Maplewood Invitational JH Boys

Print Logo image
2007 MAPLEWOOD INV - JUNIOR HIGH BOYS

2007 MAPLEWOOD INV - JUNIOR HIGH BOYS

Maplewood HIGH SCHOOL

Sep. 1, 2007


Results by GOPHER RUNNING

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

 
PLACE TEAM              POINTS  PLACES OF FINISHERS        AVG. TIME SPREAD
 
  1 McDonald                42   1   2  10  11  18  19  21  13:01.9  1:25.6
  2 Girard                 108   3   6  27  34  38  41      14:02.4  2:35.8
  3 Cardinal               118  14  24  25  26  29  30  42  14:14.2  1:11.2
  4 Maplewood              122   7   8  20  40  47  49  52  14:16.9  3:11.9
  5 Lakeside               139   9  15  31  39  45  53      14:34.2  2:51.2
  6 Lordstown              145   4  16  33  44  48  50  58  14:41.0  3:29.1
  7 Badger                 177  12  35  36  43  51  54  60  15:14.3  3:22.6
  8 Berkshire              178   5  23  28  59  63          16:16.0  9:16.4
  9 LaBrae                 183  13  32  37  46  55          15:19.5  3:53.8
 10 Ravenna                213  17  22  56  57  61  62      16:15.2  4:30.0
 
Incomplete Teams: Bristol, Garfield, Jefferson, Lakeview, Py Valley, St. John Paul
 
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE
 
 
1. McDonald
    1  Kyle Joynes                12:27.3    6:14
    2  Patrick Kunkel             12:27.4    6:14
   10  Kyle Johnson               13:04.3    6:32
   11  Chase Skufca               13:17.6    6:39
   18  Brandon Pustay             13:52.9    6:56
   19  Seth Murray                13:57.2    6:59
   21  Stephen Politano           14:02.1    7:01
Total Time = 1:05:09.4     Total Places = 42
 
2. Girard
    3  Dan Johntony               12:43.2    6:22
    6  Jimmy Depizzo              12:50.8    6:25
   27  Gino Minniti               14:28.9    7:14
   34  Matt Lalama                14:50.0    7:25
   38  Jesse Butler               15:18.9    7:39
   41  Andrew Anthony             15:25.5    7:43
Total Time = 1:10:11.6     Total Places = 108
 
3. Cardinal
   14  Bryan Wallce, 8            13:26.9    6:43
   24  Sam Heredos, 7             14:18.9    7:09
   25  Adam Filla, 7              14:21.1    7:11
   26  Justin Yoder, 7            14:26.4    7:13
   29  Mike Peters                14:38.0    7:19
   30  Chase Kontur, 7            14:39.0    7:19
   42  Jon Hodgins, 8             15:38.3    7:49
Total Time = 1:11:11.1     Total Places = 118
 
4. Maplewood
    7  Dallas Bright, 8           12:57.4    6:29
    8  Wyatt Hartman, 7           12:57.4    6:29
   20  Dominic Milano, 7          13:58.5    6:59
   40  Bryce Roper, 7             15:22.2    7:41
   47  John Elwood, 7             16:09.2    8:05
   49  Justin Barzak, 7           16:23.2    8:12
   52  Aaron Bright, 7            16:41.5    8:21
Total Time = 1:11:24.4     Total Places = 122
 
5. Lakeside
    9  Matt Dioneff, 7            13:04.2    6:32
   15  Devin Dioneff, 7           13:48.0    6:54
   31  Alex Hernandez, 7          14:44.0    7:22
   39  Tyler Adams, 7             15:19.6    7:40
   45  Anthony Platt, 7           15:55.3    7:58
   53  Adam Suckel, 7             16:45.1    8:23
Total Time = 1:12:50.8     Total Places = 139
 
6. Lordstown
    4  Matt Thomas, 8             12:45.4    6:23
   16  John Tarchick, 7           13:48.8    6:54
   33  Nathan Neer, 7             14:49.8    7:25
   44  Luke Mullins, 7            15:46.3    7:53
   48  Jimmy Fogle, 8             16:14.5    8:07
   50  Philip Vigorito, 8         16:32.1    8:16
   58  Sloan Ryhal, 7             17:32.0    8:46
Total Time = 1:13:24.7     Total Places = 145
 
7. Badger
   12  Jared Ford, 8              13:18.2    6:39
   35  Tanis Veccia, 7            15:11.2    7:36
   36  Darren Luoma, 7            15:16.3    7:38
   43  Kurtis McKnight, 7         15:44.9    7:52
   51  Justin Oney, 7             16:40.7    8:20
   54  Jacob Niessner, 7          16:46.0    8:23
   60  Thomas Dobson, 8           18:10.9    9:05
Total Time = 1:16:11.1     Total Places = 177
 
8. Berkshire
    5  Bryse Cirjak, 7            12:46.1    6:23
   23  John Sawyer, 7             14:18.3    7:09
   28  Austin Ambrose, 7          14:29.6    7:15
   59  Dillon Berman, 8           17:43.6    8:52
   63  Jj Vinecourt, 7            22:02.5   11:01
Total Time = 1:21:20.0     Total Places = 178
 
9. LaBrae
   13  Greg Marsh, 8              13:20.0    6:40
   32  Doug Blazsek, 8            14:44.6    7:22
   37  Nathan Johnson, 8          15:17.0    7:38
   46  Caleb Johnson, 7           16:02.3    8:01
   55  John Richards, 7           17:13.8    8:37
Total Time = 1:16:37.4     Total Places = 183
 
10. Ravenna
   17  Noah Chrin, 7              13:52.5    6:56
   22  Tyler Phelps, 8            14:08.3    7:04
   56  Seth Myers, 7              17:23.5    8:42
   57  Nick Cammett, 8            17:29.0    8:44
   61  Jake Hanson, 8             18:22.5    9:11
   62  Wyatt Young, 7             21:59.5   11:00
Total Time = 1:21:15.6     Total Places = 213
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME     PACE        TEAM         
 
Top

 

    1     1  Kyle Joynes                12:27.3    6:14  McDonald            

    2     2  Patrick Kunkel             12:27.4    6:14  McDonald            

    3     3  Dan Johntony               12:43.2    6:22  Girard              

    4     4  Matt Thomas, 8             12:45.4    6:23  Lordstown           

    5        Ryan Krupanski, 8          12:45.6    6:23  Garfield             

    6        Matt Pratt, 7              12:45.8    6:23  Garfield            

    7     5  Bryse Cirjak, 7            12:46.1    6:23  Berkshire           

    8     6  Jimmy Depizzo              12:50.8    6:25  Girard              

    9     7  Dallas Bright, 8           12:57.4    6:29  Maplewood           

   10     8  Wyatt Hartman, 7           12:57.4    6:29  Maplewood           

   11        Eric Harris, 7             12:58.2    6:29  Lakeview            

   12     9  Matt Dioneff, 7            13:04.2    6:32  Lakeside            

   13    10  Kyle Johnson               13:04.3    6:32  McDonald            

   14    11  Chase Skufca               13:17.6    6:39  McDonald            

   15    12  Jared Ford, 8              13:18.2    6:39  Badger              

   16    13  Greg Marsh, 8              13:20.0    6:40  LaBrae              

   17        Mike Walker, 7             13:24.5    6:42  LaBrae              

   18    14  Bryan Wallce, 8            13:26.9    6:43  Cardinal             

   19        Tyler Gruskiewicz          13:39.3    6:50  Py Valley           

   20    15  Devin Dioneff, 7           13:48.0    6:54  Lakeside            

   21    16  John Tarchick, 7           13:48.8    6:54  Lordstown           

   22    17  Noah Chrin, 7              13:52.5    6:56  Ravenna             

   23    18  Brandon Pustay             13:52.9    6:56  McDonald            

   24    19  Seth Murray                13:57.2    6:59  McDonald            

   25    20  Dominic Milano, 7          13:58.5    6:59  Maplewood           




Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top


   26    21  Stephen Politano           14:02.1    7:01  McDonald             
   27    22  Tyler Phelps, 8            14:08.3    7:04  Ravenna              
   28    23  John Sawyer, 7             14:18.3    7:09  Berkshire            
   29    24  Sam Heredos, 7             14:18.9    7:09  Cardinal             
   30    25  Adam Filla, 7              14:21.1    7:11  Cardinal             
   31    26  Justin Yoder, 7            14:26.4    7:13  Cardinal             
   32    27  Gino Minniti               14:28.9    7:14  Girard               
   33        Porter Lyons, 8            14:29.0    7:14  Garfield             
   34    28  Austin Ambrose, 7          14:29.6    7:15  Berkshire            
   35    29  Mike Peters                14:38.0    7:19  Cardinal             
   36    30  Chase Kontur, 7            14:39.0    7:19  Cardinal             
   37        Chad Oliver                14:39.6    7:20  Bristol              
   38    31  Alex Hernandez, 7          14:44.0    7:22  Lakeside             
   39    32  Doug Blazsek, 8            14:44.6    7:22  LaBrae               
   40        Drew Wonderling            14:49.1    7:25  Py Valley            
   41    33  Nathan Neer, 7             14:49.8    7:25  Lordstown            
   42    34  Matt Lalama                14:50.0    7:25  Girard               
   43    35  Tanis Veccia, 7            15:11.2    7:36  Badger               
   44    36  Darren Luoma, 7            15:16.3    7:38  Badger               
   45    37  Nathan Johnson, 8          15:17.0    7:38  LaBrae               
   46        Zack Dzurinda              15:18.1    7:39  McDonald             
   47    38  Jesse Butler               15:18.9    7:39  Girard               
   48    39  Tyler Adams, 7             15:19.6    7:40  Lakeside             
   49    40  Bryce Roper, 7             15:22.2    7:41  Maplewood            
   50    41  Andrew Anthony             15:25.5    7:43  Girard               
   51        Jarod Sloan                15:33.6    7:47  Bristol              
   52    42  Jon Hodgins, 8             15:38.3    7:49  Cardinal             
   53    43  Kurtis McKnight, 7         15:44.9    7:52  Badger               
   54    44  Luke Mullins, 7            15:46.3    7:53  Lordstown            
   55        Jay Montgomery, 8          15:51.1    7:56  St. John Paul        
   56    45  Anthony Platt, 7           15:55.3    7:58  Lakeside             



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top


   57    46  Caleb Johnson, 7           16:02.3    8:01  LaBrae               
   58    47  John Elwood, 7             16:09.2    8:05  Maplewood            
   59    48  Jimmy Fogle, 8             16:14.5    8:07  Lordstown            
   60        Cj Paine, 8                16:18.5    8:09  Jefferson            
   61        Joe Kalas, 8               16:19.0    8:09  Jefferson            
   62    49  Justin Barzak, 7           16:23.2    8:12  Maplewood            
   63    50  Philip Vigorito, 8         16:32.1    8:16  Lordstown            
   64    51  Justin Oney, 7             16:40.7    8:20  Badger               
   65    52  Aaron Bright, 7            16:41.5    8:21  Maplewood            
   66    53  Adam Suckel, 7             16:45.1    8:23  Lakeside             
   67    54  Jacob Niessner, 7          16:46.0    8:23  Badger               
   68    55  John Richards, 7           17:13.8    8:37  LaBrae               
   69        Patrick McCarthy           17:21.2    8:41  McDonald             
   70    56  Seth Myers, 7              17:23.5    8:42  Ravenna              
   71    57  Nick Cammett, 8            17:29.0    8:44  Ravenna              
   72    58  Sloan Ryhal, 7             17:32.0    8:46  Lordstown            
   73        Evan McNicholas, 7         17:37.7    8:49  Jefferson            
   74        Cameron Gearhart, 7        17:39.3    8:50  Lordstown            
   75    59  Dillon Berman, 8           17:43.6    8:52  Berkshire            



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top


   76        Michael Griffin, 7         18:00.1    9:00  Cardinal             
   77        Michael Cashen             18:05.4    9:03  Py Valley            
   78    60  Thomas Dobson, 8           18:10.9    9:05  Badger               
   79    61  Jake Hanson, 8             18:22.5    9:11  Ravenna              
   80        Nathaniel Knight, 7        18:53.2    9:27  Badger               



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top


   81        McClane Nugent             20:57.8   10:29  Py Valley            
   82        Cody Hershberger, 7        21:18.8   10:39  Garfield             



Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top


   83    62  Wyatt Young, 7             21:59.5   11:00  Ravenna              
   84    63  Jj Vinecourt, 7            22:02.5   11:01  Berkshire            
 

Return to home page.

For result corrections please e-mail Ted Rupe.

Copyright ©2020 Gopher Running, Ted Rupe. All information kept confidential. Contact us