, 11           23:37.6    7:37  Western Res. Academy 
   36    35  Lindsay Ibos, 12           23:38.3    7:37  Trinity              
   37    36  Devon DeLorge, 10          23:44.0    7:39  Avon                 
   38    37  Casey Poe, 11              23:46.2    7:40  West Geauga          
   39    38  Louise Cortland, 9         23:46.7    7:40  West Geauga          
   40    39  Cait Shaw, 9               23:49.6    7:41  Keystone             
   41    40  Stephanie Brinning, 11     23:51.2    7:42  West Geauga          
   42    41  Cheyenne Kovach, 11        23:56.4    7:43  Padua Franciscan     
   43        Kara Cremean, 11           24:07.4    7:47  Vermilion            
   44    42  Jessie Wilscheck, 9        24:07.9    7:47  West Geauga          
   45    43  Sarah Kulp, 12             24:14.5    7:49  Holy Name            
   46    44  Jenna Periandri, 9         24:16.4    7:50  Black River          
   47    45  Sarah Kaeppel, 10          24:16.6    7:50  Hathaway Brown       
   48    46  Kaitlyn Kisiday, 12        24:17.2    7:50  Buckeye              
   49    47  Morgan Schafer, 11         24:27.1    7:53  Avon                 
   50    48  Amalia DeGirolamo, 11      24:32.2    7:55  Padua Franciscan     
   51    49  Jessica Luzar, 11          24:36.2    7:56  West Geauga          
   52    50  Sarah Baran, 11            24:36.8    7:56  Independence         
   53    51  Bre Benjamin, 11           24:40.6    7:58  Keystone             
   54    52  Sondra Palivoda, 9         24:41.4    7:58  Padua Franciscan     
   55    53  Mara Gordon, 11            24:45.1    7:59  Keystone             

















Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

   56    54  Courtney Neigh, 10         24:54.5    8:02  Brookside            
   57    55  Sara Wroblewski, 12        24:55.5    8:02  Western Res. Academy 
   58    56  Cassie Mosley, 12          24:56.8    8:03  Trinity              
   59    57  Frankie Guarnera, 10       24:57.8    8:03  West Geauga          
   60    58  Megan Weber, 10            25:05.7    8:06  Hathaway Brown       
   61    59  Megan Wilkinson            25:06.0    8:06  Fairview             
   62    60  Claire Lucas, 10           25:12.6    8:08  Trinity              
   63    61  Olivia Robertson, 11       25:18.3    8:10  West Geauga          
   64    62  Brittany Cueves, 12        25:29.3    8:13  Holy Name            
   65    63  Kaitlyn Kennedy, 9         25:35.0    8:15  Buckeye              
   66    64  Julia Wade, 10             25:35.3    8:15  Black River          
   67        Breanna Graham, 10         25:36.0    8:15  Vermilion            
   68    65  Dora Huang, 12             25:37.2    8:16  Hathaway Brown       
   69    66  Melanie Bastock, 11        25:42.1    8:17  Keystone             
   70    67  Jane Whitten, 9            25:43.0    8:18  Holy Name            
   71    68  Mehgan Butler, 9           25:58.1    8:23  Firelands            
   72    69  Kelly Mencin, 10           26:01.5    8:24  Padua Franciscan     

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us